Inżynieria bezpieczeństwa to interdyscyplinarny kierunek z zakresu inżynierii bezpieczeństwa (w tym z obszaru bezpieczeństwa maszyn, konstrukcji i urządzeń technicznych), zarządzania i ekonomii. Absolwent tego kierunku jest przygotowany do projektowania szeroko pojętych systemów bezpieczeństwa, wykonywania analiz ryzyk – ich identyfikowaniu i zapobieganiu im, przeprowadzania akcji ratowniczych i logistycznych oraz kontrolowania przestrzegania szeroko rozumianych zasad bezpieczeństwa.
Absolwent studiów na kierunku inżynieria bezpieczeństwa ma interdyscyplinarną wiedzę z zakresu nauk technicznych oraz wiedzę specjalistyczną z zakresu inżynierii bezpieczeństwa, w tym z obszaru bezpieczeństwa maszyn, konstrukcji urządzeń i instalacji technicznych, żywności oraz bezpieczeństwa pracy. Jest przygotowany do wykonywania zadań w zakresie analizy ryzyka i monitorowania zagrożeń, a także oceny prawdopodobnych skutków katastrof naturalnych i awarii obiektów technicznych oraz ich zapobiegania. Studia na kierunku inżynieria bezpieczeństwa przygotowują też do usuwania i ograniczania strat powodowanych katastrofami ekologicznymi i przemysłowymi, zmniejszania negatywnych skutków środowiskowych będących następstwem katastrof, a także zapewniania bezpieczeństwa produkcji żywności oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Ma umiejętności komunikowania się z otoczeniem zewnętrznym i wewnętrznym, aktywnego uczestniczenia w pracy grupowej, kierowania podległymi pracownikami oraz radzenia sobie z problematyką prawną i ekonomiczną. Absolwent jest przygotowany do podjęcia pracy związanej z funkcjonowaniem systemu bezpieczeństwa i ochrony ludności, którego głównym celem jest ratowanie życia oraz ochrona życia, zdrowia i mienia przed zagrożeniami. Może znaleźć zatrudnienie w administracji publicznej i jednostkach sektora gospodarczego zajmujących się monitorowaniem, analizą i oceną skali ryzyka związanego z występowaniem ekstremalnych zjawisk atmosferycznych, katastrof obiektów technicznych, zapewnieniem bezpiecznych warunków pracy i produkcji żywności oraz minimalizacją strat w wyniku katastrof naturalnych, technicznych i destrukcyjnych działań człowieka.
Inżynierię bezpieczeństwa można studiować stacjonarnie w ramach studiów dwustopniowych trwających 7 semestrów (inżynierskie) i 3 semestry (uzupełniające magisterskie) oraz w trybie niestacjonarnym w okresie odpowiednio ośmiu i czterech semestrów.
Przykładowe przedmioty realizowane w trakcie studiów:
Studenci inżynierii bezpieczeństwa kształcą między innymi w ramach następujących specjalności:
Studia przygotowują do pracy: