Kierunki studiów

studia techniczne › TELEINFORMATYKA

TELEINFORMATYKA

TELEINFORMATYKA

Na kierunku Teleinformatyka studenci nauczą się łączyć w praktyce wiedzę z informatyki z wiedzą o telekomunikacji. Kształcenie obejmuje m.in.: inżynierię internetową, bazy danych, sieci teleinformatyczne, których końcowymi odbiorcami danych są zarówno urządzenia informatyczne, jak i człowiek, sieci multimedialne ze szczególnym uwzględnieniem technik dostępu do usług szerokopasmowych, prowadzenie działalności gospodarczej przy użyciu nowoczesnych technik elektronicznych i bezprzewodowych.

Absolwent posiadać będzie wiedzę oraz umiejętności niezbędne do projektowania, programowania, wdrażania i eksploatacji układów, urządzeń i systemów teleinformatycznych i będzie przygotowany do pracy w przedsiębiorstwach z branży technik telekomunikacyjno-informacyjnych.

Organizacja studiów

Teleinformatykę można studiować na uczelniach publicznych, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów I (inżynier) i II (magisterium) stopnia.

Przedmioty nauczania realizowane na teleinformatyce:

 • układy elektroniczne,
 • technika cyfrowa,
 • systemy operacyjne,
 • podstawy komutacji,
 • przetwarzanie obrazów,
 • wprowadzanie do techniki internatowej,
 • kompatybilność elektromagnetyczna.

Kierunek specjalności

W ramach studiów na tym kierunku realizowane są następujące specjalności:

 • projektowanie systemów teleinformatycznych,
 • utrzymanie systemów teleinformatycznych,
 • sieci teleinformatyczne,
 • teleinformatyka.

Profil absolwenta

Absolwenci teleinformatyki znajdą zatrudnienie przede wszystkim:

 • przy utrzymaniu i zarządzaniu siecią,
 • w marketingu i doradztwie technicznym,
 • przy projektowaniu, planowaniu i optymalizacji sieci teleinformatycznej,
 • w szeroko rozumianym obszarze usług,
 • w obszarze działania specyficznych systemów teleinformatycznych.

Możliwości rozwoju

Absolwent teleinformatyki może podjąć różnego rodzaju kursy, szkolenia i studia podyplomowe. Mogą to być przykładowo następujące studia podyplomowe:

 • grafika komputerowa i techniki multimedialne,
 • sieci komputerowe – konfiguracja i administracji.

Uczelnie, na których możesz studiować ten kierunek:CiekawostkiKomentarze
Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:Ipo
2018-05-09 13:07:43
ODRADZAM teleinformatykę na UTP, na 7 semestrze już 2. roczniki leżą i kolejny rocznik też już się szykuje do powtarzania. Ten syf tak siada studentom na psychikę, że mało kto te studia kończy, studenci myślą o rezygnacji nawet po przejściu wszystkich semestrów, kiedy zostały ostatnie poprawki. Wykładowcy stwarzają taką atmosferę, że większość studentów na części przedmiotach po pierwszych zajęciach rezygnuje z udziału w nich i bierze warunek - wykładowcom jest to na rękę, bo mają mniej pracy, a płacone mają i tak od ilości grup.
~~
2015-10-28 22:01:52
Jestem z zawodu teleinformatykiem. I powiem Wam, że bardziej się to opłaca. Kierunek bardziej przyszłościowy niż sama informatyka, ceniony przez pracodawców. Jedynie trzeba coś umieć, a nie jęczeć, że dużo elektroniki ;)
~
2015-03-07 17:06:43
Zgadzam się z kolegą poniżej. Też się rozczarowałem. Myślałem, że łapnę wiedzę z dwóch dziedzin, ale to pic na wodę. Nie dajcie się oszukać ładnie brzmiącej nazwie! Przyszłość do informatyka, a nie jakieś tam inne niby "pokrewne".
~
2014-06-30 21:38:24
Może i racja, ale jednak teleinformatyka to w dużej mierze fizyka, pod różną postacią ciągnąca się przez cały okres studiów. Sam się nabrałem i poszedłem. Żałuję.. teraz idę na informatykę. Tam przynajmniej można coś więcej podziałać z programowaniem, a nie tylko fizyka i fizyka.
~beton
2014-05-05 16:43:24
prawda jest taka, ze niezaleznie czy skonczyles Teleinfe, Telekomune, Infe czy cos w tym stylu to i tak bedziesz mogl pracowac jako programista, administrator sieci, administrator baz danych, konsultant, architekt itd. wszystko zalezy od twoich upodoban i jak dlugo sam sie ksztalciles w tym kierunku. Ja akurat studiuje na UTP w Bydgoszczy i jestem bardzo zadowolony.
~student
2014-02-26 11:36:20
Teleinformatyka na AGH. Żaden mutant kierunkowy. W większości nacisk położony jest na sieci, z których laboratoria są bardzo interesujące i można się dużo nauczyć. Oczywiście programowanie też jest. Na początku C, ale potem też obiektowe, asembler, java, php. Łatwo nie jest. Wręcz ten kierunek to wyzwanie. Na początku ciężko wyrobić z samą matmą na 1 roku, której jest w stosunku do innych kierunków i uczelni, dużo i łatwa nie jest. Do tego wspomniane programowanie, telekomunikacja i sieci. Dlatego od początku trzeba pracować. Generalnie polecam, chociaż łatwo nie będzie. Ale to chyba nie o to chodzi.
~przemo
2014-02-06 16:00:12
Ja studiuje TIN 2 rok na PWr czy jest ciężko ? Zaczynało nas 180 teraz jest 90 xD. Wzór na ilosć studentów to: x - aktualna liczba studentów, n - rok studiów, p - pocz. liczba studentów x = p*1/2^n, inż. w terminie zdaje ~ 30 osób Ale jak wszyscy (większość) po wydziale elektroniki będziemy pisać kod w C i różnych jego odmianach :), więc kierunek nie ma znaczenia :).
~utp
2013-12-17 02:08:32
Teleinformatyka na UTP w Bydgoszczy to kierunek ciężki, wymaga bardzo dużej znajomości fizyki oraz zagadnień związanych z elektroniką i prądem. Czysta informatyka to jakieś 1/10, 9/10 to elektronika i tematy związane z obwodami elektrycznymi itd. Co do wypowiedzi n "Teleinformatyka nie jest kombo mutantem, aczkolwiek można z niej takiego mutanta zrobić (informatyka+telekomunikacja+elektronika). Jeśli na teleinformatyce uczy się budowy tranzystora, teorii obwodów elektrycznych, czy informatyki w zarządzaniu, to jest to syf i taką należy sobie odpuścić i poszukać gdzie indziej, bo to nie ta bajka. Mają być technologie mobilne, programowanie embedded, systemy światłowodowe, zarządzanie serwerami i sieciami." Moim zdaniem ta w Bydgoszczy jest zdecydowanie takim kombo mutantem.
~zxc
2013-07-26 19:18:32
A jak z pracą po tym kierunku? Duzo trzeba sie samemu doksztalcac zeby liczyc na jakas godna posade?
~n
2013-07-11 18:20:57
Kierunek teleinformatyka jest na paru uczelniach. Każda z nich proponuje inne treści nauczania, więc decydując się na teleinformatykę lepiej zobaczyć, co jest dokładnie oferowane w ramach przedmiotów na konkretnej uczelni. Negatywne opinie w jednym miejscu niekoniecznie przenoszą się na inne. Podstawa to informator z listą przedmiotów i treściami do każdego z nich. Jest różnica między zajęciami na procesorze 8051 a ARM, propagacji w kablu a technologiami światłowodowymi, wzorologią a praktyką. Czy to kierunek trudny ? Tak jest trudny i taki ma być. Jeśli będzie prosty jak jakiś marketing to pracy się nie znajdzie. Chcesz zarabiać to musisz z siebie wycisnąć ile się da. W firmie nie będą bawili się w uczenie od zera jakiegoś neptyka programowania czy administracji. Umiesz lub nie umiesz, i sprawa jasna czy zarabiasz, czy idziesz na zlewozmywak. W firmie dostaniesz podstawową pensję + diety za wyjazdy co jest typowe w branży. Wyjdzie razem 2-3 standardowej pensji w danej firmie jeśli lubi się jeździć. Ile to wyjdzie, to zależy od firmy, ale dla baranów którzy przykładowo kończą informatykę a nie potrafią dobrze programować nie ma miejsca. Teleinformatyka nie jest kombo mutantem, aczkolwiek można z niej takiego mutanta zrobić (informatyka+telekomunikacja+elektronika). Jeśli na teleinformatyce uczy się budowy tranzystora, teorii obwodów elektrycznych, czy informatyki w zarządzaniu, to jest to syf i taką należy sobie odpuścić i poszukać gdzie indziej, bo to nie ta bajka. Mają być technologie mobilne, programowanie embedded, systemy światłowodowe, zarządzanie serwerami i sieciami.
~param
2013-06-23 23:28:42
Trudne ale chyba opłacalne. Wystarczy spojrzeć ile zarabia projektant czy też administrator sieci teleinformatycznych :-) sam wybieram się na ten kierunek mimo że nie mam wiedzy o sieciach a programować dopiero się uczę :-)
~s
2013-06-23 16:19:12
jak już kodzisz, to będzie prościej na pewno. ale ogolnie to trudne studia.
~inz telecom
2013-06-23 01:08:26
Czy to jest glownie zarzAdzanie/administrowanie, czy jest tez pisanie programow? Chodzi mi zarowno o pracE przy sieciach komputerowych, jak i program studiow. Czy ktos doswiadczony moze mi powiedziec czego sie spodziewac i czego warto sie uczyc?
~abecadlo
2013-05-22 09:57:24
Mam pytanie do studentów AGH. Wiem że kierunek ten funkcjonuje od tego roku ale moze co nieco rozjasnicie. Czy wymagana jest na tym kierunku od poczatku jakas wiedza informatyczna? Chodzi mi tu o znajomosc jezykow programowania algorytmów itd? Z tego co widzialem to na kierunek przyjmowana jest garstka osob bo jedynie 60. Ile osob zostało po pierwszym semstrze? Czy ktos odpadł? Ogolnie jak wrazenia, myslicie ze to przyszlosciowy kierunek?
~mikos
2013-05-20 20:06:26
@magda Na Politechnice Śląskiej teleinformatyka jest nowym kierunkiem od roku akademickiego 2013/2014, także nikt Ci raczej nic nie powie.
~magda
2013-04-03 19:28:38
możecie mi coś powiedzieć o tym kierunku na POLITECHNICE ŚLĄSKIEJ :) bardzo ciężki ? trzeba mieć duże umiejętności z informatyki czy można ogarnąć na studiach ? :)z góry dzięki
~student
2013-02-03 21:53:49
bardziej tele ;) dlatego polecam wszystkim, którzy interesuja się sieciami, przesyłem informacji. Jest to kierunek cięzki, ale myślę, że bardzo ciekawy, bo zagadnienia otaczają nas na co dzień, zamiast tylko kodowac, uczysz się jak coś działa, co z czym i do czego ;)
~
2013-02-02 20:54:25
a ktoś może powiedzieć, jak wygląda studiowanie tego kierunku na agh? jest to bardziej tele czy informatyka?
~trimi
2012-08-15 15:43:08
a ja słyszałem bardzo dobre opinie o teleinformatyce na UTP w Bydgoszczy
~Macedu
2012-06-30 22:33:49
Podobno najwyższy poziom na kierunkach IT jest na AGH w Krakowie. Sa za to bardzo wysokie progi, ale zawsze możesz spróbować.
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Szczegółowe informacje znajdują się w POLITYCE PRYWATNOŚCI I WYKORZYSTYWANIA PLIKÓW COOKIES.

OK, rozumiem