Kierunki studiów

studia medyczne › WETERYNARIA

WETERYNARIA

WETERYNARIA

Weterynaria rozumiana jako zbiór wiedzy, umiejętności i kompetencji w zakresie nauk weterynaryjnych niezbędnych do wykonywania wszystkich czynności zarezerwowanych dla lekarza weterynarii jest kompilacją nauk przyrodniczych, dających absolwentowi wiedzę ogólną dotyczącą funkcjonowania żywego organizmu, nauk weterynaryjnych zapewniających szczegółową znajomość chorób zwierząt, ich leczenia i zapobiegania oraz znajomość zagadnień związanych z ochroną zdrowia publicznego i bezpieczeństwem żywności oraz nauk rolniczych dotyczących produkcji zwierzęcej, agronomii i produkcji środków żywienia zwierząt, a także nauk społecznych, zapewniających właściwy poziom etyczny lekarza weterynarii.Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów, musisz wiedzieć, że:

 • Najważniejsze u weterynarzy jest zamiłowanie do zwierząt i chęć niesienia im pomocy w każdej sytuacji.
 • Poza tym w tym zawodzie trzeba wykazać się precyzją, dokładnością, cierpliwością, umiejętnością trafnego stawiania diagnozy.
Studia na kierunku weterynaria pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności w zakresie: zapobiegania chorobom zwierząt towarzyszących i gospodarskich oraz ich leczenia, ochrony zdrowia konsumenta, bezpieczeństwa produktów pochodzenia zwierzęcego oraz wykorzystywanych w produkcji zwierzęcej.

Absolwenci są przygotowani do pracy w lecznicach weterynaryjnych, inspekcji weterynaryjnej, stacjach sanitarno-epidemiologicznych, laboratoriach kontrolnych i badawczych, obiektach chowu i hodowli zwierząt, placówkach naukowych, w nadzorze produkcji żywności, zakładach farmaceutycznych i hurtowniach leków.Organizacja studiów

Weterynarię można studiować na uczelniach publicznych, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym (wieczorowym), w systemie studiów jednolitych magisterskich (lekarskie).

Przedmioty nauczania realizowane na weterynarii:

 • biologia ogólna i molekularna
 • chemia
 • biochemia
 • biofizyka
 • anatomia i histologia zwierząt
 • fizjologia zwierząt
 • genetyka
 • mikrobiologia i immunologia
 • parazytologia
 • farmakologia i farmacja
 • fizjopatologia
 • anatomia patologiczna
 • toksykologia.

Profil absolwenta

Absolwenci weterynarii mogą znaleźć zatrudnienie w:

 • klinikach i przychodniach dla zwierząt
 • ośrodkach badających produkty spożywcze
 • laboratoriach
 • firmach farmaceutycznych
 • wojewódzkich i powiatowych inspektoratach weterynaryjnych
 • ogrodach zoologicznych

Możliwości rozwoju

W celu podniesienia swoich kwalifikacji absolwenci weterynarii mogą podjąć przykładowo następujące studia podyplomowe:

 • choroby psów i kotów
 • studia specjalizacyjne dla Lekarzy Weterynarii Rozród Zwierząt
 • weterynaryjna diagnostyka laboratoryjna.

Uczelnie, na których możesz studiować ten kierunek:Komentarze
Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:Mar do Doris
2019-11-15 01:23:33
JESTEM PO TECHNIKUM WETERYNARYJNYM I POZA TYM ŻE SZKOŁA OWSZEM CIEKAWA :) TO NIE UCZY NICZEGO CO MOGŁOBY UŁATWIĆ CI DOSTANIE SIĘ NA STUDIA WETERYNARYJNE , JEŚLI INTERESUJĄ CIĘ STUDIA IDŹ DO LICEUM O PROFILU BIOL-CHEM , PRZYŁOŻYŁ SIĘ DO ZDANIA MATURY Z ROZSZERZONEJ BIOLOGI , CHEMII . TECHNIKUM WETERYNARYJNE PODCINA SKRZYDŁA , ZDECYDOWANIE ZA MAŁO GODZIN BIOLOGI I CHEMII W PROGRAMIE NIE UŁATWIA CI ZDANIA ROZSZERZONEJ MATURY Z TYCH PRZEDMIOTÓW .GDGDYBYM Wtedy była mądrzejsza napewno bym tak zrobiła. Pozdrawiam I życzę wytrwałości w dążeniu do celu , mi jej zabrakło czego bardzo żałuję ....
~flustrat
2016-08-24 18:18:21
ratujmy zwierzontka. bondźmy weterynażami!
~do uli
2016-06-27 09:26:02
nie przepiszą, bo przedmioty na studiach to niebo a ziemia w stosunku do tych z technikum.
~ula
2016-06-26 01:41:32
ja ide na technika wet., bo praktyczna nauka. Być moze wybiore sie na studia to przepisza przedmioty
~wetaUPLbn
2016-01-25 22:04:26
Jestem absolwentka tego kierunku i powiem tak - gdyby byla mozliwosc, cofnelabym czas i poszlam studiowac co innego. Studia sa niesamowicie ciezkie, na uczelni jestes traktowany jak smiec, brak czasu na zycie osobiste, rozrywke itp. Nauka, nauka, ciagle 3 terminy, nie wiem, chocby jak bylbys madry. Warunki i powtorki roku na wecie to jest norma, i nie chodzi tu o osoby olewajace nauke. Po prostu taki system - nie nauczyc cie, a tylko uwalic. Polbiedy skonczyc, najgorzej znalesc po tym prace, studia oprocz papierka ci nic nie dadza, musisz sam na wlasna reke latwic sobie praktyki. Niestety, niezle rokujacy lekarze nie maja szans na otwarcie swoich klinik - konkurencja tak duza, ze sie nie oplaca. Uczelnie produkuja po 200 os rocznie, a wiec absolwenci sa zmuszeni szukac szczescia za granica. A otwarcie nowych uczelen w Poznaniu i Krk uwazam za zero szacunku dla naszego zawodu w Polsce i olbrzymia klode pod nogi. A wiec jesli chcecie isc na studia tylko z powodu ``kocham zwierzaczki`` to grubo to przemyslcie!
~Robert
2015-07-24 17:24:36
Idzie się na te WYJĄTKOWE studia z powodu zwierząt i miłości do nich.. a nie dla kasy!!!!
~Maja de Nobili
2015-06-19 06:58:27
Ja mam 12 lat i od 9roku życia marzę o byciu weterynarzem. Mama mi mówi że będe musiała się uczyć łaciny (moja mama chodziła rok do szkoły florystycznej i musiała znać nazwy kwiatów po łacinie) Myślę że będe musiała być dobra z chemii, matmy i biologii(i wielu innych przedmiotów). Jak mieliśmy na przyrodzie 1 temat z biologią, byłam najlepsza z klasy! Budowy kwiatów, mchów itp. Były proste. Właśnie uczę się anatomii psa (tak. Sama z siebie). Moja kol chce być weterynarzem a prawie mdleje jak ktoś "drapie się" w oko. Albo jak ktoś się przetnie kartką ona ryczy bo widzi krew. Aha, ona źle się uczy więc raczej nie będzie weterynarzem. Pozatym jak miałam te 9 lat to powiedziałam mamie a jak miałam 10 powiedziałam tej kol i teraz ona chce tak nagle być weterynarzem. Tak samo jeszcze inna.
~Odpowiedź do Fatal
2015-03-26 00:17:16
"I UWAGA! Poznań nadal nie ma uprawnień do kształcenia lekarzy weterynarii- wystarczy zadzwonić do Wielkopolskiej Izby Lekarsko-weterynaryjnej i spytać, to powiedzą, że nie wydadzą absolwentom prawa do wykonywania zawodu, więc 5,5 roku totalnie zmarnowane albo wymagające powtarzania roku lub więcej na innej uczelni." Wypowiedź wyssana z palca.
~Fatal
2015-03-23 11:44:01
3 lata temu skończyłam weterynarię i powiem szczerze- jeśli nie macie pieniędzy na otworzenie swojego biznesu albo nie znacie języków obcych na wysokim poziomie to odradzam. Większość moich znajomych cierpi już na syndrom wypalenia zawodowego (po 3 latach!), bo praca jest ciekawa, owszem, ale cholernie odpowiedzialna, a większość pracodawców traktuje człowieka jak wyrobnika, trzeba harować często gęsto po kilkanaście godzin i dostaje się za to grube 2000zł albo trochę więcej, ale na lewo z 1/4 etatu oficjalnie w papierach (czyli potem głodowa emerytura). I UWAGA! Poznań nadal nie ma uprawnień do kształcenia lekarzy weterynarii- wystarczy zadzwonić do Wielkopolskiej Izby Lekarsko-weterynaryjnej i spytać, to powiedzą, że nie wydadzą absolwentom prawa do wykonywania zawodu, więc 5,5 roku totalnie zmarnowane albo wymagające powtarzania roku lub więcej na innej uczelni.
~m
2015-02-21 13:37:00
Zapotrzebowanie na weterynarzy jest uzależnione od regionu, ale raczej jest ich za dużo. Weterynaria i medycyna mają takie same progi punktowe, więc jeśli się dostaniesz to lepiej iść na medycynę.
~s
2014-12-12 11:27:01
Dobrze, teraz ja. Chciałam zapytać, jak jest z zapotrzebowaniem na weterynarzy? czy nie chce wam się płakać, gdy widzicie cierpiące zwierzę? nienawidzę zawodu, ktory wykonuje, a punkty na weterynarie mialabym co roku (do Olsztyna - z resztą, tam bym miała najbliżej)... tylko, czy warto pod względem finansowym (nie chodzi mi o nie wiadomo jakie zarobki, tylko o to, czy poprostu jest praca po tym kierunku) i o to, czy osoby słabe psychicznie są w stanie się uodpornić na cierpienie? czy znacie takich ludzi, ktorzy sie uodpornili po pewnym czasie, czy poprostu jest to niemozliwe?
~FrajerQ
2014-12-04 19:53:57
Karolaxd ja w 2kl gim wiem iz to jest takrze przeprowadzanie sekcji przeprowadzanie operacji wiec nie mów iz kazdy tak mysli
~malina
2014-12-01 22:20:57
WETERYNARZ POWINIEN PATRZYĆ NA ZWIERZĘTA ABY IM POMÓC A NIE NA PIENIĄDZE
~nana
2014-11-09 14:00:29
Czy ktoś może orientuje się dokładnie na jakich uniwersytetach można studiować wete? +jeżeli zda się maturę biol chem w rozszerzeniu to czy znowu trzeba będzie zdawać jakieś egzaminy żeby dostać się na dane studia?
~Vivianne
2014-10-13 12:52:14
Witam. Chciałam spytać czy opłaca się po weterynarii szukac pracy w ogrodach zoologicznych czy myśleć raczej o klinice. I kolejne pytanie, czy po profilu humanistycznym LO (Jestem w 2 klasie i ciężko mi zmienić profil :) ) i skończonej szkole policealnej szkole (czyli maturkęmiałabym z matmy, polaka, wosu, biologii) dałoby radę się dostać na takie studia? Czy potrzebna byłaby specjalistyczna szkoła tj. technikum weterynaryjne? ;)
~specjalista
2014-08-28 21:13:20
Studiowanie tego kierunku jest bezsensu. Ludzie nie marnujcie swojego życia wybierając ten kierunek. Jeśli dostaniecie się na te studia to dostaniecie się też na medycynę. Mój ojciec jest lek. Weterynarii i teraz żałuje, że nie poszedł na medycynę, bo charuje praktycznie całą dobę, żeby rodzinę było stać na w miarę godne życie.
~
2014-08-28 16:26:28
Trudna i dużo matematyki jest w liceum i na studiach ?
~debiluebany
2014-07-06 00:10:35
tak nie dasz sobie rady głąbie...
~Emka
2014-05-29 16:04:48
Mam dopiero 9lat ale chcem być weterynarzem ale boje sie że nie nauczę się ty j.Obcych czy trzeba je wykuć na blache?
~Doris
2014-03-27 11:45:08
Czy po gimnazjum lepiej iść na technika weterynarii , czy do liceum ?
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Szczegółowe informacje znajdują się w POLITYCE PRYWATNOŚCI I WYKORZYSTYWANIA PLIKÓW COOKIES.

OK, rozumiem