Kierunki studiów

studia społeczne › PRACA SOCJALNA

PRACA SOCJALNA

PRACA SOCJALNA

Czym jest praca socjalna?

Studia na kierunku praca socjalna mają na celu wykształcenie pracownika socjalnego posiadającego wszechstronną wiedzę z zakresu pedagogiki, socjologii, psychologii, polityki społecznej, prawa i innych dziedzin, odnoszącą się do skomplikowanych sytuacji społecznych i indywidualnych potrzeb osób potrzebujących takiej pomocy. Kierunek zapewnia zdobycie umiejętności rozwiązywania problemów społecznych, dokonywania analizy i diagnozy sytuacji i zjawisk będących przyczyną trudnego położenia jednostek, i grup lokalnych.

Międzynarodowa definicja pracy socjalnej przyjęta została przez Zgromadzenie Ogólne Międzynarodowej Federacji Pracowników Socjalnych w Montrealu, w Kanadzie w lipcu 2000 r.:

"Praca socjalna jest to zawód, który promuje społeczne zmiany, rozwiązywanie problemów we wzajemnych ludzkich relacjach oraz wzmocnienie i wyzwolenie ludzi dla osiągnięcia przez nich dobrostanu. Korzystając z teorii ludzkich zachowań i systemów społecznych, praca socjalna ingeruje dokładnie tam, gdzie dochodzi do wzajemnego oddziaływania ludzi z ich środowiskiem."

Korzystając z teorii ludzkich zachowań i systemów społecznych, praca socjalna ingeruje dokładnie tam, gdzie dochodzi do wzajemnego oddziaływania ludzi z ich środowiskiem. Zasady praw człowieka i społecznej sprawiedliwości są fundamentalne dla pracy socjalnej.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 1. Kandydata powinien cechować przede wszystkim otwartość na ludzi i ich problemy, umiejętności wczuwania się w cudze położenie.
 2. Cechą niezbędną jest łatwość nawiązywania kontaktów społecznych, umiejętność postępowania z ludźmi, przekonywania ich i nakłaniania do zmiany postaw, zachowań, do podjęcia określonych działań, zmiany modelu życia itp.

Organizacja studiów

Pracę socjalną można studiować na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów I (licencjat), II (magisterium) i III (doktorat) stopnia.

Przedmioty nauczania realizowane na polityce społecznej (grupa przedmiotów ogólnych):

 • propedeutyka nauk społecznych
 • propedeutyka edukacji
 • psychologia
 • metodologia badań
 • prawo
 • działalność gospodarcza
 • wprowadzenie do pracy socjalnej
 • polityka społeczna

Kierunek specjalności

Na kierunku praca socjalna student ma do wyboru m.in. takie specjalności jak:

 • praca z dzieckiem i rodziną
 • opieka gerontologiczna
 • wpsarcie w resocjalizacji środowiskowej

Profil absolwenta

Absolwent jest przygotowany do pracy w:

 • regionalnych ośrodkach polityki społecznej
 • powiatowych centrach pomocy rodzinie i ośrodkach pomocy społecznej
 • placówkach opiekuńczo-wychowawczych
 • domach pomocy społecznej dla osób starszych oraz niepełnosprawnych intelektualnie,psychicznie i fizycznie
 • jednostkach organizacyjnych do spraw zatrudnienia i przeciwdziałania bezrobociu
 • ośrodkach wsparcia, w placówkach dla bezdomnych, alkoholików i narkomanów
 • zakładach karnych
 • w ośrodkach dla uchodźców oraz w organizacjach pozarządowych

Możliwości rozwoju

Absolwent tego kierunku może podjąć przykładowe studia podyplomowe:

 • animacja społeczna
 • opieka gerontologiczna
 • edukacja dla bezpieczeństwa
 • pracownik socjalny jako animator rozwoju lokalnej społeczności

Uczelnie, na których możesz studiować ten kierunek:Komentarze
Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:~Romek
2019-02-13 09:46:02
Gdzie można studiować w Warszawie PRACĘ SOCJALNĄ na studiach II stopnia ?
madzialena
2017-12-12 14:21:41
O większości tych uczelni w kontekście pracy socjalnej nie słyszałam, za to często słyszę o Uczelni Korczaka, która wg osób z branży jest znakomita, jeśli chodzi o studia z pracy socjalnej, szkolenia specjalizacyjne i dorobek naukowy. Ale tak sobie przeglądam tę listę już po raz drugi, żeby się upewnić, czy na pewno nie przeoczyłam tej uczelni, niestety nie widzę jej. Może warto uzupełnić to zestawienie?
~Tomasz
2016-08-16 18:57:17
Dzień dobry, jak na dzień dzisiejszy wyglądają zarobki pracowników socjalnych. Czy patrząc w przyszłość jest szansa na lepsze zarobki?
~monia
2016-05-26 11:29:17
lepiej wybrać pedagogikę, ponieważ przygotowanie pedagogiczne zwiększa szansę na pracę jako opiekun w różnych placówkach opiekuńczo-wychowawczych, oczywiście socjologia również jest bardzo ciekawa, jednak jeśli poważnie myślisz o pracy w zawodzie, to radzę iść na pedagogikę, bo praca socjalna w praktyce to nic innego, jak dbanie o rozwój i kształcenie (w szerokim znaczeniu tego słowa) drugiego człowieka, a to ą zagadnienia pedagogiki
~Tomek
2016-05-13 22:23:30
Czy magisterka z socjologii to dobry pomysł po pracy socjalnej? czy lepiej wybrać pedagogikę?
~lilka
2015-09-11 21:23:37
Uważam, że jeżeli chodzi o pracę socjalną to uczelnia im. J. Korczaka to bardzo trafny wybór, uczą dużo rzeczy praktycznych do zawodu, posiadają bardzo dobrą kadrę oraz nie mają wygórowanych wymagań jeżeli chodzi o płatności. Studentka pracy socjalnej.
~rr
2015-08-15 20:49:32
A facet bardziej tu pasuje bo rozmawiać z patologią nie rzadko trzeba będzie .Nieraz mogą okraść lub zgwałcić to nie taka sielanka jak się wydaje chodzić sobie po melinach na wywiady . Na pracy socjalnej są nawet zajęcia z samoobrony Sfeminizowany jest bo kobity idą na to częściej faceci wolą na polibudę lub na budowę. No i praca jest bardzo nisko opłacana
~Kariera
2014-12-16 06:38:13
Witam jestem facetem ostatnio zastanawiałem się czy to nie śmieszne, że facet idzie na prace socjalną.. Co o tym myślicie? To chyba kierunek wysoko sfeminizowany. Chciałbym się dowiedzieć czy w pracy socjalnej są jakieś szczeble kariery? Ewentualne dokształcenie do tego kierunku w postaci pracy dyplowej z pedagogiki i zostanie kuratorem zawodowym lub opiekunem w więzieniu. Jak to jest z Pracą Socjalną są jeszcze jakieś możliwości oprócz MOPS itp. ? Jaką własną działalność może otworzyć Pracownik Socjalny aby przydało się doświadczenie i jego wiedza?
~ewa
2014-05-27 14:19:59
Czy ktoś wie coś więcej o pracy socjalnej na UJ? Ponoć uruchamiają magisterskie?
~
2014-04-28 11:41:08
tak wsp korczaka napewno najlepszy wybur hehe szkoła marzeń poprostu lepsze niż oxford pozdro dLa idiotuw
~
2014-04-16 20:39:07
odradzam skończyłem i pracy w zawodzie nie ma .Natomiast osoby którym się dziwnym trafem udało -zarabiają marne grosze
~Mirabelka
2014-04-16 20:33:34
Hej, zastanawiam się nad kierunkiem praca socjalna, w sumie od początku liceum myślałam że jest to coś co by mnie interesowało i dało dobre możliwości, teraz pozostaje jedynie pytanie na jakiej uczelni studiować? Na wielu forach czytałam że warto studiować ten kierunek na WSP im. Korczaka w Warszawie, ale jest to uczelnia prywatna więc jeśli już na taką bym się zdecydowała to chcę być pewna że dokonałam dobrego wyboru. Podobno mają ofertę e-learningu tak że można nie tylko studiować ale też spokojnie pracować. Wie ktoś coś o tym? Gdzie polecacie studiować pracę socjalną?
~
2014-03-27 20:34:35
tak to wziąć na ludzki rozum - dzisiaj studiowanie wielu kierunków , a już na pewno humanistyczno-społecznych się po prostu nie opłaca . Studia trwają 5 lat Dajmy na to zarabiamy zamiast tego ok 2 tyś netto = 100.000zł netto tyle przepada czyli ładne mieszkanie . A po studiach mamy często długi i brak konkretnego zawodu nie mówiąc o braku doświadczenia w cv . Dawniej to miało sens - mgr było ok 10% w kraju i było odroczenie służby wojskowej -dzisiaj nie ma żadnego!
~kkkj
2014-02-01 11:06:26
po co isc na studia żeby zarabiać 1000 zł wtf nie lepiej nauczyć się konkretnego zawodu i wyjechać z tego kraju?
~nie ma jak polski socjal
2013-10-05 23:28:47
napisz ile zarabiasz
~mOW
2013-08-29 20:55:49
Uończyłam ten kierunek juz 2 lata temu:). I jestem bardzo zadowolona, jeśli ktoś lubi pomagać innym to jest to wlansie kierunek dla niego:) Duzo wyjsc w do różnych placówek, praktyki, naprawde duzo ciekawych przedmiotow. Może nie jest az tak latwo ale naprawde warto:) Polecam
~dd
2013-07-27 13:26:31
właśnie ,że lepiej być na bezrobociu
~
2013-06-14 13:17:38
Oczywiście, że lepiej mieć te 1200 zł miesięcznie niż być na bezrobociu. Problem w tym, że obrotny, miejscowy żebrak wyciąga więcej od ciebie przy o wiele mniejszych kosztach utrzymania, nie mówiąc już o takim co poleciał żebrać do Londynu. Można żyć na zdecydowanie wyższym poziomie idąc do uczciwej, fizycznej pracy z kwalifikacjami, zwłaszcza jeżeli jest to za granicą. Wreszcie, skoro na jednego pracownika ma przypadać 2000 potrzebujących - to ilu może być tych potrzebujących, co? A teraz ciekawsze pytanie - ilu będzie magistrów pracy socjalnej, licząc tych co są obecnie, za 5 lat? Jeżeli mi kto odpowie, że nie wszyscy szukają pracy w zawodzie, to przypomnę, że spora grupa absolwentów innych kierunków ubiega się o jakąkolwiek pracę, również tutaj za te z bożej łaski 1200 zł.
~kasia
2013-06-13 23:03:55
Zalezy jak na to patrzeć... W mojej okolicy akurat praca jest w tym kierunku. Na jednego pracownika socjalnego przypada (jak napisano w przepisach) 2000 osób. Potrzebujących pomocy z MOPSu jest coraz więcej to i pracownicy sa potrzebni... Można by powiedzieć kierunek z przyszlością ;P lepiej mieć to 1200 zł niż być na bezrobociu.
~ddd-)
2013-05-18 17:26:47
a jednak to prawda co mówią o absolwentach kierunków technicznych . Może jesteś po studiach i przebierasz w ofertach ale wychodzi z ciebie ta cała miernota -brak kultury , nie potrafisz się komunkować z innymi ludzmi , zamiast przecinków stosujesz przekleństwa . Optymistyczne jest to że jezdzisz na tych tirach i nie musimy cie utrzymywać tak jak np absolwentów wspominanej przez ciebie socjologii (którje byś nie skończył*) .*nie dotyczy uczelni prywatnych
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Szczegółowe informacje znajdują się w POLITYCE PRYWATNOŚCI I WYKORZYSTYWANIA PLIKÓW COOKIES.

OK, rozumiem