Pedagogika jest interdyscyplinarną nauką społeczną, obejmująca swym zakresem całościowe procesy edukacyjne i wychowawcze, mające swoje źródło również w filozofii, antropologii, socjologii czy psychologii. Pedagogika jest otwarta na różne rodzaje i formy wiedzy, jak również na wszystkie osoby: dzieci, młodzież, dorosłych, seniorów oraz na osoby znajdujące się w trudnych sytuacjach życiowych – co czyni z pedagogiki, kierunek i zawód na współczesne czasy.
Przedmiotem zainteresowania są osoby z niepełnosprawnościami na różnych etapach rozwoju i w różnych okresach życia, osoby, które wskutek dysfunkcji i uszkodzeń mają trudności w wypełnianiu codziennych życiowych zadań i z uwagi na specyficzne potrzeby wymagają specjalistycznie przygotowanej kadry.
Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna to kierunek, który przygotowuje do pracy z dziećmi w placówkach przedszkolnych i klasach I – III szkoły podstawowej, co wymaga specjalistycznego ukierunkowania programu studiów na kształcenie nauczycieli mogących sprostać współczesnym standardom nowoczesnej edukacji dzieci. Absolwent kierunku Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, w trakcie jednolitych studiów magisterskich nabędzie między innymi wiedzę ogólną z różnych dziedzin zapewniającą konstruktywne wchodzenie w dialog z dziećmi (uczniami) oraz umiejętność rozbudzania w nich zainteresowań.
Studia pedagogiczne na WSB w Opolu to przede wszystkim szansa na zdobycie ważnych kompetencji. To właśnie na studiach można zdobyć wykształcenie z wielu przydatnych w życiu zawodowym oraz prywatnym dziedzin; komunikacji społecznej, psychologii, diagnostyki i terapii pedagogicznej. Wyższa Szkoła Bankowa oferuje kilka ciekawych specjalności: m.in. praca z osobami niedostosowanymi społecznie i profilaktyka społeczna, pedagogika wczesnoszkolna i wychowanie przedszkolne z pedagogiką Montesorri. Jeśli myślisz poważnie o studiach pedagogicznych w Opolu warto dokładnie przeanalizować ofertę WSB. Studia proponowane są w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym
Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu ma najbogatszą propozycję specjalności dla osób, które wybierają się na studia pedagogiczne. Nowościami są PROFILAKTYKA PRZESTĘPCZOŚCI I KRYMINOLOGIA, RESOCJALIZACJA I KRYMINOLOGIA, PORADNICTWO I POMOC PSYCHOPEDAGOGICZNA. Uczelnia prowadzi również specjalność PEDAGOGIKA ULICY - STREETWORKING. Zanim wybierzesz jakieś studia pedagogiczne w Opolu warto zaznajomić się z pełną ofertą Wydziału Pedagogicznego WSPiA.
Studia na kierunku PEDAGOGIKA SPECJALNA to możliwość wyboru jednej z oferowanych przez uczelnie specjalności: m.in. PEDAGOGIKA KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNA lub PEDAGOGIKA RESOCJALIZACYJNA.
Jedne z najbardziej popularnych studiów. Chętnie wybierane przez kandydatów świadomych wagi znajomości języków obcych we współczesnym świecie. W tej grupie także propozycje nowoczesnych studiów polonistycznych.
Choć dużo mówi się o zmierzchu humanistyki to jednak oferta kierunków studiów wciąż bogata i atrakcyjna. Na wielu kierunkach humanistycznych w Opolu programy studiów zaprojektowane z myślą o skutecznym wejściu na rynek pracy. KULTUROZNAWSTWO, FILOZOFIA, COACHING FILOZOFICZNY, GAMES STUDIES to tylko niewielka część propozycji. Odrębnie omówione są studia filologiczne, studia historyczne, studia społeczne, które adresowane są do osób postrzegających siebie jako humanistów.
Studia z zakresu PSYCHOLOGII wciąż są w czołówce najchętniej wybieranych przez kandydatów kierunków studiów. Warto poznać oferowane przez uczelnie w Opolu specjalności. Studia na kierunku PSYCHOLOGIA, które dają uprawnienia psychologa, realizowane są w systemie jednolitych studiów magisterskich. Dostępne są również studia licencjackie w zakresie np. PSYCHOLOGIA I KOMUNIKACJA W BIZNESIE.
Obszerna grupa kierunków chętnie wybierana przez kandydatów na studia w Opolu: DZIENNIKARSTWO I KOMUNIKACJA SPOŁECZNA, POLITOLOGIA, SOCJOLOGIA, BEZPIECZEŃSTWO WEWNĘTRZNE I MIĘDZYNARODOWE, PUBLIC RELATIONS to tylko niektóre z kierunków społecznych oferowanych przez uczelnie. Przeznaczone są głównie dla humanistów, którzy żywo interesują się tkanką życia społecznego