Kierunki studiów

studia filologiczne › FILOLOGIA ANGIELSKA

FILOLOGIA ANGIELSKA

FILOLOGIA ANGIELSKA

Studia na kierunku filologia angielska dają możliwość opanowania języka angielskiego na najwyższym poziomie oraz zdobycie wiedzy i praktycznych umiejętności w wybranej specjalizacji.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

Na anglistyce, tak jak na każdej filologii, trzeba uczyć się na bieżąco. Najwięcej problemów sprawia językoznawstwo, fonetyka i fonologia, badająca dźwięki mowy ludzkiej.

Żeby się utrzymać na studiach, trzeba uczestniczyć we wszystkich zajęciach, zarówno wykładach, jak i ćwiczeniach.

Nad fonetyką należy również pracować samodzielnie w domu.

Wybór anglistyki jako studiów nie powinien być przypadkowy; kandydat powinien mieć podstawowe wiadomości z zakresu historii, literatury i geografii krajów angielskojęzycznych w zakresie programu szkoły średniej. Ponadto oczekuje się od kandydata zainteresowania wydarzeniami bieżącymi w Wielkiej Brytanii i USA, o których można znaleźć relacje w polskiej prasie lub satelitarnych kanałach angielskojęzycznych.

Filologię angielską można studiować na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów I (licencjat), II stopnia (magisterskich).

Przedmioty nauczania realizowane na filologii angielskiej (grupa przedmiotów ogólnych):

 • gramatyka opisowa języka angielskiego,
 • gramatyka kontrastywna angielsko-polska,
 • historia języka,
 • literatura brytyjska i amerykańska,
 • wstępy do: językoznawstwa, kulturoznawstwa, teorii literatury,
 • historia Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych,
 • kulturoznawstwo brytyjskie i amerykańskie,
 • metodyka nauczania języka angielskiego,
 • proseminaria z literatury, językoznawstwa i studiów kulturowych;

Wybrane przedmioty realizowane w ramach specjalności – tłumaczeniowa:

 • teoria tłumaczenia
 • podstawy warsztatu tłumacza
 • stylistyka języka polskiego
 • warsztaty translatorskie
 • tłumaczenia konsekutywne

Oto przykładowe specjalności jakie mogą wybrać studenci na tym kierunku:

 • tłumaczeniowa,
 • kulturoznawcza,
 • nauczycielska,
 • anglistyczno-biznesowa,
 • amerykanistyka,
 • język w biznesie i turystyce,
 • język angielski w biznesie,
 • językoznawcza,
 • literaturoznawcza,
 • pedagogiczno-metodyczna,
 • tłumaczeniowa z językiem arabskim,
 • tłumaczeniowa z językiem chińskim,
 • tłumaczeniowa z językiem hiszpańskim,
 • tłumaczeniowa z językiem niemieckim,

Absolwenci anglistyki (w zależności od specjalizacji) są zatrudniani m.in.:

 • w charakterze tłumacza, organizatora i propagatora kultury danego obszaru językowego,
 • jako nauczyciele języka angielskiego,
 • jako specjaliści w dziedzinie języka biznesu.
Chociaż absolwenci anglistyki nadal znajdują zatrudnienie w różnorakich zawodach, same studia w pełni nie przygotowują zawodowo do wykonywania konkretnej pracy np. tłumacza. Wyjątkiem jest przygotowanie pedagogiczne dla osób zainteresowanych w przyszłości nauczaniem angielskiego. Warto już na studiach odbyć praktykę w jakiejś firmie, gdyż sam dyplom już nie wystarczy – pracodawcy pytają o doświadczenie.

Filologia angielska, na jakich uczelniach w Polsce

pasek_bialy.jpg

Uczelnie, na których możesz studiować ten kierunek:Komentarze
Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:~Wiczka
2016-01-23 17:20:13
Czy musze umiec jeden z wymienionych wyzej językow (arabski, hiszpanski, niemiecki itd.) ? Czy wystarczy ze bede umiala jezyk angielski ?
~Val
2016-01-20 12:56:49
Serjo? Wszechnica? Nigdy więcej.. Nie polecam tej szkoły. Jeżeli wybierać pomiędzy prywatnymi uczelniami to SWPS.
~
2015-10-09 08:15:23
Jak myślicie - jak ktoś ma umysł analityczno-matematyczny i nie lubi czytać książek, nie interesuje się literaturą (w ogóle) ani historią, ale za to kocha językoznawstwo, to jest jakaś szansa, żeby przebrnąć przez kurs historii literatury na studiach anglistycznych???
~Dolosław
2015-05-02 20:41:19
No to jak Cie nie interesują to nie idź na ten kierunek, przecież nikt Ci nie każe. Istnieją ludzie którzy się tym interesują i chcą wiedzieć więcej niż to jak dogadać się z szarym Kowalskim.
~
2015-04-29 22:46:58
po co mi ta historia i literatura interesują mnie konkrety czyli rozmowa z szarym kowalskim jak w PL więcej nauczył się mój znajomy angielskiego będąc 2 lata w USA i pracując w Anglii niż w szkole przez 10 lat.
~Dolosław
2015-04-23 23:27:14
Do '2015-04-09 15:21:10' Jeśli myślisz, że wszyscy idą na filologię tylko po to, żeby nauczyć się języka a potem tyrać na zmywaku w GER albo UK to gratuluje myślenia. Co do poziomu mogę się zgodzić, nie wiem jak jest na innych uczelniach ale ogólnie rzeczy biorąc obniża się go cały czas po to aby nowi ludzie chętniej przychodzili na kierunek i łatwiej zdawali. Filolog to nie jest osoba znająca wyłącznie dany język ale tak jak zostało to już wspomniane, orientuje sie w fonologii, fonetyce, historii i literaturze.
~
2015-04-15 08:08:51
wlasnie, ze sie nie zgodze. W Anglii czy Niemczech nie nauczysz sie fonetyki i fonologii, nie nauczysz sie gramatyki opisowej - dokladnie morfologii i skladni. W obcym kraju nie nauczysz sie specjalistycznego slownictwa a takze nie historii literatury. Widac, ze cie to w ogole nie interesuje a sa osoby, ktore chcialyby czas studiow poswiecic na zaglebianie tresci filologicznych. W Anglii nauczysz sie tylko mowy potocznej a taka mozesz zdobyc na kursie w Polsce pod warunkiem, ze sie uczysz.
~
2015-04-09 15:21:10
Wszystkie te filologie obce to żal, więcej nauczycie się danego języka pracując np. w Anglii czy Niemczech 3 lata niż przez 6 lat podstawówki, 3 lata gimnazjum, liceum i te całe filologie, aby umieć język nie trzeba znać tego jak oni tam uczą jakiś- historii, literatury tylko trzeba się umieć dogadać się z szarym człowiekiem, mówić tak jak oni mówią, a nie brednie na filologiach. Albo znasz język albo nie trzeba tu studiów.
~Wowo
2014-11-26 22:01:25
Nie polecam podejmowania tego kierunku na KUL, poziom z roku na rok masakrycznie leci w dół, na następne lata przepuszczane są osoby popełniające podstawowe błędy gramatyczne typu "he go' albo 'I would like to can'. Osoby uczestniczące w specjalizacji nauczycielskiej zwalniane są z 50% egzaminów z uwagi na przekraczanie limitu pkt ECTS przedmiotami pedagogicznymi. Wiadomo, papier zawsze po tym będzie, ale jeśli ktoś zamierza zdobyć jakieś konkretne umiejętności to radziłbym składać papiery na UMCS, ale dostać się tam jest trudniej. Wiem co mówię, na UMCS nie zmieściłem się w pierwszej liście, natomiast na KULu miałem jeden z najwyższych wyników. Obawiam się jednak że sama anglistyka nie starczy do uzyskania dobrej pracy, także zamierzam podjąć studia na drugim kierunku.
~Kamil
2014-11-17 11:06:43
Miałem podobną sytuację studiowałem na UW, ale na szczęście przeniosłem się na Wszechnicę Polską. W życiu nie wróciłbym na UW!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~nitka
2014-11-03 13:17:31
sama studiowałam filologię angielską na UW, ale nie polecam totalny chaos, brak organizacji. Poszłam na magisterkę na Wszechnicę Polską, niebo, a ziemia. Poziom nauczania wysoki, a wykładowcy z sercem podchodzą do zajęć i ludzi, serio bardzo mocno polecam !
~Gabbie
2014-08-02 14:30:31
Do Karolina: Dzięki wielkie za odpowiedź, tak właśnie miałam na myśli stosunki międzynarodowe, zastanawiałam się właśnie nad UW ale tak jak wspominałaś naprawdę trudno się tam dostać. Wspominałaś że dobre oceny z angielskiego w gimnazjum nie są wyznacznikiem. To jak myślisz, kiedy powinnam mieć pewność że takie studia są dobrym wyborem, bo jednak studia to jest poważna decyzja, która musi być przemyślana. Dziękuję za odpowiedź ;)
~Karolina
2014-08-01 22:08:15
Do Gabbie: a cóż to w ogóle za kierunek stosunki między-krajowe? Chyba masz na myśli stosunki międzynarodowe. Twoje dobre oceny z angielskiego w gimnazjum to jeszcze nie jest żaden wyznacznik. Anglistyka jest wymagającym kierunkiem i praca po tym kierunku jest moim zdaniem pewniejsza niż po stosunkach międzynarodowych. Najlepsza anglistyka jest na UW i nie jest łatwo tam się dostać. Ja w każdym razie jestem bardzo zadowolona z moich studiów.
~Gabbie
2014-08-01 19:15:35
Jeśli chodzi o mnie, zastanawiam się nad studiami Filologicznymi z języka Angielskiego, od jakiegoś czasu, lecz obawiam się że może być problem ze znalezieniem pracy dlatego też myślałam nad studiami łączonymi 'Angielski + Francuski' albo 'angielski + stosunki między krajowe'. Co o tym myślicie, zdaję sobie sprawę że studia filologiczne, nie są łatwe. Jak sobie wiele osób wyobraża, myślę że z biegłym mówieniem nie mam problemu, gdyż, obecnie jestem w 1 klasie liceum, a gimnazjum ukończyłam z oceną celującą oraz testem gimnazjalnym z rozszerzenia i podstawy 100%, także brałam udział w konkursach językowych i różnego typu spotkaniach anglojęzycznych, lecz obawa pozostaje. Jak myślicie, polecalibyście mi raczej studia anglistyczne czy tak jak wspominałam studia mieszane i ewentualnie na jakiej uczelni prywatnej czy państwowej, możecie jakąś zaproponować? Pozdrawiam Serdecznie.
~Kasia
2014-07-30 16:32:04
Ja się wybieram w tym roku do Wszechnicy Polskiej w Pałacu Kultury. Ktoś też idzie? :)
~Miska
2014-06-05 13:51:04
widac jako absolwent szkoly prywatnej najlepiej sie orientujesz, jak tam z programem nauczania :).
~ff
2014-05-30 16:13:41
anglistyka na uczelni prywatnej : 1 rok -uczymy się przedstawiać my name is.. 2 rok- czasowniki nieregularne 3 rok i tytuł licencjata, mowa zależna 4 rok okresy warunkowe 5 rok najtrudniejszy ale tytuł magistra -strona bierna! dasz rade
~do Leila
2014-05-30 15:03:37
Na anglistyke na uczelnie prywatna przyjma Cie z pocalowaniem reki - zalezy im przede wszystkim na kasie a obecnie panuje niz demograficzny. Pytanie jednak dotyczy tego, czy sie utrzymasz, bo studia faktycznie do lekkich nie naleza. Musialabys duzo czasu poswiecic gramatyce.
~Miska
2014-05-30 09:23:18
do Awka: z tego co wiem to moglabys wskoczyc w Polsce od razu na studia magisterskie uzupelniajace po licencjacie ale na wiekszosci uniwerkow przeprowadzany jest egzamin wstepny z tresci programowych z anglistyki 1 stopnia. Jedynie na uczelniach prywatnych (nie wszystkich) istnieje mozliowsc podjecia studiow magisterskich bez egzaminu. Jest jeszcze mozliwosc zrobienia certyfikatu i ukonczeniu studiow podyplomoych w zakresie nauczania j. angielskiego.
~Olka
2014-05-29 20:05:30
@leila Nie ma możliwości dostania się na anglistykę z samą podstawą, trzeba mieć minimum 90% z rozszerzenia. Nie uczyłaś się przez całe liceum, to nie poradziłabyś sobie na anglistyce, bo to są trudne studia nie dla leniwych. Ot cała filozofia.
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Szczegółowe informacje znajdują się w POLITYCE PRYWATNOŚCI I WYKORZYSTYWANIA PLIKÓW COOKIES.

OK, rozumiem