Kierunki studiów

studia ekonomiczne › TOWAROZNAWSTWO

TOWAROZNAWSTWO

TOWAROZNAWSTWO

Towaroznawstwo, zwane inaczej naukami o jakości towarów i usług, uważane jest za pomost pomiędzy ekonomią a procesami produkcyjnymi.

Najstarsza nazwa, która odpowiada znaczeniu polskiego słowa towaroznawstwo, to mercerologia (nauka o towarach), która to nazwa pojawiła się w średniowieczu na uniwersytetach włoskich. Od tego czasu obserwuje się rozwój nauk o towarze, zarówno na świecie jak i w Polsce. Ostatnie trzydzieści lat historii nauki to między innymi także burzliwy rozwój nauk o towarze.
(źródło: http://www.ue.poznan.pl/).

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów, musisz wiedzieć, że:

 1. Przyszły specjalista z tej dziedziny powinien przede wszystkim przejawiać zainteresowanie naukami ekonomicznymi, a także biologicznymi, chemicznymi i fizycznymi.
 2. Ważne są także zdolności organizacyjne, umiejętność pracy w zespole, dokładność i sumienność.

Organizacja studiów

Towaroznawstwo można studiować na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów I (licencjat, inżynier), II (magisterium) i III (doktorat) stopnia.

Przedmioty nauczania realizowane na towaroznawstwie:

 • mikroekonomia
 • makroekonomia
 • wprowadzenie do zastosowania matematyki
 • metody analizy statystycznej
 • wprowadzenie do informatyki
 • chemia nieorganiczna
 • chemia analityczna
 • chemia organiczna
 • elementy fizyki i chemia fizyczna
 • analiza instrumentalna
 • biochemia
 • mikrobiologia
 • wstęp do towaroznawstwa
 • analiza sensoryczna
 • systemy komputerowe
 • podstawy organizacji i zarządzania
 • finanse przedsiębiorstw.

Wybrane przedmioty realizowane w ramach specjalności: zarządzanie jakością:

 • zarządzanie jakością
 • metody i techniki zarządzania jakością
 • towaroznawstwo opakowań
 • motywacja jakości
 • statystyczne sterowanie procesem
 • towaroznawstwo artykułów przemysłowych
 • towaroznawstwo artykułów spożywczych.


Kierunek specjalności

Przykładowe specjalności realizowane na kierunku towaroznawstwo:

 • zarządzanie jakością
 • menedżer produktu
 • ekologia produktów
 • kształtowanie jakości produktów przemysłowych
 • kształtowanie jakości produktów spożywczych.

Profil absolwenta

Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie jako specjaliści:

 • kształtowania jakości towarów i usług,
 • kontroli jakości procesów technologicznych
 • jakości oraz ochrony środowiska.

Możliwości rozwoju

Absolwenci towaroznawstwa mogą podjąć przykładowo następujące studia podyplomowe:

 • menedżer jakości produktów spożywczych i żywienia człowieka.

Uczelnie, na których możesz studiować ten kierunek:Komentarze
Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:~Mhm
2016-10-16 11:31:14
Jeśli nie ogarniasz chemii, matmy i fizyki to będzie ciężko.
~rufus
2016-04-01 22:32:43
Polecam Towaroznawstwo w Łodzi, prowadzone przez politechnikę! Większość absolwentów zostaje w pracy po praktykach! Studia prowadzone przez 4 wydziały, czerpią co najlepsze z nich - czyli pracowni laboratoryjnych. 5 specjalności do wyboru ( 4 techniczne, dotyczące grup produktów - FARMACEUTYKI, żywność, materiały biomedyczne (implanty, opatrunki - hydrożele na oparzenia, nowoczesne zastosowanie tekstyliów).
~Mazi84
2015-09-23 21:02:09
Na pewno nie idźcie na UMK w Toruniu! Ludzie, nie dajcie sobie życia zmarnować! Szkoda waszych pieniędzy i fatygi. A przede wszystkim czasu! Prawo także odradzam! Podobnie jak tą całą administrację! A dlaczego - powód jest prozaiczny - bo to nudne. Tam nie ma nic twórczego. A magisterka to już zupełnie uwstecznienie. Prawo jest mocno przereklamowane wg mnie. Jeśli chcesz mieć ukończone porządne studia i mieć przed sobą jakąś przyszłość - idź na polibudę lub na medycynę. Co się tyczy szansy znalezienia pracy po prawie czy administracji - tajemnicą poliszynela jest, iż kluczową zasadą jest nepotyzm, kumoterstwo :) I jeszcze jedno szczerze aż do bólu - żeby nie być hipokrytą - wybrałem na początku prawo (potem administrację, gdy zrezygnowałem z prawa) z czystego wyrachowania - bo tam są pieniądze, bo władza, bo prestiż, bo znajomości potem, żadnych wyższych idei no i dlatego, że... nie jestem uzdolniony matematycznie, więc polibuda odpadła :) Okrutne to ale prawdziwe. Pozdrawiam was ludziska! Życie jest piękne, otaczajcie się pozytywnie zakręconymi ludźmi, którzy was inspirują.
~sanczo panczo
2014-12-27 12:11:25
mi został ostatni semestr studiów magisterskich (inż już mam, też z towaroznawstwa) i na prawdę żałuję, że zostałem na tych studiach. studia bardzo ciężkie, po 1 semestrze byłem pewien, że to już koniec, ale jakoś przetrwałem cały pierwszy rok i później szkoda mi było rezygnować - i to był błąd, trzeba było to rzucić w cholerę. zmarnowane 5 lat życia, już lepiej iść do szkoły policealnej i mieć normalny zawód (co i tak będę musiał pewnie zrobić bo gdzie mnie po tych studiach przyjmą?). podsumowując czuje się po tych studiach jak kawał gówna, nigdy nie było tak, że próbowano nas czegoś nauczyć - my mieliśmy już to umieć przed zajęciami!!! materiał do nauki to był kosmos, a te skurwibąki z uczelni śmiały nam się w twarz z pogardą przez całe studia (my oczywiście musieliśmy być uprzejmi "panie profesorze, pani profesor"). najgorsze jest to, że te studia cofają człowieka w rozwoju, ucząc się jakiś skomplikowanych bzdur, ludzie zapomnieli podstaw takich jak dodawanie/odejmowanie czy podstaw gramatyki (wierzcie mi, że na tych studiach jest taki zapierdol, że nie ma czasu się zastanawiać na kolokwium czy pisze się "huj" czy "chuj". jeśli macie to nieszczęście być na 1 roku i macie wątpliwości czy dobrze zrobiliście wybierając to gówno to nie róbcie tego samego błędu co ja tylko czym prędzej spierdalajcie ze swojej uczelni nim zniszczycie sobie życie. jedyna, rzecz którą mam po tych studiach to nerwica...
~Towaryy
2014-07-23 15:27:55
Aż tak ciężko to na pewno nie jest. Widamo, że na każdy semestr jest przedmiot kosa, ale od czego są poprawki. Wcale nie ma się czego bać matematyki i fizyki. Matematyka na studiach nie ma nic w wspólnego z ta z liceum i to jest właśnie plus. Zadania rozwiązuje się schematami i wszystko jest na wykładach trzeba tylko po ćwiczyć. Z fizyka problemu także dużego niema. Dochodząc do chemii jest trochę gorzej bo jednak jest jej dość dużo. Jak to nie którzy mówią towaroznawstwo to polowa chemii i nauk ekonomicznych. Mimo wszystko same ćwiczenia laboratoryjne są przyjemne. Jeśli uczy się na bierzaca na kolokwia to egzamin zda się za pierwszym razem. Ogólnie kierunek dość przyjemny, zajęć w semestrze dużo nie ma, wiec ma się czas na naukę. Łatwiej jest z chemia nieorganiczna mniej materiału, ale i organiczna wcale nie taka zła;) Progi nie są wysokie, w dalszych rekrutacjach przyjmowane są nawet osoby, które ledwo zdały maturę i to widać różnice w pojmowaniu co to są studia. Nie chodzą na wykłady, a potem narzekają jakie to ciężkie studia i jak inni maja lżej. To nie jest prawda! Są na kierunku także ludzie z humanow gdzie chemii prawie nie ma i radzą sobie lepiej niż Ci z matematycznych klas. To kierunek dla każdego kto wiąże przyszłość z towaroznawstwem.
~Anja
2014-07-22 13:03:15
Słuchajcie robiłam licencjat z zupełnie innego kierunku, który nie ma praktycznie nic wspólnego z towaroznawstwem. Teraz dostałam się na magisterkę (dzienną) właśnie z towaroznawstwa na Akademii Morskiej w Gdyni, ale im więcej o tym czytam tym bardziej jestem przerażona. Nie mam niestety wiedzy z zakresu fizyki czy chemii... Myślicie, że mimo wszystko uda mi się skończyć tam magisterkę? Da się w miarę sprawnie nadrobić zaległości i wyjść na prostą czy raczej jest to "przepaść", której nie da się przeskoczyć? Proszę o pomoc!
~damjan
2014-02-13 02:08:18
Właśnie ukończyłem pierwszy stopień studiów na kierunku technologia żywności. Teraz wybieram się na magisterskie. Mam do wyboru kontynuację technologii bądź towaroznawstwo o spec. zarządzanie jakością. Która opcja jest bardziej przyszłościowa?
~wagabunda
2013-07-17 11:11:56
kierunek faktycznie dosyć ciężki, u nas na SGGW co roku jest przesiew pierwszego rocznika i "uszczuplenie" go o jakieś 50%:P ja tam daje rade bez warunków, może wszystkiego w pierwszych terminach nie zaliczam, w każdym semestrze jest jeden przedmiot- kosa i nauki jest dużo, ale jak ktoś się uczy to nie ma przeciwwskazań żeby nie dał rady więc jak chcesz się uczyć to luzik, składaj papiery i ciesz się wakacjami:)
~lola00000
2013-07-16 11:13:44
Roma trochę mnie to wszystko przeraża co piszesz ;)) Z tego co zrozumiałam, to chodziłaś na dzienne. Ja wybieram się na zaoczne studia. Zastanawiam się jeszcze nad wyborem tego kierunku, bo jest bardzo ciężki do przejścia z opinii innych. Bardzo Ci dziękuję za poświęcenie czasu i przybliżenie mi trochę tego kierunku;)
~Roma
2013-07-08 18:14:35
Teraz mam więcej czasu, a więc: Ogólnie to nauki jest dość dużo. Ale jeśli się będziesz uczyć, to spokojnie jakoś idzie sobie poradzić. Jeśli chodzi o mnie, to studia bardzo mi spasowały, są dosyć ciekawe. Z bardziej uciążliwych spraw są sprawozdania, zwłaszcza z chemii, które trzeba przygotowywać z tygodnia na tydzień i niestety zabierają trochę czasu, ale gdyby nie to, to chemia całkiem znośna. Dużo zależy na jakich prowadzących trafisz. Z pamiętnych rzeczy to matematyka w pierwszym semestrze, diametralnie się różni od tej z liceum, całkiem nowe rzeczy i na ćwiczeniach robi się zadania ( bardzo bardzo rzadko tłumaczą - fakt faktem, od tego jest wykład), więc do tego na prawdę trzeba przysiąść, ale bez obaw z pomocą przychodzi E-trapez, gdzie jest wszystko dość w miarę przystępnie zrozumialne. Gdy przychodzą kolosy, trzeba poświęcić dość trochę czasu na zrozumienie. Wiadomo, matematyka to matematyka, trzeba porobić kilkadziesiąt ćwiczeń. Fizyka nie taka straszna jak się wydaje, są to laborki, i też sprawozdania, ale mniej uciążliwe jak na chemii. Polecam przysiąść też do IPP ( to jest dopiero przeprawa, głównie z egzaminem, ale bez obaw jest chyba z 5 terminów) i być aktywnym na ćwiczeniach, opłaca się ;) Mikro i makro nie jest tak źle. Analiza instrumentalna, pochodna fizyki = laborki i sprawozdania. Analiza sensoryczna - najprzyjemniejszy przedmiot, na którym próbujemy różne rzeczy i oceniamy je np. wybieramy który jest najbardziej słodki, potem mniej itd. Wpadły może dwa kolosy i tyle. Technologia, z tym samym gościem co IPP, ale jakoś bardziej przystępna, przynajmniej dla mnie. W sumie to na początku roku wydaje się, że o matko, ile tego będzie, jak to będzie... Ale jak się chce, to do przejścia. Jednak to jest tylko subiektywna ocena. Nie wiem jak jest z tym, gdy się dołoży pracę. Bo chcesz pracować w weekendy ?Czy jakoś inaczej ?
~lola00000
2013-07-08 17:39:45
Dzięki Roma za odpowiedź :) a jak oceniasz te studia? Przeraża mnie trochę, że materiału jest sporo a chciałabym jeszcze pracować..
~roma
2013-07-07 14:49:28
Z chemią nie jest źle. Sama nie miałam rozszerzonej chemii w liceum, ( byłam na humanistycznym) i da się jakoś przejść. Trzeba tylko do tego przysiąść. W sumie pierwszy semestr łatwiejszy, w drugim jest organiczna więc masakra. Ale są poprawki ! Więc da się ! ;)
~lola00000
2013-06-01 13:49:26
Hej wszystkim ;) Orientujecie się czy na UEK'u poziom z chemii jest naprawdę trudny? Jestem po Ogólniku, nie byłam na rozszerzonej chemii i boję się, że może być to kłopotliwe.. Proszę zorientowanych o odpowiedź;)
~
2013-05-20 22:14:02
Zastanawiam się nad towaroznawstwem.... Gdzie lepiej studiować na Uniwersytecie Rolniczym czy Ekonomicznym w Krakowie?
~aga
2013-03-12 17:44:28
Przestrzegam przed studiowaniem na Akademi Morskiej w Gdyni w systemie niestacjonarnym magisterkę!!! Po prostu jakaś żenad!!! Szkoła nastawiona na wyciąganie kasy przy minimum zajęć!!!! zjazd na miesiąć a reszta na maila a póżniej egzamin z MOP met. oceny produktów czyli fiza i chemii, kobyła jak nic!!Babka przemiła ale wielką niewiadomą jest to jak ona ocenia bo u nas 99 % nie zdało, połowa bierze warunek a reszta rezygnuje. Jak mozna robić mega egzamin bez laboratoriów!!!!
~przasnysz
2012-04-10 20:14:21
wybiera się ktoś na towarkę na SGGW bądź na UWM w Olsztynie? bardzo prosze o kontakt 12776750
~
2012-03-03 10:16:34
U mnie pod blokiem często siedzi paru łysych absolwentów towaroznawstwa. Skąd wiem, że ukończyli ten kierunek? Usłyszałem parę razy, jak mijała ich jakaś panna, że to "niezły towar, c'nie?".
~KAIN
2012-03-02 16:48:54
Kto was na tej towarce uczy?Chemicy,dla których pracy nie ma nigdzie oraz "menadżerowie", którzy cały czas siedzą na państwowym i własnych firm nie mają.Skończycie po tych studiach jako marni akwizytorzy.
~moose.of.justice
2012-02-11 20:50:09
dzięki za odpowiedź ;) no z dziekanką to tak różnie, u mnie po 1 roku nie dają. dlatego, wolałam się upewnić. patrzyłam już na plan i ogólny rozkład studiów. nie byłoby źle, zwłaszcza, że fizykę/ matmę/ chemię miałabym przepisaną. dziękuję jeszcze raz.
~moose.of.justice
2012-02-11 20:49:12
dzięki za odpowiedź ;) no z dziekanką to tak różnie, u mnie po 1 roku nie dają. dlatego, wolałam się upewnić. patrzyłam już na plan i ogólny rozkład studiów. nie byłoby źle, zwłaszcza, że fizykę/ matkę/ chemię miałabym przepisaną. dziękuję jeszcze raz.
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Szczegółowe informacje znajdują się w POLITYCE PRYWATNOŚCI I WYKORZYSTYWANIA PLIKÓW COOKIES.

OK, rozumiem