Kierunki studiów

studia techniczne › BUDOWNICTWO

BUDOWNICTWO

BUDOWNICTWO

Budownictwo to jeden z najbardziej rozwijających się kierunków na uczelniach technicznych. Na tym kierunku studenci zdobywają podstawową wiedzę o materiałach i wyrobach budowlanych oraz technologiach realizacji budynków i obiektów budowlanych. Wykształcenie w zakresie podstaw obliczeń konstrukcji umożliwia studentom elastyczne dostosowanie się do szybko zmieniających się wymagań i postępu w zakresie metod projektowania wszelkiego typów konstrukcji. W czasie nauki istotną rolę odgrywa poznanie wymogów obowiązujących w działalności budowlanej w Unii Europejskiej.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 • W pracy inżynierów budownictwa na każdym stanowisku niezbędne są: dokładność w wykonywaniu czynności i zadań oraz umiejętności kierownicze, by właściwie planować i organizować działania i pracę innych ludzi.
 • Coraz bardziej przydatna staje się znajomość języka angielskiego i niemieckiego, która umożliwia korzystanie z oryginalnych wersji instrukcji obsługi maszyn, urządzeń budowlanych oraz otwiera możliwość pracy za granicą. Niezbędne są też zainteresowania techniczne.
 • Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu są zaburzenia dużego stopnia: kończyn dolnych, słuchu, układów: krążenia, oddechowego, mięśniowego i kostno - stawowego oraz zaburzenia niewielkiego stopnia: zręczności rąk, wzroku bez możliwości korekcji, równowagi, rozróżniania barw, widzenia stereoskopowego (ocena głębi), koordynacji wzrokowo - ruchowej, percepcji kształtów, układu nerwowego, psychiki (nerwice) i zaburzenia umysłowe.
 • Każdy, kto chce otrzymać uprawnienia budowlane i chce pracować na budowie musi poddać się tzw. badaniom wysokościowym, sprawdzającym zmysł równowagi i wykrywającym istniejący lęk wysokości.

Budownictwo można studiować na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym, wieczorowym,), w systemie studiów I (licencjat), II (magisterium) stopnia.

Przedmioty nauczania realizowane na budownictwie (grupa przedmiotów ogólnych):

 • matematyka,
 • informatyka,
 • fizyka,
 • chemia,
 • geodezja,
 • geologia inżynierska,
 • mechanika ogólna,
 • mechanika budowli,
 • wytrzymałość materiałów,
 • fundamentowanie,
 • konstrukcje betonowe i metalowe,
 • budownictwo wodne, ziemne, ogólne, inwentarskie,
 • planowanie przestrzenne,
 • podstawy inżynierii wodnomelioracyjnej,
 • organizacja i zarządzanie,
 • prawo budowlane i wodne.

Oto przykładowe specjalności jakie mogą wybrać studenci na tym kierunku:

 • teoria konstrukcji,
 • inżynieria budowlana,
 • geotechnika i hydrotechnika,
 • inżynieria lądowa,
 • konstrukcje budowlane,
 • geotechnika,
 • budownictwo hydrotechniczne,
 • budowle i systemy odwodnień i nawodnień,
 • budownictwo podziemne i inżynieria miejska,
 • drogi i autostrady,
 • inżynieria drogowo-kolejowa,
 • konstrukcje budowlane i inżynierskie,
 • mosty i budowle podziemne,
 • technologia i organizacja budownictwa.

Absolwenci są przygotowani do podejmowania zadań w zakresie problematyki budownictwa ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki budownictwa na terenach wiejskich i osiedlowych, budownictwa hydrotechnicznego, ziemnego oraz technicznej infrastruktury wsi i osiedli.

Absolwenci mogą podjąć pracę:

 • u projektanta i wykonawcy inwestycji z zakresu budownictwa wodnego, ogólnego i inwentarskiego,
 • w administracji i jednostkach samorządu terytorialnego,
 • w placówkach naukowo-badawczych i szkolnictwie,
 • w placówkach handlujących materiałami budowlanymi.

Od 2003 roku warunkiem wykonywania samodzielnych prac w budownictwie jest, poza uprawnieniami budowlanymi, przynależność od Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Izby inżynierów budownictwa są samorządem zawodowym podobnym do tych, które zrzeszają lekarzy, prawników i architektów. Izba dba o wysokie kwalifikacje członków oraz przeprowadza egzaminy na uprawnienia budowlane.

Aby otrzymać uprawnienia budowlane do projektowania konstrukcji budowlanych bez ograniczeń należy posiadać dyplom inżyniera budownictwa, odbyć dwuletnią praktykę w biurze projektów oraz roczną praktykę na budowie. Po przedstawieniu dziennika praktyk z udokumentowanymi praktykami poświadczonymi przez uprawnioną osobę można przystąpić do egzaminu.

Na egzaminie należy wykazać się wiedzą teoretyczną i praktyczną z dziedziny konstrukcji budowlanych podstaw wykonawstwa, prawa budowlanego i ustaw oraz rozporządzeń związanych, przepisów BHP i in. Uprawnienia te pozwalają na projektowanie właściwie wszystkich powszechnie spotykanych konstrukcji budowlanych: budynków, dróg, mostów, tuneli itp.

Dziennik praktyk jest wydawany w Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa nieodpłatnie każdemu inżynierowi, technikowi lub studentowi budownictwa po ukończeniu trzeciego roku studiów. Wszelkie szczegółowe wskazówki i wymagania dotyczące odbywania praktyki zawodowej zawarte są we wstępie do tego dziennika.

W celu otrzymania uprawnień budowlanych do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń należy odbyć dwuletnią praktykę na budowie, podobnie jak uprzednio złożyć dziennik praktyk w urzędzie i zdać egzamin. Zakres tematyczny egzaminu jest podobny, jednak większy oczywiście nacisk kładziony jest na część wykonawczą procesu budowlanego. Uprawnienia te pozwalają na kierowanie budową wszystkich w/w. obiektów.


Uczelnie, na których możesz studiować ten kierunek:Komentarze
Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:~kkkkk
2016-03-23 13:22:24
łatwo trudno sie dostac na budownicto... a pozniej czy łatwo mozna sb poradzic ?
~Budowlaniec.
2015-02-23 00:49:15
Jestem na Politechnice Rzeszowskiej i jest to jeden z najcięższych kierunków na tej uczelni. Władze uczelni dużą wagę przykładają właśnie na budownictwo i lotnictwo. Co do trudności kierunków to zalezy od uczelni, u nas np Mechanika i Budowa Maszyn nie są aż tak trudne, szczególnie pierwszy rok jest zdecydowanie prostszy. Automatyka i Robotyka również bardzo trudny kierunek, choć jeśli, ktoś był w dobrym technikum informatycznym to wystarczy, że się przyłoży do matmy. Tak jak mówię, wszystko zalezy od uczelni i od prowadzących również. Ja jednak uważam, że budownictwo to obok lotnictwa i automatyki i robotyki najcięższy kierunek na PRZ
~kkk
2014-12-23 14:17:33
budownictwo nie jest łatwym kierunkiem ale na pewno jest duzo łatwiejsze od air,eit,mibm
~..mimi
2014-12-05 20:19:28
Czy trudno jest się dostać na budownictwo? Bo zastanawiam się nad tym czy musze napisać jeszcze matematykę R czy moje wyniki z matury podstawowej mi wystarczą? Niestety nie są one powalające - 67% . Matematykę oczywiście bez względnie czy bym dozdawała czy nie , to bym ją nadrobiła. Wiem ,że radzę sobie z przedmiotami ścisłymi -zaczęłam się ich uczyć dopiero po maturze ,ale np. z chemii szybko mi idzie nauka na poziom R , budownictwo rozważam jako kierunek alternatywny . Czy wiecie jak wyglądała ostatnia rekrutacja na budownictwo na politechnikę śląską?
~Lidkaaa
2014-09-23 23:06:10
Trudno uwierzyć, że ludzie tuż przed lub zaraz po maturze nie znają podstaw ortografii swojego ojczystego języka ("studjowałem", "znales", "wójków", etc.). Do tego jeszcze wypowiadają się, że budownictwo jest łatwym kierunkiem...
~Gogua
2014-09-11 13:10:41
recenzenci... nauczcie się pisać poprawnie, przypomnijcie sobie ortografię, a potem pierd... cie głupoty. Amen
~a mam kolegę co
2014-09-07 10:28:23
A mój kolega skończył budownictwo i sporo teraz zarabia. Zaznaczę jednak że praktyki zrobił jeszcze przed tym całym kryzysem [pozwoliło mu to zrobić uprawnienia] więc o prace nie było mu trudno znaleźć. Podejrzewam że teraz może być problem. No ale kryzys to cykl tak więc pewnie niedługo znowu ruszą budowy.
~maniek
2014-07-06 19:16:12
Taki przepis nie wejdzie w życie. Podaj mi stronę, z której takie brednie wyczytałes .... Nie odstraszaj potencialnych kandydatów na studia ...
~Nowy
2014-07-04 17:57:45
A ja nie polecam budownictwa, lepiej wyjechać za granice. Kierunek trudny więc nie warto się męczyć zważając na fakt że zawód ten został uwolniony również dla techników budownictwa będzie straszne zapchanie rynku. Czytałem że w Polsce jest 55tyś inżynierów z uprawnieniami tylko konstrukcje budowlane więc po podpisaniu ustawy będzie ich jeszcze więcej. Dlatego jeszcze raz nie warto się męczyć !!!
~ebej
2014-07-04 11:26:32
ten "opis" budownictwa pisał chyba jakiś filolog orientalny :)
~student berlin
2014-07-03 15:46:05
Rankingi sa nic nie warte zalezy od umiejetnosci ja ucze sie w berlinie techniche universytet in berlin jest wysoko w rankingu swiatowym Wyzej nisz kazda polska uczelnia no i co z tego nawet konczac berlin mozesz nic nie umiec a ktos z panstwowej szkole zawodowej moze byc lepszy niz po agh czy pw pracodawcy patrza na doswiatczenie praktyki w niemczech a no szkołe dopiero puzniej i jeszcze patrza na wszelkoego rodzaje płatne kursy certyfikaty miedzynarodowe to tyle z mojego punktu widzenia
~Odyn
2014-07-02 10:37:16
Wiele jest w tym racji. W najblizszych latach są planowane inwestycje związane z budownictwem podziemnym ( budowa tuneli podziemnych kolei oraz autostradach) oraz związane z gazem łupkowym ( potrzebne będą konstrukcje podziemne ) Po studiach budownictwa na AGH wiele osób dostaje zatrudnienie w Warszawie przy budowie metra ( realizowane są kolejne nitki metra a w planach są kolejne)
~Maniek
2014-07-01 23:48:16
Teraz najbardziej przyszłościowym budownictwem jest to na AGH. W tym roku zajeło 1 miejsce w rankingu perspektywy. Kolejna sprawa, jest taka że jest jedyna taka w Polsce ( jedna ze specjalności to budownictwo podziemne) i nie ma żadnej konkurencji :) A tak poza tym, to inż. budownictwa zawsze będzie potrzeba jak informatyków. Polska powoli wyciąga sie z kryzysu, fundusze UE na lata 2015-2030 przewidują kilkaset miliardów złotych na modernizacja kolej, budowe nowych autostrad. ......
2014-07-01 21:30:42
Studia dla osób cierpliwych i systematycznych. Znam przypadki osób, które robią wszystko na ostatnią chwilę, albo osób które inaczej 'załatwiają' zaliczenia projektu, ale przeciętny student musi poświęcić mnóstwo czasu, pomimo tego, że bazuje na gotowych projektach z poprzednich lat. Nie mniej jednak studia dające satysfakcję i wbrew niektórym opiniom, jakie tu widziałam - nie skazują na bezrobocie. Wielu osobom udaje się znaleźć pracę tuż po skończeniu studiów inż, dzięki czemu dostając później dyplom magistra nie mają zerowego doświadczenia. Fakt, co roku wychodzi wielu absolwentów, ale bardzo mało jest absolwentów budownictwa wodnego czy szynowego, które często postrzegane są przez studentów jako 'gorsze' specjalizacje. Jeśli ktoś się interesuje czymś innym niż budownictwo ogólne i konstrukcje betonowe, to ma jeszcze większe szanse na sukces ;)
~
2014-06-26 19:29:15
Po co ludzie maja wybrac ten kierunek zeby byc bezrobotnym w polsce albo wyjechac za granicwe w kazdym duzym malym miesie jest budownictwo absolwentow duzo jedyne senowne na budownictwie sa konstrukcji stalowe
~
2014-06-25 19:05:14
ha ha jestem na pw na mibm moja dziewczyna na budownictwie naprawede budownictwo jest duzo latwejsze nic eit air mibm mechatroniki na budownictwie nie musisz byc zdolny jak na kierunkach wyzej wymienionych a co do inych uczelni hyba nie ma takich roznic ja studjowalem w koszalinie inz a mgr robie w warszawie
~xxxx
2014-06-20 11:45:59
piszecie, że to łatwy kierunek... to chyba w takim razie zależy to od uczelni, jeśli chcecie miec życie prywatne to nie wybierajcie tego kierunku, już nie raz płakałam przez te studia, nocki nad projektami, nauką i wieczne stanie w kolejkach na uczelni by dostac się do prowadzących na konsultacje projektu, także "polecam" :D Ale decyzja nalęzy do was....
~jjj
2014-05-21 14:41:15
z takim wynikami z rozszrzonych uderzaj na lepsze kierunki techniczne np. automayka i robotyka, elektronika, elektrotechnika czy wspomniana mechanika i budowa maszyn szkoda się marnować na budownictwie, bo absolwentów przesyt jest duży
~
2014-05-15 16:57:00
ja miałem 150 dostałe sie ale przeniosłem sie na mibm lepsze perspekty za duzo budowlancuw jest na bezrobociu szczegulnie kobiet
~mika
2014-05-10 08:50:53
Witam, jestem absolwentką liceum. Maturę zdawałam oprócz podstawowych z matematyki rozszerzonej (liczę na ok. 70% ;/ ) i fizyki rozszerzonej (ok 60 % ) . Chciałabym dostać się na budownictwem na politechnikę warszawską ale ubiegłoroczny próg punktowy był 148. Dodam jeszcze że tam liczy się język obcy który zdam na ok 85% (podstawa) . Licząc punkty wyszło mi ok 140. Matura z matematyki była o wiele trudniejsza niz w tamtym roku ale czy progi punktowe mogą obniżyć się o kilka punktów? Jak myślicie, mam szansę dostać się ?
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Szczegółowe informacje znajdują się w POLITYCE PRYWATNOŚCI I WYKORZYSTYWANIA PLIKÓW COOKIES.

OK, rozumiem