Kierunek informacja naukowa i bibliotekoznawstwo ma głębokie korzenie, jego dzieje zaczynają się w czasach, kiedy w świątyniach i pałacach starożytnych władców tworzono kolekcje tabliczek glinianych, czy zwojów papirusowych, zapewniając w ten sposób zachowanie i możliwość ponownego wykorzystania informacji i wiedzy tam zawartej.
Studia na kierunku Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo realizowane są z uwzględnieniem Europejskiego Systemu Transferu Punktów (ECTS). Pozwala on na realizowanie części studiów za granicą, bądź w innej polskiej uczelni, a także zapewnia uznanie studiów za granicą. W ramach programu Erasmus studenci mogą również korzystać z trzymiesięcznych staży zagranicznych.
Studia przygotowują do pracy w bibliotekach, ośrodkach informacji, wydawnictwach oraz instytucjach kultury. Absolwenci uzyskają kompetencje w zakresie kompleksowego zarządzania usługami bibliotecznymi, nabywają umiejętności stosowania nowoczesnych technologii informacyjno-bibliotecznych oraz wiedzę o źródłach informacji.
Program trzyletnich studiów licencjackich obejmuje przedmioty realizowane w pięciu blokach. Poniżej zaprezentowano wybrane przedmioty, w celu przybliżenia treści nauczania.
Wiedza ogólnohumanistyczna
Komunikacja społeczna, Teoria i historia kultury, Naukoznawstwo, Metody badawcze nauk humanistycznych/społecznych, Historia filozofii.
Wiedza o literaturze
Literatura dla dzieci i młodzieży, Polska literatura współczesna, Literatura powszechna, Piśmiennictwo regionalne.
Podstawy bibliologii i informatologii
Podstawy wiedzy o bibliotece, Podstawy nauki o informacji, Terminologia bibliologii i informatologii w języku angielskim i niemieckim/rosyjskim, Historia książki, Wprowadzenie do zagadnień wydawniczych/księgarskich.
Organizacja dostępu do informacji
Organizacja i metody działalności informacyjnej, Bazy danych w Internecie, Wyszukiwanie informacji w Internecie, Bibliografia i inne źródła informacji.
Bibliotekarstwo
Zarządzanie zbiorami bibliotecznymi, Systemy biblioteczne, Organizacja i zarządzanie biblioteką, Ochrona zbiorów bibliotecznych, Formalne opracowanie dokumentów – formaty danych, Języki informacyjno-wyszukiwawcze, Rzeczowe opracowanie dokumentów.
Poza wyżej wymienionymi przedmiotami, student przez dwa lata uczestniczy w wybranym przez siebie lektoracie języka obcego, a w ramach osobnych konwersatoriów zapoznaje się z terminologią specjalistyczną w języku angielskim i niemieckim/rosyjskim.
W toku studiów, w ramach fakultatywnych zajęć Bloku Kształcenia Nauczycielskiego, realizowanego przez Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz po zaliczeniu praktyki, studenci mogą zdobyć uprawnienia pedagogiczne umożliwiające pracę w szkolnictwie podstawowym w zawodzie nauczyciela bibliotekarza.
Studia kończą się napisaniem pracy dyplomowej i zdaniem egzaminu dyplomowego. Absolwenci uzyskują dyplom licencjata z zakresu informacji naukowej i bibliotekoznawstwa. Wraz z dyplomem otrzymują suplement zawierający szczegółową informację na temat przedmiotów realizowanych w trakcie studiów.
Perspektywy zawodowe:
biblioteki różnego typu
ośrodki informacji naukowej
wydawnictwa
księgarnie
instytucje kultury
archiwa
Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:
Informację naukową i bibliotekoznawstwo można studiować na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów I (licencjat), II (magisterium) stopnia III (doktorat).
Przedmioty nauczania realizowane na Informacji naukowej i bibliotekoznawstwa (grupa przedmiotów kierunkowych):
Wybrane przedmioty realizowane w ramach specjalności: informacja naukowa
Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.
Oto przykładowe specjalności jakie mogą wybrać studenci na tym kierunku:
Absolwent kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo będzie przygotowany do podjęcia pracy:
Absolwent kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo może: