Japonistyka – „w szerokim rozumieniu, dziedzina naukowa zajmująca się wszystkim, co dotyczy Japonii: językiem japońskim, kulturą, historią, systemami religijnymi i filozoficznymi, literaturą, a także gospodarką, itd. W wąskim znaczeniu japonistyka jest synonimem filologii japońskiej.”
Studia te umożliwiają zdobycie kompetencji językowych i komunikacyjnych w zakresie języka japońskiego, a także służą zaznajomieniu z literaturą, historią i kulturą Kraju Kwitnącej Wiśni.
Rosnąca fascynacja Krajem Kwitnącej Wiśni nie dziwi, tym bardziej, że za wyborem japonistyki, jako kierunku studiów, przemawiają także względy czysto praktyczne. Coraz więcej azjatyckich koncernów otwiera placówki swoich firm w Europie, przez co znajomość języka japońskiego może stać się największym atutem w przyszłej karierze zawodowej.
Japonistykę można studiować na uczelniach publicznych oraz niepublicznych, w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym, w systemie studiów I (licencjat), II (magisterium) stopnia.
Przykładowe przedmioty realizowane na kierunku japonistyka:
Ponadto studenci japonistyki w ramach studiów poznają także język indoeuropejski oraz drugi język orientalny.
Absolwent japonistyki posiada podstawową wiedzę o języku japońskim, literaturze i kulturze Kraju Kwitnącej Wiśni. Może on podjąć pracę w charakterze tłumacza, a także znaleźć zatrudnienie w następujących placówkach: