Kierunki studiów

studia ścisłe › BIOINFORMATYKA

BIOINFORMATYKA

BIOINFORMATYKA

Studia na kierunku bioinformatyka skierowane są do osób o zainteresowaniach obejmujących biologię, zwłaszcza genetykę, oraz informatykę, ze szczególnym uwzględnieniem technik programowania i zdolnościach do przedmiotów ścisłych. Absolwent bioinformatyki ma kompetencje umożliwiające podjęcie pracy w jednostkach zajmujących się przetwarzaniem danych biologicznych przy użyciu narzędzi bioinformatycznych, takich jak firmy farmaceutyczne, firmy bioinformatyczne, laboratoria badawcze i usługowe, jednostki naukowe placówek klinicznych oraz ośrodki oceny genetycznej zwierząt i roślin. Jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia na kierunkach: bioinformatyka, biologia, zootechnika i rolnictwo oraz kierunkach pokrewnych.

Bioinformatyka
jest dziedziną interdyscyplinarną gromadzącą w sobie elementy informatyki, biologii molekularnej, genetyki, matematyki, teorii baz danych, biologii strukturalnej, biochemii i genomiki. Bioinformatyka ma na celu rozwiązywanie problemów związanych ze skutkami intensywnego rozwoju nauk przyrodniczych przy użyciu nowoczesnych technik informatycznych.

Bionformatykę można studiować jako odrębny kierunek na studiach dwustopniowych inżynierskich i uzupełniających magisterskich, ale także jako specjalizację w ramach studiów biologicznych, informatycznych lub biotechnologicznych.

Przedmioty nauczane podczas studiów na kierunku interdyscyplinarnym bioinformatyka to:

 • analiza matematyczna,
 • chemia ogólna i nieorganiczna,
 • algorytmy i struktury danych,
 • bioróżnorodność,
 • specjalizowane języki programowania,
 • biofizyka dla bioinformatyków,
 • systemy operacyjne,
 • molekularne mechanizmy rewolucji,
 • enzymy i metabolizm,
 • przetwarzanie obrazów,
 • informatyka medyczna,
 • znakowanie i detekcja cząsteczek biologicznych.

Absolwenci makrokierunku bioinformatyka będą przygotowani do operowania jednocześnie wiedzą z zakresu biologii i informatyki oraz fizyki, chemii i matematyki. Uzyskają gruntowne wykształcenie w zakresie stosowania różnorodnych metod bioinformatycznych oraz umiejętność stosowania tych metod i narzędzi nauk matematyczno-przyrodniczych w problemach biologicznych. Będą dobrze rozumieć działanie współczesnych systemów komputerowych oraz posiadać wiedzę z zakresu podstaw informatyki, systemów operacyjnych, sieci komputerowych i baz danych umożliwiających aktywny udział w realizacji projektów bioinformatycznych. Absolwenci znajdą zatrudnienie w:

 • instytucjach, zarówno naukowych jak komercyjnych, zajmujących się badaniami biologicznymi, jako specjaliści w zakresie metod bioinformatycznych,
 • instytucjach medycznych wykorzystujących zdobycze genetyk,
 • diagnostyce medycznej,
 • projektowaniu terapii,
 • w firmach agrobiotechnologicznych przy zajęciach związanych z ulepszaniem hodowli roślinnej i zwierzęcej.
Ze względu na interdyscyplinarność kierunku absolwenci studiów inżynierskich i magisterskich mogą kontynuować naukę na studiach uzupełniających magisterskich lub podyplomowych wybierając edukację biologiczną i informatyczną.

Uczelnie, na których możesz studiować ten kierunek:Komentarze
Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:~Dźwiedź
2015-01-25 23:11:21
Mam bardziej pragmatyczne pytanie, jak wygląda sytuacja z pracą w kraju i za granicą?
~Student1234
2014-12-10 12:21:01
A czemu nie ma podanego UJ z Krakowa? Jak tam jest na tym kierunku?
~Mania
2014-05-30 22:58:12
Fajnie jest na bioinformatyce w Szczecinie. Polecam jestem na II roku. Jest ok
~pozdrawiam
2014-03-20 18:41:36
mam pytanie czy jak nie zda się jednego przedmiot na bioinformatyce to od razu jest się skreślany z studiów
~hahahah
2014-01-28 21:34:08
nie
~kkkkk
2013-09-09 17:25:48
a ja mam pytanie, czy jeżeli będę zdawać biologie na poziomie podstawowym mam szanse dostania sie na bioinformatyke?
~M
2013-09-04 23:10:32
idę na ten kierunek od tego roku do Wrocka i jestem pełna strachu przed chemią... bądźmy dobrej myśli.
~jopi
2013-09-03 17:36:24
taaa pewnie na tyle samo przyszłościowe co i inzynieria biomedyczna itp. ze ludzie pracy nie maja :PPP
~ka.
2013-07-08 19:22:47
Bioinformatyka jest też na UJ i UP w Krakowie.
~renata
2013-05-24 14:19:22
hej, bardzo prosze powiedzcie mi czy mam szanse dostania sie na bioinfe z ang rozsz zdanym na 75% i biol roz zdana na 55% :( na UAM do Poznania
~boinformatyczka
2013-01-30 13:26:04
Jestem na pierwszym roku bioinformatyki.na up we wroclawiu. Jest ciezko. Aktualne przedmioty to ; zoologia, botanika , fizyka, matematyka, technologia informacyjna ergonomia, chemia. Z botaniki z wykladow na samym poczatku zdaly 4 osoby po rozbojniku ( calosc matetialu ) 35 na 100. Z fizyki na cw treba byc przygotowanym na kazde zajecia. Z zoologii pisze sie co tydzien tzw wejsciowke. Mayematyka trzeba miec rozwiazana za kazdym razem cala listezadan. Z kazdym dniem jest coraz mniej ludzi. Duzo juz zrezydnowalo. Najgorszy pzedmiot do zdania to BOTANIKA. (Wyklady ). Na drugim semestrze w oredmioyach glownie jest matematyka ( 3 Przedmioty ) biochemia, genetyka ekonomia, przedmiot humnistyczny. Generalnie podsumowujac praktycznie kazdy przehodzi z jakims warunkiem. Studia sa ciezkie ale bardzo ciekawe no i przyszlosciowe.
~wikk
2013-01-20 14:19:16
Zastanawiam się nad tym kierunkiem, jestem tegoroczną maturzystką. Maturę piszę z biologii R i chemii P, czy ktoś studiujący bioinformatykę, najlepiej w pzn, mógłby napisać do mnie na maila? wik_k@wp.pl, byłabym bardzo wdzięczna.
~Pikus
2012-09-21 00:02:29
Po pierwszym semestrze na polibudzie w poznaniu uzyskałam stypendium naukowe więc jak dla mnie są trudniejsze kierunki i trochę żałuję że to studiuje ale cóż. Idę na inzynierie biomedyczna jeśli się uda, zaocznie.
~up wroc
2012-07-16 13:32:42
studiuje tam. prawda jest taka, ze jak na kazdy studiach są w planie przedmioty do d...:P ale są również takie które się przydają:P Prawda jest taka, jeżeli sam nie będziesz się douczał studiując jakikolwiek kierunek wylądujesz w mcdolnad-zie:P wiec uczcie się, a nie płaczcie później:P
~inf
2012-07-01 23:15:42
bio do nauczenia infa na poziome liceum zapraszam całkiem przyjeme studia zobaczymy jak zapowiada sie 3 rok
~Biotechnolog
2012-04-28 00:00:12
Nie,,,,,,,,,,,, nie studiuję bioinformatyki tylko Biotechnologię jak wcześniej napisałem zresztą ale jak startowałem na studia dostałem się też na bioinformatykę i zastanawiałem się nad wyborem tego kierunku. Jak oceniam uczelnię??? hmmm Powiem tak Uczelnia Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu ma bardzo duże osiągnięcia w dziedzinie Chemii a konkretnie Biochemii i chemii organicznej więc prawie na każdym kierunku studiów na Tej uczelni jest przedmiot chemia w czasie nauki prawie każdy jej uświadczy. Jak lubisz chemię to pod tym względem Uczelnia jest na bardzo wysokim poziomie. Na biotechnologii moi koledzy po rozszerzonej maturze z Chemii i po klasach Biologiczno-chemicznych ledwo dają radę. UWAGA na kierunkach inżynieryjnych matematyka wcale nie jest na niskim poziomie.. robimy zadania ze skryptów politechniki Wrocławskiej. Jeżeli chodzi o moje odczucia to uczelnia może być, choć ja jestem średnio zadowolony. Rasumując: Jeżeli chodzi o poziom myślę, że najniższy to nie jest ( to zależy o jakie przedmioty chodzi). Bez wątpienia Chemia jest na wysokim poziomie. Jeżeli chodzi o informatykę, programowanie to uczą tego od podstaw ale Dobrze by było jakby się coś umiało w tym zakresie -- w tedy będzie łatwiej (ale nie jest to wymogiem). Wszystko jest dla ludzi. Jeżeli myślisz o studiowaniu Bioinformatyki i bardzo Ci na tym zależy a masz daleko do Wrocławia i możliwość studiowania na innej uczelnni w dowolnej części kraju to zastanów się nad inna uczelnią, która specjalizuje się w zakresie Bioinformatyki. Tylko pamiętaj też, że informatyki programowania a co za tym idzie MATEMATYKI troczę będzie. W razie jakich kolwiek pytań pisać. Pozdrawiam !
~do Biotechnologa
2012-04-22 16:23:02
Powiedz mi jeszcze jak oceniasz samą uczelnie? Rozumiem, że jesteś na innym kierunku niż bioinf, ale zastanawiam się w ogóle czy przyrodniczy we Wrocławiu to dobry pomysł... Nie jest to wybitna uczelnia, no i nawet na tym forum się odzywają niezadowoleni studenci, toteż nie wiem jak do tego w ogóle podejść ...
~Aga
2012-04-15 15:20:34
Nikt nie napisał nic o perspektywie pracy, czy zarobków, ma ktoś jakieś informacje? Czy nie znając się jakoś na informatyce, da się wszystkiego nauczyć? (oczywiście dla chcącego nic trudnego, ale pytam, jak to wygląda w praktyce :P)
~Do Ewa
2012-04-13 11:30:03
Oczywiście, że TEORETYCZNIE można. Dużo zależy od tego czy uczelnia i kierunek ma akredytację tak zwaną, jaką będziesz miała średnią ze wszystkich 3 lat nauki bo to jest warunek rekrutacyjny na mgr. Minimalna średnia do przyjęcia jest różna w zależności od uczelni. Jeżeli na mgr wybierzesz inny kierunek niż Biologia czy Bioinformatyka to musisz sprawdzić czy na kierunek przez Ciebie pożądany przyjmują po bio/bioinf. Tak na marginesie to mam znajomą, która zrobiła licencjat z matematyki przeniosła się do Wrocławia i chciała tutaj robić mgr z Matematyki okazało się, że pomimo mgr jest z tego samego kierunku co lic to kazali jej zdawać przedmioty które u nich były na licencjacie a których Ona nie miała... No co zrobić musiała Zdawać wszystko w formie Egzaminów. Podobnie może okazać się z innymi kierunkami. Pamiętaj wszystko jest dla ludzi tylko trzeba się zawczasu dokładnie wszystkiego dowiedzieć, przemyśleć aby nie żałować wyboru. Dla przykładu ja studiuję Biotechnologię inż ale mgr chcę robić z Oceanografii xD np. chemii morza... na UG...
~Biotechnolog
2012-04-13 11:15:05
Witam, przepraszam, że tak późno odpisuję... Odpisałem wcześniej ale z racji, że umieściłem adres www uczelni up Wrocław mój post nie został opublikowany!!! Jeżeli chodzi o progi punktowe Na Up Wrocław to na biologii i bioinformatyce takich nie było wszystkich po prostu przyjęli. Natomiast na biotechnologii były listy rezerwowych, przyjętych i nieprzyjętych. Ja miałem z Matury z Biologi rozszerzonej ( matura 2011 ) 75%. Już na studiach jest do wyboru 5 języków nowożytnych (lektoraty językowe) to tak na marginesie mam nadzieję, że się nie powtarzam. xD na www UP wroc masz ile było (teoretycznie) kandydatów na 1 (jedno) miejsce. Po Bioinformatyce, która na UP wrocław Jest tylko nauczana w cyklu 3 letnim licencjackim, możesz robić MGR z tym, że ta uczelnia nie oferuje studiów magisterskich z Bioinformatyki... ale za to pozwalają Ci wybrać 1 z 3 innych specjalizacji.
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Szczegółowe informacje znajdują się w POLITYCE PRYWATNOŚCI I WYKORZYSTYWANIA PLIKÓW COOKIES.

OK, rozumiem