Sinologia to dziedzina naukowa zajmująca się wszystkim, co dotyczy Chin: językami chińskimi, kulturą, historią, systemami religijnymi i filozoficznymi (jak np. buddyzm, konfucjanizm, czy taoizm), literaturą, a także gospodarką, itd.
Głównym celem kształcenia na kierunku sinologia jest uzyskanie kompetencji językowych, kulturoznawczych, biznesowych związanych z obszarem językowym Chin oraz doskonalenie wybranego języka obcego (np. języka angielskiego) na akademickim poziomie. Kierunek przygotowuje do zawodowego funkcjonowania w polsko - chińskich i europejsko - chińskich relacjach gospodarczych, kulturowych, medialnych i naukowych.
Studia odbywają się w trybach stacjonarnym i niestacjonarnym. Realizowane są zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych, w systemie studiów I (licencjat) oraz II (magisterium) stopnia.
Oprócz praktycznej nauki języka chińskiego, studenci mają możliwość nauki drugiego języka azjatyckiego, a także wybranego języka indoeuropejskiego (j. angielski, j. niemiecki lub/i j. rosyjski).
Przykładowe przedmioty realizowane na kierunku sinologia:
Absolwent kierunku sinologia może podjąć pracę w charakterze tłumacza, a także znaleźć zatrudnienie w takich placówkach, jak: