Uczelnie.info.pl - uczelnie i szkoły  wyższe
Biała Podlaska
Białystok
Bielsko-Biała
Bochnia
Brzeg
Brzesko
Bydgoszcz
Bytom
Chełm
Chojnice
Chorzów
Chrzanów
Ciechanów
Cieszyn
Częstochowa
Dąbrowa Górnicza
Dęblin
Elbląg
Ełk
Gdańsk
Gdańsk-Oliwa
Gdynia
Giżycko
Gliwice
Głogów
Gniezno
Gorzów Wielkopolski
Grudziądz
Jarocin
Jarosław
Jasło
Jelenia Góra
Józefów
Kalisz
Katowice
Kielce
Konin
Kostrzyn nad Odrą
Koszalin
Kraków
Krosno
Kutno
Kwidzyn
Legnica
Leszno
Lubin
Lublin
Łomża
Łowicz
Łódź
Łuków
Mińsk Mazowiecki
Mysłowice
Nowa Ruda
Nowy Sącz
Nowy Targ
Nysa
Olkusz
Olsztyn
Opole
Ostrołęka
Ostrowiec Świętokrzyski
Oświęcim
Otwock
Pabianice
Piła
Pińczów
Piotrków Trybunalski
Płock
Podkowa Leśna
Polkowice
Poznań
Pruszków
Przemyśl
Puławy
Pułtusk
Racibórz
Radom
Raszyn, Falenty
Ruda Śląska-Orzegów
Ryki
Rzeszów
Sandomierz
Sanok
Siedlce
Siemiatycze
Sieradz
Skierniewice
Słubice
Słupsk
Sochaczew
Sopot
Sosnowiec
Stalowa Wola
Stargard Szczeciński
Starogard Gdański
Sucha Beskidzka
Sulechów
Suwałki
Szczecin
Szczytno
Środa Wielkopolska
Świdnica
Świecie
Tarnobrzeg
Tarnowskie Góry
Tarnów
Toruń
Tuchola
Tychy
Ustroń
Wałbrzych
Wałcz
Warszawa
Wejherowo
Włocławek
Wołomin
Wrocław
Zabrze
Zamość
Zawiercie
Zielona Góra
Żary
Żyrardów
Żywiec

  Katalog zawodów

Przedstawiciel medyczny1.44/10

Z pewnością łatwo jest go rozpoznać, siedząc w poczekalni przychodni lekarskiej i oczekując na moment wejścia do gabinetu. Elegancko ubrany, z czarną teczką, wcale nie wygląda na chorego. Wybija się z tłumu zmęczonych, potrzebujących pomocy lekarza pacjentów, wypisanym na twarzy entuzjazmem i bijącą z wnętrza energią. Spogląda na zegarek, wyciąga z teczki plik materiałów informacyjnych. Zaczyna je przeglądać, ale właśnie nadchodzi jego kolej wejścia do gabinetu. Pewny siebie rusza na spotkanie z lekarzem. To musi być on – przedstawiciel medyczny.

 

Kim jest przedstawiciel medyczny?

Pierwsze skojarzenie? Chwila zawahania.. Przedstawiciel handlowy, tylko, że w branży medycznej? Blisko, ale to nie do końca to samo. Przedstawiciel medyczny to reprezentant firmy farmaceutycznej lub wytwarzającej różnego rodzaju sprzęt i artykuły medyczne. Zajmuje się promocją i sprzedażą produktów firmy. Jego podstawowym zadaniem jest więc nawiązywanie i utrzymywanie stałego kontaktu z lekarzami, dyrektorami szpitali, pracownikami aptek oraz przedstawicielami środowiska medycznego i farmaceutycznego. Sprzedaż i promocja to jednak nie wszystko. Przedstawiciel medyczny często pełni również funkcję doradcy lekarza – dostarcza mu informacje o lekach, zachęca do ich stosowania (oczywiście w pewnych granicach etycznych), przekazuje materiały informacyjne 
oraz literaturę naukową dotyczącą najnowszych osiągnięć z zakresu medycyny, farmacji, zawiadamia o organizowanych konferencjach naukowych czy sympozjach. Może on więc stanowić dla lekarza cenne źródło informacji, dlatego musi być osobą odpowiedzialną, całkowicie wiarygodną oraz rzetelną.

 

Droga kształcenia – jak można zostać przedstawicielem medycznym?

Nieustanne kontakty i rozmowy z lekarzami, dokonywanie prezentacji leków czy sprzętu medycznego, wymagają od przedstawiciela medycznego posiadania ogólnej wiedzy medycznej. Stanowi ona bazę, dzięki której on i lekarz będą mogą znaleźć wspólny język i porozumienie. Dlatego też pojawiają się opinie, że tylko jeden na stu przedstawicieli medycznych nie posiada wykształcenia wyższego. Ale jak to, przecież nie ma kierunku studiów, który kształci w zawodzie przedstawiciela medycznego? - może pojawić się pytanie. Owszem to prawda. Nie ma jednego, jest za to wiele kierunków, których ukończenie umożliwia pracę w tym zawodzie – są to tzw. kierunki biosciences, a więc królująca wśród nich medycyna i farmacja, ale także analityka medyczna, chemia, biologia, biotechnologia, fizjoterapia, pielęgniarstwo, jak również wychowanie fizyczne czy technologia żywienia. Chodzi więc zatem o zdobycie takiego wykształcenia – medycznego bądź paramedycznego, które da przyszłemu przedstawicielowi medycznemu wiedzę z zakresu, m.in. anatomii człowieka oraz chemii. Jego uzyskanie umożliwiają liczne uniwersytety i akademie medyczne na kierunkach takich jak m.in.: kierunek lekarski, farmacja, biotechnologia, analityka medyczna, fizjoterapia, pielęgniarstwo, zdrowie publiczne, oraz akademie wychowania fizycznego, które oferują podjęcie studiów na kierunku wychowanie fizyczne oraz fizjoterapia. Zatem możliwości jest bardzo wiele! Wybór ten jednak nie może być przypadkowy. Przed podjęciem decyzji należy dokładnie zastanowić się nad swoimi zainteresowaniami, predyspozycjami i umiejętnościami, mając na uwadze, że kształcenie na tych kierunkach jest dostosowane i skoncentrowane na przygotowaniu do pracy przyszłych lekarzy, fizjoterapeutów, biotechnologów czy chemików.

 

Wspinanie się po drabinie kariery, czyli ścieżki awansu

Praca przedstawiciela handlowego stwarza duże szanse rozwoju. Stanowisko przedstawiciela to dopiero początek kariery w tym zawodzie. Wraz ze wzrostem stażu pracy (ok. 3 lata), gromadzeniem kolejnych doświadczeń, pogłębianiem wiedzy z dziedziny i zdobywaniem orientacji w trendach branży, przedstawiciel medyczny zaczyna podejmować wspinaczkę na coraz wyższe stopnie drabiny swojej kariery. Ma on do wyboru trzy jej kierunki. Pierwsza związana jest z działaniem trenerskim – może więc zostać wspierającym i uczącym młodszych stażem kolegów trenerem. Druga łączy się z techniką sprzedaży i umożliwia zajęcie stanowiska managera średniego szczebla, a następnie regionalnego kierownika sprzedaży. Trzecia z dróg awansu to zarządzanie samym produktem, a więc awansowanie na kierownika ds. kluczowych klientów, a w dalszej kolejności kierownika produktu, co jednak wymaga posiadania rozległej wiedzy oraz wykształcenia z zakresu zarządzania. Na tym nie kończy się wspinaczka przedstawiciela medycznego po awans. Warto pamiętać o tym, że większość firm to przecież koncerny międzynarodowe, istnieje zatem możliwość wyjścia na rynek zagraniczny czy zdobycia stanowiska w centrali firmy.

 

Wynagrodzenie

Wysokość wynagrodzenia jest uzależniona od firmy, w której zatrudniony jest przedstawiciel medyczny. Najlepsi, oczywiście, zarabiają najwięcej i dodatkowo otrzymują premie za dobre wyniki sprzedaży. Przedstawiciel medyczny dostaje służbowy samochód, laptop, telefon komórkowy, może również liczyć na zaplecze socjalne oraz udział w szkoleniach.

 

Wymagania kierowane względem przedstawiciela medycznego

Przedstawiciele medyczni oprócz dysponowania kierunkowym wykształceniem, muszą posiadać szereg umiejętności miękkich, które pozwolą im na efektywne realizowanie się w zawodzie. Zalicza się do nich: dynamizm, samodzielność w organizacji pracy, umiejętność planowania, elastyczność, operatywność, dyspozycyjność, zorientowanie na rezultat oraz łatwość w nawiązywaniu kontaktów. Niezbędne jest także posiadanie umiejętności negocjacyjnych oraz znajomość technik sprzedaży. Wiele z nich rozwijanych jest na specjalnie przygotowanych pod tym kątem kursach oraz szkoleniach. Istotnym atutem kandydata na to stanowisko jest także bardzo dobra znajomość języków obcych, głównie języka angielskiego. Niezbędnym wymogiem jest również posiadanie prawa jazdy.


Praca przedstawiciela medycznego – jej plusy i minusy

Pracę przedstawiciela medycznego z pewnością można scharakteryzować jako ciekawą, pełną nowych wyzwań, dającą satysfakcję.  Jest doskonała dla osób, które lubią:

  • podróże – jako przedstawiciel medyczny trzeba liczyć się z faktem codziennego przemierzania co najmniej kilkudziesięciu kilometrów w celu podejmowania wizyt w szpitalach, gabinetach i
    aptekach,
  • nienormowany czas pracy – przedstawiciel medyczny sam planuje i organizuje sobie pracę - jest „panem” swojego czasu i terenu, co niejednokrotnie łączy się z pracą do późnych godzin wieczornych i nawet 10-12-nasto godzinnym dniem pracy,
  • poznawanie nowych ludzi, zjednywanie sobie ich sympatii oraz przekonywanie do swojego produktu – podstawowym zadaniem przedstawiciela medycznego jest pozyskiwanie nowych klientów, a zainteresowanie ofertą lekarzy i farmaceutów nie należy do zadań łatwych,
  • nieustanną naukę oraz rozwój kompetencji – konieczność ciągłego wzbogacania wiedzy o lekach, terapiach oraz ich przekazie promocyjnym, a także rozwijanie umiejętności sprzedaży, negocjacji oraz autoprezentacji niezbędnych w tej branży, sprawia, że przedstawiciel medyczny bardzo często uczestniczy w szkoleniach i konferencjach,
  • elastyczność działania i skoncentrowanie na celu – przedstawiciel medyczny nie wie co to nuda, każdy dzień stawia przed nim kolejne zadania i wyzwania, z którymi stara  się zmierzyć i podjęć adekwatne działania – musi dać z siebie wszystko, być ukierunkowany na wynik, inaczej może „wypaść z gry”…

 

Z perspektywy rynku pracy…

Zawód przedstawiciela medycznego osiągnął stabilizację na rynku pracy. Wiąże się to z nieustanny rozwojem branży farmaceutycznej, stanowiącej jeden z najszybciej rozwijających się sektorów w Polsce, jak i na świecie. Jest to również bardzo prężny sektor gospodarki, jako, że kłopoty ze zdrowiem były, są i będą. Również fakt starzenia się społeczeństwa, przy jednoczesnym wzroście jego zamożności, prognozuje zwiększenie się popytu ludności na wyroby farmaceutyczne i medyczne. Niezbędne będą zatem osoby, produkty te rozprowadzające.

Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  1728
~vv  2015-01-23 00:53:17
Wszelkie testy to dopiero jest w PL śmiech na sali Kto ma się dostać ten ma klucz do testu i po zawodach
 
 
~vat  2015-01-22 21:09:00
4 tys netto na FV to dobre warunki płacowe???

Odejmij sobie od tego ZUS 1000zł, podatek 18% i ci zostaje 2460zł na rękę. A i pewnie szkoda ci będzie czasu na prowadzenie samodzielnej księgowości, więc jeszcze te 50-100zł na biuro rachunkowe.

Także zostaje 2400zł, w tym nie masz prawa do urlopu, a zwolnienie chorobowe jak się jest na DG to i opłaca składki chorobowe to grosze (już lepiej wyjdziesz na tym, jak zrezygnujesz z ubezpieczenia chorobowego).

Najlepiej jest w okresie wakacyjnym kiedy chcesz wziąć 2tyg urlopu - czyli 10 dni roboczych z 22. Zarabiając 4000zł masz 182zł dniówki. Przy 12 dniach roboczych dostajesz 2160zł od tego 1000zł VAT - 18% podatek = 951,20zł.

Oczywiście są firmy, które płacą za urlop jak jesteś na działalności gospodarczej, ale nie wszystkie. Nawet jeśli, to moim zdaniem przy zarobkach miesięcznych poniżej 8tys netto na FV działalność dla pracownika jest nieopłacalna - poza pensją trzeba jeszcze uwzględnić ryzyko bycia niezdolnym do pracy, urlopów, minimalnej emerytury po DG (trzeba mieć z czego odkładać i inwestować) itd.
 
 
~novartis  2015-01-22 17:59:19
Najpierw przejdź testy shl bo bez ich zaliczenia nie masz co myśleć o pracy tam :)
 
 
~Novartis  2015-01-22 16:17:02
mozecie powiedzieć cos o pracy w Novartis jako przedstawiciel medyczny na linii pulmonologia???
 
 
~  2015-01-21 12:48:33
Tak bo w PL jak gdzieś ci zapłacą więcej niz 1500zł to "pracodawca" myśli ,że może w tym momencie robić z pracownikiem wszystko co mu się podoba .Mobbing jest w polskiej branży farmaceutycznej zjawiskiem nagminnym
 
 
~aga  2015-01-20 21:41:28
witam. moze mi ktos powiedziec o firmie KRKA dział apteczny? słyszałam,ze pewna Pani Aurora miała sprawę w poprzedniej firmie Reckitt i Sandoz o mobbing,a teraz to samo robi w KRKA.

Pracowałam pod Panią Aurora i bardzo sobie chwaliłam :)
o mobinng i to ostry mozna było oskarzyc jej nastepczynie w Recitt..... i wiem to od jej podwładnych (ktorych szczuła na siebie na wzajem)

cała krka to cały jeden mobbing.

 
 
~Bioton  2015-01-20 21:36:34
Dzięki za info, jeśli prawdziwe to bardzo pomocne.
 
 
~REP  2015-01-20 20:49:50
Bioton 5000-6500 brutto podstawy - premia = 80-120% podstawy

Salveo ponoć max można dostać 5000 brutto, Isla + to co mają na stronie.
 
 
~sandoz okulistyka  2015-01-20 18:13:28
Ktoś ma informacje?
 
 
~salveo  2015-01-20 17:38:00
Czy ktos zna ta firme? Jaka kasa, socjal, premie itd? Jakie leki maja?
 
 
~Bioton  2015-01-20 14:35:06
W internecie bardzo malo opinii. To chyba dobrze, ale jeśli ktoś wie cokolwiek na temat pracy w firmie Bioton będę wdzięczny. Przede wszystkim interesuje mnie jakie zarobki dla kogoś z doświadczeniem kilkuletnim? Dzięki.
 
 
~egissss  2015-01-20 13:50:49
Jak po rozmowi w egis?
 
 
~KRKA  2015-01-19 21:36:33
witam. moze mi ktos powiedziec o firmie KRKA dział apteczny? słyszałam,ze pewna Pani Aurora miała sprawę w poprzedniej firmie Reckitt i Sandoz o mobbing,a teraz to samo robi w KRKA.
 
 
~cdn  2015-01-19 19:52:53
Auto Tojka Jauris oczywiście.
 
 
~ola z disco polo  2015-01-19 19:50:44
Kasa 2800 na łapkę, premie nierealne, auto Trójka Jakiś, GPS bardzo dokładnie sprawdzany w aucie i tablecie, 14 vizyt, alfa ciężka. Ješli nie musisz, nie idź.
 
 
~stada  2015-01-19 11:22:32
help:)na radom cos wiecie? ile kasy, auto, gps, jaka linia?
 
 
~Do Sisa  2015-01-18 23:34:24
Assestment center, to nic innego jak robienie sobie jaj z ludzi ! Uczestniczyłem chyba z 10 razy w taki teatrzyku i powiem wam, że nic nie da szukanie argumentów, podczas prac grupowych i przekrzykiwanie się, bo często nikt nie jest wybierany, a logiczne argumenty są zapisywane jako darmowa pomoc przez pracowników firm. Nierzadko Ci ludzie, śmieją się z kandydatów już podczas zajęć. Obecnie, gdy jetem zaproszony tel., pytam czy jest zbiegowisko, jeśli tak to dziękuję. Zawsze odpadam(odpadają ludzie najbardziej doświadczeni, czyt. najstarsi i niewyględni, czyt. z nadwagą.) Podczas gdy mam indywidualne rozmowy to wysoko zachodzę, lub wybierany jestem. Ludzie szkoda na to czasu
 
 
~sista  2015-01-18 16:43:03
Strasznie nie lubie Assystmentów....nie wiadomo jak sie zachowac chyba najlepiej byc soba ... Macie jakies doswiadczenia?
 
 
~sista  2015-01-18 15:59:08
Dzięki za info
 
 
~Gedeon  2015-01-18 15:10:44
Najczęściej najpierw assesment center, później indywidualne. Często (nie zawsze) kierownik, jego przełożony i jedna z trenerek wewnetrznych (blondyna taka starsza to okropna franca). Podstawowe zadania, standardowe pytania i jedna scenka.
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  1728

Dodaj:

ksywka
treść


studia zaoczne Kraków