Celem spotkania jest przedstawienie procesów psychologicznych kształtujących ryzyko rozwoju psychoz. Omówione zostaną badania własne autora podejmujące temat interakcji czynników środowiskowych (ekspozycja na wydarzenia traumatyczne), psychologicznych (osobowość, zniekształcenia poznawcze) i biologicznych, które mogą leżeć u podłoża zaburzeń psychotycznych. Przedstawiona zostanie perspektywa kontinuum psychoz, w ramach której autor prowadzi badania. Omówione zostaną również trudności badania zjawisk odnoszących się do stanów ryzyka w perspektywie prospektywnej (np. trudności w predykcji).
Dr hab. Łukasz Gawęda, prof. IP PAN, jest psychologiem. Od 2008 – 2019 roku pracował w II Klinice Psychiatrycznej WUM, kierował tam pracownią Psychopatologii i Wczesnych Interwencji. Od 2019 pracuje w Instytucie Psychologii PAN, gdzie kieruje Pracownią Psychopatologii Eksperymentalnej. Łączy doświadczenie kliniczne i naukowe. Był stypendystą FNP, MNiSW oraz DAAD. Odbył staże w zagranicznych ośrodkach naukowych (Hamburg, Londyn, Melbourne). Zajmuje się badaniem psychologicznych mechanizmów psychoz. W szczególności interesują go pre-kliniczne stany ryzyka rozwoju zaburzeń psychicznych. Opublikował kilkadziesiąt prac w czasopismach naukowych. Należy lub należał do zespołów redakcyjnych czasopism naukowych. Realizuje granty finansowane z NCN.
Termin i czas trwania: 11.01.2021 r. wykład i dyskusja (część otwarta) w godz. 10:00-12:00; spotkanie z doktorantami (część zamknięta) w godz. 12:00-13:00