Uczelnie.info.pl - uczelnie i szkoły  wyższe
Bartoszyce
Biała Podlaska
Białystok
Bielsko-Biała
Brzeg
Brzesko
Bydgoszcz
Chełm
Chojnice
Chorzów
Chrzanów
Ciechanów
Cieszyn
Częstochowa
Dąbrowa Górnicza
Dęblin
Elbląg
Ełk
Gdańsk
Gdańsk-Oliwa
Gdynia
Giżycko
Gliwice
Głogów
Gniezno
Gorzów Wielkopolski
Grudziądz
Jarosław
Jasło
Jelenia Góra
Józefów
Kalisz
Katowice
Kielce
Konin
Kostrzyn nad Odrą
Koszalin
Kraków
Krosno
Kutno
Kwidzyn
Legnica
Leszno
Lublin
Łomża
Łódź
Łuków
Mysłowice
Nowa Ruda
Nowy Sącz
Nowy Targ
Nysa
Olkusz
Olsztyn
Opole
Ostrołęka
Ostrowiec Świętokrzyski
Oświęcim
Otwock
Piła
Pińczów
Piotrków Trybunalski
Płock
Podkowa Leśna
Polkowice
Poznań
Pruszków
Przemyśl
Puławy
Pułtusk
Racibórz
Radom
Ruda Śląska-Orzegów
Ryki
Rzeszów
Sandomierz
Sanok
Siedlce
Siemiatycze
Skierniewice
Słubice
Słupsk
Sochaczew
Sopot
Sosnowiec
Stalowa Wola
Starogard Gdański
Sucha Beskidzka
Sulechów
Suwałki
Szczecin
Szczytno
Środa Wielkopolska
Świdnica
Świecie
Tarnobrzeg
Tarnowskie Góry
Tarnów
Toruń
Tuchola
Wałbrzych
Wałcz
Warszawa
Wejherowo
Włocławek
Wołomin
Wrocław
Zabrze
Zamość
Zawiercie
Zielona Góra
Żary
Żywiec

  Katalog zawodów

Grafik komputerowy8.06/10

Kiedy Dominik idzie ulicą, bacznie przygląda się plakatom, bilbordom, okładkom książek i czasopism. Ocenia pomysły autorów na przedstawienie pewnych idei. Każdą z tych prac rozkłada na czynniki pierwsze: zestawienie kolorów, rozmieszczenie poszczególnych elementów graficznych, zasadność użycia właśnie tego zdjęcia, w końcu przekaz słowny. Dominik marzy o tym, by w przyszłości tworzyć podobne rzeczy. Rok temu podjął decyzję - chce być grafikiem komputerowym w dobrej agencji reklamowej.

 

Kim jest grafik komputerowy?

Głównym zadaniem grafika komputerowego jest opracowywanie projektów graficznych zazwyczaj o charakterze informacyjnym, reklamowym, a także artystycznym, a następnie ich realizacja. Efekt pracy grafika komputerowego może przybrać postać reklamy w prasie, telewizji, internecie lub na billboardach, a także folderu, ulotki itp. Graficy zajmują się także tworzeniem etykiet na opakowaniach produktów, materiałów reklamowych i wizytówek. Podstawowym narzędziem pracy grafika jest komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem takim jak np. Corel Draw, Corel Photo Paint czy Adobe Photoshop.

 

Agencja agencji nierówna

Istnieją na rynku agencje typu full service i niewielkie studia graficzne. Te pierwsze tworzą szeroko zakrojone kampanie reklamowe w prasie, radio, telewizji, opracowują strategie marketingowe, dokonują analiz rynku, zakupu mediów, zatrudniają sztab osób do obsługi klienta. Przykładem może być poznański "JUST", znany chociażby z tego, że w wyrafinowany sposób wypromował z 1994 roku markę "Lech" (wszyscy pamiętamy serię plakatów nawołujących, byśmy postawili na zielone). Obok gigantów istnieje na rynku szereg mniejszych agencji, przyjmujących zlecenia na niewielkie prace typu: projekt opakowania, katalogu, broszury informacyjnej czy okładki książki.

Niezależnie od rozmiarów agencji pracują w niej projektanci - graficy, plastycy, artyści - oraz account managerowie. Zadaniem account managerów jest kontakt z klientem agencji, wsłuchanie się w jego potrzeby i oczekiwania oraz wierne przekazanie tych informacji grafikowi. Ponieważ osoba projektująca bazuje jedynie na danych przekazanych przez accounta, łatwo o rozbieżność pomiędzy tym co chciał klient, a tym co stworzył grafik. Dlatego od chwili powstania pierwszego projektu do zatwierdzenia wersji ostatecznej zdarzają się liczne poprawki i modyfikacje.

Jakie wykształcenie?

Pracodawcy stawiają na osoby z konkretnym przygotowaniem zawodowym - preferowani są absolwenci uczelni oferujących specjalność grafika komputerowa na kierunku informatyka. Wykształcenie stanowi atut przy zatrudnianiu, choć nie zawsze jest gwarancją umiejętności. To jednak bardzo łatwo wykryć podczas pierwszych tygodni pracy. Każdy "nowy" podlega weryfikacji. Oceniane jest jego wyczucie estetyczne, zdolności manualne, dokładność, cierpliwość, wyobraźnia, a także otwartość na współpracę, zapał, chęć podnoszenia kwalifikacji.

Dla pracodawcy ideałem byłaby mieszanka artysty po szkole plastycznej i absolwenta kierunku technicznego, czyli kogoś, kto stworzy dobry pod względem estetycznym projekt i przełoży tę wizję na postać elektroniczną.

W tym zawodzie można spotkać wielu samouków. Po nocach czytają książki branżowe, siedząc przed komputerem. Większość łapie bakcyla i w efekcie nauka obsługi programów graficznych zmienia się w zabawę. Jednak, aby osiągnąć mistrzostwo w wybranej dziedzinie grafiki, potrzeba dużej wiedzy i nieustannej praktyki.

Specjalizacje w pracy grafika komuterowego

Wśród grafików wyróżnić można:

  • kreatywnych - zajmujących się głównie projektowaniem,
  • operatorów DTP - odpowiedzialnych za skład komputerowy i opracowanie techniczne.

W pracy tych pierwszych najistotniejszy jest nieszablonowy pomysł. Graficy odpowiedzialni za skład działają natomiast bardziej mechanicznie, stosując się do ustalonych norm. Tu najważniejsza jest precyzja. Większość grafików to ludzie młodzi. Średnia wieku mieści się w granicach 25-35 lat.

 

Wymagania stawiane względem grafika komputerowego

W pracy grafika nieodzowna jest umiejętność projektowania. Ze względu na specyfikę pracy w firmach zatrudniających grafików komputerowych (ilość pracy jest ściśle związana z liczbą pozyskanych zleceń i terminem ich realizacji), musi on umieć pracować w szybkim tempie i z łatwością przestawiać się z wykonywania jednej czynności na inną. Bardzo istotną cechą, którą powinien posiada grafik komputerowy jest dokładność - efekt jego pracy będzie oceniony nie tylko przez przełożonego, ale przede wszystkim przez klienta zlecającego wykonanie określonego projektu, a w rezultacie także - adresatów, czyli osoby, do których reklama, czy informacja była kierowana. Praca grafika komputerowego wymaga ciągłego rozwoju w dziedzinie informatyki i obsługi komputera. Wskazane jest także poszerzanie umiejętności posługiwania się językami obcymi.

 

Z perspektywy rynku pracy

Graficy komputerowi zatrudniani są w agencjach reklamowych, studiach grafiki komputerowej, wydawnictwach i innych zakładach zajmujących się tworzeniem materiałów, głównie reklamowych i przygotowaniem publikacji do druku. Obecnie można zaobserwować ogromne zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się tworzeniem graficznej oprawy witryn internetowych. Jest to na chwilę obecną główny powód wyboru tego zawodu przez studentów informatyki.

Bardzo skutecznym sposobem na zrobienie kariery zawodowej jest w tej branży stworzenie własnej firmy. Wymaga to jednak posiadania odpowiednich funduszy na otwarcie działalności, ale co najważniejsze – posiadanie wystarczających umiejętności pozwalających na samodzielne wykonywanie projektów, oraz doświadczenie w branży. Dużo większe szanse na powodzenie mają więc osoby z bogatym portfolio. Poleca się w związku z tym rozpoczynanie kariery od zatrudnienia w większej firmie, w której można zdobyć doświadczenie oraz wiele nauczyć się od osób tam pracujących.

 

Nietypowe zlecenia

"Pewnego razu otrzymałem zadanie zaprojektowania małej (6 cm średnicy) naklejki na wieczko słoika majonezu, na której trzeba było umieścić kilka przepisów kulinarnych. Okazało się, że te przepisy stanowiły 4 pełne strony formatu A4. Na nic zdały się wyjaśnienia, że takiej ilości tekstu nie można włożyć na sześciocentymetrowe kółko tak, aby tekst był czytelny. Akant wciąż powtarzał: "Tak chce klient, mają być te wszystkie przepisy i już. Po prostu zrób to jakoś." W efekcie otrzymaliśmy tekst pisany czcionką wielkości 1,5 punktu, który trzeba było czytać pod mikroskopem. Dopiero po przekazaniu klientowi wydruku uzyskaliśmy zgodę na skrócenie tekstu" - wspomina Chris.

 

Polecane strony

http://grafikkomputerowy.blog.pl 

 

Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  7
~www_iwonazieba_com  2014-05-10 15:26:31
Dokładnie jest tak, jak napisano kilka wypowiedzi wyżej - najpierw doświadczenie, najlepiej kilkuletnie, potem portfolio, a na końcu szukanie klientów. Efekt jest taki, że klienci sami zaczną polecać innym, aż w pewnym momencie niektóre (słabo wycenione) projekty trzeba będzie świadomie odrzucać lub podzlecać młodszym stażem kolegom, ponieważ zabraknie doby na realizację wszystkiego. Jak się zna na reklamie w Internecie 4000 netto

miesięcznie to minimum. Niestety będąc grafikiem nie da się być programistą. Jak ktoś szuka grafika lub programisty - chętnie pomogę.

Pozdrawiam
--
Iwona Zięba
Grafik komputerowy
tel. 600 22 88 94
info@iwonazieba.cxoxm
skype: iwonazieba.cxoxm
wxwxw.iwonazieba.cxoxm

z linków usuńcie "x"
 
 
~www_iwonazieba_com  2013-11-03 14:18:58
A tak na marginesie, jeżeli już mówimy o finansach, to znacie jakieś serwisy, gdzie będą zlecenia dla grafików ? Pomijam serwisy typu Oferia, ponieważ wyścig szczurów i zlecenia za 20 zł mnie nie interesują. Znacie takie serwisy ?
 
 
~www_iwonazieba_com  2013-11-03 13:40:46
Jest tak jak piszecie, ale zwykle są wytyczne i wiadomo co trzeba zrobić. Gorzej jeśli klient chce po prostu projekt strony WWW (bez żadnych wytycznych). Wtedy grafik musi zdobyć materiały we własnym zakresie, a często udać się do tego klienta i wypytywać czym zajmuje się jego firma (bo na starej stronie WWW zwykle jest niewiele materiałów).
 
 
~czarna malina  2013-08-29 17:11:54
chciałabym zarabiać 6 tyś w zwyż. To marzenie. Ciągle trafiam na pracodawców, którzy kochają się w "ulepić i ukleić coś z niczego". Co z tego że mam ponad 6 lat doświadczenia na karku, jestem paskudnie solidna i dokładna, jak i tak jestem zmuszana do tworzenia w stylu wieś tańczy i hula, bo inaczej nie rachunki same się nie zapłacą. Smutna prawda. Grafik z obserwacji powinien być: informatykiem, webmasterem, projektantem, handlowcem, analitykiem, negocjatorem umów, sekretarką lub sekretarzem do robienia kawy, dobrym wizerunkiem na różnych bankietach, powinien świetnie znać produkty swej firmy i je świetnie sprzedawać...być Grafikiem DTP (nie mylić z zwykłym grafikiem, bo jest różnica), doradcą, świetnym logistykiem i oczywiście biegle znać języki obce. Szkoda gadać...Być dobrym - co to oznacza? to takie względne i śmieszne jest, bo moim zdaniem trzeba mieć plecy i znajomości i już. Nie ma szans bez tego na normalną prace w tym zawodzie.
 
 
~Agness  2013-02-10 20:59:34
Witam wszystkich Pasjonatów Grafiki Komputerowej i zastosowania w praktyce i pracy. gg 28992980
 
 
~1  2012-08-06 22:20:44
1
 
 
~-1'  2012-08-06 22:20:42
1
 
 
~1  2012-08-06 22:20:41
-1'
 
 
~m.  2012-07-28 18:00:47
heja a ja sie nie zgodze z Toba. W duzych i powaznych agencjach reklamowych projekt przechodzi przez multum osob i w momencie gdy owy projekt jest zatwierdzony i zaakceptowany grafik otrzymuje potezna specyfikacje zlecenia. Owa specyfikacja jest tworzona przez profesjonalistow, czesto przez innych profesjonalnych grafikow i osoba bez wyksztalcenia, czyli samouk moze miec powazny problem z odczytaniem tego i zrobienia/stworzenia i zlepienia projektu koncowego dokladnie wedlug wytycznych.

Jezeli ktos chce byc artysta to moze byc samoukiem, ale jezeli chodzi o wykonywanie zlecen papier jest istotny.
 
 
~hymm  2012-07-28 17:50:23
Odmowic zawsze mozna, ale pracodawcy nie interesuja Twoje ideologie czy przekonania.. Tak samo jak zleceniodawcy, on placi to on wymaga.. A realizator w zasadzie nie ma nic do gadania bo gdy odmowisz to nie zarobisz, projekt dostanie Twoja konkurencja. A szef coz... Za odmowe wykonania zlecenia ma prawo wreczyc natychmiastowe wypowiedzenie umowy o prace z winy pracownika.
 
 
~grafik po ASP z duzym doswiadczeniem zawodowym  2012-03-13 10:31:13
Praca grafika jest bardzo cięzka. Artysta po ASP nie powinien pracowac dla Agencji Reklamowych - jest tam wykorzystywany i traktowany-przynajmniej w Polsce -jako przedluzenie rąk accountów (handlowców) i wlascicieli Agencji - ktorzy często nie mają pojęcia o grafice. Praca wyczerpująca psychicznie, stresująca, czasowo - wymaga często poświęcenia również w dużym stopniu życia prywatnego. Obecnie tendencja na zatrudnianie na dzialanosc gospodarczą - przy czym grafik siedzie w pracy na miejscu - nie polecam. Wrażliwi artyści są wykorzystywani przez cwaniaków (bo tacy prowadza Agencje) do zarabiania bardzo duzych pieniedzy. Zastanów się dwa razy Artysto zanim podejmiesz tą pracę...SZCZERZE NIE POLECAM!!!
 
 
~coupons online  2011-11-17 12:06:48
Jestem pod wrazeniem czytac tak potezna opowiesc o Studia Inżnierskie / studia techniczne. Bede opublikowac link na mojej stronie kupon do tego blogu. Bede z powrotem , aby przeczytac wiecej.
 
 
~Adam81w  2011-10-25 02:50:25
A ja mam pytanie o etykę w tym zawodzie. Powiedzmy, że klient chce byście zrobili projekt np. jakiś plakat ale może być cokolwiek innego. Projekt, który jest niezgodny z waszymi przekonaniami np. jesteście patriotami a ktoś wam każe zrobić plakat ośmieszający patriotyzm. Co robicie? Że tak powiem możecie odmówić?
 
 
~Ania``  2011-06-08 17:03:49
mi kaza sie zastanowic nad grafikiem komputerowym ...chodz mnie to nie kreci ..;/
 
 
~heja  2011-04-01 20:55:24
Dobrze mówi przedmówca (~artlens), uczelnie owszem, fajnie jak coś skończysz i się ukierunkujesz ale za to nikt ci nie da kasy w normalnych realiach. Jak chcesz być grafikiem- projektantem , chcesz czesać super layouty, robić fajne grafiki czy popisywać się digital paintingiem - to musisz sam się tego nauczyć - żadna uczelnia nie da Ci czegoś takiego - tego się trzeba nauczyć samemu. Wiadomo podstawy są ważne - światło, kompoyzcja itp. Ale moim zdaniem najważniejsze to tutoriale, fora, galerie typu deviant bahance - patrzeć uczyć się naśladować. Każda porządna agencja studio graficzne patrzy na portfolio - i jak widzi tam mazy grfików z ASP - to mówi no fajnie ale layoutu to on nie zrobi - albo zrobi taki że klient ucieknie wymiotując.

Z mojej perspektywy uczelnie uczą ale podstaw - nie nauczą cię jednak jak być wymiataczem w designie.

pooglądajcie sobie portofolia grafików tzw komputerowych, ziomków któzy pracują dla najlepszych agencji w kraju i poza granicami. większość z nich to samouki.
Na tym rynku trzeba wiedzieć co robić i jak robić. a nie szpanować po uczelni że się grafikuje - chyba że chce się sprzedawać tylko obrazy pod barbakanem. :P Nikogo nie mam zamiaru urazić uderzam tylko do tego - że trzeba umieć wywarzyć wszystko. A nie którym się wydaje że jak już skończą odpowiednią kierunkową uczelnie to są mega - a tu dupa bo koleś który ma 16 lat może więcej od Was umieć i czesać lepsze projekty - i tak jest.

Jedna rzecz na zakończenie - dobry design to 80 % warsztatu pozostałe talent - to wystarczy żeby wymiatać, ale jedna rzecz jest nie określona procentowo i albo się ją ma albo nie : wyobraźnia.
jak masz to działaj jak nie to daj se spokój. :)
 
 
~Jula  2011-03-29 10:02:58
Ja chcę być grafikiem!!! :]
 
 
~artlens  2011-02-09 16:18:14
Witam
Tak się przyglądam tej dyskusji i widzę że wiele osób wprowadza was w błąd albo nie wiedzą co piszą. Ktoś powiedział że grafik bez uczelni zarabia ok 1500, ok są tacy ja zarabiam przedział 4-5 tys.(Warszawa). Dla potencjalnego pracodawcy w miarę normalnego najważniejsze jest Portfolio (najlepiej komercyjne projekty robione dla firm). Oczywiście uczelnia jak najbardziej wskazana i taka osoba popartą praktyką ma duże szanse na rynku. Ale chciałem powiedzieć o jednym ale. Uczelnie nie uczą myślenia komercyjnego i nawet profesjonalnej obsługi sprzętu ja często miałem doczynienia z ludźmi z ASP którzy albo praktykowali lub pracowali. Niestety często nie radzili sobie z powodu braku doświadczenia lub co najgorsze projektowo. Czasami na zadanie ma się kilkadziesiąt minut a trzeba zrobić propozycję dwóch projektów.
Jak ktoś nie ma talentu to zawsze będzie zarabiał 1500 ale może zostać DTP to wbrew pozorom nie jest trudne. jednak w Polsce ludzie szukają kombajnów i tu jest problem bo oprócz grafiki,dtp to jeszcze najlepiej Html,CSS, Flash,3d, i dwa języki i prawo jazdy na ciężarówkę. Tak czy siak normalne zarobki są tylko w dużych miastach reszta to już dżungla ale jest na szczęście internet.
Moja krótka rada warto załapać się nawet do byle jakiej agencji lub studia graficznego aby obyć się z tematem i mieć pozycje w CV no i uczyć się uczyć zmieniać pracę na lepszą aż dojdzie się do pewnego poziomu i wtedy ...hm olać to i wyjechać za granicę :-)
 
 
~Uhahah  2011-02-06 15:32:21
U nas w Wydawnictwie babcia 56 letnia, która ma jakieś tam studium, nie związane z niczym co grafikę przypomina sama się uczy i jest w pracy "grafiukiem". Rezultat co druga książka do przeskładu. Zarabiamy grosze, moje marzenie zatrudnić wreszcie grafika w wyższym wykształceniem. A babcia na doidatek jak sperniczy książkę to jeszcze 6-7tys. premii dostanie. I co wy wszyscy graficy na to. Prawdziwi graficy.
 
 
~gagol  2011-02-01 21:25:34
ja tak własnie robie :P
 
 
~felga  2011-01-03 10:18:34
witam serdecznie ,jedno wam powiem bardzo ciezko znalesc prace na stanowisku grafik komputerowy bez uprzedniego doswiadczenia , jestem studentem 3 roku informatyki 4 lata pracowalem jako glowny informatyk w duzej firmie postanowilem jednak przezucic sie na grafike komputerowa jestem uzdolnoiny plastycznie i juz od 9 lat zajmuje sie i ucze podkreslam ucze photoshopa, nie chodzi mi o nauke funkcji lecz o nauke laczenia tych funkcji w zadowalajace nas efekty, szukam juz dosc dlugo pracy na takim stanowisku mam bogate portfolio ale jak mi powiedzial jeden z pracodawcow musze miec doswiadczenie nei wiem co mial na mysli chyba papier od innego pracodawcy bo mam kilka loyatow komercyjnych ,plakatow, banerow ale mu jednak choci o to zebym pracowal juz na takim stanowisku min 2 lata, to mnie troche smieszy bo moje umiejetnosci sa bardzo rozwiniete w tej dziedzinie, na studiach wybralem sobie specjalizacje grafika komputerowa ma 4 przedmioty zwiazane z grafika i wszystkie na poczatku semestru mam zaliczone po pokazaniu moich dokonan, calkowicie nei rozumiem co trzeba zrobic by taka prace dostac, widzac kicz jaki tworza w niektorych agencjach zastanaiwm sie czemu oni a nie ja???
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  7

Dodaj:

ksywka
treść


studia zaoczne Poznań