Kierunki studiów

studia techniczne › ARCHITEKTURA I URBANISTYKA

ARCHITEKTURA I URBANISTYKA

ARCHITEKTURA I URBANISTYKA

Zdaniem jednej z uczelni "(...) studia na kierunku architektura i urbanistyka przygotowują do kompetentnego uczestniczenia w procesie kształtowania przestrzeni tworzącej ramy życia jednostek i grup społecznych. Wymaga rozległej wiedzy zawodowej w zakresie architektury i urbanistyki, znajomości technik i technologii budowania i wyposażania obiektów, zasad rozwiązywania problemów uzbrojenia i infrastruktury technicznej, problemów ekonomicznych i prawnych procesu inwestycyjnego, a także obszernej wiedzy z zakresu architektury krajobrazu, budowy miast, ich struktury przestrzennej, funkcjonalnej, komunikacyjnej, ekologicznej oraz zasad gospodarowania przestrzenią i planowania przestrzennego".

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 • najważniejsza w tym zawodzie wydaje się zdolność do trafnego przewidywania zachodzących lub nadchodzących procesów społecznych i gospodarczych, a co za tym idzie – przestrzennych,
 • urbanistę powinny interesować sprawy ludzi i otaczający świat, życie bieżące w jego kształcie przestrzennym,
 • niezbędne w tym zawodzie jest bycie osobą twórczą, mającą nie tylko wiele pomysłów, lecz także potrafiącą innych do tych pomysłów przekonać innych,
 • duże znaczenie w tym zawodzie ma dobra sprawność narządu wzroku (ważne jest rozróżnianie barw i dobre widzenie głębi).

Organizacja studiów

Architekturę i urbanistykę można studiować na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym, wieczorowym), w systemie studiów I (inżynier) i II (magisterium) stopnia.

Kierunek specjalności

Oto przykładowe specjalności jakie mogą wybrać studenci na tym kierunku:

 • architektura - studenci tej specjalności pogłębiają umiejętności oraz wiedzę w sferze projektowania obiektów architektonicznych ze szczególnym uwzględnieniem relacji z otoczeniem. Poszerzają wiedzę o formach architektury, poznają zagadnienia architektoniczno-budowlane. Na program specjalności składają się zagadnienia rzeźby terenu i zieleni oraz rozwiązywanie problemów rekonstrukcji bądź modernizacji budynków.
 • ochrona zabytków - studenci tej specjalności pogłębiają umiejętności oraz wiedzę w sferze projektowania obiektów architektonicznych ze szczególnym uwzględnieniem relacji z otoczeniem. Poszerzają wiedzę o formach architektury, poznają zagadnienia architektoniczno-budowlane. Na program specjalności składają się zagadnienia rzeźby terenu i zieleni oraz rozwiązywanie problemów rekonstrukcji bądź modernizacji budynków.
 • urbanistyka - specjalność gwarantuje nabycie umiejętności projektowania przestrzeni w skali urbanistyczno – architektonicznej. Umożliwia uczestniczenie we wszystkich formach planowania przestrzennego. Studia przygotowują do prognozowania i projektowania nowoczesnych systemów komunikacyjnych oraz rozwoju infrastruktury technicznej osiedli, miast oraz regionów. Program dostarcza wiedzę z podstaw geodezji i kartografii, przygotowuje do wykonywania opracowań plastycznych zgodnie z przepisami prawa.
 • gospodarka przestrzenna
 • konserwacja i ochrona zabytków
 • architektura i urbanistyka

Przedmioty nauczania realizowane na architekturze i urbanistyce (grupa przedmiotów ogólnych):

 • historia sztuki,
 • historia architektury i urbanistyki europejskiej i polskiej,
 • zasady ochrony dziedzictwa kultury i konserwacji zabytków architektury,
 • zabytkoznawstwo,
 • teoria ochrony i konserwacji zabytków,
 • zdobnictwo artystyczne,
 • malarstwo,
 • grafika,
 • rzeźba,
 • projektowanie: architektoniczne, urbanistyczne, konserwatorskie,
 • geometria,
 • ekologia,
 • socjologia i demografia,
 • zarządzanie,
 • prawodawstwo i organizacja procesów budowlanych.

Wybrane przedmioty realizowane w ramach specjalności ochrona zabytków:

 • zasady ochrony dziedzictwa kultury i konserwacji zabytków architektury
 • historia architektury polskiej,
 • historia architektury powszechnej,
 • grafika,
 • rzeźba.

Profil absolwenta

Absolwenci architektury i urbanistyki (w zależności od specja­lizacji) mogą być zatrudniani m.in. przy:

 • projektowaniu architektonicznym,
 • wykonawstwie i nadzorowaniu procesu inwestycyjnego,
 • planowaniu przestrzennym,
 • państwowych i samorządowych służbach architektonicznych i urbanistycznych,
 • pracy w biurach i pracowniach projektowych,
 • w organach administracji samorządowej i państwowej,
 • w pracowniach konserwacji zabytków,
 • w służbach i jednostkach inwestorskich oraz budowlanych,
 • absolwenci tworzą kadrę naukową i dydaktyczną w instytucjach nauki i sztuki oraz w szkołach wyższych.

Możliwości rozwoju

Informacje na temat różnego rodzaju szkoleń, kursów oraz konkursów w których jako student lub młody architekt możesz wziąć udział, znajdziesz w czasopismach i na stronach portali branżowych:

Uczelnie, na których możesz studiować ten kierunek:Ciekawostki

Ciekawostki dla osób interesujących się architekturą można znaleźć na stronach:

Chcesz wiedzieć więcej

Artysta i inżynier w jednym

Prestiż i uznanie to jedne z głównych cech tego zawodu. Razem z naszym doświadczonym specjalistą, właścicielem pracowni Architektonicznej ARCHE PLAN, Panem Tomaszem Szmytem odkrywamy wszystkie tajemnice tego kierunku i zawodu.


kierunki studiów i specjalności - poznaj inne

Komentarze
Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:Joanna
2019-07-12 18:55:17
Polecam bezpłatne studia Architektury w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu. Wysoki poziom i świetna kadra latami związana z Politechnika Śląską. Warto sprawdzić.
~ksjdo
2015-05-22 16:37:19
Z tym bezrobociem to bez przesady. Mój kuzyn z kumplem ze studiów otworzyli biuro w zeszłym roku. Trzepią taką kasę, że kuzyn rozpoczął budowę domu nie na kredyt i planuje skonczyc w połowie przyszełego roku. Kasa jest, ale nie u kogoś tylko trzeba samemu działać. Pozdrawiam obecnych studentów.
~alex
2015-02-18 23:02:31
Mam do Was pytanie, pewnie najczęściej się powtarzające: czy architektura jest naprawdę ciężkim kierunkiem? Chodzi mi o to słynne zarywanie nocy i tryb życia nocnego marka.
~awer
2015-02-06 19:52:07
Myślę o studiowaniu architektury na PŁ, ale są tam trzy kierunki z tej dziedziny : architektura (architektura), architektura ( architektura wnętrz) i architektura i urbanistyka. Czym one się od siebie różnią, szczególnie jeśli chodzi o przyszłe możliwości?
~klakier
2015-01-03 00:21:26
Architektura to najlepszy kierunek jaki można studiować. Ja studiuję w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie na ul. Łuckiej. Jestem już na drugim roku i bardzo mi się podoba. Nie wyobrażam sobie studiować czegoś innego. W SAN-ie podoba mi się szczególnie to, że nauczają od 1994 r. więc są już bardzo doświadczoną uczelnią, mają tytuł akademii jako jedna z siedmiu uczelni prywatnych w Polsce.
~Natala
2014-12-08 00:00:35
Cześć :) interesuje mnie architektura na PK. Polecacie czy nie ? Proszę o kontakt : anatka1231@wp.pl
~maadzio
2014-10-20 18:32:16
to pytanie nurtuje mnie od dłuższego czasu... a więc czy ktoś kto dotychczas nie miał nic wspólnego z tym kierunkiem tzn.chodził do liceum ma szanse jakoś się odnalezć na tych studiach???
~luk
2014-10-05 22:03:53
a czy chemia może być ?????
~architektoddziecka
2014-06-26 20:49:36
no coz... szkoda ze tak piekny i wydawac by sie moglo wartosciowy kierunek, angazujacy umysl scisly oraz zdolnosci tworcze jest niedoceniany, tlamszony i bez perspektyw, a jego potencjal tak marnowany, chcialem isc na architekture, to laczy sie z moimi marzeniami od dziecka, zainteresowaniami oraz zdolnosciami, jednak aktualna sytuacja uniemozliwia mi to, szkoda, naprawde szkoda, moze kiedys kiedy nie bede musial juz nic, spelnie to o czym od zawsze marzylem... pozdrawiam
~Ard
2014-04-25 00:55:14
do jonasz. Nie ma żadnej konkurencji "do wykoszenia" ;) nadwyżka absolwentów architektury jest tak GIGANTYCZNA że owi absolwenci to nie konkurencja a masówka która razem topi się w beznadziei i rozpaczy na rynku pracy. Sama tylko Politechnika Wrocławska wypuszcza CO ROK ok. 150 -200 absolwentów. Nie chce mi się rozpisywać w szczegółach, dla zainteresowanych niech wpiszą w gugle : "bezrobotni architekci". Tam grupa absolwentów treściwie i miarodajnie opisuje starcie z brutalną rzeczywistością jaka spotkała ich po tych "wspaniałych, wymarzonych studiach". Dodam że są to studia bardzo drogie - przez całe studia trzeba zaopatrywać się w tektury, listwy, plastik do makiet, arkusze, kalki, rapidografy, wydruki plansz w kolorze za bagatela - 300 zł, częste poprawianie makiet, wydruków bo prowadzący zajęcia ma zastrzeżenia i już mamy podwojenie kosztów. Aż się potem zdziwicie ile wydajecie na zwykłe tekturki. Moja koleżanka za same kalki w przeciągu 4 miesięcy wydała 500 zł. Studia które wymagają ogromnego wkładu czasu, pracy, pieniędzy. A po ich zakończeniu - zerowa stopa zwrotu. Szczęśliwcy to będą Ci co znajdą pracę w zawodzie na umowę o dzieło za 1200 na rękę. Ja zrezygnowałem po roku obserwując własny przebieg studiów (ile pracy i pieniędzy mnie to kosztuje - a raczej pieniędzy rodziców) i patrząc po znajomych za starszych roczników i losy absolwentów. Nie żałuje. Nie jestem tym rozgoryczony. Wręcz przeciwnie - dobrze że spróbowałem i doświadczyłem. Ale to wasze życie i wasze decyzje. Część z was niech dalej powtarza jak mantre; "dobry architekt znajdzie prace i dobre zarobki" ;) Tym bardziej przezornym polecam użycie gugle i sprawdzenie tematów odnośnie zarobków architektów i perspektyw pracy zwłaszcza na forach bryla i goldenline.
~jonasz
2014-04-24 20:15:36
do Franek - te, nie przesadzaj! chcesz wykosić konkurencję?
~Franek
2014-04-14 21:27:23
Studia trudne i baaardzo czasochłonne. Musisz być zarówno dobrym matematykiem, informatykiem i jeszcze humanistą (historia, sztuka itp.) Wiadomo, może matma, fiza nie jest na jakimś tam mega wysokim poziomie, ale jednak to wciąż studia inżynierskie na polibudzie (przeważnie) także nie oczekujcie spacerku do tego dochodzi masa projektów, rysunków itp. czasu nie ma na nic...
~Piotr
2014-04-14 14:48:06
Koniecznie trzeba umieć rysować? Czy uczymy się tego dopiero na uczelni?
~Janusz
2014-01-30 06:33:32
Chętnie pogę początkującym studentką z: 3ds max -Mental Ray -Vray -fotorealistyczne wizualizacje Archicad +Artlantis Photoshop - plansz Kontakt: korepetycjearchitektura MAŁPA wp KROPKA pl
~do ala
2013-11-17 01:09:00
Fajnie tylko u mnie na Pw jest baba która jest wykładowcą i ma firmę która ~produkuje właśnie poduszki ... Budowlańcy i architekci zawsze będą potrzebni - to samo można powiedzieć o 80% zawodów i jakoś wiele osób nie ma pracy. moim zdaniem jakoś specjalnie trudno nie jest znaleźć pracę, ale dobrą pracę to już gorzej, a przesyt na rynku absolwentów tych kierunków jest duży- a wszyscy mniej więcej mają podobne kwalifikacje.
~2fBHaFgiWNk
2013-11-09 09:49:07
Luc napisał(a):Zawsze uważałem, że w dzjyeiiszsm Krakowie jest drzew jak na lekarstwo, ale Krakowie z przeszłości jest ich jeszcze mniej.Z drugiej strony dzisiaj jak drzewo przeszkadza to się je wycina, wcześniej (co było uwiecznione na ktf3rymś ze zdjęć) drzewa się przenosiło.Kawał budowli ten niegdysiejszy Fort Kleparz.
~Fynn
2013-10-01 22:09:11
Witam, mam ogromna prosbe do Was, czy mogli byscie mi powiedziec jaka jest roznica mieczy arch. i urb. a arch wnetrz ?? Tutaj na stronie pisze, ze jest wiele specjalnosci. Wszedzie szukalem ale ten temat jest dla mnie calkiem niezrozumialy. Moze podali bysciem i jakas strone gdzie sa wszystkie "architektury" opisane. Patrzylem an ASP w krakowie i oprocz tego ze bylo tam tysiace wydzialow projektowania ogolnego, membli dywanow i zapalek itp itd to dalej nie mam konkretnej odp - a mianowicie w jakich zawodach moglbym pracowac. Najbardziej interesuje mnie projektowanie domow, malych budynkow uslugowych, wnetrz czyli projektowanie lazienek, salonow itp . Tylko problem w tym ze nie wiem ktore studia z jaka specjalnoscia wybrac. Prosze o pomoc!
~ala
2013-09-19 19:51:03
"Architektura to nie jest dobry wybór. Fakt, że nauczyć się rysunku, może każdy, wystarczy pójść do dobrej szkoły. Ale jak we wszystkich prestiżowych zawodach trudno jest się przebić do czegoś znaczącego. Większość osób ( na jak napisał trafnie ktoś niżej ) będzie ewentualnie panele albo poduszki projektować...Jak chcesz mieć pewny fach to niestety nie architektura... HAHAHHAA, nie mogę słuchać takich bredni. Jakie są najbardziej pożądane zawody? Takie, które zawsze się przydadzą, szczególnie w tych czasach, gdzie ludzie i technika się bardzo rozwijają, czyli architekt, budowlaniec, lekarz. ZAWSZE ci ludzie BĘDĄ POTRZEBNI. dlaczego? nie trzeba tu dużo myśleć: zawsze ludzie będą coś budować i zawsze ludzie będą chorować i się leczyć. Jestem na architekturze 4 rok, robię magisterkę, i od ponad roku pracuję już w firmie. tak jak wiele moich znajomych - są brani już na studiach, bo firmy potrzebują co raz to nowych pomysłów i rozwiązań. projektowanie poduszek czy paneli należy do designera lub mówiąc prosto: projektanta. no chyba, że ktoś wybierze arch.wzornictwo, chociaż i wtedy projektuje się ambitniejsze rzeczy. LUDZIE BŁAGAM NIE WYPOWIADAJCIE SIĘ NA TEMATY O KTÓRYCH NIE MACIE ZIELONEGO POJĘCIA.
~siemsss
2013-09-19 19:41:41
jaki kierunek jest cięższy Architektura i Urbanistyka czy Budownictwo? Co ciężej zaprojektować- budynek czy konstrukcje? Czy architekt ponosi jakąś odpowiedzialność? Bo to że konstruktor ponosi ogromną odpowiedzialność jest chyba oczywiste?" Ciężko stwierdzić który kierunek jest trudniejszy bo to zależy od tego kto ma jakie uzdolnienia, na pewno dla osoby która nie ma dobrej wyobraźni czy nie radzi sobie z rysowaniem trudniejsza będzie architektura, a dla osoby która ma trudności z matematyką czy fizyką trudniejsze będzie budownictwo. Co do odpowiedzialności to większą odpowiedzialność ponosi architekt a nieco mniejsza konstruktor - skąd to wiem? Byłam na praktykach z biurze projektowym i miałam okazje o tym rozmawiać z kilkoma konstruktorami budowlanymi. Zawód architekta jest zawodem bardzo odpowiedzialnym i wymaga łączenia wiedzy technicznej z uzdolnieniami artystycznymi.'' z tym rysunkiem na architekturze to spokojnie. zazwyczaj trwa on 1 max 2 semestry. tu liczą się pomysły, UMIEJĘTNOŚĆ KLEJENIA I PROJEKTOWANIA MAKIET (!!!!!) oraz dobre zarządzanie czasem, bo z czystym sumieniem mogę powiedzieć - osoba studiująca architekturę w trakcie roku akademickiego ma naprawdę mało czasu i natłok obowiązków, oprócz robót praktycznych, dochodzą egzaminy, kolokwia z bardzo trudnych przedmiotów np. budownictwa czy geometrii.
~
2013-09-19 02:30:04
o konstrukcję i odpowiedzialność się nie martw....to nie jest trudne, a nawet jest łatwe ( przecież są do tego specjalne programy ..), a po architekturze naprawdę jest ciężko na rynku.
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Szczegółowe informacje znajdują się w POLITYCE PRYWATNOŚCI I WYKORZYSTYWANIA PLIKÓW COOKIES.

OK, rozumiem