Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Kariera


Paleciaki - projekt licealistów z Poznania

Paleciaki - projekt licealistów z Poznania


W dzisiejszych czasach dzieci coraz szybciej i częściej zaczynają chorować. Jedzą one produkty kupione w sklepach, pryskane pestycydami i wypełnione po brzegi konserwantami, przeciwutleniaczami i barwnikami. Kumulacja tych chemikaliów wpływa negatywnie na zdrowie, wywołując choroby, między innymi układu rozrodczego, hormonalnego, odpornościowego i nerwowego. Jednak nie zawsze możliwe jest unikanie zatrutego jedzenia, bo trudno w dzisiejszych czasach znaleźć produkty nie poddane działaniom jakichkolwiek niebezpiecznych dla naszego zdrowia substancji. Najpewniejszym sposobem na spożywanie zdrowych warzyw i owoców jest samodzielne uprawianie ich. Niestety większość dzieci z Poznania mieszka w blokach, przez co nie mają one pojęcia jak uprawiać rośliny.

Dlatego uczniowie VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza z Poznania postanowili temu zaradzić, biorąc udział w znanej olimpiadzie projektów społecznych: Zwolnieni z Teorii. Paleciaki (tak nazywa się ich projekt) chcą pokazać, że nie trzeba mieszkać na wsi, by stworzyć swój domowy ogródek. Aby to osiągnąć pokazują uczniom poznańskich szkół podstawowych filmy instruktażowe jak sadzić rośliny. Dzieci po zobaczeniu filmu mogą sprawdzić czego się nauczyły, w praktyce sadząc warzywa i owoce w paletowych ogródkach, które zostały przez Paleciaki dostarczone każdej szkole. Ogródki zrobili sami, ze zużytych palet, co dodaje walorów estetycznych całemu projektowi. Dzieci na etapie uprawy przynoszą nasiona i cebulki warzyw do szkół i zamienią się w małych ogrodników zagłębiając się w dziedzinę sadzenia roślin. Projekt Paleciaki pokazuje, że brak miejsca nie skreśla dzieci z szansy na założenie własnego ogródka warzywnego.


Zobacz również:
Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom: