Studia na kierunku EKONOMIA umożliwiają zdobycie odpowiedniego przygotowania do aktywnego uczestniczenia w życiu gospodarczym. Program studiów został zaplanowany tak, aby absolwenci znali najnowsze trendy i mechanizmy gospodarki światowej, zwłaszcza w kontekście postępującej globalizacji oraz rosnącego zainteresowania metodami gospodarowania zgodnymi z postulatami ochrony środowiska i wzrostu zrównoważonego. Znajomość tego rodzaju problematyki ma za zadanie pomóc w dopasowaniu profilu absolwenta kierunku ekonomia do potrzeb rynku pracy.
Ekonomia stara się odpowiedzieć na trzy zasadnicze pytania: co produkować i w jakich ilościach?
W jaki sposób produkować - przy pomocy jakich technik i technologii? Kto i w jakim stopniu będzie korzystał z wytworzonego produktu społecznego?
Początki ekonomii sięgają starożytności. Wtedy też użyta została przez Ksenofonta nazwa oikonomikos, w znaczeniu zasad, sposobów zarządzania gospodarstwem (majątkiem), przyjęta powszechnie od XVI w. dla określenia nauki o gospodarce. Rozważania ekonomiczne były częścią filozofii (rozumianej jako wszechnauka) i miały charakter etyczno-normatywny, oceniały, co jest dobre w życiu gospodarczym, a co złe i wskazywały, jak być powinno.
Podstawowymi problemami współczesnej ekonomii nie są jednak rozważanie ekonomiczne a konkretne zjawiska jak: problem bezrobocia i inflacji, równowaga i wzrost gospodarczy, rola rządu w procesach gospodarowania itp.
Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:
Ekonomię można studiowana na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym (zaocznym, wieczorowym), w systemie studiów I (licencjat), II (magisterium) i III (doktorat) stopnia.
Przedmioty nauczania realizowane na ekonomii (grupa przedmiotów ogólnych):
Wybrane przedmioty realizowane dla przykładu w ramach specjalności: inwestycje i nieruchomości
Oto przykładowe specjalności jakie mogą wybrać studenci na tym kierunku:
Absolwent może pracować w:
Uzyskana wiedza i umiejętności umożliwia absolwentowi podejmowanie pracy w różnych sektorach i segmentach integrującego się rynku pracy Unii Europejskiej oraz samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej.