Uczelnie.info.pl - uczelnie i szkoły  wyższe
Bartoszyce
Biała Podlaska
Białystok
Bielsko-Biała
Brzeg
Brzesko
Bydgoszcz
Chełm
Chojnice
Chorzów
Chrzanów
Ciechanów
Cieszyn
Częstochowa
Dąbrowa Górnicza
Dęblin
Elbląg
Ełk
Gdańsk
Gdańsk-Oliwa
Gdynia
Giżycko
Gliwice
Głogów
Gniezno
Gorzów Wielkopolski
Grudziądz
Jarosław
Jasło
Jelenia Góra
Józefów
Kalisz
Katowice
Kielce
Konin
Kostrzyn nad Odrą
Koszalin
Kraków
Krosno
Kutno
Kwidzyn
Legnica
Leszno
Lublin
Łomża
Łódź
Łuków
Mysłowice
Nowa Ruda
Nowy Sącz
Nowy Targ
Nysa
Olkusz
Olsztyn
Opole
Ostrołęka
Ostrowiec Świętokrzyski
Oświęcim
Otwock
Piła
Pińczów
Piotrków Trybunalski
Płock
Podkowa Leśna
Polkowice
Poznań
Pruszków
Przemyśl
Puławy
Pułtusk
Racibórz
Radom
Ruda Śląska-Orzegów
Ryki
Rzeszów
Sandomierz
Sanok
Siedlce
Siemiatycze
Skierniewice
Słubice
Słupsk
Sochaczew
Sopot
Sosnowiec
Stalowa Wola
Starogard Gdański
Sucha Beskidzka
Sulechów
Suwałki
Szczecin
Szczytno
Środa Wielkopolska
Świdnica
Świecie
Tarnobrzeg
Tarnowskie Góry
Tarnów
Toruń
Tuchola
Wałbrzych
Wałcz
Warszawa
Wejherowo
Włocławek
Wołomin
Wrocław
Zabrze
Zamość
Zawiercie
Zielona Góra
Żary
Żywiec

  Katalog zawodów

Psycholog szkolny6.13/10

W ostatnim czasie coraz bardziej popularne staje się zatrudnianie psychologa w szkole. Obok pedagoga jest on wręcz osobą niezbędną przy szeroko pojętej pracy wychowawczej i opiekuńczej. Jednym z jego głównych zadań jest promowanie metod, które aktywizują pracę uczniów i zwiększają efektywność uczenia się. Psycholog szkolny pomaga przy dostosowaniu wymogów edukacyjnych do poziomu rozwoju uczniów.

 

Zadania psychologa w szkole

Głównym adresatem wszelkich działań psychologa w szkole jest uczeń. Psycholog rozpoznaje (diagnoza) potencjalne możliwości uczniów oraz ich sytuację wychowawczą. Takie rozpoznanie poprzedza wszelkie działania profilaktyczne, mediacyjne, interwencyjne wobec uczniów, rodziców i nauczycieli.
Praca psychologa szkolnego polega na zbieraniu informacji na temat klientów (uczniów, rodziców, nauczycieli), problemów czy zjawisk. Odbywa się to podczas badań psychologicznych, które przyjmują formę: ankiety, rozmowy, obserwacji, testu, kwestionariusza, rysunku itp. Obok informacji zaczerpniętych z takich badań, psycholog wykorzystuje informacje pochodzące z innych źródeł: uczniów, nauczycieli, dyrekcji, pracowników obsługi szkoły, rodziców, własnych obserwacji, doświadczeń i odczuć.
Właściwe rozpoznanie problemów pomaga opracować koncepcje pracy z klasą czy pojedynczym uczniem oraz z współpracy z rodzicami i nauczycielami.
Do innych zadań psychologa w szkole należy organizowanie warsztatów, których celem jest wyposażenie ucznia w niezbędną wiedzę i umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, w unikaniu zagrożenia, skutecznego odmawiania i szukania pomocy. Podczas zajęć warsztatowych psycholog integruje klasę, pomaga uczniom budować pozytywne wizerunki własnej osoby i klasy.
Celem pracy z grupą bardzo często jest rozwiązanie konkretnego problemu, konfliktu, często mediacja. W takim przypadku chodzi nie tylko o jednorazowe rozwiązanie problemu, ale przede wszystkim otwarcie komunikacji, wyposażenie w umiejętność rozwiązywania konfliktów, uwolnienie z negatywnych emocji. Jest to jeden ze sposobów integrowania grupy, która zaczyna darzyć siebie większym zaufaniem, zna swoje możliwości i ograniczenia.

 

Zaufanie przede wszystkim

Przez cały okres pracy w szkole psycholog buduje swój wizerunek negocjatora. Po pewnym czasie staje się osobą, która jest godna zaufania, pomocna, a przede wszystkim skuteczna. Dlatego tak ważna w tym zawodzie jest komunikatywność, łatwość nawiązywania kontaktu, umiejętność słuchania, otwartość i empatia. Psycholog powinien także być osobą, która potrafi doceniać inicjatywę innych, a przede wszystkim szanuje godność drugiej osoby.
Satysfakcję z wykonywania tego zawodu osiąga się wtedy, kiedy uczniowie chętnie przychodzą po pomoc, rodzice są wdzięczni za poradę, a nauczyciele stosują zalecenia psychologa w kwestii prowadzenia zajęć.
Zdecydowanie nie są przydatne w tej pracy takie cech, jak zbyt duży dystans do innych, nadmierna powaga, brak elastyczności i niezdecydowanie.

Praca w szkole stawia przed psychologiem podobne wyzwania, jak przed nauczycielem. Szkoła, której celem jest przygotowanie do aktywnego życia w społeczeństwie, musi za nim nadążać. Dlatego tak ważny jest plan rozwoju zawodowego, ciągłe dokształcanie się i podnoszenie własnych kwalifikacji. Jedynym problemem, ale jakże ważnym, mogą okazać się zarobki. Nie zawsze pozwalają one na takie inwestowanie w dokształcanie, o jakim się marzy.
Wynagrodzenie, na jakie może liczyć psycholog szkolny, nie jest wysokie i dodatkowo uzależnione od stażu pracy. Psycholog w szkole traktowany jest jak nauczyciel i zarabia podobnie jak nauczyciel. 

 

 

Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  7
~kita  2015-03-09 14:46:33
eksa Ty nie porównuj tego zawodu do medycyny, po psychiatrii praca jest to trzeba było na to się wybrać a nie snuć teorie że ktoś obawia się nasycenia rynku. Za dużo jest absolwentów i tyle, wielu ludzi idzie na to, bo myślą, że się życia naucza hehe a pojęcia o zawodzie psychologa nie mają, to samo jest z prawem na jednej uczelni co roku przyjmują 400 osób a jest wiele uczelni + prywatne no to co nie ma nasycenia? Po za tym kierunek nie jest trudny łatwo skończyć to ludzie się pchają ale jak masz czas,chęci i pieniądze to się dokształcaj dalej-powodzenia!
 
 
~ddd  2013-06-29 23:05:37
sranie-dokształcanie ...całe zycie będziesz pracy szukac po tym oszustwie
 
 
~eksa  2013-02-26 08:59:07
Praca po psychologii jest i jest jej dużo. Problem polega na tym, że same studia to za mało. Ważne jest dokształcanie, szczególnie w zakresie psychoterapii i specjalizacji. Dokształcanie nie jest ani łatwe ani tanie, a bez tego po samych studiach właściwie niewiele można robić. To trochę tak jak z medycyną. Po 6 latach ciężkiego studiowania nie można jeszcze pracować w zawodzie. Więc powiemy, że po medycynie też nie ma pracy? Czasami mam wrażenie, że to studenci starszych lat psychologii i sami psycholodzy opowiadają, że pracy po takim kierunku nie ma. Dlaczego mieliby to roić? Może obawiają się nasycenia runku?
 
 
~vb  2013-02-13 22:11:43
jesteś w polskej pułapce młodych przegranych .studia bowiem nie dają zawodu
 
 
~wera  2013-02-09 12:58:18
nie wiem jaki zawód wybrać
 
 
~fdg  2013-01-31 12:28:11
to mit ,ze są perspektywy na rynku pracy po psychologii
 
 
~Dusseldorf  2012-08-18 19:29:21
gdzie jest technikum takie w lubuskim
 
 
~,  2012-03-24 07:24:33
pracy po psychologii nie ma
 
 
~PYSIA  2012-03-12 12:26:37
BARDZO CHCESZ BYĆ I CZUJESZ ,ŻE TO TWOJE POWOŁA NIE TO NIEMA CO SIĘ ZASTANAWIAĆ RUSZAJ I TO JUŻ :)
 
 
~Ania  2012-03-08 15:41:34
Hej :D Jestem Ania i tez mam problem z wybraniem szkoły . chciałabym isc do technikum o profilu psychologicznym , ale to tez kosztuje , gdyz jestem od Zielonej Gory az 60 km . A internat tez kosztuje do tego ksiazki . itd. , a ze sb tez trzeba miec kasę . Od dziecka znaczy od 4 klasy postawowki marze byc w tym zawodzie . a w gubinie ( lubuskie ) niema takich szkół . jest gastronomiczna ( nie lubie gotowac ) , fryzjerstwo ( nie interseuje mnie ) i logistyka ale to tez mnie nie interesuje i został mi tylko ekonomik . I co tu zrobic ???
 
 
~olkaa  2011-11-16 19:57:26
hej wszystkim ja też mam podobny problem bardzo chciałabym zostać psychologiem ale wszyscy właśnie doradzają mi technikum więc co mam robić po gim bo jestem w 3 kl mam wybrać tech bo tak chcą inni czy wybrać liceum o profilu psychologicznym i robić to o czym marzyłam od dawna pomóżcie powiedzcie co o tym myślicie bo ja już nie wiem ;(((
 
 
~agge  2011-10-09 15:51:06
a ile zarabiacie?
 
 
~!!!!!!!  2011-09-11 21:12:09
Zawód psychologa nie ogranicza się tylko do szkół czy poradni specjalistycznych. Wielu znajduje zatrudnienie np. w firmach lub oferują przeróżne szkolenia dzięki którym biznesmeni nauczyciele i wielu ludzi rozwija swoje umiejętności, samodoskonali się. W dzisiejszym świecie trzeba umieć sprzedać swój wizerunek i posiadaną wiedzę.
 
 
~  2011-09-11 21:02:43
Odpowiem wszystkim gimnazjalistą którzy nie wiedzą do jakiej klasy licealnej pójść. No cóż tak naprawdę można startować na uczelnie z wieloma różnymi przedmiotami. Ogólnie rzecz biorąc orientuję się tylko w uczelniach warszawskich i łódzkich. Przyjmują tam z matmą angielskim polskim biologią geografią wos-em lub historią tyle że z odpowiednią ilością punktów. Zachęcam do wchodzenia na strony interesujących Was szkół, uczelni i znajdziecie tam informacje odnośnie rekrutacji.
 
 
~Asiunia  2011-07-09 00:40:24
To mój e-mail proszę o odpowiedź Asiuleczek24@wp.pl
 
 
~Asiunia  2011-07-09 00:37:42
Od dawnych lat chciałabym zostać psychologiem szkolnym lub psychologiem w domu dziecka. Jestem w 2 gimnazjum i zastanawiam się do jakiego liceum pójść. Proszę o szybką odpowiedź
 
 
~Rafał  2011-06-21 20:25:15
Prosze o szybaka pomoc jestem w 2 klasie gimnazjum wlasnie zdalem do 3 i chce zostac psychologem co musze wybrac jakie szkoly prosze o szybka pomoc moj e-mail racio4@tlen.pl
 
 
~Zakrecona  2011-05-15 16:38:58
Bardzo od najmłodszych lat pragnęłam zostać psychologiem. Ale jak przeczytałam tu niektóre wpisy to mój entuzjazm nieco opadł... Co robić?
 
 
~asssa  2010-12-28 22:55:54
a ja kocham tą pracę i zarabiam całkiem dobrze. roboty full i z wielu różnych zleceń muszę rezygnować, jednak kolejny raz również wybrałabym psychologię. pozdrawiam UAM
 
 
~  2010-12-17 09:44:02
Czytam to wszystko i mam wrażenie, że wiele osób myśli, że jak już ktoś jest empatyczny i interesuje się człowiekiem to tylko na psychologię. Przecież można interesować się psychologią np. czytać, chodzić na szkolenia, ale robić coś innego w życiu. Tym bardziej, że rynek jest przesycony psychologami. Pracowałam jako pedagog, pracuję jako psycholog i zauważam jeszcze jedną rzecz - wielu psychologów i pedagogów to niestety osoby, które myślą, że wiedzą już wszystko, nie chcą się przyznawać do niewiedzy (takie rysy narcystyczne;)) ale na szczęście jest też dużo dobrych psychologów i fakt jest taki, że za nasze pensje trudno jest się dalej kształcić, wyżyć, trzeba trochę kombinować, co zrobić. Mam nadzieję, że przyjdą takie czasy, że psychologowie, pedagodzy, służby społeczne itd. będą wynagradzane odpowiednio.:_P
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  7

Dodaj:

ksywka
treść


studia zaoczne Warszawa