Uczelnie.info.pl - uczelnie i szkoły  wyższe
Bartoszyce
Biała Podlaska
Białystok
Bielsko-Biała
Bochnia
Brzeg
Brzesko
Bydgoszcz
Bytom
Chełm
Chojnice
Chorzów
Chrzanów
Ciechanów
Cieszyn
Częstochowa
Dąbrowa Górnicza
Dęblin
Elbląg
Ełk
Gdańsk
Gdańsk-Oliwa
Gdynia
Giżycko
Gliwice
Głogów
Gniezno
Gorzów Wielkopolski
Grudziądz
Jarocin
Jarosław
Jasło
Jelenia Góra
Józefów
Kalisz
Katowice
Kielce
Konin
Kostrzyn nad Odrą
Koszalin
Kraków
Krosno
Kutno
Kwidzyn
Legnica
Leszno
Lubin
Lublin
Łomża
Łowicz
Łódź
Łuków
Mińsk Mazowiecki
Mysłowice
Nowa Ruda
Nowy Sącz
Nowy Targ
Nysa
Olkusz
Olsztyn
Opole
Ostrołęka
Ostrowiec Świętokrzyski
Oświęcim
Otwock
Pabianice
Piła
Pińczów
Piotrków Trybunalski
Płock
Podkowa Leśna
Polkowice
Poznań
Pruszków
Przemyśl
Puławy
Pułtusk
Racibórz
Radom
Raszyn, Falenty
Ruda Śląska-Orzegów
Ryki
Rzeszów
Sandomierz
Sanok
Siedlce
Siemiatycze
Sieradz
Skierniewice
Słubice
Słupsk
Sochaczew
Sopot
Sosnowiec
Stalowa Wola
Stargard Szczeciński
Starogard Gdański
Sucha Beskidzka
Sulechów
Suwałki
Szczecin
Szczytno
Środa Wielkopolska
Świdnica
Świecie
Tarnobrzeg
Tarnowskie Góry
Tarnów
Toruń
Tuchola
Ustroń
Wałbrzych
Wałcz
Warszawa
Wejherowo
Włocławek
Wołomin
Wrocław
Zabrze
Zamość
Zawiercie
Zielona Góra
Żary
Żyrardów
Żywiec

  Katalog zawodów

Przedstawiciel medyczny1.45/10

Z pewnością łatwo jest go rozpoznać, siedząc w poczekalni przychodni lekarskiej i oczekując na moment wejścia do gabinetu. Elegancko ubrany, z czarną teczką, wcale nie wygląda na chorego. Wybija się z tłumu zmęczonych, potrzebujących pomocy lekarza pacjentów, wypisanym na twarzy entuzjazmem i bijącą z wnętrza energią. Spogląda na zegarek, wyciąga z teczki plik materiałów informacyjnych. Zaczyna je przeglądać, ale właśnie nadchodzi jego kolej wejścia do gabinetu. Pewny siebie rusza na spotkanie z lekarzem. To musi być on – przedstawiciel medyczny.

 

Kim jest przedstawiciel medyczny?

Pierwsze skojarzenie? Chwila zawahania.. Przedstawiciel handlowy, tylko, że w branży medycznej? Blisko, ale to nie do końca to samo. Przedstawiciel medyczny to reprezentant firmy farmaceutycznej lub wytwarzającej różnego rodzaju sprzęt i artykuły medyczne. Zajmuje się promocją i sprzedażą produktów firmy. Jego podstawowym zadaniem jest więc nawiązywanie i utrzymywanie stałego kontaktu z lekarzami, dyrektorami szpitali, pracownikami aptek oraz przedstawicielami środowiska medycznego i farmaceutycznego. Sprzedaż i promocja to jednak nie wszystko. Przedstawiciel medyczny często pełni również funkcję doradcy lekarza – dostarcza mu informacje o lekach, zachęca do ich stosowania (oczywiście w pewnych granicach etycznych), przekazuje materiały informacyjne 
oraz literaturę naukową dotyczącą najnowszych osiągnięć z zakresu medycyny, farmacji, zawiadamia o organizowanych konferencjach naukowych czy sympozjach. Może on więc stanowić dla lekarza cenne źródło informacji, dlatego musi być osobą odpowiedzialną, całkowicie wiarygodną oraz rzetelną.

 

Droga kształcenia – jak można zostać przedstawicielem medycznym?

Nieustanne kontakty i rozmowy z lekarzami, dokonywanie prezentacji leków czy sprzętu medycznego, wymagają od przedstawiciela medycznego posiadania ogólnej wiedzy medycznej. Stanowi ona bazę, dzięki której on i lekarz będą mogą znaleźć wspólny język i porozumienie. Dlatego też pojawiają się opinie, że tylko jeden na stu przedstawicieli medycznych nie posiada wykształcenia wyższego. Ale jak to, przecież nie ma kierunku studiów, który kształci w zawodzie przedstawiciela medycznego? - może pojawić się pytanie. Owszem to prawda. Nie ma jednego, jest za to wiele kierunków, których ukończenie umożliwia pracę w tym zawodzie – są to tzw. kierunki biosciences, a więc królująca wśród nich medycyna i farmacja, ale także analityka medyczna, chemia, biologia, biotechnologia, fizjoterapia, pielęgniarstwo, jak również wychowanie fizyczne czy technologia żywienia. Chodzi więc zatem o zdobycie takiego wykształcenia – medycznego bądź paramedycznego, które da przyszłemu przedstawicielowi medycznemu wiedzę z zakresu, m.in. anatomii człowieka oraz chemii. Jego uzyskanie umożliwiają liczne uniwersytety i akademie medyczne na kierunkach takich jak m.in.: kierunek lekarski, farmacja, biotechnologia, analityka medyczna, fizjoterapia, pielęgniarstwo, zdrowie publiczne, oraz akademie wychowania fizycznego, które oferują podjęcie studiów na kierunku wychowanie fizyczne oraz fizjoterapia. Zatem możliwości jest bardzo wiele! Wybór ten jednak nie może być przypadkowy. Przed podjęciem decyzji należy dokładnie zastanowić się nad swoimi zainteresowaniami, predyspozycjami i umiejętnościami, mając na uwadze, że kształcenie na tych kierunkach jest dostosowane i skoncentrowane na przygotowaniu do pracy przyszłych lekarzy, fizjoterapeutów, biotechnologów czy chemików.

 

Wspinanie się po drabinie kariery, czyli ścieżki awansu

Praca przedstawiciela handlowego stwarza duże szanse rozwoju. Stanowisko przedstawiciela to dopiero początek kariery w tym zawodzie. Wraz ze wzrostem stażu pracy (ok. 3 lata), gromadzeniem kolejnych doświadczeń, pogłębianiem wiedzy z dziedziny i zdobywaniem orientacji w trendach branży, przedstawiciel medyczny zaczyna podejmować wspinaczkę na coraz wyższe stopnie drabiny swojej kariery. Ma on do wyboru trzy jej kierunki. Pierwsza związana jest z działaniem trenerskim – może więc zostać wspierającym i uczącym młodszych stażem kolegów trenerem. Druga łączy się z techniką sprzedaży i umożliwia zajęcie stanowiska managera średniego szczebla, a następnie regionalnego kierownika sprzedaży. Trzecia z dróg awansu to zarządzanie samym produktem, a więc awansowanie na kierownika ds. kluczowych klientów, a w dalszej kolejności kierownika produktu, co jednak wymaga posiadania rozległej wiedzy oraz wykształcenia z zakresu zarządzania. Na tym nie kończy się wspinaczka przedstawiciela medycznego po awans. Warto pamiętać o tym, że większość firm to przecież koncerny międzynarodowe, istnieje zatem możliwość wyjścia na rynek zagraniczny czy zdobycia stanowiska w centrali firmy.

 

Wynagrodzenie

Wysokość wynagrodzenia jest uzależniona od firmy, w której zatrudniony jest przedstawiciel medyczny. Najlepsi, oczywiście, zarabiają najwięcej i dodatkowo otrzymują premie za dobre wyniki sprzedaży. Przedstawiciel medyczny dostaje służbowy samochód, laptop, telefon komórkowy, może również liczyć na zaplecze socjalne oraz udział w szkoleniach.

 

Wymagania kierowane względem przedstawiciela medycznego

Przedstawiciele medyczni oprócz dysponowania kierunkowym wykształceniem, muszą posiadać szereg umiejętności miękkich, które pozwolą im na efektywne realizowanie się w zawodzie. Zalicza się do nich: dynamizm, samodzielność w organizacji pracy, umiejętność planowania, elastyczność, operatywność, dyspozycyjność, zorientowanie na rezultat oraz łatwość w nawiązywaniu kontaktów. Niezbędne jest także posiadanie umiejętności negocjacyjnych oraz znajomość technik sprzedaży. Wiele z nich rozwijanych jest na specjalnie przygotowanych pod tym kątem kursach oraz szkoleniach. Istotnym atutem kandydata na to stanowisko jest także bardzo dobra znajomość języków obcych, głównie języka angielskiego. Niezbędnym wymogiem jest również posiadanie prawa jazdy.


Praca przedstawiciela medycznego – jej plusy i minusy

Pracę przedstawiciela medycznego z pewnością można scharakteryzować jako ciekawą, pełną nowych wyzwań, dającą satysfakcję.  Jest doskonała dla osób, które lubią:

  • podróże – jako przedstawiciel medyczny trzeba liczyć się z faktem codziennego przemierzania co najmniej kilkudziesięciu kilometrów w celu podejmowania wizyt w szpitalach, gabinetach i
    aptekach,
  • nienormowany czas pracy – przedstawiciel medyczny sam planuje i organizuje sobie pracę - jest „panem” swojego czasu i terenu, co niejednokrotnie łączy się z pracą do późnych godzin wieczornych i nawet 10-12-nasto godzinnym dniem pracy,
  • poznawanie nowych ludzi, zjednywanie sobie ich sympatii oraz przekonywanie do swojego produktu – podstawowym zadaniem przedstawiciela medycznego jest pozyskiwanie nowych klientów, a zainteresowanie ofertą lekarzy i farmaceutów nie należy do zadań łatwych,
  • nieustanną naukę oraz rozwój kompetencji – konieczność ciągłego wzbogacania wiedzy o lekach, terapiach oraz ich przekazie promocyjnym, a także rozwijanie umiejętności sprzedaży, negocjacji oraz autoprezentacji niezbędnych w tej branży, sprawia, że przedstawiciel medyczny bardzo często uczestniczy w szkoleniach i konferencjach,
  • elastyczność działania i skoncentrowanie na celu – przedstawiciel medyczny nie wie co to nuda, każdy dzień stawia przed nim kolejne zadania i wyzwania, z którymi stara  się zmierzyć i podjęć adekwatne działania – musi dać z siebie wszystko, być ukierunkowany na wynik, inaczej może „wypaść z gry”…

 

Z perspektywy rynku pracy…

Zawód przedstawiciela medycznego osiągnął stabilizację na rynku pracy. Wiąże się to z nieustanny rozwojem branży farmaceutycznej, stanowiącej jeden z najszybciej rozwijających się sektorów w Polsce, jak i na świecie. Jest to również bardzo prężny sektor gospodarki, jako, że kłopoty ze zdrowiem były, są i będą. Również fakt starzenia się społeczeństwa, przy jednoczesnym wzroście jego zamożności, prognozuje zwiększenie się popytu ludności na wyroby farmaceutyczne i medyczne. Niezbędne będą zatem osoby, produkty te rozprowadzające.

Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  1760
~Do PM  2015-12-01 02:45:05
Świat jest jednak mały. Sianie defetyzmu... W tej firmie, też nie można było zrobić nic rozsądniejszego, jak tylko odejść. I tak potwierdzam, że coraz gorzej z tą pomocą między nami repami, pomimo że często aplikujemy na inne regiony, to i tak wyczuwa się, brak chęci do udzielenia jakiś info od kolegów tam pracujących. Taki teraz lajf. Choć zdarzają się wyjątki. Dziękuję Ci A :)
 
 
~Kosmo  2015-11-30 21:36:26
Hej !Mam pytanie, wyszło ogłoszenie na przedstawiciela medycznego w firmie dr Irena Eris czy ktoś coś wie? Mam wykształcenie kosmetyczne i doświadczenie medycznego ...zastanawiam się czy aplikować?
 
 
~Teva PM  2015-11-29 16:30:30
Warto u nich powalczyć o staniwisko? 3 lata doświadczenia dodam. Pozdr dla Kolegów i Koleżanek.
 
 
~PM  2015-11-29 15:16:34
Witam,
Od dłuższego czasu czytam co się dzieje na tym forum. Kiedyś można było uzyskać tu wiele bardzo pomocnych i ciekawych informacji o firmach i o tym co się dzieje na rynku farmaceutycznym - kto z kim się połączył i gdzie warto aplikować. A od pewnego czasu nawet nie mam ochoty tu zaglądać. Coraz mniej konkretnych informacji. Tylko gorzkie żale bo kiedyś było lepiej a teraz się spier.... - popsuło. Nic na to nie poradzimy... Trzeba schować dumę do kieszeni i pracować. Ciężko pracować. Jestem PM od 8 lat i doskonale wiem, że to nie jest to ta sama praca co kiedyś. Ale też doskonale wiem, że nie będzie lepiej w tej branży tylko gorzej. I albo się to zaakceptuje albo nie. Narzekanie nic nie da bo można zostać zwolnionym za tzw "sianie defetyzmu" bo takie też znam przypadki. Zresztą na tym forum również widać inną rzecz - po prostu ludzie nie chcą sobie pomagać! Nikt Cię nie poleci do danej firmy, nikt nie udzieli konkretnych informacji. Chore się to wszystko zrobiło... ! Kiedyś w pracy można było mieć wielu znajomych. A teraz każdy dla każdego jest konkurencją i nie wiem z czego to wynika. Jak ktoś jest mądry i ma własny rozum to korporacja Go nie zmieni. Ale niestety coraz mniej jest takich ludzi...
 
 
~Sprzet medyczny  2015-11-29 00:06:37
Witam,
poszukuje informacji nt. pracy w sprzęcie medycznym do diagnostyki: Siemens, Philips, GE. Ktoś coś wie nt. warunków zatrudnienia?
 
 
~Sprzęt  2015-11-29 00:05:39
Witam
 
 
~sensilab  2015-11-28 23:36:49
Dajcie jakieś info. Mam możliwość szybko przejścia do nich. . Kasa, flota i przede wszystkim narzędzia. .
 
 
~Salus International  2015-11-27 20:36:18
Salus International wie ktoś coś na ich temat ?
 
 
~walczie szczury  2015-11-27 19:46:40
no i zaczęła się walka ...
 
 
~do do Polpharma  2015-11-27 07:34:47
chyba ty jesteś tępy. Jesli ktoś chce uzyskać informacje to pyta najczęsciej stawiając zapytajnik (wiesz co to takiego??). Natomiast w Twojej wypowiedzi były wykrzykniki, czyli stwierdzenia, świadczące, że masz informacje i się nimi dzielisz na forum. Widzisz różnicę?? Widać, że u Ciebie pisanie nie idzie z wyrażaniem myśli, więc to raczej Tobie się przyda lekarz i to napewno nie jeden. Aaa, powrót do podstawówki i douczenie z gramatyki też Ci się przyda
 
 
~do Polpharma  2015-11-26 16:12:37
tępy gościu, poprostu się chciałem dowiedzieć co tam się stało w polpharmie i strzeliłem z dupy informacje - i ty mi udzieliłes informacie które chciałem. A poza tym co to za kretyńskie zdanie że niby ja się chcę gdzieś załapać i liczę że ludzie sami się zwolnią...?? przy okazji odwiedzin lekarza - zbadaj się odrazu... PA!
 
 
~lekam  2015-11-26 11:06:11
Prośbą o info. Warto? Stanowisko pf
 
 
~do Tevva  2015-11-26 07:53:03
Podobno więcej ludzi ma polecieć z Actavisu
 
 
~Tevaa  2015-11-25 22:12:03
Czesc. Jakies info z pola albo z biura dotyczace fuzji Tevy i Actavisu ? Za wszelkie info bede wdzięczna . Pozdrawiam
 
 
~do Polpharma  2015-11-25 18:19:05
Już tak nie mieszaj, zlikwidowano 40 etatów z czego ponad 20 etatów było nie obsadzonych od jakiegoś czasu więc zwolniono kilkanaście osób. Liczysz na to, ze ludzie sami sie zwolnią a Ty sie załapiesz?????:):):)
 
 
~llll  2015-11-25 17:19:35
ej no chyba przed świętami ludzi nie zwolnią ?
 
 
~Polpharma  2015-11-25 15:02:05
to się porobiło w Polpharmie , 50 osób teraz a jeszcze ma się pojawić zwolnienie świąteczne... masakra!!
 
 
~urogin  2015-11-24 21:17:17
hey

wie ktos cos ponoc rusza fajna linia nowa? urogin? rekrutacje sa urkyte wie ktos co i gdzie?
 
 
~Avec Pharma  2015-11-23 21:14:22
Ludziska, a jak się u nich pracuje, cos kto wie?
Kasa, plany, atmosfera, wielkość terenów. Pomóżcie!
 
 
~Teva  2015-11-23 21:11:55
Jak to co rzeź niewiniątek .
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  1760

Dodaj:

ksywka
treść


studia zaoczne Gdańsk