KOMPOZYCJA I TEORIA MUZYKI
Szeroki zakres przedmiotów obejmuje wszystkie aspekty teorii muzycznej, podstawowym spektrum zajęć na większości uczelni są następujące przedmioty: podstawy kompozycji, krytyka i prelekcja, propedeutyka dyrygowania, literatura muzyczna, czytanie partytur, kontrapunkt, harmonia, estetyka muzyki, etnomuzykologia, techniki kompozytorskie XX wieku, instrumentacja, psychologia muzyki, promocja i marketing.
Absolwenci tego kierunku mają odpowiednie przygotowanie do pracy w centrach kulturowych i komercyjnych firmach zajmujących się muzyką, takich jak wydawnictwa czasopism muzycznych, firmy zajmujące się organizacją koncertów i innych wydarzeń muzycznych. Mają również możliwość pracy w szkole, jako nauczyciele, po ukończeniu danej specjalizacji.
Studia pozwalają studentom gruntownie przygotować się do pracy w branży muzycznej. Zdobywają oni wiedzę teoretyczną, która zapewni im miejsce pracy w rożnych instytucjach artystycznych. Dodatkowo, absolwenci mają możliwość pracować twórczo na własną rękę. To studia dla osób, które przejawią talent muzyczny, grają na instrumentach lub śpiewają, ale jednocześnie chciałby zgłębić wiedzę o procesie tworzenia muzyki rożnych gatunków.