Nauki o rodzinie to kierunek, który ze względu na interdyscyplinarność umożliwia połączenie wiedzy z zakresu nauk społecznych i humanistycznych, ekonomicznych, prawnych i medycznych. Każda z tych dziedzin zajmuje się problemami rodziny, a studia te są odpowiedzią na istniejące potrzeby społeczne.
W toku studiów nabywa się kwalifikacje z zakresu udzielania wstępnej pomocy pedagogicznej i psychologicznej, odpowiedniego oddziaływania profilaktycznego, a także diagnozy i terapii pedagogicznej. Absolwent kierunku nauki o rodzinie będzie przygotowany do postrzegania rodziny jako jednego, wspólnie działającego organizmu, ale również do jednostkowego rozpatrywania problemów każdego z członków rodziny.
Poza atrakcyjnymi perspektywami zawodowymi, studia gwarantują również możliwość wszechstronnego rozwoju własnej osobowości.
Nauki o rodzinie można studiować w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów pierwszego (licencjackie) oraz drugiego (magisterskie) stopnia.
Przykładowe przedmioty nauczania realizowane na kierunku nauki o rodzinie (grupa przedmiotów ogólnych):
Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.
Oto przykładowe specjalności jakie mogą wybrać studenci na tym kierunku:
Absolwent kierunku nauki o rodzinie może podjąć pracę w charakterze: