Kierunki studiów

studia medyczne › TECHNIKI DENTYSTYCZNE

TECHNIKI DENTYSTYCZNE

TECHNIKI DENTYSTYCZNE

Techniki dentystyczne to kierunek łączący w sobie wiedzę z zakresu techniki dentystycznej oraz podstaw nauk społecznych, prawa, ekonomii i zarządzania.

Technik dentystyczny pełni niezwykle istotną rolę w procesie leczenia uzębienia. Jego ścisła współpraca z lekarzem stomatologiem jest konieczna w sytuacjach utraty zębów. Wykorzystując zdobytą na studiach wiedzę, technik dentystyczny z niezwykłą starannością przygotowuje dla pacjentów protezy i aparaty ortodontyczne. Wyobraźnia przestrzenna, zdolności manualne, cierpliwość, umiejętność długotrwałego skupienia uwagi, to cechy, które charakteryzują dobrego technika dentystycznego. W nowocześnie wyposażonych pracowniach nauczysz się wykonywać protezy stałe, ruchome i nietypowe. Będziesz też tworzyć aparaty ortodontyczne zaprojektowane przez lekarza stomatologa. Technicy dentystyczni to specjaliści wąskiej dziedziny usilnie poszukiwani na rynku pracy. Absolwenci tego kierunku znajdują zatrudnienie w centrach stomatologicznych, publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej oraz prowadzą własne pracownie techniczno-dentystyczne

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów, musisz wiedzieć, że:

 1. Najważniejszymi cechami niezbędnymi w tym zawodzie są:. odpowiedni wzrok, zdolność rozróżniania barw, koordynacja wzrokowo-ruchowa i zręczność manualna. Umiejętności te są niezbędne przy wykonywaniu przez technika dentystycznego protezy stałych, ruchomych i nietypowych oraz aparatów ortodontycznych zaprojektowanych przez lekarza.
 2. Nie można także zapomnieć o zdolności koncentracji uwagi przy wykonywaniu protez lub aparatów ortodontycznych, uzdolnieniach technicznych i dobrej pamięci.

Organizacja studiów

Techniki dentystyczne można studiować na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym, w systemie studiów I (licencjat) stopnia.

Przedmioty nauczania realizowane na technikach dentystycznych:

 • anatomia i histologia
 • fizjologia narząd żucia
 • epidemiologia
 • zdrowie publiczne
 • ochrona środowiska
 • kwalifikowana pierwsza pomoc
 • ekonomii i finansów w ochronie zdrowia
 • organizacja i zarządzanie pracownią techniki dentystycznej
 • technika protetyczna
 • technika ortodontyczna
 • propedeutyka ortodoncji
 • materiałoznawstwo techniczno-dentystyczne

Kierunek specjalności

Na tym kierunku studiów nie ma podziału na specjalności.

Profil absolwenta

Absolwent technik dentystycznych powinien być przygotowany do:

 • pracy w zakładach opieki zdrowotnej
 • prowadzenia własnej pracowni techniczno-dentystycznej

Możliwości rozwoju

Absolwent technik dentystycznych może podjąć różnego rodzaju kursy i szkolenia. Informacji należy szukać w pisamach lub serwisach branżowych.

Uczelnie, na których możesz studiować ten kierunek:CiekawostkiKomentarze
Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:~annek
2016-01-18 21:02:17
Jakie przedmioty zdawać na maturze żeby dostać się na techniki dentystyczne
~Aura
2015-05-05 19:12:30
Na UMB nie da się zrobić magistra z tech dent. Wiem, bo studiuję ;) podobno w Warszawie jest jedna szkoła, która nadaje tytuł mgr z technik dentystycznych, ale ponoć nie uczy niczego nowego, tylko powtarza to, czego już się nauczyło na studiach licencjackich. Ja mam za to pytanie z innej nieco beczki - czy wie ktoś, gdzie przyjmują w Białymstoku studentów technik na praktyki 2 tygodniowe?
~adiBent
2015-05-03 14:37:02
U mnie tak samo. Za każdym razem wszystko się sprawdza.
~EdwinBent
2015-04-28 17:19:50
Popieram przed mówcę O to właśnie mi chodziło! Jesteście genialni! Dziękuję po stokroć :)
~EdwinBent
2015-04-28 11:52:01
Popieram przed mówcę Jak najbardziej jestem za! Popieram takie działania.
~gość
2015-04-27 09:00:07
Czy na UMB można zrobić magistra z technik dentystycznych? Proszę o odpis.
~JurekBent
2015-04-24 19:06:40
Proponuję niektórym więcej rozwagi. Czasami warto przemyśleć niektóre kwestie, zanim podejmie się odpowiednie działania.
~JurekBent
2015-04-24 12:54:06
Muszę przyznać, że jestem zaskoczony podejściem kilku osób. Doceniam pomysły, chyba pokuszę się nawet osobiście o realizację kilku z nich.
~jaroBent
2015-04-21 19:01:17
Czasami wydaje mi się, że niektórzy ludzie plotą na forach takie głupoty, tylko po to żeby coś gadać. Ludzie opanujcie się! Świat nie jest czarno-biały.
~jaroBent
2015-04-21 12:34:31
Jak najbardziej popieram pomysły przedmówców.
~a
2015-03-22 18:51:57
studiuję na TD w Lublinie. naprawdę nie rozumiem aż tak złych opinii zarówno o tym kierunku jak i o tym mieście. osobiście mi się tu bardzo podoba, czasami jest więcej nauki, ale jest i sporo luzu… wiadomo, bywają różni ludzie, trafiają się asystenci przemili i pomocni, ale też tacy, których lepiej omijać szerokim łukiem, ale wiadomo, że ludzie są różni, lekarze też są sympatyczni, zaangażowani, ale i tacy, którzy robią tylko to, co muszą…wszystko zależy od tego, kto się trafi, a to i tak cały czas ulega zmianie, co semestr zmieniają się prowadzący. czasami odnoszę wrażenie, że ludzie potrafią tylko narzekać i doszukiwać się samych wad, troszkę więcej optymizmu i radości, a studiowanie nie będzie tylko karą :) a co do materiałów jakie udostępnia uczelnia, to nie można narzekać, co potrzeba, to jest. słyszałam, że w Gdańsku trzeba sobie wszystko samemu kupować, ale to tylko zasłyszane od znajomych
~Calculus deposits
2014-11-16 22:39:52
Siema, ukończyłem na medycznym w gdańsku techniki dentystyczne. odradzam tą uczelnie każdemu kto chce godnie studiować, mieć na czym studiować i coś potrafić. Wcześniej pisać nie chciałem wiadomo - ktoś nada i zwała.. W czym problem? Ano - we wszystkim. Nie ma tam pojęcia praktyki i pracy manualnej, nie ma prób i błędów na pracowniach bo uczelnia nie daje materiałów na tyle ile to potrzebuje student, który dopiero uczy się być specjalistą.. jedna próba - a resztę "kup se sam". W większości jest tylko teoria, która NIE UCZYNI nikogo technikiem, który będzie pożądanym na rynku pracy. Nie ma sprzętu, nie ma materiałów, a każdego traktują dziecko, które musi uprzykrzać im życie. czułem kończąc studia, ze nic nie potrafię. Poszedłem na policealną.. nie powiem jaką bo wyjdzie, ze jestem przedstawicielem..
~emeryt
2014-08-31 22:19:13
Po wielu latach pracy wInstytucie Stomatologii w Lublinie z przykrością stwierdzam ,iż pod obecną dyrekcją Instytut dołuje.Braki materiałow,w tym wykorzystywanie przeterminowanych ,jest normą,bo przecież studenci muszą ćwiczyć,a pacjent nieświadomy wszystko przyjmie.Co do nowego narybku lekarzy,którzy w większości to drugie pokolenie ustawionych rodziców i załatwionych etatów,to nadęte ,rozpieszczone dzieciaki bez kultury,bez zasad,tylko pieniądz w oku i czerwone,długie paznokcie-nie do pomyślenia przy dawnej obsadzie profesorskiej.Stosunek do personelu tzw. niższego,byle jaki,często poniżający -bez logicznego uzasadnienia,bo wiadomo,że ukończenie studiów nie jest równoznaczne z nabyciem ogłady i kultury.Relacja Lekarz-Technik,to często bezsensowne, wywyzszanie się niedoświadczonych młodych ludzi nad doświadczonymi.Co do wyższych studiów techniki dentystycznej,myślę,że praktyczna nauka zawodu to szkoły pomaturalne,a studia to bardziej ambicje własne,bo w Polsce jeszcze długo nie będzie honorowany technik z wyzszym,tak jak i higienistkom stomatologicznym nie pozwolą robić scalingu i wybielania w swoich gabinetach za dodatkowe pieniądze,tylko w ramach pensji.
~Aneta
2014-07-22 12:58:00
To prawda, że coraz więcej pracodawców chętnie zatrudnia osób po szkole policealnej niż po studiach. Na studiach jest więcej zajęć teoretycznych, a w tym zawodzie przecież ważne jest doświadczenie. Szkoły policealne maja plus, że w programie mają więcej zajęć praktycznych. A jeśli ktoś chce mieć wykształcenie wyższe, może po policealnej szkole może robić licencjat. Szkoła policealna stanowczo lepiej przygotowuje do zawodu. Polecam szkołę w Zgierzu.
~Bozydarek
2014-07-21 18:46:01
Odpowiadam na D .2010.12.10. 21.48 technikem jestem od 1967 roku kocham ten zawod tworzy czlowiek male arcydziela i sprawia mi wiele przyyjemnosci a propos wspolpracy z lekarzami nigdy nie stalam pod drzwiami lekarzy sobie ja wybieralam a co dotyczy zarobkow to zawsze jest uklad 1/3 technik 2/3 lekarz
~greykkkk
2014-07-06 00:25:54
Oświecę osoby które wybierają się na technika na UM Lubelski...co roku jest tak, że studia zaczyna komplet osob czyli kiedyś było 30 miejsc (teraz troszkę mniej) Już na początku rezygnuje jakaś grupa studentów i zostają jednostki. Dlaczego tak jest? Bo uczelnia inwestuje marne grosze w edukację i remont budynku. To jest ruina! W zimie temperatura sięga czasem 18 stopni. Wykładowcami są najczęściej stomatolodzy którzy z góry dają do zrozumienia że "techniki dentystyczne to podrzędny kierunek". Całe to centrum stomatologii pełne jest nepotyzmu i innych tego typu układzików... Jeśli macie możliwość studiowania w innym mieście to nie wahajcie się ani minuty, albo przed przystąpieniem do rekrutacji zobaczcie na własne oczy jak wygląda praca technika w najbliższym laboratorium.
~Marcin
2014-06-27 13:01:11
Witam! Po szkole policealnej technik dentystyczny, można dalej się kształcić, np. zdrowie publiczne. Nie ma mgr z techniki dentystycznej. W szkołach policealnych o tyle jest dobrze, że jest więcej zajęć praktycznych na pracowni, a na Uniwersytetach jest dużo teorii, co mi po samej teorii? Jak nie ma przekładni na praktykę. Ten zawód to samodzielna praca im więcej praktyk tym lepiej, człowiek nabiera więcej doświadczenia, więcej może wynieś ze szkoły. Szkoła policealna trwa 2,5 r. a na Uniwersytecie 3 lata. Z tego co się orientuje to pracodawcy więcej zatrudniają osób po szkole policealnej niż po studiach. Ja chodziłem do szkoły w Zgierzu. Pozdrawiam
~olunia14
2013-11-10 20:21:53
a co dokladnie zlego jest z tym kierunkiem a Lublinie ? :)
~olunia14
2013-11-02 10:46:44
hej :) zastanawiam się jak wygląda studiowanie tego kierunku w Warszawie bardzo jest ciężko ? i co trzeba zdawać bo czytałam ze fizyke (obowiązkowo niestety) jezyk obcy plus do wyboru matematyke , chemie lub biologie , ktos sie orientuje jak to jest dokladnie ?
~kurs
2013-09-03 16:34:46
Wszystkich kandydatów na kierunek Techniki Dentystyczne zapraszam na kurs przygotowujący do egzaminu manualnego. Na zajęciach poznają Państwo podstawy rysunku technicznego oraz doskonalą umiejętności rzeźbiarskie. Wydawać się może iż egzamin jest łatwy. Nic bardziej mylnego. Niejednokrotnie miałam kursantów, którzy nie dostali się na ww kierunek, bez wcześniejszego przygotowania. Dopiero szkoląc swoje zdolości na kursie i podchodzą do egzaminu jeszcze raz zdobyli 200 punktów i bez problemu dostali się na wymarzony kierunek. Warto zainwestować w przygotowanie do egzaminu. kurs.techniki.dentystyczne@gmail.com 508-173-997 Zapraszam.
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Szczegółowe informacje znajdują się w POLITYCE PRYWATNOŚCI I WYKORZYSTYWANIA PLIKÓW COOKIES.

OK, rozumiem