Kierunki studiów

studia techniczne › INŻYNIERIA BEZPIECZEŃSTWA

INŻYNIERIA BEZPIECZEŃSTWA

INŻYNIERIA BEZPIECZEŃSTWA

Inżynieria bezpieczeństwa to interdyscyplinarny kierunek z zakresu inżynierii bezpieczeństwa (w tym z obszaru bezpieczeństwa maszyn, konstrukcji i urządzeń technicznych), zarządzania i ekonomii. Absolwent tego kierunku jest przygotowany do projektowania szeroko pojętych systemów bezpieczeństwa, wykonywania analiz ryzyk – ich identyfikowaniu i zapobieganiu im, przeprowadzania akcji ratowniczych i logistycznych oraz kontrolowania przestrzegania szeroko rozumianych zasad bezpieczeństwa.

Absolwent studiów na kierunku inżynieria bezpieczeństwa ma interdyscyplinarną wiedzę z zakresu nauk technicznych oraz wiedzę specjalistyczną z zakresu inżynierii bezpieczeństwa, w tym z obszaru bezpieczeństwa maszyn, konstrukcji urządzeń i instalacji technicznych, żywności oraz bezpieczeństwa pracy. Jest przygotowany do wykonywania zadań w zakresie analizy ryzyka i monitorowania zagrożeń, a także oceny prawdopodobnych skutków katastrof naturalnych i awarii obiektów technicznych oraz ich zapobiegania. Studia na kierunku inżynieria bezpieczeństwa przygotowują też do usuwania i ograniczania strat powodowanych katastrofami ekologicznymi i przemysłowymi, zmniejszania negatywnych skutków środowiskowych będących następstwem katastrof, a także zapewniania bezpieczeństwa produkcji żywności oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Ma umiejętności komunikowania się z otoczeniem zewnętrznym i wewnętrznym, aktywnego uczestniczenia w pracy grupowej, kierowania podległymi pracownikami oraz radzenia sobie z problematyką prawną i ekonomiczną. Absolwent jest przygotowany do podjęcia pracy związanej z funkcjonowaniem systemu bezpieczeństwa i ochrony ludności, którego głównym celem jest ratowanie życia oraz ochrona życia, zdrowia i mienia przed zagrożeniami. Może znaleźć zatrudnienie w administracji publicznej i jednostkach sektora gospodarczego zajmujących się monitorowaniem, analizą i oceną skali ryzyka związanego z występowaniem ekstremalnych zjawisk atmosferycznych, katastrof obiektów technicznych, zapewnieniem bezpiecznych warunków pracy i produkcji żywności oraz minimalizacją strat w wyniku katastrof naturalnych, technicznych i destrukcyjnych działań człowieka.

Organizacja studiów

Inżynierię bezpieczeństwa można studiować stacjonarnie w ramach studiów dwustopniowych trwających 7 semestrów (inżynierskie) i 3 semestry (uzupełniające magisterskie) oraz w trybie niestacjonarnym w okresie odpowiednio ośmiu i czterech semestrów.

Przykładowe przedmioty realizowane w trakcie studiów:

 • zastosowanie metod stochastycznych w analizie ryzyka,
 • ochrona własności intelektualnej,
 • wytrzymałość materiałów,
 • bezpieczeństwo informacji w systemach komputerowych,
 • ochrona przed zagrożeniami wibroakustycznymi,
 • analiza konstrukcji za pomocą MES,
 • system zarządzania bezpieczeństwem wg OHSAS- 18001.

Kierunek specjalności

Studenci inżynierii bezpieczeństwa kształcą między innymi w ramach następujących specjalności:

 • bezpieczeństwo transportu drogowego,
 • ergonomika i bezpieczeństwo pracy,
 • bezpieczeństwo maszyn, urządzeń i systemów energetycznych,
 • inżynieria systemów zarządzania bezpieczeństwem,
 • inżynieria bezpieczeństwa środowiska morskiego,
 • ochrona przeciwpożarowa,
 • zarządzanie kryzysowe,
 • gospodarka wodna i zagrożenia powodziowe,
 • inżynieria ochrony i zarządzanie kryzysowe,
 • inżynieria bezpieczeństwa cywilnego,
 • bezpieczeństwo osób i mienia,
 • inżynieria bezpieczeństwa środowiskowego i zawodowego,
 • bezpieczeństwo obiektów i systemów technicznych.

Profil absolwenta

Studia przygotowują do pracy:

 • przy przeprowadzaniu prób bezpieczeństwa urządzeń technicznych,
 • w ratownictwie,
 • w przedsiębiorstwach zajmujących się wdrażaniem i eksploatowaniem systemów bezpieczeństwa,
 • w zespołach badających przyczyny wypadków.


Uczelnie, na których możesz studiować ten kierunek:Komentarze
Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:~Ja
2015-08-26 13:48:13
mysle ze budownictwo a nastepnie inzynieria bezpieczenstwa to bardzo dobre polaczenie jesli myslisz o nadzorze budowlanym. Osobiscie skonczylam inzynierie bezpieczenstwa i bedac na praktykach na budowie brakowalo mi wiedzy z zakresu budownictwa, dlatego mysle ze Twoj pomysl to swietna sprawa, ale kosztem czasu, bo kolejne 3,5 roku trzeba poswiecic. Mozna tez isc na podyplomowke z bhp ale nie polecam takiego rozwiazania :P
~mądrala
2015-05-21 15:09:11
lepiej poświecić te 3,5 roku na prace a nie kolejne papierki
~studentka
2015-05-21 02:00:35
studiuję budownictwo... chciałabym rozpoczać inżynierie bezpieczeństwa w zakresie bezpieczeństwa pracy i w przyszłości zając sie np nadzorem budowlanym... mógłby ktoś powiedzieć czy jest w ogóle sens.... czy nie lepiej poświecić te 3,5 roku na jakiś inny kierunek?
~jagoda
2015-05-05 13:14:25
nie ma pracy. po studiach wie się niby wszystko, a jak przychodzi co do czego to nie ma się żadnych kwalifikacji. nawet na bhp trzeba zdać państwowy. gówno.
~R.
2014-05-18 21:27:57
A mnie ciekawi dlaczego taką niską średnią ma...
~niezdecydowana
2014-05-14 21:06:24
czy az tak bardzo ciezko jest z praca po tym kierunku? Bo ja niby mam taki plan aby isc do policji tzn jak to uknocze startowac do wcielenia sie w szeregi policji mam swiadomosc testow spychologicznych sprawnosciowych ect
~Bucia.
2014-03-10 18:06:42
Zeby studiować inżynierię wystarczy zdać jeden przedmiot dodatkowy na maturze, np. wos, geografia, czy cokolwiek i już możesz studiować. W częstochowie. Im lepsza uczelnia tym większe wymagania, jasna sprawa, żeby dostać się tam, gdzie naprawdę będą uczyć, wymagać a szkoła stworzy Ci jakieś większe perspektywy, to przedmioty ścisłe. Chemia fizyka, matematyka ewentualnie. Na rozszerzeniu oczywiście.
~pilne prosze
2013-09-25 23:42:54
Jakie przedmioty trzeba zdawać na maturze ,żeby się dostać na ZUT na inżynierię bezpieczeństwa
~julka-997
2013-02-20 23:20:14
chemii i fizyki na pierwszym roku jest badzo duzo, poza tym dochodzi grafika inzynierska ;) nauki a nauki, no ale czego oczekiwac po studiach inzynierskich ;)
~Kaja
2012-07-03 13:29:59
Właśnie przeszłam na ostatni semestr tego kierunku studiów inżynierskich i jestem jednocześnie zadowolona i rozczarowana. Wiedza jaką posiadam jest bardzo rozległa i zaryzykuję stwierdzeniem "obszerna", aczkolwiek nie daje ona jednoznacznych możliwości pracy. Studiuję na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu jako pierwszy rocznik tego kierunku. Uczelnia nie ma do tej pory odpowiedniej kadry aby otworzyć nam Studia II stopnia więc nie mamy szansy na uzyskanie wykształcenia, które pozwoliłoby nam skonkretyzować się w jakiejś dziedzinie. Jest oczywiście możliwość aby studiować w Warszawie lub (tak jak zrobię to ja) udać się do Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych i zrobić tam magistra z Bezpiecze3ństwa Narodowego, ale mimo wszystko wolałabym pójść w swój nurt. Jest to tak na prawdę jedyny minus tego kierunku. Wiedza daje możliwości późniejszego kształcenia w wielu dziedzinach, ale myślę, że najbardziej pasującym zawodem po tych studiach jest praca w dziale BHP. Niestety jednak po ukończeniu studiów nie mamy do tego uprawnień i należy je uzupełnić we własnym zakresie kończąc studia podyplomowe trwające 2 semestry. Podsumowując myślę, że po znalezieniu pierwszej pracy i uzyskaniu jakiegoś doświadczenia będę w stanie się ukierunkować i nie sądzę że jakakolwiek dziedzina będzie dla mnie przeszkodą. P.S. Co do fizyki i chemii to po prostu trzeba się tego nauczyć i postarać się zrozumieć, bo niektóre późniejsze przedmioty będą wtedy dużo łatwiejsze do przebrnięcia.
~adam
2012-06-15 11:19:55
czy poradzę sobie z chemią skoro miałem ją tylko przez 2 lata w liceum na podstawie? ten materiał podstawowy który przerabialiśmy w liceum rozumiałem, skończyłem z oceną bardzo dobrą na koniec. szkoda, że z reguły na mat-infach/fizach nie ma rozszerzonej też chemii bo widzę teraz że pełno jej na prawie wszystkich technicznych kierunkach
~Ringo
2012-05-27 17:52:38
Na ZUT np. ;)
~lukasz
2012-05-18 10:52:30
mam pytanko gdzie można studiować ten kierunek ?? ps chce studiować dziennie
~studentka IB 1 rok
2012-02-17 14:39:32
krótko, dla mnie chemia i fizyka to czarna magia, dostałam sie dzięki matemetyce na maturze. Jest ciężko, nudno bo wszędzie spotykam się z zadaniami rachunkowymi- trochę się rozczarowałam ale nie poddam się bez walki. Jak dla mnie najgorsza jest fizyka(laboratorium) i chemia. Trafili się okropni wykładowcy. Ciekawe jak będzie z pracą:)
~Rysiek
2011-12-10 11:48:07
Robota jest tylko nie po specjalności bezpieczeństwo pracy. Bardzo dobrze płatna praca. Znajomi skończyli i teraz projektują za granicą wozy opancerzone xD Absolwent prace może znaleźć od przemysłu hutniczego po straż pożarną i/lub założyć firmę jako bhpowiec- po studiach inż. można być odraz starszym inspektorem bhp. Studia są ciężkie- sama fiza/matma.
~Klaudia
2011-11-27 01:16:52
najlepiej matme roz.
~gosia
2011-09-25 15:25:15
powiedzcie mi co najlepiej zdawać na maturze ? moze byc chemia podst. i fizyka post ? czy moze rozszerzony wos ktore jest mile widziany na inzyneri bezpieczenstwa wew ? prosze o odp jestem w drugiej kl liceum a chce juz wstepnie wiedziec co najlepiej zdawac
~bubel
2011-09-03 15:41:53
co zdawać na maturze aby sie dostać?
~inżynierka
2011-09-03 15:40:54
czy dużo jest na tym kierunku chemii? i fizyki ?
~Studentka IB
2011-08-27 18:23:21
Studia do łatwych nie należą, nauka obejmuje przedmioty praktycznie z każdej dziedziny technicznej (od materiałoznawstwa i chemię, po informatykę i programowanie), plus do tego prawo, znajomość certyfikatów bezpieczeństwa aż po psychologię i socjologię. Studia są bardzo ciekawe, jednak jeżeli ktoś myśli, że nie znając dobrze fizyki, chemii i matematyki skończy te studia (przedmioty humanistyczne na tych studiach to "dodatek"), to muszę szybko sprowadzić go na ziemię. Po pierwszym roku utrzymała się u mnie tylko połowa ludzi których przyjęto, większość zrezygnowała bo po prostu nie dawali rady, mimo iż uczelnia dawała im szansę kontynuowania studiów (a dodam że nie jest to jakaś renomowana uczelnia w dużym mieście, gdzie wymagają więcej niż podają na wykładach). Co do pracy to zależy od tego jakie kto ma ambicje :) Można projektować zabezpieczenia do maszyn (od takich podstawowych, po systemy ratujące życie w samochodach), w policji (oczywiście za biurkiem ;), w straży pożarnej, aż po karierę inspektora BHP lub szkoleniowca. Jeżeli dorobi się jakieś kursy, studia podyplomowe to można pracować w prawie każdej branży technicznej. Jak do tej pory mało słyszy się o pracy po IB ponieważ jest to bardzo młody kierunek (pierwsi inżynierowie bezpieczeństwa zdobyli tytuł jak się nie mylę w marcu 2011, ale jeśli jestem w błędzie to wybaczcie, poza tym niewielu pracodawców jest świadomych że taki kierunek istnieje, i doszkala w zakresie bezpieczeństwa inżynierów innych dziedzin). Z tego też powodu polecam ten kierunek, bo nawet za te 5 lat będzie mała konkurencja na rynku pracy dla tych inżynierów. Podsumowując, ten kierunek daje ciekawe perspektywy, wiedzę z różnych dziedzin, co daje dużą możliwość rozwoju. Jednak trzeba liczyć się z tym że studia te są dużo cięższe niż się wydaje podczas rekrutacji.
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Szczegółowe informacje znajdują się w POLITYCE PRYWATNOŚCI I WYKORZYSTYWANIA PLIKÓW COOKIES.

OK, rozumiem