Kierunki studiów

studia medyczne › FIZYKA MEDYCZNA

FIZYKA MEDYCZNA

FIZYKA MEDYCZNA

Fizyka medyczna to kierunek związany z używaniem w diagnostyce i terapii ultradźwięków, pól magnetycznych i elektrycznych, różnego rodzaju promieniowań: X, podczerwonego, ultrafioletowego, jądrowego. Innymi słowy jest to dział fizyki wykorzystujący metody fizyczne w zastosowaniach medycznych (diagnostyka, terapia, rehabilitacja).

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 • Zainteresowania naukowe, sprawność intelektualna oraz otwartość umysłu na problematykę pokrewną, lecz niekoniecznie tożsamą z aktualnie uprawianą tematyką badawczą, stanowią podstawowe kwalifikacje do tego zawodu, podobnie jak stała gotowość do poszerzania posiadanej wiedzy.
 • Jest w tym zawodzie niemal codzienną koniecznością śledzenie publikacji z dziedzin, których nie studiowało się na uczelni. Zainteresowania techniczne są istotne dla osób zajmujących się pomiarami fizycznymi i chemicznymi.

Organizacja studiów

Fizykę medyczną można studiować na uczelniach publicznych, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów I (inżynier), II (magisterium).

Przedmioty nauczania realizowane na fizyce medycznej (grupa przedmiotów ogólnych):

 • matematyka,
 • statystyka i rachunek prawdopodobieństwa,
 • fizyka,
 • chemia,
 • elektrotechnika i elektronika,
 • biochemia,
 • biofizyka,
 • języki programowania,
 • metrologia,
 • techniki obrazowania medycznego,
 • elektroniczna aparatura medyczna,
 • propedeutyka nauk medycznych,
 • anatomia i fizjologia,
 • biomateriały,
 • biomechanika inżynierska.

Kierunek specjalności

Oto przykładowe specjalności jakie mogą wybrać studenci na tym kierunku:

 • dozymetria kliniczna,
 • optyka w medycynie,
 • elektroradiologia.

Profil absolwenta

Absolwenci tego kierunku znajdują zatrudnienie w następujących obszarach:

 • na uczelniach i w szkołach,
 • w instytutach naukowych,
 • w placówkach medycznych jako osoba zajmująca się diagnostyką obrazową, radioterapią i fizykoterapią oraz zakupem i testowaniem sprzętu radiologicznego,
 • w zakładach przemysłowych.

Możliwości rozwoju

Jeśli absolwent fizyki medycznej chce wzbogacać swój warsztat pracy, powinien co jakiś czas podnosić własne kwalifikacje zawodowe np. poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach, kursach dokształcających czy studiach podyplomowych.

Przykładowe studia podyplomowe, jakie może podjąć absolwent tego kierunku:

 • Fizyka i astronomia,
 • Fizyka z Informatyką,
 • Komputer w Nauczaniu Fizyki,
 • Podyplomowe Studium Fizyki, Astronomii i Zastosowań Komputerów.

Uczelnie, na których możesz studiować ten kierunek:Komentarze
Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:~Nad
2015-06-28 20:11:46
Witam, jestem studentką fizyki medyczne na UG ;) Istnieje strona na fb "Fizyka Medyczna UG"
~
2015-02-03 13:11:49
Ciężko z pracą po studiach. Tylko kilka osób w skali kraju jest przyjmowanych co roku i to tylko dla tego, że teraz jest bum na ośrodki onkologiczne.
~dinatale
2014-07-29 12:12:20
Moim zdaniem warto to studiować nauka idzie do przodu
~Ala
2014-05-02 23:11:54
ja studiuję fizykę medyczną na AGH i studia są ciężkie. Trzeba mieć wszechstronne zainteresowania od fizyki, matematyki, informatyki po medycynę; ilosc chemii tez jest spora. Ja po inżynierze wybieram sie na medycynę. Obecne studia bardzo mi sie podobaja i widze ze sie rozwijam ale całe życie praca na komputerze, praktycznie bez kontaktu z ludżmi nie jest spelnieniem moich marzen. Miejsc pracy ma być coraz wiecej, szczególnie dla osob które wybrały specjalność z dozymetrii, bo ośrodków radioterapii powstaje coraz więcej. Myślę, że kierunek ten jest kierunkiem przyszlosciowym. Nie wiem jak jest za granica. Można tez zajmować sie elektroniką medyczną, jak wiadomo to też sie rozwija więc za kilka lat powinno być coraz wiecej miejsc pracy. jesli ktoś mysli o tym kieruku na AGH to polecam; na żadnego wykładowce tak na prawdę żadnej skargi złożyć nie mogę, wszyscy się starają i atmosfera, która panuje jest przyjemna ;) pozdrawiam :)
~rasowy
2014-04-12 18:11:53
a może by tak nie zastanawiać się gdzie jest praca, a ukierunkować myślenie, że to ja dam innym pracę?
~fizyk med po wolontariacie
2013-12-06 10:05:26
Otrzymałam kiedyś jakieś ogłoszenie o poszukiwaniu fizyka w Dreźnie.. Nie jestem zainteresowana wyjazdem z Polski, więc mogę tylko powiedzieć, że fizyka medyczna to kierunek zamawiany i dobrze dofinansowany przez Unię Europejską. Praca jest w Niemczech, trzeba tylko swoje najpierw tam odpracować za darmo. Więc wystarczą bogaci rodzice. W Polsce w dużych miastach nie ma pieniędzy na środki dezynfekujące do walki z zakażeniami szpitalnymi, jedna pielęgniarka jednocześnie obsługuje tomograf, rezonans i prowadzi rejestrację pacjentów, a w małych miastach poza powyższym, szpitala nie stać nawet na zatrudnienie lekarza specjalisty. Więc Fizyku Medyczny z kim chcesz gdzie pracować? za co? :) Chyba tylko za euro.. ale tu kasa na życie (bogaci rodzice???), a co za tym idzie język niemiecki i angielski to podstawa, a nie żadne znajomości.
~maturzysta
2013-11-09 20:52:29
Mam takie pytanie, bo zastanawiam sie co lepsze.. fizyka medyczna, elektroradiologia, czy biofizyka? :)
~wylany z pracy fizyk medcyczny
2013-07-16 19:07:06
lepiej zostac technikiem elektroradiologii niz fizykiem medycznym.... w szpitalu predzej zatrudnia salowa niz fizyka medycznego :-(
~
2013-05-31 09:26:24
maturzysta Na razie żyjesz w świecie marzeń bo nie szukasz pracy i wierzysz we wszystko co powie Ci telewizja, kolorowe reklamy i chwytliwe hasła. "w takim razie po co te studia, skoro i tak po każdym kierunku czeka bezrobocie" A no po to bo dziesiątki uczelni też chcą sobie zarobić na jeszcze nie do końca rozgarniętych maturzystach i przyciągają ich kierunkami o wdzięcznie brzmiących nazwach jak "fizyka medyczna", "inżynieria biomedyczna", "biotechnologia", czy nawet JEDYNA NA ŚWIECIE [sic!] "medycyna roślin" ....
~ffff
2013-05-29 15:18:12
za dużo osób studiuje w kraju gdzie nie potrzeba takiej ilości absolwentów
~maturzysta.
2013-05-29 13:05:48
idioci wszędzie idioci...może zacznij szukać tej pracy a nie na każdym forum , pod każdym możliwym kierunkiem żalicie się, że nie macie pracy. w takim razie po co te studia, skoro i tak po każdym kierunku czeka bezrobocie -.-"
~Maturzysta2013
2013-04-12 14:48:47
To fakt, że w dużych miastach, gdzie fizyka medyczna jest od dłuższego czasu to rynek pracy się wysycił i reklama "pewna praca po fizyce medycznej" jest łagodnie mówiąc sloganem reklamowym mijającym się z prawdą. Ale jeżeli ktoś chce być fizykiem medycznym i faktycznie pracować w tym zawodzie to poszukajcie mniejszych miast gdzie są szpitale i w bliskiej okolicy jakieś uczelnie z nową fizyką medyczną. Przykładowo w Zielonej Górze przeznaczono ponad 35 mln złotych na rozbudowę i modernizacje zaplecza medycznego ( jeden z lepiej wyposażonych szpitali) a przy okazji na fizyce otwarto Fizykę medyczna. Praca dla absolwentów dwóch trzech naborów raczej pewna biorac pod uwagę straszne braki kadrowe w szpitalu.
~Zuzia
2012-11-10 00:22:20
Wszyscy chwalicie perspektywy pracy za granicą, a czy ktoś z was zna kogoś lub sam znalazł pracę w dziedzinie fizyki medycznej w USA lub zachodniej Europie?
~Znalezione w prasie
2012-10-06 12:20:26
Cytat z "Metro" piątek-niedziela 5-7 października 2012:"Brakuje na leczenie radioterapią chorych na raka. "Gazeta Wyborcza" opisała sytuację pacjentów, których lecznica odsyła do domów i szuka miejsc w innych szpitalach- Przyjeżdżają do nas z walizjami, utykamy ich po oddziałach, gdzie się da. Siedem osób w jednym pokoju. Teraz inne szpitale zaczną nam przysyłać chorych. A przecież nam też skończył się kontrakt z NFZ- opowiadają lekarze z Wielkopolskiego Centrum Onkologii, gdzie trafiają chorzy z Ludwikowa. - W zasadzie powinniśmy dziś zamknąć szpital. Od października pracujemy za darmo. Mamy pieniądze z NFZ tylko na leki. Nie mamy na zabiegi chirurgiczne, radioterapię, na poradnie przyszpitalne, badania. Alarmujemy o tym NFZ.- opowiada w "GW" Julian Malicki, szef WCO."
~qwinto1
2012-09-10 12:19:41
Co tobie ten weterynarz złego zrobił skoro chcesz na niego iść? Wracaj do szkólki
~Andrzej Wachowiak
2012-09-06 19:22:01
do juuu: Gdzie są te oferty pracy? Nie mówię o tych po znajomości. Znajdzie się może jedna na całą Polskę. Ja rozesłałem chyba ponad 100 CV do różnych szpitali, zakładów, cokolwiek (mam mgr). NIKT się nie odezwał... To może jest dobry kierunek, ale nie w Polsce. Pragnę przestrzec wszystkich, którzy się nad tym kierunkiem zastanawiają, znajdźcie sobie coś innego. Jeśli nie jest to kierunek o którym marzycie, to pomyślcie lepiej nad czymś innym.
~Bart
2012-09-04 21:45:19
Zastanawiasz się nad tym kierunkiem? Przejrzyj oferty pracy dla fizyków medycznych. Nie ma ich ;) Za granicą większa szansa, ale zagraniczne uczelnie także wydają swoich, więc nie jest łatwo...
~Ania fizmed
2012-09-04 21:42:48
Jestem po pierwszym roku fizyki medycznej, mam bliski kontakt z osobami ze starszych roków, więc mogę coś powiedzieć. Jeżeli lubicie fizykę lub matematykę to idźcie na politechnikę na coś bardziej konkretnego. Tutaj odwalasz kawał roboty ale i tak nikt tego nie doceni. Ogarnianie matmy, fizy, chemi, potem kucie na biologię. Trzeba być bardzo wszechstronnym. Za ten sam wysiłek na politechnice skończysz lepszy kierunek i masz lepszy zawód. Tak jak ktoś już napisał. Mała jest rotacja ludzi w tym zawodzie. Ilu może być fizyków medycznych w jednym szpitalu, a ilu wypuszczają rocznie??? To nie dr House, żeby nad jednym pacjentem stało 4 lekarzy :P U mnie na roku, większość ludzi jeszcze wzieła, póki mogła drugi kierunek, bo z tego nie wyżyjesz. A jak już się gdzieś cudem załapiesz w naszych państwowych szpitalach (gdzie to w zasadzie jest zamknięta klika i tylko swoich wpuszczają). to spróbuj przeżyć za 1600zł/mies. przy obecnej inflacji i słabnącej złotówce! SZKODA CZASU.
~juuu
2012-08-30 00:05:36
jeśli umie się robić to co się powinno i lubi się to robić, to zawsze się znajdzie pracę. nie wystarczy papierek, trzeba mieć jeszcze zainteresowanie, pasję i charyzmę. jeśli się nie wie co chce się robić po jakichkolwiek studiach to wiadomo, że pracy się nie znajdzie, to nie jest liceum gdzie wybiera się byle jaki profil klasy.. trzeba być już ukierunkowanym na przyszłość. praca jest, trzeba tylko umieć ją zdobyć. popatrzeć tylko jak się rozwija przemysł farmaceutyczny i jak się rozwija aparatura medyczna, coraz to nowsze technologie. mówicie, że nie ma pracy? to czemu niby są miliony ogłoszeń. najlepiej siedzieć i narzekać. jak się nie umie szukać a przede wszystkim nie chce, to się nie znajdzie nic, w żadnej dziedzinie. fizyka medyczna jest bardzo przyszłościowym kierunkiem, i słychać to na każdym kroku.. ale każdy studiuje to na co ma ochotę i będzie miał taką przyszłość na jaką sobie zapracuje, więc skończcie na siebie wsiadać i mówić kto ma rację a kto nie.. racja jest jak d*pa , każdy ma swoją.. więc o co te nerwy. pozdrawiam ukierunkowanych studentów
~Derp
2012-08-29 15:03:07
I jeszcze jedno. Nikt tutaj nie mówi, że ten kierunek jest gorszy, bo niestety ale po większości kierunków studiów pracy nie ma. Ten problem dotyczy nie tylko studiów humanistycznych, ale ścisłych i technicznych także.
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Szczegółowe informacje znajdują się w POLITYCE PRYWATNOŚCI I WYKORZYSTYWANIA PLIKÓW COOKIES.

OK, rozumiem