Uczelnie.info.pl - uczelnie i szkoły  wyższe
Biała Podlaska
Białystok
Bielsko-Biała
Bochnia
Brzeg
Brzesko
Bydgoszcz
Bytom
Chełm
Chojnice
Chorzów
Chrzanów
Ciechanów
Cieszyn
Częstochowa
Dąbrowa Górnicza
Dęblin
Elbląg
Ełk
Gdańsk
Gdańsk-Oliwa
Gdynia
Giżycko
Gliwice
Głogów
Gniezno
Gorzów Wielkopolski
Grudziądz
Jarocin
Jarosław
Jasło
Jelenia Góra
Józefów
Kalisz
Katowice
Kielce
Konin
Kostrzyn nad Odrą
Koszalin
Kraków
Krosno
Kutno
Kwidzyn
Legnica
Leszno
Lubin
Lublin
Łomża
Łowicz
Łódź
Łuków
Mińsk Mazowiecki
Mysłowice
Nowa Ruda
Nowy Sącz
Nowy Targ
Nysa
Olkusz
Olsztyn
Opole
Ostrołęka
Ostrowiec Świętokrzyski
Oświęcim
Otwock
Pabianice
Piła
Pińczów
Piotrków Trybunalski
Płock
Podkowa Leśna
Polkowice
Poznań
Pruszków
Przemyśl
Puławy
Pułtusk
Racibórz
Radom
Raszyn, Falenty
Ruda Śląska-Orzegów
Ryki
Rzeszów
Sandomierz
Sanok
Siedlce
Siemiatycze
Sieradz
Skierniewice
Słubice
Słupsk
Sochaczew
Sopot
Sosnowiec
Stalowa Wola
Stargard Szczeciński
Starogard Gdański
Sucha Beskidzka
Sulechów
Suwałki
Szczecin
Szczytno
Środa Wielkopolska
Świdnica
Świecie
Tarnobrzeg
Tarnowskie Góry
Tarnów
Toruń
Tuchola
Tychy
Ustroń
Wałbrzych
Wałcz
Warszawa
Wejherowo
Włocławek
Wołomin
Wrocław
Zabrze
Zamość
Zawiercie
Zielona Góra
Żary
Żyrardów
Żywiec

  Katalog zawodów

Przedstawiciel medyczny1.45/10

Z pewnością łatwo jest go rozpoznać, siedząc w poczekalni przychodni lekarskiej i oczekując na moment wejścia do gabinetu. Elegancko ubrany, z czarną teczką, wcale nie wygląda na chorego. Wybija się z tłumu zmęczonych, potrzebujących pomocy lekarza pacjentów, wypisanym na twarzy entuzjazmem i bijącą z wnętrza energią. Spogląda na zegarek, wyciąga z teczki plik materiałów informacyjnych. Zaczyna je przeglądać, ale właśnie nadchodzi jego kolej wejścia do gabinetu. Pewny siebie rusza na spotkanie z lekarzem. To musi być on – przedstawiciel medyczny.

 

Kim jest przedstawiciel medyczny?

Pierwsze skojarzenie? Chwila zawahania.. Przedstawiciel handlowy, tylko, że w branży medycznej? Blisko, ale to nie do końca to samo. Przedstawiciel medyczny to reprezentant firmy farmaceutycznej lub wytwarzającej różnego rodzaju sprzęt i artykuły medyczne. Zajmuje się promocją i sprzedażą produktów firmy. Jego podstawowym zadaniem jest więc nawiązywanie i utrzymywanie stałego kontaktu z lekarzami, dyrektorami szpitali, pracownikami aptek oraz przedstawicielami środowiska medycznego i farmaceutycznego. Sprzedaż i promocja to jednak nie wszystko. Przedstawiciel medyczny często pełni również funkcję doradcy lekarza – dostarcza mu informacje o lekach, zachęca do ich stosowania (oczywiście w pewnych granicach etycznych), przekazuje materiały informacyjne 
oraz literaturę naukową dotyczącą najnowszych osiągnięć z zakresu medycyny, farmacji, zawiadamia o organizowanych konferencjach naukowych czy sympozjach. Może on więc stanowić dla lekarza cenne źródło informacji, dlatego musi być osobą odpowiedzialną, całkowicie wiarygodną oraz rzetelną.

 

Droga kształcenia – jak można zostać przedstawicielem medycznym?

Nieustanne kontakty i rozmowy z lekarzami, dokonywanie prezentacji leków czy sprzętu medycznego, wymagają od przedstawiciela medycznego posiadania ogólnej wiedzy medycznej. Stanowi ona bazę, dzięki której on i lekarz będą mogą znaleźć wspólny język i porozumienie. Dlatego też pojawiają się opinie, że tylko jeden na stu przedstawicieli medycznych nie posiada wykształcenia wyższego. Ale jak to, przecież nie ma kierunku studiów, który kształci w zawodzie przedstawiciela medycznego? - może pojawić się pytanie. Owszem to prawda. Nie ma jednego, jest za to wiele kierunków, których ukończenie umożliwia pracę w tym zawodzie – są to tzw. kierunki biosciences, a więc królująca wśród nich medycyna i farmacja, ale także analityka medyczna, chemia, biologia, biotechnologia, fizjoterapia, pielęgniarstwo, jak również wychowanie fizyczne czy technologia żywienia. Chodzi więc zatem o zdobycie takiego wykształcenia – medycznego bądź paramedycznego, które da przyszłemu przedstawicielowi medycznemu wiedzę z zakresu, m.in. anatomii człowieka oraz chemii. Jego uzyskanie umożliwiają liczne uniwersytety i akademie medyczne na kierunkach takich jak m.in.: kierunek lekarski, farmacja, biotechnologia, analityka medyczna, fizjoterapia, pielęgniarstwo, zdrowie publiczne, oraz akademie wychowania fizycznego, które oferują podjęcie studiów na kierunku wychowanie fizyczne oraz fizjoterapia. Zatem możliwości jest bardzo wiele! Wybór ten jednak nie może być przypadkowy. Przed podjęciem decyzji należy dokładnie zastanowić się nad swoimi zainteresowaniami, predyspozycjami i umiejętnościami, mając na uwadze, że kształcenie na tych kierunkach jest dostosowane i skoncentrowane na przygotowaniu do pracy przyszłych lekarzy, fizjoterapeutów, biotechnologów czy chemików.

 

Wspinanie się po drabinie kariery, czyli ścieżki awansu

Praca przedstawiciela handlowego stwarza duże szanse rozwoju. Stanowisko przedstawiciela to dopiero początek kariery w tym zawodzie. Wraz ze wzrostem stażu pracy (ok. 3 lata), gromadzeniem kolejnych doświadczeń, pogłębianiem wiedzy z dziedziny i zdobywaniem orientacji w trendach branży, przedstawiciel medyczny zaczyna podejmować wspinaczkę na coraz wyższe stopnie drabiny swojej kariery. Ma on do wyboru trzy jej kierunki. Pierwsza związana jest z działaniem trenerskim – może więc zostać wspierającym i uczącym młodszych stażem kolegów trenerem. Druga łączy się z techniką sprzedaży i umożliwia zajęcie stanowiska managera średniego szczebla, a następnie regionalnego kierownika sprzedaży. Trzecia z dróg awansu to zarządzanie samym produktem, a więc awansowanie na kierownika ds. kluczowych klientów, a w dalszej kolejności kierownika produktu, co jednak wymaga posiadania rozległej wiedzy oraz wykształcenia z zakresu zarządzania. Na tym nie kończy się wspinaczka przedstawiciela medycznego po awans. Warto pamiętać o tym, że większość firm to przecież koncerny międzynarodowe, istnieje zatem możliwość wyjścia na rynek zagraniczny czy zdobycia stanowiska w centrali firmy.

 

Wynagrodzenie

Wysokość wynagrodzenia jest uzależniona od firmy, w której zatrudniony jest przedstawiciel medyczny. Najlepsi, oczywiście, zarabiają najwięcej i dodatkowo otrzymują premie za dobre wyniki sprzedaży. Przedstawiciel medyczny dostaje służbowy samochód, laptop, telefon komórkowy, może również liczyć na zaplecze socjalne oraz udział w szkoleniach.

 

Wymagania kierowane względem przedstawiciela medycznego

Przedstawiciele medyczni oprócz dysponowania kierunkowym wykształceniem, muszą posiadać szereg umiejętności miękkich, które pozwolą im na efektywne realizowanie się w zawodzie. Zalicza się do nich: dynamizm, samodzielność w organizacji pracy, umiejętność planowania, elastyczność, operatywność, dyspozycyjność, zorientowanie na rezultat oraz łatwość w nawiązywaniu kontaktów. Niezbędne jest także posiadanie umiejętności negocjacyjnych oraz znajomość technik sprzedaży. Wiele z nich rozwijanych jest na specjalnie przygotowanych pod tym kątem kursach oraz szkoleniach. Istotnym atutem kandydata na to stanowisko jest także bardzo dobra znajomość języków obcych, głównie języka angielskiego. Niezbędnym wymogiem jest również posiadanie prawa jazdy.


Praca przedstawiciela medycznego – jej plusy i minusy

Pracę przedstawiciela medycznego z pewnością można scharakteryzować jako ciekawą, pełną nowych wyzwań, dającą satysfakcję.  Jest doskonała dla osób, które lubią:

  • podróże – jako przedstawiciel medyczny trzeba liczyć się z faktem codziennego przemierzania co najmniej kilkudziesięciu kilometrów w celu podejmowania wizyt w szpitalach, gabinetach i
    aptekach,
  • nienormowany czas pracy – przedstawiciel medyczny sam planuje i organizuje sobie pracę - jest „panem” swojego czasu i terenu, co niejednokrotnie łączy się z pracą do późnych godzin wieczornych i nawet 10-12-nasto godzinnym dniem pracy,
  • poznawanie nowych ludzi, zjednywanie sobie ich sympatii oraz przekonywanie do swojego produktu – podstawowym zadaniem przedstawiciela medycznego jest pozyskiwanie nowych klientów, a zainteresowanie ofertą lekarzy i farmaceutów nie należy do zadań łatwych,
  • nieustanną naukę oraz rozwój kompetencji – konieczność ciągłego wzbogacania wiedzy o lekach, terapiach oraz ich przekazie promocyjnym, a także rozwijanie umiejętności sprzedaży, negocjacji oraz autoprezentacji niezbędnych w tej branży, sprawia, że przedstawiciel medyczny bardzo często uczestniczy w szkoleniach i konferencjach,
  • elastyczność działania i skoncentrowanie na celu – przedstawiciel medyczny nie wie co to nuda, każdy dzień stawia przed nim kolejne zadania i wyzwania, z którymi stara  się zmierzyć i podjęć adekwatne działania – musi dać z siebie wszystko, być ukierunkowany na wynik, inaczej może „wypaść z gry”…

 

Z perspektywy rynku pracy…

Zawód przedstawiciela medycznego osiągnął stabilizację na rynku pracy. Wiąże się to z nieustanny rozwojem branży farmaceutycznej, stanowiącej jeden z najszybciej rozwijających się sektorów w Polsce, jak i na świecie. Jest to również bardzo prężny sektor gospodarki, jako, że kłopoty ze zdrowiem były, są i będą. Również fakt starzenia się społeczeństwa, przy jednoczesnym wzroście jego zamożności, prognozuje zwiększenie się popytu ludności na wyroby farmaceutyczne i medyczne. Niezbędne będą zatem osoby, produkty te rozprowadzające.

Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  1725
~Pierre Fabre Stomatologia  2014-12-16 15:01:17
jakie warunki ?
ile wizyt ?
czy możliwe premie ?
+ inne info jakie macie
 
 
~  2014-12-15 23:40:40
ten kraj to ruina tego nikt już nie zatrzyma
 
 
~Loreal  2014-12-15 12:02:58
Hej, czy ktos wie cokolwiek na temat pracy w Loreal na stanowisku przedstawiciela farmaceutycznego? Jakie preparaty, czy tylko apteki do odwiedzania czy cos jeszcze? Jaka realna kasa z doswiadczeniem w farmacji, jaka flota, ilosc wizyt? Kazde info mile widziane.
 
 
~krka  2014-12-11 16:28:06
masz doświadczenie w branży?
 
 
~krka  2014-12-11 15:29:00
Ja miałam rozmowę w październiku, pod koniec miesiąca dowiedziałam się że mnie przyjęli, jednak z info, że praca jest od stycznia. W styczniu jadę na szkolenie
 
 
~podbijam bayer  2014-12-10 15:35:45
Zatrudnienie przez firme zew. Gps, kasa, auto?Bo z tego co się orientuje normalnie w bayerze nie ma gps, sa tablety, kasa dobra.
 
 
~bayer radom  2014-12-10 12:25:46
jak wygląda assesment w bayerze? czy ktoś wie ile kasy można zawolac, ogolnie jak się pracuje?i co to za nowa linia?
 
 
~berlin chemie  2014-12-09 22:41:56
czy wie ktoś czy jest juz rekrutacja w berlin chemie na teren jaworzno , mysłowice ?
 
 
~actavis  2014-12-09 17:07:57
zwolnienia takie jak zawsze- jak sie konczy umowa to nie przedłużają na stałe tylko kop w de i nowego za mniejsza stawke.
 
 
~krka  2014-12-08 17:17:36
Szkolenie na początku stycznia, dzwonili do kogoś po 2 etapie? Jak długo trzeba czekać?
 
 
~KRKA  2014-12-08 12:08:18
Na jakim etapie jest rekrutacja na pomorskie?
 
 
~actavis  2014-12-07 11:18:28
A co to za zwolnienia znów były w Actavis?
 
 
~biofarm  2014-12-07 11:17:47
Biofarm jest firmą,w której można zarobić jeszcze jako takie pieniądze. Oczywiście mam na myśli podstawę,bo z premiami tam jest bardzo cienko. Dla ludzi z doświadczeniem 5000-6000 brutto. Auta są stare i najczęsciej to toyoty auris, skody octavia I :) i Skody Octavie II. Pokupowali nowe toyoty auris,ale nimi jeżdżą nieliczni,reszta stoi na parkingu przed firmą. Auta można użytkować prywatnie za 200zł(doliczają tą kasę do pensji) miesięcznie i w tym ma się 140km, za każdy kolejny kilometr trzeba płacic 40gr. Auta oczywiście z GPS.Komputerów nie dają, a tablet z GPS owszem. Nie polecam nikomu tej firmy,chyba,że ktos ma nóż na gardle i pójdzie tam tylko po to,by móc spokojnie szukać dalej. I tak jest tendencja taka,że ludzie do 3 miesięcy znajdują nowe zatrudnienie,bo z niekompetencją i głupotą niektórych ludzi nie da sie wytrzymać. Aaaaa,mnostwo popieprzonych szkoleń i testów nie wiadomo komu potrzebnych.
 
 
~KRKA  2014-12-06 17:25:17
Czy wiecie, że Krka nie bierze ludzi pod uwagę podczas rekrutacji przez pięć lat, od ostatniej rozmowy w której uczestniczyli. Dowiedziałem się o tym przez przypadek, gdy znajoma mnie poleciła i powiedziano mi, że półtora roku temu była na rozmowie i dlatego przez trzy i pół roku nie jetem brany pod uwagę.
 
 
~Bioprofil  2014-12-06 17:20:09
Kierownicy ok, ale firma ma duże wymagania, a budżetu coraz mniej. Samochód tojka jauris, 3 baty na rękę, tereny dość spore, półtora woj. Z premią to jest jak z duchami o których każdy mówi, ale nikt je nie widzi. Ostatnio są rekrutacje bo większość ludzi się zwolniła. Tojki są zagipsowane, priv to płacisz swoje. Preparat słabo się sprzedają w aptekach, a plany że ho ho.
 
 
~BLS Pharma  2014-12-06 17:14:59
Pracowałem tam 14 lat temu, to nie wiem jak jest obecnie, ale była to jest firma zewnętrzna z wężem w kieszeni. 2,5 bata na rękę, samochód był bez gipsu, można było w weekend do kochanki podjechać i nikt nie widział.
 
 
~Olimp  2014-12-06 17:12:21
Zarobki około 2 baty na rękę, ale premią, można drugą dwójkę dorobić. Amfa zależy od kierownika, jak wszędzie, samochody zagipsowane. Natomiast preparaty baaaaaardzo znane i chodliwe w aptekach, są budżety i reklama w tv.
 
 
~he  2014-12-04 22:59:00
kto teraz straszy zwolnieniami? chyba jacyś skończeni idioci
 
 
~biofarm  2014-12-04 20:51:55
oczywiście chodzilo mi o biofarm
 
 
~biofarma  2014-12-04 20:51:27
czesc, jak wygląda rekrutacja?? jakie warunki pracy (auto, gps, tel, komp)czy można jezdzic autem prywatnie?
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  1725

Dodaj:

ksywka
treść


studia zaoczne Gdańsk