Kierunki studiów

studia medyczne › KIERUNEK LEKARSKO-DENTYSTYCZNY

KIERUNEK LEKARSKO-DENTYSTYCZNY

KIERUNEK LEKARSKO-DENTYSTYCZNY

Kierunek lekarsko - dentystyczny. Stomatologia (z łac. stoma - jama ustna) to dział medycyny, dziedzina zajmująca się funkcjonowaniem, patologiami i leczeniem zębów, przyzębia, błony śluzowej jamy ustnej, stawu skroniowo-żuchwowego człowieka.

Za najwcześniejsze znaleziska archeologiczne świadczące o istnieniu tej dziedziny nauki uważa się pochodzące sprzed 9-7,5 tys. lat czaszki z zębami posiadającymi ślady borowania, znalezione w miejscowości Mehrgarh w Pakistanie. Patronką dentystów jest św. Apolonia - męczennica, której wyrwano wszystkie zęby.

Studia na kierunku stomatologia trwają pięć lat, a ich program nie przewiduje obrony pracy magisterskiej. Absolwentom kierunku nadaje się tytuł lekarza stomatologa.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów, musisz wiedzieć, że:

 1. Stomatolog powinien mieć dużą odporność emocjonalną, cierpliwość, umiejętność postępowania z ludźmi i wczuwania się w sytuację pacjenta.
 2. Ponadto powinien posiadać umiejętność podejmowania szybkich i trafnych decyzji, umiejętność koncentracji, wytrwałość, szybki refleks i spostrzegawczość.
czytaj więcej o kierunku w tekście: KIERUNEK LEKARSKO - DENTYSTYCZNY W LUBLINIE

Organizacja studiów

Stomatologię można studiować na uczelniach publicznych, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym (wieczorowym), w systemie studiów jednolitych magisterskich (lakarskie).

Przedmioty nauczania realizowane na stomatologii:

 • biofizyka
 • biofizyka medyczna
 • biologia
 • histologia z embriologią
 • anatomia prawidłowa
 • chemia organiczna
 • doraźna pomoc medyczna
 • fizjologia narządu żucia
 • profilaktyka stomatologiczna
 • manualne ćwiczenia stomatologiczne
 • materiałoznawstwo stomatologiczne
 • propedeutyka stomatologiczna
 • stomatologia zachowawcza
 • protetyka stomatologiczna
 • chirurgia stomatologiczna
 • patologia jamy ustnej
 • stomatologia dziecięca
 • ortodoncja
 • choroby przyzębia
 • choroby błony śluzowej jamy ustnej.

Kierunek specjalności

Kierunek ten jest realizowany bez podziału na specjalności.

Profil absolwenta

Absolwenci stomatologii mogą znaleźć zatrudnienie w:

 • publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej
 • instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych
 • instytucjach zajmujących się propagowaniem edukacji prozdrowotnej.

Możliwości rozwoju

Po ukończeniu stomatologii można startować na jedną ze specjalizacji:

 • chirurgia stomatologiczna,
 • protetyka stomatologiczna,
 • stomatologia zachowawcza,
 • periodontologia,
 • stomatologia dziecięca.

Absolwent stomatologii może również podnieść swoje kwalifikacje na przykładowych studiach podyplomowych:

 • Zarządzanie zasobami ludzkimi w organizacjach ochrony zdrowia,
 • Zarządzanie projektami medycznymi.

Uczelnie, na których możesz studiować ten kierunek:Chcesz wiedzieć więcej

Kierunek lekarsko - dentystyczny, Gdański Uniwersytet Medyczny opis kierunku

Studia prowadzone są na Wydziale Lekarskim, trwają 5 lat. Pogram pierwszych dwóch lat obejmuje kształcenie w zakresie nauk morfologicznych, naukowych podstaw medycyny, przedmiotów poszerzających wiedzę humanistyczną, a także nauk przedklinicznych. Prowadzone jest także kształcenie dające podstawy nauczania przedmiotów kierunkowych.
Program III i IV roku studiów, poza kontynuacją kształcenia w zakresie nauk przedklinicznych, obejmuje kształcenie kliniczne w zakresie przedmiotów kierunkowych (stomatologii zachowawczej, endodoncji, stomatologii wieku rozwojowego, periodontologii, protetyki stomatologicznej, chirurgii stomatologicznej, chirurgii szczękowo-twarzowej, ortodoncji, radiologii stomatologicznej, patologii jamy ustnej). Jednocześnie realizowany jest program w zakresie nauk klinicznych ogólnolekarskich (chirurgii, onkologii, chorób wewnętrznych, pediatrii, chorób zakaźnych, otorynolaryngologii, dermatologii i wenerologii, alergologii, neurologii, okulistyki, psychologii klinicznej, psychiatrii, anestezjologii i reanimacji, medycyny katastrof i medycyny ratunkowej, fizjologii ciąży, rehabilitacji, radiologii). Studenci zapoznają się również z prawno-organizacyjnymi podstawami medycyny.
Na V roku studiów odbywa się praktyczne nauczanie kliniczne, realizowane w klinikach i zakładach Uczelni w zakresie stomatologii zachowawczej, protetyki, chirurgii stomatologicznej, stomatologii dziecięcej, chorób przyzębia i błony śluzowej, chirurgii szczękowo-twarzowej, ortodoncji, gerostomatologii, stomatologii zintegrowanej wieku rozwojowego i stomatologii zintegrowanej wieku dorosłego.
Do zaliczenia poszczególnych lat studiów niezbędne jest odbycie następujących praktyk programowych: praktyki w zakresie organizacji ochrony zdrowia, praktyki lekarskiej (na chirurgii ogólnej, internie lub na chirurgii szczękowo-twarzowej), praktyki w zakresie asysty lekarzowi – dentyście oraz praktyk lekarsko-dentystycznych w gabinecie stomatologicznym.
Absolwenci otrzymują dyplom i tytuł zawodowy lekarza dentysty. W celu uzyskania prawa wykonywania zawodu lekarza dentysty niezbędne jest zdanie Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego.
Komentarze
Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:~noer
2016-11-03 15:44:00
I z tak pięknego kierunku stworzono fabrykę bezrobotnych . . .
~renegat
2016-08-25 22:19:05
gówno straszne nie polecam
~
2016-05-17 23:23:42
bezrobocie po tym jak po analityce; v
~Stoma
2016-05-16 10:12:29
Szkoda, że w tym zestawieniu są luki. Chociażby w przedmiotach nauczanych na tym kierunku. To co widzicie (przynajmniej w czasie, w którym to piszę) to ułamek tego czego uczymy się na tych studiach. Nie zgłębiamy tylko tajników wiedzy stomatologicznej ale również wiedzę ogólnomedyczną. Również w ścieżkach dalszego rozwoju nie ma wszystkich opcji jakie może wybrać lekarz dentysta. Polecam zapoznać się z opinią kogoś, kto studiuje ten kierunek, jeśli chce się mieć najbardziej wiarygodne infromacje.
~obserwator
2015-10-18 14:12:58
Zawód dentysty to nic atrakcyjnego bo tak problemy z kręgosłupem, duża konkurencja., praca uciążliwa dla oczu i niezbyt miła i nieciekawa codziennie np.borujesz i plombujesz.Poza tym dentysta nie ma za dużej wiedzy medycznej .Nie ma też tytułu doktora tylko jest dentysta tzn dentysta lekarza czy stomatolog. DOTORAT TO TRZRBA ZROBIC I OBRONIC
~stomatolog bez specki
2015-09-21 14:39:07
Radek w Polsce brakuje lekarzy i lekarzy specjalistów czyli ginekologów, laryngologów, dermatologów jak również specjalistów w zakresie stomatologii np ortodontów. Stomatologów bez specjalizacji brakowało może z 15 lat temu, obecnie rynek się nasycił a ceny ustabilizowały co oznacza, że następnym krokiem jest kształcenie przyszłych bezrobotnych stomatologów lub emigrantów.
~fyu
2015-09-21 14:33:31
Poza tym ceny ortodontów, protetyków, periodontologów i innych specjalistów pewnie nie spadną bez miejsc na specjalizacje....nadal będzie ww. specjalistów jak na lekarstwo
~fyu
2015-09-21 14:29:42
Radek żeby ceny na prawdę spadły drastycznie Polska musiałaby nasycic rynek europejski, bo polski nasycony. :)
~Radek
2015-09-20 16:18:19
A ja się nie zgodzę z poprzednikiem.. Teraz już w Pl prywatne gabinety plajtują, a w mniejszych ceny serio spadły (i wyprzedzam domysły- wszystko jest dobrze zrobione, czyściutko i w ogóle) np. takie piaskowanie w tym gabineciku to koszt 100 zł a gdzieś gdzie płaci się za nazwisko dentysty już 300 zł, jest sens przepłacać gdy wszystko jest bez zarzutu? nie! Ceny będą spadać, ponieważ gabinety prywatne byłyby nierentowne. Pozdrawiam. PS. Część i tak wyjdziecie, tak jak przedstawiciele innych zawodów :) My skupmy się na sytuacji w PL. im więcej tym lepiej!!! oby tak było!! Prestiż dentysty już spada.. ja i moi znajomi nie nazywamy dentysty lekarzem.. co dopiero DOKTOREM - tutaj trzeba uczyć się dodatkowe 4 lata i zdobyć doktorat ;))
~fegy
2015-09-15 15:09:57
~do yyyyyy nie wiem czy wiesz ile kosztuje wykształcenie jednego studenta medycyny? Pewnie nie. To jest jakos 10 razy cena wykształcenia kolejnego socjologa. Tylko, ze obecnie ksztalcenie dentystów już nie ma sensu. Tak samo jak socjologów. Po prostu. Myślisz, ze ceny usług spadną i będzie super? Nie. Jedyne co się stanie to większa liczba stomatologów wyjedzie. Za granica przyjmują naszych dentystów z otwatymi ramionami, bo w Niemczech, Francji czy Anglii denystow brakuje i nie kształci się ich zbyt wiele, bo przecież i tak przyjadą ze wschodu a kształcenie jest drogie. Czy nadal uważasz,ze jest sens kształcic taka ilość jak obecnie się kształci? Ja uważam, ze lepiej za ta kase zwięszyć liczbę kontaktów NFZ oraz zwiększyć liczbe miejsc na specjalizacje, bo w kraju brakuje ortodonów, chirurgów szczekowych, prostetyków a od cholery mamy stomatologów zachowawczych. Do ortodonty na NFZ czeka się 7 miesiecy, do zachowawczego się nie czeka
~do yyyy
2015-09-04 09:26:04
Po co ma się opamiętać? Niech dalej kształci na potęgę.. Będzie większa konkurencja na rynku, i to PACJENT wybierze sobie czy idzie na cenę czy na jakość. A nie jak jest teraz z lekarskim, każdy nawet największy konował ma pracę, bo lekarzy za mało.. jeszcze tak z 10 lat, a medycyna będzie jak prawo, będzie się można kształcić na każdej uczelni- to wtedy będzie ! ha ha ha strach będzie wejść do gabinetu, ale chociaż ceny mniejsze..;)
~yyyy
2015-08-14 15:59:47
@Adrian oni mieli szczęście. Obecnie-jak gabinet nie splajtuje to juz jest dobrze. Czas na kształcenie stomatologów za granicę chyba że nasze ministerstwo zdrowia się opamięta
~Adrian
2015-07-24 17:23:26
Polecam stomę sam się wybieram, kasa świetna. Kolega zaraz po studiach zarabia 3500 zł na czysto a jego brat (wszystko zostaje w rodzinie he he) po 10 latach w zawodzie, a zaczynając od zera!! - zarabia teraz 15 000 zł :) Pozdrawiam! Chociaż ludzie nie traktują dentysty jako "prawdziwego" lekarza to warto!!!
~Oliwia
2015-07-17 22:08:45
Prawie rok temu zamieściłam swojego maila oliwiakalinowska@onet.pl na tym forum. Obiecałam że będe odpowiadać na wszystkie pytania i tak się stało. W ciągu tych miesięcy korespondowałam z 114 osobami Smutne jednak nasuwają się mi refleksje po analizie moich odpowiedzi 1. Połowa pytań brzmiała "czy z podstawową maturą dostanę się na stomatologię" LITOŚCI! Jak możecie w ogóle myśleć o tych studiach, skoro nie umiecie znaleźć najprostszych, najbanalniejszych informacji?! 2. "czy widziałaś trupa". Jeśli na kimś zwłoki robią wrażenie, to nie wyobrażam sobie go z tytułem lekarza 3. "A po co stomatologowi okulistyka/interna/ginekologia...". A po to żeby mieć wszechstronne wykształcenie medyczne i móc z pokorą nosić tytuł lekarza. Po to! 4. "A ile zarabia dentysta?" a co ja wróżka jestem? każdy zarabia inaczej, a ja się w skarbówkę nie bawię. Pokazuje to pięknie że większość wybierając ten kierunek myśli tylko o kasie. A to błąd. Bo jako początkujący, nie zarobi dużo, a potem żale o frustracje Życzę powodzenia wszystkim i mądrych decyzji Studentka kierunku lekarsko-dentystycznego xxxxxx Hmm, minęły kolejne 2 lata mojego odpisywania na maile. Osoby piszące dalej nie są zbyt twórcze i powtarzają się pytania które zamieściłam powyżej. Jest to smutne, na szczęście życie weryfikuje plany niektórych którzy niepoważnie podchodzą do tematu studiów bądź co bądź lekarskich Pozdrawiam
~frfr
2015-07-10 14:35:10
Studencie nie strasz. Własnie sie dostałam a ty tu straszysz xDD
~Student Stomy
2015-06-19 09:30:50
EdwinBent to najlepszy przykład tego co te studia mogą zrobić z głową. Prawdopodobnie oszalał z nadmiaru nauki. Ja też ledwo wyrabiam. Studiów nie polecam tylko dla masochistów
~adiBent
2015-05-03 14:39:10
Ja wprawdzie stosuję z reguły inne rozwiązania, ale następnym razem na pewno wezmę pod uwagę kilka powyższych pomysłów.
~adiBent
2015-05-03 12:18:48
Nigdy nie zastanawiałem się nad tego typu rzeczami,. Doceniam tym bardziej poruszenie takiego tematu na forum.
~EdwinBent
2015-04-28 19:56:48
Dobry post polecam Proponuję niektórym więcej rozwagi. Czasami warto przemyśleć niektóre kwestie, zanim podejmie się odpowiednie działania.
~EdwinBent
2015-04-28 19:53:34
Witam jestem nowy na forum Jak najbardziej polecam. Mam doświadczenie z tą firmą i jestem bardzo zadowolona z ich usług. Profesjonalnie i rzetelnie.
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Szczegółowe informacje znajdują się w POLITYCE PRYWATNOŚCI I WYKORZYSTYWANIA PLIKÓW COOKIES.

OK, rozumiem