TELEKOMUNIKACJA
Kierunek techniczny
Celem kształcenia na kierunku Telekomunikacja jest uzyskanie przez absolwenta wiedzy i umiejętności, niezbędnych do projektowania i eksploatacji urządzeń, systemów i sieci telekomunikacyjnych, a także wdrażania usług opartych na technice cyfrowej i cyfrowym przetwarzaniu sygnałów. Studenci mają możliwość uzyskania wysokich kwalifikacji w zakresie projektowania i programowania urządzeń radioelektronicznych i sieci transmisji radiowej, układów przetwarzania, rejestracji i odtwarzania dźwięku, a także urządzeń telewizyjnych oraz systemów multimedialnych. Kształcenie jest ukierunkowane na przygotowanie specjalistów mających gruntowną wiedzę w zakresie sieci telekomunikacyjnych i systemów informatycznych, połączoną z wiedzą w zakresie zagadnień technicznych, ekonomicznych i prawnych zarządzania sieciami oraz oferowanymi przez nie usługami.
Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:
- Inżynierowie zatrudnieni na stanowiskach naukowo-badawczych i wdrożeniowych, związanych z modernizacją sprzętu, muszą mieć oprócz wysokiego poziomu aktualnej wiedzy fachowej również zainteresowania techniczne i naukowe oraz chęć zdobywania nowych wiadomości.
- Ważne są zdolności do inicjowania nowych rozwiązań i ich zastosowania w praktyce. Niezbędna jest odpowiednio ukierunkowana wyobraźnia zawodowa, zdolność przewidywania kierunków rozwoju elektroniki i techniki.
- Na wszystkich stanowiskach pracy inżyniera elektronika najważniejszą cechą jest osobista potrzeba stałego dokształcania się, poszerzania wiedzy i nadążania za szybkim postępem elektroniki na świecie.
- Na większości stanowisk pożądana jest ogólna sprawność fizyczna i dobry stan zdrowia. Stanowiska naukowo-badawcze, projektowe mogą być objęte przez osoby niepełnosprawne, np. z dysfunkcją kończyn dolnych czy z niedosłuchem.
Organizacja studiów
Telekomunikacja może byc studiowana na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów I (inżynier), II (magisterium) i III (doktorat) stopnia.
Przedmioty nauczania realizowane na tym kierunku (grup przedmiotów ogólnych):
- podstawy matematyki,
- fizyka,
- metodyka i technika programowania,
- technika obliczeniowa i symulacyjna,
- obwody i sygnały,
- inżynieria materiałowa i konstrukcja urządzeń,
- elementy elektroniczne,
- optoelektronika,
- analogowe układy elektroniczne,
- technika bardzo wysokich częstotliwości,
- metrologia,
- technika cyfrowa,
- architektura komputerów i systemów operacyjnych,
- wybrane języki programowania wysokiego poziomu,
- przetwarzanie sygnałów,
- podstawy telekomunikacji,
- systemy i sieci telekomunikacyjnych,
- anteny i propagacja fal,
- techniki bezprzewodowe,
- matematyka,
- metody numeryczne,
- metody optymalizacji,
- technika światłowodowa i fotonika,
- programowalne układy cyfrowe,
- niezawodność i diagnostyka,
- kompatybilność elektromagnetyczna,
- bezpieczeństwo systemów informacyjnych,
- teoria informacji i kodowania,
- zarządzanie sieciami i usługami telekomunikacyjnymi,
- projektowanie sieci telekomunikacyjnych.