INŻYNIERIA MATERIAŁOWA
Do podstawowych zadań inżynierii materiałowej należy: organizowanie i prowadzenie badań nad własnościami fizykomechanicznymi materiałów i tworzyw konstrukcyjnych oraz projektowanie technologii procesów modyfikacji tych własności dla poprawy ich cech użytkowych.
Na kierunku inżynieria materiałowa student poznaje różne materiały stosowane w szeroko rozumianej technice. Wiedza o związkach budowy materiałów z ich właściwościami umożliwia ich praktyczne stosowanie w różnych gałęziach gospodarki, obejmujących przemysł maszynowy, motoryzacyjny, lotniczy, elektroniczny i wiele innych. Poznanie materiałów, technologii ich wytwarzania i przetwarzania, wzajemnych relacji pomiędzy budową i właściwościami materiałów umożliwia lepsze ich zastosowanie, dostosowanie do potrzeb rozwijającej się techniki. Zdobyta wiedza pozwala na opracowywanie nowych materiałów i nowych technologii, co ma znaczący wpływ na rozwój urządzeń, gospodarki i ochronę środowiska.
Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów, musisz wiedzieć, że:
- Najważniejsza w tym zawodzie jest spostrzegawczość. Nie mniej ważne są także następujące cechy: ostrość wzroku i słuchu, rozróżnianie barw, koordynacja wzrokowo-ruchowa.
- Poza tym niezbędne pozostają również: uzdolnienia matematyczne i techniczne, dobra pamięć rozumowanie logiczne oraz wyobraźnia przestrzenna.
Absolwent kierunku Inżynieria materiałowa ma podstawowa wiedzę z matematyki oraz fizyki, niezbędną do zrozumienia i opisu budowy materiałów oraz zjawisk strukturalnych występujących podczas projektowania, wytwarzania, przetwórstwa oraz eksploatacji materiałów inżynierskich w konstrukcjach. Posiada elementarną wiedzę w zakresie projektowania i wykonywania analiz wytrzymałościowych, zjawisk elektrycznych w technice z uwzględnieniem doboru materiałów do urządzeń elektrotechnicznych i elektronicznych, jak również stosowania systemów komputerowego wspomagania w inżynierii materiałowej i technice. Umie również projektować i wdrażać techniki recyklingu materiałów inżynierskich. Potrafi zastosować do formułowania i rozwiązywania zagadnień materiałowych w technice metody analityczne, symulacyjne oraz eksperymentalne.
Absolwenci tego kierunku mogą znaleźć zatrudnienie w charakterze materiałoznawców i technologów, pracowników kontroli jakości produkcji w firmach przemysłowych, laboratoriach naukowych, a także placówkach badawczo-rozwojowych. Mogą kierować pracami związanymi z optymalnym doborem i doskonaleniem materiałów konstrukcyjnych i narzędziowych w różnych gałęziach przemysłu maszynowego, motoryzacyjnego i lekkiego.
Organizacja studiów
Inżynierię materiałową można studiować na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów I (inżynier), II (magisterium) i III (doktorat) stopnia.
Przedmioty nauczania realizowane na inżynierii materiałowej:
- mechanika z wytrzymałością materiałów
- podstawy nauki o materiałach
- metody i techniki określania właściwości jakości materiałów
- technologie wytwarzania materiałów
- materiały i tworzywa
- termodynamika
- podstawy projektowania
Wybrane przedmioty realizowane w ramach specjalności inżynieria powierzchni:
- informatyczne modele technologii metalurgicznych
- komputerowa symulacja wzrostu warstw wierzchnich i powłok
- korozja i ochrona przed korozją
- przemiany fazowe w metalach i stopach
- technologie otrzymywania warstw wierzchnich materiałów
- chemiczne i spektralne metody analityczne
Kierunek specjalności
Przykładowe specjalności realizowane na kierunku inżynieria materiałowa:
- inżynieria powierzchni
- materiały funkcjonalne
- materiały konstrukcyjne
- projektowanie materiałów
- materiały i handel
- materiały metaliczne i ceramiczne
- wspomaganie komputerowe w inżynierii materiałowej
- biomateriały,
- wirtotechnologia,
- technologia materiałów,
- inżynieria korozyjna,
- inżynieria materiałów polimerowych,
- inżynieria materiałów funkcjonalnych,
- plazmowe technologie inżynierii powierzchni,
- inżynieria spajania materiałów,
- inżynieria biomateriałów włókienniczych,
- inżynieria biomateriałów,
- materiały i techniki dentystyczne,
- technologie kształtowania właściwości nadstopów,
- systemy optoelektroniczne.
Profil absolwenta
Absolwenci inżynierii materiałowej najczęściej znajdują zatrudnienie w:
- działach produkcji wytwarzających materiały
- działach doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii
- dużych jednostkach naukowych
- zakładach przemysłowych