Reżyseria jest kierunkiem studiów przygotowanym dla osób, które chciałyby pracować w charakterze reżysera filmowego, telewizyjnego oraz radiowego. W trakcie studiów zdobywa się wiedzę zarówno teoretyczną, jak i praktyczną z zakresu teorii filmu, teatru oraz dramatu, kultury, historii sztuki, literaturoznawstwa, filmoznawstwa, muzyki, plastyki, a także z dziedzin filozofii, etyki i estetyki, a także w zakresie teorii i praktyki reżyserii filmów fabularnych i dokumentalnych, scenopisarstwa, pracy z aktorem i szeroko rozumianej techniki i technologii filmu. Student w trakcie studiów zdobędzie także szeroką wiedzę o technicznych i organizacyjnych aspektach pracy w filmie i teatrze oraz o podstawowych zasadach zarządzania instytucjami kultury. Studia reżyserskie to także okazja do wykształcenia zdolności do kreatywnego myślenia i działania oraz umiejętność współpracy.
Reżyserię można studiować na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów I (licencjat) i II (magisterium) stopnia.
Przedmioty nauczania realizowane na reżyserii (grupa przedmiotów ogólnych):
Absolwent kierunku reżyseria jest przygotowany do podjęcia pracy w teatrze dramatycznym, muzycznym i lalkowym, filmie, telewizji i mediach, a także w przemyśle rozrywkowym w charakterze adaptatora, scenarzysty lub dramaturga. Dodatkowo, może on znaleźć zatrudnienie w placówkach oświatowych i instytucjach kultury oraz instytucjach artystycznych w charakterze organizatora i animatora życia kulturalnego. Po ukończeniu specjalności nauczycielskich może on również podjąć pracę w szkolnictwie.