Kierunki studiów

STUDIA CHEMICZNE › INŻYNIERIA CHEMICZNA I PROCESOWA

INŻYNIERIA CHEMICZNA I PROCESOWA

INŻYNIERIA CHEMICZNA I PROCESOWA

Inżynieria chemiczna i procesowa to nauka zajmująca się projektowaniem operacji i procesów związanych z przepływem płynów, przemian cieplnych i chemicznych prowadzonych w skali przemysłowej.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów, musisz wiedzieć, że:

 • Na inżynierii chemicznej i procesowej niezbędne są zdolności i zainteresowanie przedmiotami ścisłymi i przyrodniczymi
 • Praca po tym kierunku wymaga także od kandydata predyspozycji do pracy laboratoryjnej oraz rozwiązywania zagadnień technicznych, zarówno w zakresie projektowania jak również wykonawstwa i eksploatacji.
Inżynierię chemiczną i procesową można studiować na uczelniach publicznych, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów I (inżynier), II (magisterium) i III (doktorat) stopnia.

Przedmioty nauczania realizowane na inżynierii chemicznej i procesowej:

 • termodynamika procesowa i technika cieplna
 • procesy dynamiczne i aparaty
 • procesy cieplne i aparaty
 • procesy dyfuzyjne i aparaty
 • inżynieria reaktorów chemicznych
 • optymalizacja procesowa
 • technologia chemiczna

Wybrane przedmioty realizowane w ramach specjalności: inżynieria procesów membranowych:

 • mechanizmy transportu w procesach membranowych
 • technologia procesów membranowych
 • urządzenia instalacji membranowych

Absolwenci inżynierii chemicznej i procesowej mogą znaleźć zatrudnienie w:

 • różnych gałęziach przemysłu przetwórczego przy nadzorze nad procesami technologicznymi i aparatami
 • firmach wytwarzających aparaty i urządzenia dla przemysłu spożywczego
 • przedsiębiorstwach wykonujących montaże instalacji technologicznych
 • biurach projektowych

Absolwenci inżynierii chemicznej i procesowej mogą:

 • podjąć własną działalność gospodarczą w branży przetwórczej bądź spożywczej po zdobyciu wiedzy z zakresu ekonomii
 • ukończyć studia podyplomowe z technologii chemicznych i podjąć prace w laboratorium badającym żywność


Uczelnie, na których możesz studiować ten kierunek:Komentarze
Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:~olka
2016-03-28 19:27:55
Witam. Chciałabym się dowiedzieć coś na temat kierunku: Inżynieria chemiczna i procesowa. Będę tegoroczną maturzystką. Najbardziej interesuje mnie Politechnika Poznańska, albo Wrocławska. ;)
~Krzysiek
2015-09-23 13:10:08
Kierunek jest zbyt ogólny, niczego konkretnego nie uczą, wszystko po łebkach. Trochę tego, trochę tamtego. Zrezygnowałem.
~Anna
2015-04-23 10:54:13
Ukończyłam technologię chemiczną i procesową na politechnice warszawskiej (1993) oraz farmację na AM (1995), - pracuję w zawodzie, opracowuję technologie syntez różnych cząsteczek (pracuję w skali pół technicznej). Jeśli masz tęgi umysł - czujesz chemię, chcesz zdobytą wiedzę z zakresu chemii teoretycznej przekuć w coś wymiernego... - to bezwzględnie wybierz chemię procesową. Poważnym problemem jest brak specjalistów z prawdziwego zdarzenia, którzy ogarniają teorię na przyzwoitym poziomie, którzy potrafią z pomysłu przejść do realizacji. Inżynierów od projektowania jest wielu, ale bez wsadu koncepcyjno-procesowego nie mają oni co robić. Ah owszem robią - tyle że najczęściej są to buble technologiczne, bo najgorszą rzeczą jaka może się wydarzyć, to taka - gdy inżynier od reaktora, rurociągu i liczby Reynoldsa (o małej podbudowie teoretycznej - bo i chemia w mniejszym zakresie na kierunkach inżynieryjnych ) zaczyna mędrkować w temacie technologiczno-procesowym. A do tych dyskredytujących rolę badań podstawowych laboratoryjnych - dla przypomnienia - to właśnie tam zaczyna się każda mała czy największa technologia! Zobaczycie zresztą jakie przerażenie i politowanie będą w was budzić domorośli fachowcy choćby związani z technologią ścieków (skądinąd tu wymagana powinna być interdyscyplinarna wiedza) - a tam jak się w 95% okazuje najwięcej nieudaczników - matołów (wiem od męża - biochemik współpracującego z tą branżą). Polecam wszystkim technologię chemiczną, bioinżynierię, technologię farmaceutyczną (chyba nadal na łódzkiej farmacji jest najwyższy poziom co do tej specjalizacji). Wszystkim studentom, kandydatom itd życzę samych sukcesów - praca jest - nie dajcie się tylko pokonać ogólnemu marazmowi, biadoleniu - będzie dobrze!
~wojtekust
2015-03-21 18:06:06
'to jestem w stanie 'ogarnąć' materiał matematyki poprzez ćwiczenia solidne prace nad matmą, nie mając jej w zakresie roz w ogolniaku?' na studiach oczywiście:)
~wojtekust
2015-03-21 18:05:13
witam, czy jeżeli nie miałem matematyki rozszerzonej w LO ( jestem na biol-chemie tegoroczny maturzysta) to jestem w stanie 'ogarnąć' materiał matematyki poprzez ćwiczenia solidne prace nad matmą, nie mając jej w zakresie roz w ogolniaku? czy na tym kierunku a jest to wlasnie inżynieria chemiczna, nie budownictwo informatyka czy elektronika gdzie stawiam matematyka to podstawa + fizyka, czy na tym kierunku można dać rade z matą nie majac jej w zakr. roz? uczyłem sie jedynie matematyki na poziomie podst. gdzie np rachunku rożniczkowego nie miałem jak koledzy w klasie o profilu mat. czy matematyka fizyka jest tu tak samo istotna jak na innych kierunkach technicznych, inżynierskich?
~natka
2015-03-13 03:54:10
Ja studiuję IChP. Jeżeli miałabym podsumować prawie 4 ostatnie lata nauki, to muszę zaznaczyć, że niewiele mają one wspólnego z chemią. Występuję ona w nazwie i pojawia się jako przedmiot. Jest to kierunek techniczny, fizyka w każdej postaci, bazowanie na matmie i chemia na marginesie. Nauki dużo ale dla umysły ścisłe mogą się tu świetnie odnaleźć. Z mojej perspektywy, niezwykle ciekawy kierunek. Nie żałuję wyboru. :)
~aga
2014-11-21 16:02:11
Hejo jak myslicie czy warto rownolegle konczyc technologie zywnosci i zaczac inzynierie procesowa
~abc
2014-06-26 23:23:52
ICP to właściwie wszelkie możliwe działy fizyki z domieszką chemii i przedmiotów technicznych takich jak np. aparatura. Polecam osobom, które interesują się przebiegiem różnych procesów produkcyjnych. Wbrew nazwie ten kierunek ma niewiele wspólnego z chemią, więc wybierając ICP wcale nie trzeba być geniuszem chemicznym. Wystarczy mieć jakiekolwiek pojęcie o tym przedmiocie. Ja studiuję na Politechnice Poznańskiej i nie żałuję mojej decyzji. Bardzo ciekawy kierunek studiów, a uczelnia przyjazna. Tym bardziej, że od października zajęcia rozpoczynamy w nowym budynku wydziału.
~Jagna
2014-06-23 12:09:57
Kto może studiuje ten kierunek w Olsztynie ? Będę wdzięczna za jakiekolwiek opinie na temat tego kierunku na UWM-e :)
~Marta
2014-06-01 17:51:40
Czy warto iść na ten kierunek na Politechnice Poznańskiej?
~ding
2014-05-20 14:13:24
jak z perspektywą pracy po tym kierunku za granicą (o PL nawet nie mówię ;) )? I czy są jakieś praktyki, staże dostepne w czasie studiów np. na PW?
~Gall Anonim
2014-02-19 23:43:30
Inżynieria chemiczna to coś pomiędzy mechaniką i budową maszyn, a technologią chemiczną, gdzie technologia to prawie czysta chemia. Jeśli ktoś ma dylemat co wybrać niech się zastanowi czy woli chemie (technologia) czy fizyke i projektowanie (inżynieria) bo chemii na inżynierii jest niewiele w porównaniu z technologią. Sam jestem zadowolony, że wybrałem inżynierie ale jak wcześniej ująłem co, kto lubi. Sam jeszcze studiów nie ukończyłem, jednak z rozmów z absolwentami wynika, że w Polsce z pracą zarówno po technologii i inżynierii jest krucho(ale po czym nie jest?), jednak technolog ma ciut większe szanse na naszym rynku . Za granicą sytuacja jest zupełnie inna, inżynier prace może bardzo łatwo znaleźć (nie wiem jak technolog). Studia są wszechstronne co jest ich wadą i zaletą jednocześnie. Bywa ciężko ale na każdym kierunku są przedmioty/wykładowcy "kosy". Według mnie ichip jest ciekawy ale to już moja subiektywna ocena.
~AbsolwentPWr
2014-02-15 11:31:53
@Banan - i jedno i drugie. @maturzystka2014 - jakbym miał polecać to ichip. Więcej się nauczysz, a mniej będziesz zakuwać. No i będziesz lepiej postrzegana przez pracodawce bo kierunek jest naprawde trudny i wymagajacy.
~maturzystka2014
2014-01-20 23:30:58
Hej :) mam dylemat, poprawiam w tym roku maturę ( chemia i matma rozszerzona) i chciałabym bardzo iść na PW i zastanawiam się nad inżynierią chemiczną i procesową biotechnologią lub technologią chemiczną, co polecacie? Który kierunek waszym zdaniem jest lepszy? Tak wiem, pracy po tym nie będzie ( naczytałam się sporo postów o tym), ale myślę, że jak ktoś się przyłoży do nauki to da radę. Tylko jak to jest na tym Wydziele Chemicznym? Słyszałam o negatywnych opiniach, czekam na odpowiedź ;)
~Banan
2013-11-18 21:58:07
Praca po tym kierunku to tylko projektowanie i montaż różnych instalacji czy nadzorowanie procesów?
~Dawid
2013-08-19 12:46:02
Siema! Oczywiście co kto lubi, ale jeśli dla Was chemia to przelewanie z kolby do zlewki to proponuję uniwersytet. Inżynieria chemiczna, jak sama nazwa wskazuje, nawiązuje to chemii przemysłowej - tej prawdziwej chemii, a nie opartej na pisaniu wzorów strukturalnych. Masz myśleć jak inżynier a nie laborant. Prawda jest taka, że mało się inwestuje w ten kierunek studiów, a co za tym idzie, np. w Poznaniu robi się ciekawie dopiero na 6 semestrze... Przykre, ale prawdziwe. W Poznaniu trudniejsze są na pewno letnie semestry - więcej laborek, które mogą trwać nawet po 4,5 godz. Prowadzący potrafią być i wymagający i upierdliwi, czasem z ogromną wiedzą a czasem bez. Co do drugiej części nazwy to wiąże się ona z projektowaniem - zbiornik, mieszalnik, odstojnik, wymiennik ciepła, wymiennik masy, reaktor chemiczny oraz projekt własnej fabryki. Wszystko brzmi ciekawie, ale tutaj też ma znaczenie jaki jest prowadzący i ile się tak na prawdę z tego chcecie dowiedzieć. Problemem potrafi być pozyskiwanie odpowiednich książek, ale od czego są starsze roczniki :) Od października zaczynam 7 semestr i głównie zajęty będę pisaniem pracy. No i wybór promotora jest bardzo ważny. Generalnie uważam, że gdyby wprowadzić (myślę cały czas o Politechnice Poznańskiej) kilka zmian to studenci z zajęć wychodziliby zachwyceni, a bywa różnie. Co do przyszłej pracy to co osoba to inna opinia. Wiem jedno, że jak się człowiek sprzedać umie to znajdzie świetną pracę, tylko trzeba chcieć szukać. Jak wiadomo nie dogodzi się wszystkim, a głównym problemem jest to, że ludzie oczekują na tych studiach czegoś czego na nich nie ma. Albo są źle poinformowani, albo nawet nie sprawdzali co to jest, bo to była alternatywa a nie priorytet. Stąd mamy osoby, które nie dostały się na Uniwersytet Medyczny, często szybko uciekają albo się bardzo męczą, bo się wszystkiego wykuć nie da :) Polecam tym, którzy są świadomi czego chcą i którzy lubią wyzwania :)
~Stud
2013-07-21 19:26:31
Nie idzicie na Inżynierię Chemiczną i Procesową na Politechnice Rzeszowskiej! To najgorszy wybór z możliwych na tej uczelni!
~Marta
2013-06-30 16:09:39
Ja tez chce iść na Technologia i inżynieria chemiczna i procesowa na Politechnike Warszawska na podyplomowke. Ze wszystkiego mam podstawy matma, fiza, chemia i się bardzo boje czy dam sobie rade...
~malF
2013-06-21 13:18:29
Czeeść! Czy ktoś może się wypowiedzieć nt podyplomowych z Technologii chemicznej i procesowej na PWarszawskiej? Generalnie czy warto na podyplomowe, nie dla papierka lecz merytorycznie? Będę wdzięczna za odp!
~bnt93
2013-06-20 15:32:04
Czy jest sens rozpoczynać studia na tym kierunku mając wcześniej chemię na poziomie podstawowym w liceum? Chodzi mi konkretnie o to, czy te ewentualne braki da się nadrobić w miarę systematyczną pracą bez zarywania przy tym co drugiej nocy?
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Szczegółowe informacje znajdują się w POLITYCE PRYWATNOŚCI I WYKORZYSTYWANIA PLIKÓW COOKIES.

OK, rozumiem