Muzykologia to nauka o muzyce. Zajmuje się badaniem muzyki we wszystkich jej aspektach i upowszechnianiem wiedzy o kulturze muzycznej. Nazwę i charakter naukowej dyscypliny uniwersyteckiej uzyskała w XX w., ale jako wiedza o muzyce, ściśle związana z refleksją filozoficzną, występuje już w starożytności. W kulturach antycznych widziano w muzyce odbicie praw kosmosu, harmonii wszechświata. Rozwijano matematyczną teorię muzyki (np. szkoła pitagorejska w Grecji), a także wiedzę o jej oddziaływaniu na człowieka.
W obręb współczesnej muzykologii wchodzi wiele dyscyplin szczegółowych. Centralną pozycję zajmuje historia muzyki, ponadto estetyka, psychologia i socjologia muzyki, teoria muzyki pojęta jako badanie prawidłowości systemów dźwiękowych i reguł konstrukcji dzieła muzycznego, akustyka muzyczna. (źródło: Wikipedia, Encyklopedia WIEM)
Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów, musisz wiedzieć, że:
Muzykologię można studiować na uczelniach publicznych, w trybie stacjonarnym, w systemie studiów I (licencjat), II (magisterium) i III (doktorat) stopnia oraz niestacjonarne (wieczorowe) I stopnia.
Przedmioty nauczania realizowane na muzykologii:
Przykładowe specjalności realizowane na kierunku muzykologia:
Absolwent muzykologii może podjąć pracę jako:
Absolwenci muzykologii mogą podjąć przykładowo następujące studia podyplomowe: