Kierunki studiów

studia przyrodnicze › GEOLOGIA

GEOLOGIA

GEOLOGIA

Czym jest geologia? Jest to nauka, która zajmuje się badaniem Ziemi, jej budowy, własności, historii i procesów w niej zachodzących.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek musisz wiedzieć, że:
1. W tym zawodzie liczy się przede wszystkim pasja badawcza, zamiłowanie do rozwiązywania problemów naukowych i logiczne, dedukcyjne myślenie.
2. Jeśli ktoś wybiera karierę naukową, musi mieć cierpliwość do pracy laboratoryjnej, jeśli zdecyduje się na geologię praktyczną - powinien być przygotowany do pracy w terenie, do łączenia wiedzy geologicznej z jej zastosowaniami w górnictwie, budownictwie czy przemyśle wydobywczym.
3. W tym zawodzie przydatne jest zainteresowanie przedmiotami z różnych dziedzin nauki, takich jak matematyka, fizyka, chemia, biologia, geografia, informatyka.

Studia na kierunku geologia pozwalają na zdobycie zintegrowanej wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych i ścisłych. W pierwszych etapach kształcenia realizowany jest program nauczania z zakresu podstaw nauk geologicznych, dzięki czemu studenci poznają pojęcia z zakresu geologii dynamicznej, tektoniki, geologii złóż, mineralogii i geochemii oraz zapoznają się geologią regionalną Polski i budową Ziemi. Ważnym uzupełnieniem wiedzy pozwalającej zrozumieć procesy zachodzące w przyrodzie są zagadnienia zawarte w programach nauczania: chemii w naukach o Ziemi, fizyki stosowanej i matematyki stosowanej, których realizacja obywa się w zakresie podstawowym dla szkoły wyższej o profilu przyrodniczym. Wśród przedmiotów prowadzonych na pierwszym roku można wyróżnić specjalistyczne wykłady i laboratoria np.: geologia fizyczna, mineralogia, podstawy paleontologii, geologia historyczna z podstawami stratygrafii oraz geodezja i teledetekcja. Na wyższych latach w programie znajdują się przedmioty, których programy pozwalają na rozszerzenie wiedzy geologicznej np. tektonika, geologia i ekonomika złóż, geofizyka, hydrogeologia, geochemia, geologia inżynierska, petrologia, ochrona i kształtowanie środowiska i inne. Dodatkowe umiejętności np. z zakresu technik komputerowych można nabyć np. na kursach: metody obliczeniowe w naukach o Ziemi oraz specjalistycznych przedmiotach realizowanych w zależności od wybranej specjalności. Nauka języka jest realizowana w zakresie podstawowym i średnio zaawansowanym na poziomie biegłości B2 Europejskiego Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy ze szczególnym uwzględnieniem zwrotów, określeń i nazw przydatnych w geologii. Ważnym elementem nauczania są ćwiczenia terenowe odbywające się w Sudetach, Górach Świętokrzyskich oraz innych ciekawych geologicznie rejonach Polski. Po każdym roku studiów przewidziane są kilkudniowe, a nawet 3 tygodniowe ćwiczenia terenowe z: geologii ogólnej, petrologii, hydrogeologii i geologicznej obsługi wierceń, górnictwa, geologii i ekonomiki złóż, kartowania geologicznego.


Perspektywy zawodowe:

Geologia jest kierunkiem kształcącym absolwentów znajdujących zatrudnienie w różnych branżach gospodarki. Specjaliści – geolodzy są zatrudniani przez specjalistyczne krajowe i zagraniczne firmy górnicze, laboratoria badawcze, ośrodki naukowo badawcze działające na rynku polskim oraz zagranicznym. W Polsce w związku z prowadzonym rozpoznaniem potencjału zasobowego gazu konwencjonalnego i łupkowego, ropy naftowej oraz złóż rud metali i węgla zarejestrowały swoje oddziały i różne firmy zagraniczne (Schlumberger, Halliburton) które poszukują specjalistów geologów. Badania losów zawodowych absolwentów kierunku geologia świadczą o tym, że absolwenci znajdują zatrudnienie w różnych placówkach naukowych, przedsiębiorstwach geologicznych, firmach geofizycznych i górniczych (w tym realizujących duże kontrakty zagraniczne). Dostosowanie prawodawstwa do wymogów UE powoduje że w wielu urzędach administracji państwowej i lokalnej konieczne jest zatrudnianie geologów zajmujących się pozwoleniami na eksploatacje kopalin, składowanie odpadów oraz wykonywanie prac inżynieryjnych pod duże inwestycje. Planowane i realizowane projekty polskich (np. KGHM Polska Miedź) i zagranicznych firm górniczych, geofizycznych i geologicznych zwiększają perspektywy zatrudnienia geologów w okresie najbliższych 5 -15 lat.


Organizacja studiów

Geologię można studiować na uczelniach publicznych, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów I (licencjat), II (magisterium).

Przedmioty nauczania realizowane na geologii (grupa przedmiotów ogólnych):

 • matematyka,
 • fizyka,
 • chemia,
 • metody komputerowe w geologii,
 • geologia fizyczna,
 • geofizyka, geochemia,
 • geologia historyczna i stratygrafia,
 • paleontologia,
 • tektonika,
 • mineralogia i petrologia,
 • geologia złóż,
 • geologia regionalna Polski,
 • kartografia geologiczna,
 • hydrogeologia i ochrona wód podziemnych,
 • geologia stosowana i ochrona środowiska,
 • zagadnienia prawne w geologii i ochronie środowiska,
 • geologia regionalna świata,
 • ocena oddziaływania na środowisko.

Kierunek specjalności

Oto przykładowe specjalności jakie mogą wybrać studenci na tym kierunku:

 • geofizyka
 • gospodarka zasobami mineralnymi i wodnymi

Profil absolwenta

Geolog może podjąć pracę w:

 • przedsiębiorstwach wykonujących pomiary, monitoring i badania geologiczne
 • szkołach wyższych, zdobywając kolejne stopnie kariery naukowej
 • administracji samorządowej

Możliwości rozwoju

Jeśli absolwent geologii chce wzbogacać swój warsztat pracy, powinien co jakiś czas podnosić własne kwalifikacje zawodowe np. poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach, kursach dokształcających czy studiach podyplomowych np. z dziedziny górnictwa, geodezji.

Uczelnie, na których możesz studiować ten kierunek:Komentarze
Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:~ZiomasZ
2015-08-04 13:12:29
Siemka. Czy warto iść na geologię ? Jak z pracą po tym ? Co można robić ? Ciężkie studia ? Trudno się dostać ? Jeszcze milion innych pytań :P
~Hempu
2015-07-12 20:41:16
Pytanie mam wybieram sie na geologie i górnictwo z tytułem inż bo on coś znaczy i nie wiem co wybrac czu Uwr czy Uniwerek Śląski boje sie fizyki i matmy, gdzie bd trszke łatwiej pod tym wzgledem z reszta wiem ze sobie poradze , prosze o odpowiedz
~
2015-06-29 10:52:00
Chcę iść na geologię na WGGiOŚ na AGHu ale strasznie przeraża mnie chemia i fizyka na pierwszym roku. Z fizą to jeszcze może jakoś pójdzie bo z matmy jestem raczej dobra, wiec myślę że sobie poradzę, ale z chemii nie mam żadnych podstaw :/ W gimnazjum sie jechało na ściągach, w LO chemia była tylko w pierwszej klasie a i to tylko z naciskiem na wykucie teoretycznych regułek bo "nie jesteśmy przecież biol-chemami". I tu rodzi się moje pytanie: czy muszę w czasie wakacji ogarnąć sobie jakies korepetycje z chemii lub samej nadgonić materiał, czy wystarczy rzucić się na głęboką wodę w październiku i zobaczyć co się stanie? A jeśli miałabym się sama uczyć to jakie zagadnienia najlepiej sobie ogarnąć?
~amy
2014-11-07 19:03:56
Jeżeli robisz inżyniera i chcesz iść w górnictwo to jasne że będziesz miała dużo fizyki i matmy na zaawansowanym poziomie. Jeżeli studiujesz na uniwersytecie i nie robisz inż. to jest mat., fiz. na pierwszym roku i idzie przez to przebrnąć. Jasne, że są całki, pochodne itd. ale w przystępnej formie. :)
~Ola
2014-05-23 15:11:54
Hej, jesli mozecie to poprosze jakies informacje na temat fizyki, chemii i matematyki na studiach geologicznych :) Zamieżam sie tam wybrać, ale nie wiem czy sobie poradzę  Oczywiście na Uniwersytet War. Moje gg: 15530491 lub email: olasopot1@wp.pl
~Klaris
2014-05-20 00:26:40
Hej :) Szukam osoby studiującej geologię na Uniwersytecie Śląskim bo chciałabym się podowiadywać paru rzeczy. Jeśli ktoś znalazłby czas byłabym bardzo wdzięczna! Moje gg: 8274109
~szefu
2014-04-27 20:09:12
@amy dzięki wielkie ;) Trochę naczekałem się na odpowiedź ale jak to mówią: lepiej późno niż wcale :D
~amy
2014-04-23 11:50:06
Do "szefu" Tak, UJ organizuje praktyki. :) na pierwszym roku 3 tyg. Tzw. "praktyka kszeszowicka"
~amy
2014-04-23 11:48:12
cześć. Chyba każda uczelnia organizuje praktyki. Np. ja mam co roku w okolicach maj/ czerwiec. ok. 3 tyg Studia ciekawe, nie tak bardzo trudne
~bakaliusz
2014-03-09 20:48:42
Na której uczelni najlepiej jest studiować ten kierunek? Polecacie UW?
~majster
2014-02-28 20:55:34
Hej Witam :) W tym roku mam zamiar rozpocząć studia geologii na U.W Mam pytanie czy są ro fajne i dosyć ciekawe studia i czy uczelnia organizuje jakieś praktyki i wyjazdy w teren :) Z góry dziękuje ;)
~szefu
2014-01-24 11:29:11
Witam wszystkich! :) Mam zamiar w tym roku rozpocząć studiować geologię i moim wyborem jest UJ. Mam tylko jedno pytanie. Czy UJ zapewnia praktyki swoim studentom czy to już każdy musi sam załatwiać?
~
2014-01-16 13:34:50
Na AGH jest to kierunek inżynierski także geografia nie musi być brana pod uwagę. Z geografią to bardziej na Uniwersytet z tym że nie ma geologii zaocznej kiedyś była na UWr ale teraz to chyba już nie ma ale można się dowiedzieć. Ja bym próbowała na AGH na te zaoczne bo na zaoczne zawsze łatwiej się dostać i może się uda.
~e21
2014-01-05 14:08:37
Mam pytanie odnośnie GiG na wydziale Górnictwa i Geoinżynierii na AGH. Wg. danych rekrutacyjnych na głównej stronie AGH jako przedmiot główny do wyboru są: matematyka, fizyka, chemia i geografia. Ale w przypadku informatora AGH na 2014 geografii nie ma. I tu pojawia się pytanie: czy to błąd w informatorze, czy faktycznie geografia już jest nie brana pod uwagę jako przedmiot główny? Jeżeli ktoś coś wie na ten temat to proszę o odpowiedź. Jest to dla mnie ważne gdyż nie mogę sobie pozwolić na studia dzienne (kwestie finansowe; muszę dzielić pracę ze studiami), a chciałbym studiować geologię. Ewentualnie jakby ktoś mógł polecić inną DOBRĄ uczelnie z tym kierunkiem. (UJ odpada bo nie zdawałem ani chemii ani biologii na maturze).
~Typicalk
2013-11-05 21:10:19
Jeśli chodzi o 'procent' na maturze to pytanie jest zbyteczne - przyjmują każdego, nawet bez matury z geografii.
~mmmm
2013-10-27 12:50:50
a dużo miałaś procent z geografii 'studentko'?
~studentka
2013-10-22 19:53:03
Dostałam się na geologię na UW po klasie humanistycznej, więc nie miałam ani rozszerzonej matmy chemii czy fizyki. Spokojnie można sobie z tymi przedmiotami poradzić-nie wiem skąd opinie, że są one nie do opanowania. Do matmy wystarczy uczyć się w miarę systematycznie z chemii natomiast trzeba nadrobić materiał rozszerzony z liceum jeśli takowego się nie przerabiało, ale przy systematycznej nauce jest to jak najbardziej wykonalne, nawet dla osoby, która niekoniecznie się tym pasjonuje. Jest ponadto dużo projektów np. z hydrogeologii czy geometrii (zaliczyłam na 4 nie mając wyobraźni-wystarczy się uczyć). Podsumowując, uważam że są to dość łatwe studia, odsiew bierze się raczej stąd, że przyjmują 'inteligentnych inaczej', dla których problemem jest pojawienie się na wykładzie czy odrobienie pracy domowej...
~egeol26
2013-07-18 14:39:06
Witam! Jestem absolwentką 3 roku geologii na UAM'ie. Osobiście bardzo podobają mi się studia. Tak jak wszędzie można spotkać wykładowców i prowadzących pasjonatów jak i ludzi którzy robią to bo muszą. Jednak atmosfera studiowania jest bardzo przyjemna, jak ktoś chce to może się naprawdę dużo nauczyć. Kolejnym plusem są również praktyki terenowe, które odbywają się zawsze na końcu roku. Wyjazdy w teren, piesze wycieczki po górach, takie wspomnienia zostają do końca życia. Jednak gdybym była mądrzejsza o tych kilka lat zdecydowałabym się na studia geologiczne ale tam gdzie kończą się one tytułem inż. Czyli AGH lub Politechnika Wrocławska. Kilka przedmiotów inżynierskich które nas omija, od razu troche nas dyskryminuje na rynku pracy jak i w poszukiwaniu odpowiedniej specjalizacji na mgr. Nie mniej jednak nie żałuję swojego wyboru, a przyszłą karierę wiążę z pracą geologa w małych i średnich przedsiębiorstwach górniczych. Pozdrawiam
~wylinka
2013-07-16 19:20:41
Witam ! A ja chciałem się zapytać o taką rzecz. Jeżeli zrobię licencjat na geologi to będę mógł podjąć później pracę jako np. geodeta, albo kartograf ? Czy takie umiejętności będę posiadał ?
~Igor
2013-07-01 02:22:23
Witam, chciałbym się zapytać o opinie na temat dostania się na geologie na UŚ. Dostałem wyniki matur: Polski 49% Matematyka 62% Angielski 83% oraz Geografia poziom rozszerzony na 48% , prosiłbym o opinie jak oceniacie szanse dostania się na studia dzienne.
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Szczegółowe informacje znajdują się w POLITYCE PRYWATNOŚCI I WYKORZYSTYWANIA PLIKÓW COOKIES.

OK, rozumiem