Kierunki studiów

studia techniczne › EDUKACJA TECHNICZNO-INFORMATYCZNA

EDUKACJA TECHNICZNO-INFORMATYCZNA

EDUKACJA TECHNICZNO-INFORMATYCZNA

Studia na kierunku edukacja techniczno-informatyczna pozwalają osiągnąć wykształcenie podstawowe w zakresie inżynierii wytwarzania, inżynierii materiałowej, budowy maszyn, metod badań materiałów przy wykorzystaniu metod komputerowych i technik informatycznych.

Studiując na kierunku edukacja techniczno – informatyczna student uzyskuje odpowiednie przygotowanie w zakresie:

 • eksploatacji i diagnostyki urządzeń mechanicznych i elektrotechnicznych,
 • inżynierii wytwarzania,
 • inżynierii materiałowej,
 • budowy maszyn,
 • projektowania procesów technologicznych
 • oraz rozwiązań konstrukcyjnych maszyn i urządzeń w oparciu o nowoczesne technologie wykorzystujące techniki komputerowe.

Będzie posiadał także gruntowną wiedzę informatyczną w zakresie: tworzenia aplikacji w językach programowania, projektowania i wdrażania systemów informatycznych oraz zastosowań technik multimedialnych.

Organizacja studiów

Edukację techniczno informatyczną można studiować na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów I (licencjat/inżynier) i II (magisterium) stopnia.

Program kierunku studiów obejmuje:

 • Grupę przedmiotów informatycznych: podstawy informatyki i systemów informatycznych, programy użytkowe i pakiety biurowe, algorytmy i struktury danych, grafika inżynierska, inżynierska grafika komputerowa, techniki multimedialne, języki programowania, programowanie obiektowe, bazy danych, technologie tworzenia serwisów internetowych, projektowanie aplikacji internetowych, sieci komputerowe i aplikacje sieciowe, administracja serwerami.
 • Grupę przedmiotów technicznych: nauka o materiałach, inżynieria wytwarzania, mechanika techniczna i wytrzymałość materiałów, elektrotechnika, metrologia i miernictwo, maszyny i elementy napędu elektrycznego, elementy i układy elektroniczne, podstawy konstrukcji maszyn, eksploatacja i niezawodność systemów technicznych.
 • Grupę przedmiotów ogólnotechnicznych: zastosowania elektroniki i techniki komputerowej, komputerowe wspomaganie w technice i nowoczesne techniki informatyczne, technika cyfrowa i mikroprocesorowa.

Studia prowadzą również do uzyskania szerokiej wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu przedmiotów podstawowych, takich jak: matematyka, fizyka, chemia, podstawy ekonomii, podstawy zarządzania, zarządzanie środowiskiem, podstawy marketingu, organizacja pracy i elementy ergonomii, zarządzanie zasobami ludzkimi, podstawy organizacji produkcji oraz przedmiotów ogólnych i humanistycznych tj.: podstawy socjologii, język obcy i elementy prawa gospodarczego.


Kierunek specjalności

Przykładowe specjalności realizowane na tym kierunku studiów:

 • technika komputerowa,
 • grafika komputerowa i techniki medialne,
 • informatyka w technice i bezpieczeństwo systemów informatycznych,
 • informatyka obrazu i dźwięku,
 • inżynier sprzedaży,
 • informatyka przemysłowa,
 • edukacja i informatyzacja w procesach odlewniczych,
 • przeróbka plastyczna materiałów,
 • inżynieria wiedzy i zarządzanie informacją,
 • przetwórstwo drewna,
 • komputerowe wspomaganie procesów,
 • nauka o materiałach i informatyka,
 • technika i informatyka,
 • zastosowanie informatyki w technice,
 • edukacja komunikacyjna i bezpieczeństwo systemów tecznicznych,
 • systemy techniczne,
 • bezpieczeństwo i higiena pracy,
 • inżynieria środowsiska pracy i bhp,
 • doradztwo zawodowe i przedsiębiorczość,
 • zastosowanie technik komputerowych,
 • mechaniczna obróbka drewna,
 • multimedia w społeczeństwie informacyjnym,
 • komputerowo wspomagane projektowanie maszyn,
 • informatyczne systemy zarządzania,
 • gospodarka energią elektryczną,
 • nauczanie techniki i informatyki,
 • techniki informatyczne i multimedialne,
 • inżynieria środowiska pracy,
 • obsługa informatyczna produkcji rolniczej,
 • systemy komputerowego wspomagania w przemyśle spożywczym,
 • informatyka techniczna.

Profil absolwenta

Absolwent kierunku Edukacja techniczno-informatyczna przygotowany jest do pracy w organizacjach różnych branż i profili; przedsiębiorstwach przemysłowych, bankowości, administracji gospodarczej, samorządowej i państwowej oraz zapleczu badawczo-rozwojowym przemysłu.

Będzie mógł znaleźć zatrudnienie w przemyśle maszynowym i elektrotechnicznym tak na średnim technicznym szczeblu zarządzania jako organizator systemów eksploatacji urządzeń maszynowych i elektrotechnicznych jak i jako pracownik wykonawczy oraz w gałęziach gospodarki przygotowujących lub eksploatujących systemy informatyczne jako administrator i serwisant systemów informatycznych, w tym wspomagających zarządzanie oraz jako programista tworzący dedykowane aplikacje, także z wykorzystaniem technik multimedialnych.

Dodatkowo, podstawowa wiedza o zarządzaniu, organizacji produkcji, z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi, organizacji pracy i ergonomii, socjologii i marketingu, oraz ochrony środowiska i prawa gospodarczego przygotowuje absolwenta do uruchomienia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej w formie małego przedsiębiorstwa produkcyjnego i/lub usługowego lub handlowego, w zakresie sprzętu elektrotechnicznego i elektronicznego, usług informatycznych, tworzenia oprogramowania, serwisowania sprzętu komputerowego, oraz eksploatacji maszyn.
Uczelnie, na których możesz studiować ten kierunek:Komentarze
Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:~xoxo
2015-05-07 19:25:13
chcę się wybrać od października na AGH , polecacie?
~xyz
2015-01-16 15:16:29
Piwo wóda Polibuda. Studia lajtowe ,u nas z 160 osob zakonczylo inż 18 :) duzo "kondonow nie dalo se rady", nie przyszlosciowy. Zamiast marnowac swoj cenny czas lepiej wbic w konkretny i przyszosciowy wydzial i sie meczyc. Nie zaluje ale tez zajarany nie jestem, w sumie po zawodowce i zdobyciu konkretnego zawodu z palety tych poszukiwanych, wyszedlbym lepiej na tym no ale studiowac sie zachcialo :)
~ETISretiAGH
2014-10-08 20:51:37
Byłem studentem tego jakże świetnego i przyszłościowego kierunku na renomowanej uczelni Akademii Górniczo Hutniczej (AGH) w Krakowie. Progi były bardzo wysokie, wyższe niż na medycynę, trzeba było się mocno przyłożyć z matematyki oraz z angielskiego, żeby zdać te matury na minimum aż 35%, co gwarantuje zakwalifikowanie się na studia marzeń - ETI na AGH. Ja nawet w swoich najśmielszych snach nie marzyłem o tym, żeby nawet kandydować na ten jakże prestiżowy kierunek. Miałem za to wielkie szczęście, że mimo iż wybrałem informatykę stosowaną na wydziale fizyki i informatyki stosowanej (bardzo słaby kierunek, wtedy mało wiedziałem o studiowaniu). Dzięki wspaniałomyślności komisji rekrutacyjnej dostałem ofertę nie do odrzucenia, studiowanie ETI, w pierwszej chwili, niemal się popłakałem ze szczęścia, gdyż tak jak pisałem jest to kierunek marzeń dla każdego, który zdał maturę rozszerzoną ponad 90% (mimo iż wymagane jest jakieś 35% podstawowej, żeby się dostać). Niestety poziom jest bardzo wysoki, z pewnością najwyższy na całym AGH, a może nawet i w całej Polsce, co potwierdzają statystyki dotyczące odpadania kolejnych studentów tydzień za tygodniem. Po roku zostaje jakieś 40% studentów o najlepszej tolerancji alkoholu. Nie każdy student da sobie radę cały tydzień pić i imprezować a potem wstać i napisać kolokwium, o sesji nie wspominając. Szczerze polecam wszystkim chcącym stracić rok (nie daj Boże więcej) na uczeniu się wszystkiego i niczego (może oprócz picia i robienia jaj na wykładach) Pozdro ETISretiAGH
~ad
2014-09-18 23:10:23
jeżeli chodzi o Bydgoszcz.... nikt nie bierze Cię poważnie bo nic praktycznie z tego .... przez pewien okres czasy b. mocno się udzielałem Obiecują cuda, pewność pracy a lądujesz z wiadrem w... masz wykształcenie którego oprócz ministerstwa edukacji nikt nie akcentuje... ogólnie jak umiesz kombinować zdasz prędzej czy później jak jesteś cwany stypa... gwarancje pracy dalej małe...
~sss
2013-04-25 14:21:53
studiowałem ETI na polibudzie, znalazłem pracę i powiem wam że to jest bardzo dobry kierunek i jeśli ktoś jest ambitny w zagłębianiu wiedzy to w każdej pracy sobie poradzi PS. często lepiej niż osoby po studiach kierunkowych :)
~Adaśko
2012-11-24 09:00:49
Na tym kierunku jest trudno dostać się na magisterkę z powodu tego że jest mało studentów. Na mojej uczelni Uś udało się po wielkich trudach otworzyć magisterkę, musieli iść do rektora. Rektor powiedział że ostatni raz otwiera magisterkę na tym kierunku, wiec mi (na 3 roku ) pozostaje szukanie magisterki na innym kierunku. Możliwe było by iście na inżynierie materiałową ale różnice są tak duże że sobie nie poradziliśmy. Zastanówcie się czy iść na ten kierunek. Po za tym bardzo zbliżoną siatkę do tego kierunku ma Mechatronika. A jeżeli kogoś interesuje bycie nauczycielem to zawsze morze zrobić kurs pedagogiczny.
~bobofet
2012-09-20 12:34:08
Jestem obecnie studentem drugiego roku tego kierunku na politechnice i powiem szczerze, ze rozrzut w tym kierunku jest bardzo duzy. Na uwiersytetach jest to kierunek bardzo humanistyczny, a na politechnikach wszystko zalezy od wydzialu na ktorym sie jest (na mechanicznym przykladaja uwage do innych rzeczy, a na informatycznym do innych). Na politechnice kierunek nie jest latwy, trudnoscia porownywalny z kazdym innym na tego typu uczelniach. Moim zdaniem isc na ten kierunek powinny isc osoby, ktore jeszcze nie sa pewne swoich zainteresowan. Mozna zrobic magistra na innym kierunku i w ten sposob sie wyspecjalizowac.
~lolek
2012-08-05 20:43:30
Trzy lata temu skończyłem edukację techniczno informatyczną na UR w Rzeszowie i NIC Z TEGO NIE MAM. Pracuję fizycznie w budownictwie a na rozmowy kwalifikacyjne jak chodzę to śmieją się ze mnie i pytają czy byłem doby ze zbijania karmników - to prawda takie tam były laboratoria. Byłem dobrym studentem - średnia 4,5 i nic ! A przyczyna jest prosta, tam nic was nie nauczą bo nic nie umieją. Profesorami są Ukraińcy, wykładowcami pomyleni doktorzy co gnoją na potęgę - taki jeden to nawet indeksy nam pomazał flamastrem i mnóstwo głupawych asystentów. A co do nauki to o wszystkim i o niczym - dydaktyka, filozofia a z drugiej strony jakieś metaloznawstwo - a informatyki bardzo mało bo profesorów często nie ma (dają nogę z wykładów). Szkoda czasu, jak studia techniczne to politechnika a nie UR !
~Kamil.
2012-07-24 10:09:08
Ja też skończyłem na UR w Rzeszowie. Podobno moi koledzy maja pracę, ale rozrzut wielki, od magazynierów pod programistów i wojskowych. Ja tez pracowałem podczas studiów II stopnia. Teraz szukam pracy. Mimo że byłem na paru rozmowach, czuje że kierunek jest niedoceniany.
~JAD
2012-06-17 23:28:33
Ja studiuje na AGH . Próg był niski ale z 120 osób zostało 50, ale mimo wszystko mam wątpliwósci czy to jest przyszłościowy kierunek ....
~Pawciel
2012-05-29 14:07:34
jestem na 1 roku (2 semestr) na tym kierunku na Politechnice z specjalizacją "Techniki informatyczne i multimedialne" Otóż polecam bardzo ten kierunek, jest po prostu mało doceniany. Znam dużo osób które ten kierunek skończyło i są bardzo zadowoleni. Po tej specjalizacji "Techniki informatyczne i multimedialne" spokojnie mozna znaleźć prace w telewizji czy w radiu na stanowisku np montera czy akustyka.
~edfr
2012-03-23 17:41:32
Alm, gdzie pracujesz i czym się zajmujesz? pracujesz w zawodzie?
~Alm
2012-03-23 07:56:10
Ja skończyłem eti na U w Rzeszowie. Studia ciężkie matma, fiza, materiały, maszyny, elektronika, informatyka - ale dobra atmosfera i upór (powtarzałem przedmiot) zaowocowały obecnie dobrą pracą.
~A.
2012-02-27 15:45:02
Czy może ktoś powiedzieć jak dużo fizyki jest na inżynierii środowiska pracy i bhp? Bo kierunek wydaje się całkiem spoko, ale z fizyki jestem raczej zielona...
~Kamil
2012-02-11 00:18:52
Ja, pracujesz w zawodzie? Jesteś zadowolony z kierunku na którym byłeś? Z ETI?
~ja
2012-02-08 15:56:36
Studiowalem pare lat temu na UŚląskim. Nie wiem, może dla nauczycieli ten kierunek ma sens. Na roku było parę paręnaście osób, które musiały uzyskać wtedy wyzsze wykształcenie i to było akurat dla nich. Dla ludzi, którzy chcą po tym zdobyć zawód - nie polecam. Moim zdaniem, rozbicie przedmiotów technicznych (pkm, mechaniki, materiałoznawstwa, rysunku technicznego itp) oraz informatyczno-elektronicznych (podstawy inf, bazy danych, elektronika, elektrotechnika, metrologia itp) jest troche bez sensu bo ani elektronikiem ani mechanikiem porządnym nie zostaniesz. Oczywiście coś tam w głowie zostaje i jakieś pojęcie się ma. Chociaż ja bardziej mechanik jestem i z elektryki raczej noga:) tylko, że tam to akurat wina nauczycieli, że uczyli w bardzo dziwny sposób-przedmiotów "elektrycznych". Też nie mogę powiedzieć, że zaliczenia były za nic bo trzeba było nieźle zakuwać z niektórych przedmiotów np u pewnego pana dra, który prowadził wykład i laborki, a swoją siedzibę miał na Bankowej w Katowicach. To nazwisko mroziło niektórym alkohol w żyłach:) Wnioski - już sama nazwa kierunku brzmi oryginalnie - edukacja techniczno-informatyczna. Obciach wpisywać to w cv, bo brzmi jak przedmiot praca-technika, gdy chodziłem do podstawówki w latach 80tych. Wg mnie, zastanówcie się dobrze nad wyborem kierunku studiów, żeby po 5 latach nie pluć sobie w brodę, że wybrało się zle. Na 1 roku ludzie przenosili sie na informatykę bo to co zobaczyli na eti, budziło ich śmiech. Ani mechanikiem, ani elektronikiem, ani informatykiem gruntownie wykształconym, po tym się nie zostanie. Taki kierunek chyba powstał po to, żeby łowić studentów i brać za nich kasę z budżetu. Nie chcę tutaj też uogólniać bo może na innych uczelniach jest lepiej. Nie chcę też nikogo obrażać. Po prostu zastanówcie się d o b r z e nad wyborem.
~Michał
2012-01-14 20:00:47
Czy ktoś tu zagląda? Czy łatwo o pracę po tym kierunku?
~yjg
2011-11-07 13:54:15
I jeszcze jedno pytanie mnie intryguje. Są kierunki takie jak np, matematyka z informatyką, że można uczyć też informatyki w szkołach. Więc są małe szanse na załapanie się do szkoły po ETI, bo są kierunki inne, po których można uczyć informatyki.
~yjg
2011-11-04 16:50:55
Czy jest praca po tym kierunku po specjalności nauczycielskiej? Czy skazuje to tylko na bycie nauczycielem w szkole, czy można jeszcze pracować gdzie indziej? Chodzi mi cały czas o ETI specjalizacja nauczycielska. Proszę o odp.
~icnm
2011-10-13 10:55:50
Czy jest praca po tym kierunku? Przecież po tym można być nauczycielem, a w szkolnictwie pracy nie ma!! Więc jak może być po tym praca? Wezmą prędzej po kierunku informatyka niż absolwenta edukacji techniczno - informatycznej. Tak mi się wydaje.
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Szczegółowe informacje znajdują się w POLITYCE PRYWATNOŚCI I WYKORZYSTYWANIA PLIKÓW COOKIES.

OK, rozumiem