Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Kierunki studiów


Systemy mechatroniczne w rolnictwie precyzyjnym - nowy kierunek studiów w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego

Systemy mechatroniczne w rolnictwie precyzyjnym - nowy kierunek studiów w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Wydział Inżynierii Produkcji

Nowy kierunek studiów:

Systemy mechatroniczne w rolnictwie precyzyjnym

Jest to kierunek interdyscyplinarny utworzony dzięki współpracy SGGW i Politechniki Warszawskiej. Zakres kształcenia łączy wiedzę z obszaru nauk przyrodniczych i technicznych; zagadnienia rolnictwa precyzyjnego uzupełnione zostały o wiedzę z zakresu mechatroniki.

Charakterystyka

Absolwenci posiadają umiejętności posługiwania się zaawansowaną wiedzą z zakresu mechatroniki zaimplementowanej na potrzeby technologii rolnictwa precyzyjnego. Potrafią wykorzystać synergię wiedzy o konstrukcji, właściwości użytkowych maszyn rolniczych oraz systemach pomiarowych, sterujących i układach wykonawczych do projektowania i konstruowania specjalistycznych urządzeń stosowanych w maszynach i pojazdach rolniczych, które wraz z technologiami telematycznymi będą wykorzystane do kompleksowego zarządzania procesami technologicznymi w rolnictwie, uwzględniającymi lokalną zmienności parametrów gleby i roślin.

Absolwenci są przygotowani do:
 • projektowania i obsługi urządzeń wykorzystywanych w rolnictwie precyzyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem monitorowania i zarządzania przestrzenną i czasową zmiennością parametrów gleby, roślin uprawnych, produkcji zwierzęcej; wykorzystania technologii teledetekcji oraz przetwarzania i analizy obrazów cyfrowych stosowanych systemach produkcji roślinnej; obsługi sprzętu mechanicznego, informatycznego, elektrycznego, elektronicznego, optoelektronicznego na etapie jego eksploatacji oraz przygotowania do wykorzystania w różnych warunkach produkcji.
 • twórczej działalności w zakresie projektowania, wytwarzania i eksploatacji inteligentnych maszyn i urządzeń rolniczych, w tym autonomicznych maszyn mobilnych; zarządzania procesami technologicznymi w rolnictwie; prowadzenia badań; zarządzania pracowniami projektowymi z zakresu konstrukcji maszyn i procesów technologicznych.
 • samodzielnego lub zespołowego, twórczego rozwiązywania złożonych interdyscyplinarnych problemów z zakresu automatyki i robotyki, informatyki, mechaniki, elektrotechniki, elektroniki, diagnostyki wykorzystywanych w szeroko rozumianym rolnictwie precyzyjnym.
Perspektywy zawodowe:

Absolwenci mogą pracować w:
 • biurach konstrukcyjnych i ośrodkach badawczo-rozwojowych producentów urządzeń automatyki, wykorzystywanych w maszynach rolniczych,
 • przedsiębiorstwach świadczących usługi serwisowe kompletowania systemów telematycznych dla rozwiązań wykorzystywanych w obszarze produkcji przyrodniczej,
 • przedsiębiorstwach wyspecjalizowanych w produkcji i obrocie sprzętem rolniczym,
 • stacjach serwisowych i diagnostycznych,
 • jednostkach świadczących usługi z zakresu technik rolnictwa precyzyjnego,
 • sektorze firm świadczących usługi na rzecz rolnictwa,
 • korporacjach rolniczych lub specjalistycznych gospodarstwach rolnych,
 • firmach i organizacjach wspierających modernizację rolnictwa,
 • ośrodkach naukowych i naukowo-badawczych,
 • ośrodkach doradztwa rolniczego,
 • izbach rolniczych, administracji samorządowej i gospodarczej
Strona wydziału: www.wip.sggw.pl
Więcej o tym kierunku: www.maturzysta.sggw.pl

Zobacz również prezentację Uczelni: Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie


Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom: