Kierunki studiów

studia rolnicze › ZOOTECHNIKA

ZOOTECHNIKA

ZOOTECHNIKA

Zootechnika to nauka o racjonalnym chowie i hodowli zwierząt. W zakres zootechniki wchodzą takie dziedziny, jak: genetyka, doskonalenie zwierząt, rozród, żywienie, paszoznawstwo czy mechanizacja i ekonomika produkcji zwierzęcej.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów, musisz wiedzieć, że:

 1. Podstawową cecha inżyniera zootechnika powinno być zamiłowanie do zwierząt. O zawodzie zootechnika nie powinny myśleć osoby, które mają niechętny stosunek do zwierząt, boją się ich czy brzydzą. Prawidłowa opieka nad zwierzętami wymaga dużej wiedzy, nie tylko dotyczącej żywienia i pielęgnacji, ale także ich zachowań.
 2. Praca zootechnika wymaga dobrej kondycji fizycznej. Większość stanowisk związana jest bezpośrednio z opieką nad zwierzętami i nadzorem nad pracownikami obsługującymi zwierzęta.
 3. Konieczność bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami w zasadzie wyklucza zatrudnienie alergików, np. uczulonych na sierść zwierzęcą, poszczególne składniki paszy, czy mających kłopoty z układem oddechowym.
 4. Zatrudnieni w produkcji zwierzęcej podkreślają szczególne znaczenie dobrego refleksu, który jest niezbędny w kontaktach ze zwierzętami, gdyż pomaga uniknąć pogryzień czy kopnięć.
 5. Zootechnicy pracujący w doradztwie czy jednostkach centralnych powinni dobrze znosić podróże, gdyż częste wyjazdy służbowe są nieodłącznym elementem ich pracy.
Studia na kierunku zootechnika pozwalają zdobyć wiedzę z zakresu biologii rozrodu, genetyki oraz metod doskonalenia zwierząt gospodarskich i domowych, a także rybactwa, pszczelarstwa, żywienia zwierząt i paszoznawstwa oraz oceny surowców pochodzenia zwierzęcego, ekologii i ochrony środowiska. Absolwenci mają też opanowane podstawy informatyki, ekonomii oraz zarządzania i marketingu.

Zootechnikę można studiować na uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów I (inżynier), II (magisterium), III (doktorat) stopnia.

Przedmioty nauczania realizowane na zootechnice (grupa przedmiotów ogólnych):

 • zoologia i ekologia
 • chemia, biochemia i biofizyka
 • botanika i fizjologia roślin
 • anatomia i fizjologia zwierząt
 • mikrobiologia
 • produkcja roślinna
 • genetyka i metody hodowlane
 • żywienie zwierząt i paszoznawstwo
 • higiena, profilaktyka i dobrostan zwierząt
 • chów i hodowla zwierząt
 • towaroznawstwo surowców i produktów pochodzenia zwierzęcego
 • ekonomia i marketing

Wybrane przedmioty realizowane w ramach specjalności: hodowla zwierząt:

 • hodowla i użytkowanie trzody chlewnej
 • hodowla i użytkowanie owiec i kóz
 • hodowla i użytkowanie drobiu
 • hodowla i użytkowanie koni
 • hodowla i użytkowanie zwierząt futerkowych
 • hodowla i użytkowanie bydła
 • hodowla owadów użytkowych
 • chów i hodowla ryb
 • metody hodowlane
 • towaroznawstwo surowców i produktów pochodnych

Przykładowe specjalności realizowane na kierunku zootechnika:

 • hodowla zwierząt
 • hodowla koni i jeździectwo
 • hodowle amatorskie
 • hodowla ekologiczna i ochrona zwierząt
 • hodowla i użytkowanie koni
 • hodowla i użytkowanie zwierząt
 • chów i hodowla zwierząt amatorskich
 • agroturystyka
 • ocena i wykorzystanie surowców zwierzęcych
 • kształtowanie jakości produktów zwierzęcych
 • towaroznawstwo i przetwórstwo surowców zwierzęcych
 • produkcja i marketing pasz przemysłowych
 • produkcja pasz przemysłowych i premiksów
 • produkcja mieszanek paszowych i doradztwo żywieniowe
 • biologia rozrodu zwierząt
 • biotechnologia w hodowli zwierząt
 • hydrobiologia i ochrona środowiska
 • doradztwo i rozwój obszarów wiejskich
Absolwent zootechniki jest przygotowany do pracy w administracji państwowej i samorządowej, w gospodarstwach rolnych i hodowlanych, w nadzorze hodowlanym i służbach inseminacyjnych, ośrodkach doradztwa rolniczego, a także bankach i firmach ubezpieczeniowych, przemyśle rolno-spożywczym, przemyśle paszowym oraz w przedsiębiorstwach zajmujących się obrotem zwierząt i produktami pochodzenia zwierzęcego, a ponadto w placówkach naukowo-badawczych, laboratoriach specjalistycznych, redakcjach wydawnictw rolniczych oraz w szkolnictwie.


Uczelnie, na których możesz studiować ten kierunek:Komentarze
Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:Kika
2019-09-06 21:18:30
Witam, dlaczego w Trojmiescie nie ma tego kierunku? Zootechniki? Moja corka bardzo chcialaby studiowac ten kierunek ...tylko na miejscu...gdzie jest gospodarstwo.. Moze o czymś nie wiem.?
~kinia
2014-03-18 16:29:18
Witam , interesuje mnie miesięczna pensja pracowników w zoo. Czy m ógłby mi ktos powiedziec ile się zarabia w zoo! P.S mam 16 lat
~ja
2013-11-28 00:17:30
ile trzeba było mieć w tym roku punktów aby dostać się na zootechnikę? (ekologiczna hodowla zwierząt mnie interesuje) z góry dzięki za pomoc ;]
~gienia
2013-08-20 11:32:52
do Zootechnik. jesli mozna jaki konkretnie zawod wykonujesz tzn chodzi o nazwe ?:)
~łoo
2013-06-24 12:23:33
Ogrody zoologiczne i zwierzęta amatorskie. Podobno w Bydgoszczy jest coś takiego.
~wera
2013-05-15 21:46:27
cześć , jeśli chcę pracować w zoo po zootechnice to jaką specjalizacje powinnam wybrac ??
~Fretas
2012-10-06 22:26:53
Po tej specjalizacji to raczej... nigdzie troga Izo. Tam gdzie są hobbiści nie potrzeba teorytyków o wysokich wymaganiach zarobkowych. No chyba, że jesteś doskonałym jeźdzcem a chcesz miec papier z uczelni. Typowa zootechnika daje zatrudnienie: hodowle i produkcje pasz.
~iza
2012-10-06 14:54:35
gdzie będę mogła pracować po zootechnice ze specjalizacją hodowla i jeździectwo koni ? czy będzie mi trudno znaleźć pracę ?
~Anulek
2012-09-20 09:36:52
Witam, w takim razie jaką specjalność polecacie żeby znaleźć pracę w Polsce?
~Natalia
2012-07-11 23:18:49
W zoo możesz również dostać pracę po zootechnice, ale najbardziej liczy się to czy chodzisz do zoo jako wolontariusz (oczywiście pracujesz za darmo). Czasem jest to nawet pare lat;/ Z tego co wiem by dostać prace w zoo to trzeba mieć znajomości (np.ktoś z rodziny który tam pracuje, czy znajomego) inaczej trzeba się liczyć na długa prace jako wolontariusz. Praca w zoo jest ciężka, oczywiście zależy to od działu np. zwierząt kopytnych, nocnych, ssaków małych itd. Radzę iść do zoo w mieście w którym mieszkasz i sie podpytac co i jak. Być może w innych miastach jest łatwiej, w mieście w którym mieszkam nie jest tak łatwo i kolorowo dostać prace w zoo. Pozdrawiam!:)
~kon
2012-06-30 22:11:25
Praca do zdobycia tylko w zoo;)
~olcinek
2012-06-13 15:14:51
Cześć! Chodzę do 2 kl. gimnazjum i chciałabym wiedzieć,czy po tym kierunku mogę pracować w zoo.Bo czytałam już,że po weterynarii mam pracę w ogrodach zoologicznych,ale czy zootechnik też ma takie możliwości? Bo jak przeczytałam o weterynarii to aż się przestraszyłam... Proszę o odp. :)
~Ginsan
2012-06-04 14:59:53
Jeśli chodzi o prace to ma znaczenie jaką specjalizacje się obiera! Wiadome, że hodowla i użytkowanie koni nie jest jednoznaczne do np. hodowli ekologicznej ;) Kto ma pomysł na siebie to zawsze cos wymyśli. A osobiście mogę Wam polecić prewencję weterynaryjną w Krakowie ;)))
~KAmi
2012-05-14 20:09:15
Witam. Czy ktos orientuje się ile na UP w Poznaniu trzeba mieć punktów aby dostać sie na zootechnikę??
~Amyx
2012-05-11 21:58:10
Studia moim zdaniem należą do bardzo przyjemnych, mnóstwo można się dowiedzieć ciekawych i praktycznych wiadomości. Nauki może jest dużo ale wcale nie oznacza, że jest ciężko. Po zajęciach jest dużo wolnego czasu ;) Chyba, że ktoś idzie z nastawieniem, że na studiach wystarczy słuchać.
~marttii
2012-03-11 16:16:27
hmm a ja skończyłam zootechnikę w 2004, w PIW - ie stawka 1100zł, ofert mało i żadne z małopolski więc się dokształcam. na fryzjera. beznadziejnie
~Fretas
2012-03-08 02:56:21
Witam wszystkich! Poświęciłem trochę czasu na przeczytanie wszystkich komentarzy i postanowiłem się podzielić również swoim zdaniem. W tym miesiącu zostałem inżynierem zootechniki i już złożyłem papiery na II stopień. Co mogę powiedzieć? Studia dostarczają wiele informacji o przyrodzie i zjawiskach w niej zachodzących głównie poprzez przedmioty ogólne, takie jak: genetyka, botanika, zoologia, chemia, biochemia, anatomia, które do łatwych nie należą. Trochę posiedzieć i da się przez to przejść. Potem przedmioty zawodowe. Problemem są bardzo okrojone zajęcia praktyczne. Można skończyć zootechnikę a nigdy nie siedzieć na koniu, czy uczestniczyć w udoju krów. W tym miejscu przejde do sedna- JEŻELI JESTEŚCIE Z MIASTA I NIGDY NIE MIELIŚCI NIĆ WSPÓLNEGO ZE ŚRODOWISKIEM WIEJSKIM- DARUJCIE SOBIE. JEŻELI WASZĄ PASJĄ SĄ KONIE BĄDZ PSY I WIĄŻECIE Z TYM KARIERE ZAWODOWĄ- DARUJCIE SOBIE. Pieski i koniki są fajne ale nie potrzeba do nich specjalistycznego wykształcenia tylko "dobrej ręki". Dalej... praca jest i to dużo. Tylko trzeba poszukać. Zootechnika jest nauką interdyscyplinarną- nie dość, że można pracować w administracji (ARiMR, ARR, ODR, PIW i wiele firm prywatnych zajmujących się środkami unijnymi) to zootechnik może znaleźć zatrudnienie w przemyśle rolno-spożywczym. Przecież tu jest mase możliwości. Od mleczarni i zakładów mięsnych, poprzez kontrole jakości do marketinku (ok, przedstawiciel handlowy od pasz to może nie szczyt marzeń, ale praca pewna i dobrze płatna). Więc zamiast tylko narzekać zahaczcie się na jakiś staż w dużym gospodarstwie, "kolekcjonujcie" doświadczenie a z czasem powinno się znaleźć i coś dla Was. Kierownikiem od razu nikt nie zostaje. Pozdrawiam i przypominam, że zootechnika to nauka o produkcji kotleta a nie dyscyplina zajmująca się głaskaniem kotków i piesków ;).
~WIM
2012-02-28 10:06:59
@monia Zootechnikę w Krakowie można studiować tylko na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja. Jeżeli chodzi o przedmioty, jakie trzeba zdawać na maturze - brany jest pod uwagę jeden przedmiot do wyboru spośród: biologia, chemia, geografia, informatyka, matematyka. Poziom podstawowy lub rozszerzony.
~monia
2012-02-27 22:23:44
jakie przedmioty trzeba zdawac na maturze na zootechnike czy podstawowa matura wystarczy.interesuje mnie krakow
~ula
2012-02-22 12:22:54
nie polecam! studentka z Krakowa. żeby znaleźć prace należałoby wyjechać na północ kraju albo za granice. gdybym mogła jeszcze raz wybrać - nie zootechnika i nie krakowska :/ za mało praktyk po hodowli koni możesz pracować w stadninie koni jako hmm... w zasadzie nie wiem. żeby być instruktorem jazdy musisz mieć dodatkowy kurs. możesz założyć własną. tylko ta nazwa przyciąga miłośników koni a w zasadzie z tego co wiem nie są zadowoleni. powiem wam tyle że ja też podążyłam za pasją i żałuję bo prawdopodobnie zostane bez satysfakcjonującej pracy. uważam że na realizacje pasji zostanie dużo czasu w życiu, lepiej skupić się na porządnych studiach i dobrze płatnej pracy.
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Szczegółowe informacje znajdują się w POLITYCE PRYWATNOŚCI I WYKORZYSTYWANIA PLIKÓW COOKIES.

OK, rozumiem