Na studiach na kierunku Inżynieria odnawialnych źródeł energii poznasz podstawy technologii informacyjnej, tj. techniki informatyczne, programowanie w wybranych środowiskach, arkusze kalkulacyjne, bazy danych, grafika menedżerska i/ lub prezentacyjna etc., potem przedmioty podstawowe dla kierunku inżynieria odnawialnych źródeł energii, a więc matematyka, fizyka, mechanika techniczna i mechanika płynów. Przedmioty związane ściśle z branżą OZE dotyczyć będą opracowywania audytów energetycznych wybranych obiektów. Poznasz również, już w zakresie wybranych instalacji, technologie pozyskiwania i zagospodarowania biomasy, w tym biogazownie rolnicze, przemysłowe i wysypiskowe. Poznasz problematykę geotermii, pomp ciepła, energetyki wiatrowej, małej energetyki wodnej oraz słonecznych instalacji energetycznych. Podczas zajęć zapoznasz się również z metodami wspomagania komputerowego projektowania wybranych instalacji OZE.
Student wybierając tą specjalność zdobędzie wiedzę z zakresu typologii, efektywności procesów wyzwalania energii, kosztów jej wytworzenia oraz korzyści środowiskowych. Dzięki temu będzie posiadał informacje pozwalające na analizę potrzeb energetycznych obiektów i optymalny wybór odpowiedniego odnawialnego źródła energii. Absolwenci tej specjalności poprzez wiedzę zdobytą podczas studiów będą mogli doradzać i projektować w zakresie wyboru i realizacji inwestycji odnawialnych źródeł energii. Będą potrafili wykorzystać swoje umiejętności z zakresu technologii odnawialnych źródeł energii i jej eksploatowania w skali mikro i makro. Posiądą także zdolności pozwalające na samodzielne szacowanie potrzeb energetycznych obiektów, wykonania analizy porównawczej kosztów energii tradycyjnej i odnawialnej oraz wpływu na środowisko naturalne stosowanych nośników energii. Ponadto potrafić będą: optymalizować wybór źródła energii, kosztowo efektywnie wybierać źródła energii i wykorzystywać w warunkach lokalnych, zaplanować proces inwestycyjny i opracować biznes plan oraz pozyskiwać środki finansowe na realizację projektu.
Absolwent kierunku ma możliwość podjęcia pracy w sektorze gospodarki zajmującej się pozyskiwaniem energii z zasobów odnawialnych. Liczba osób zatrudnionych w firmach związanych z energią odnawialną na terenie Unii Europejskiej corocznie się zwiększa i wynosi obecnie blisko 1,2 mln etatów. Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii wciąż wzrasta.
Absolwent specjalności jest przygotowany do podjęcia pracy w zakładach energetyki zawodowej, w firmach projektowych i badawczych, które realizują inwestycje w dziedzinie zastosowań odnawialnych źródeł energii, a także w każdym zakładzie produkcyjnym, który posiada system gospodarki cieplnej i energetycznej.
Przykładowe przedmioty nauczania: