Kierunki studiów

studia ścisłe › ASTRONOMIA

ASTRONOMIA

ASTRONOMIA

Na kierunku studiów astronomia dowiesz się jak zbudowany jest Wszechświat oraz zrozumiesz większość zachodzących w nim zjawisk. Jednocześnie podczas tych studiów zdobędziesz gruntowną wiedzę z zakresu matematyki i fizyki, poznasz nowoczesne języki programowania oraz metody statystyczne i numeryczne, które możesz następnie wykorzystać w modelowaniu, analizie i rozwiązywaniu różnych problemów naukowych i praktycznych, z jakimi spotkasz się podczas swojej dalszej edukacji lub pracy zawodowej.

Astronomia ma swoje początki w Chinach, gdzie około 1100 p.n.e. po raz pierwszy wyznaczono nachylenie ekliptyki do równika. Niektórzy datują jej powstanie na jeszcze wcześniejsze epoki - mniej więcej na rok 3000 p.n.e. W starożytności egipskiej, greckiej i rzymskiej była równie ważną dziedziną. Zmierzono wtedy południk, sformułowano pierwszy katalog gwiazd, a Ptolemeusz opracował system geocentryczny. Jak wiadomo Polacy także wnieśli swój nieoceniony wkład w wiedzę astronomiczną.

Ale prawdziwy rozwój astronomii zaczął się dopiero w XX w., zwłaszcza od momentu pojawienia się na orbicie pierwszych satelitów. Od lat 90. Polacy mają także swój znaczący udział w światowej astronomii w dokonaniach Aleksandra Wolszczana, Bohdana Paczyńskiego oraz Andrzeja Udalskiego.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 • praca astronoma wiąże się z cechami, które są również wymagane od każdego pracownika naukowego i dydaktycznego: ciekawością świata, umiejętnością logicznego myślenia, rzetelnością w pracy naukowej i podstawowymi umiejętnościami przekazywania własnej wiedzy innym
 • zawód ten nie stawia żadnych specjalnych wymagań zdrowotnych, prowadzenie nocnych obserwacji nieba nie wymaga żadnej wyjątkowej kondycji, a jedynie wytrwałości.
 • najważniejsze jest prawdziwe zainteresowanie tą dziedziną, wręcz pasja.
 • konieczne są też zdolności do ścisłego i abstrakcyjnego myślenia, a także zdolności matematyczne. Matematyka i fizyka na tych studiach to podstawa wiedzy.

Astronomię można studiować na uczelniach publicznych w systemie studiów I (licencjat), II (magisterium) i III (doktorat) stopnia.

Wybrane przedmioty realizowane na tym kierunku - grupa przedmiotów ogólnych:

 • astronomia ogólna,
 • astronomia sferyczna,
 • mechanika nieba,
 • astrofizyka,
 • astronomia Układu Słonecznego,
 • astronomia Galaktyczną i pozagalak­tyczną z elementami kosmologii,
 • astronomia współczesną,

Wybrane przedmioty realizowane w ramach specjalności: astronomia i zastosowania sztucznych satelitów:

 • astrodynamika,
 • systemy nawigacji sate­litarnej,
 • geodezja satelitarną,
 • teledetekcja satelitarna,
 • satelitarne badania Ziemi i atmosfery.

Oto przykładowe specjalności jakie mogą wybrać studenci na tym kierunku:

 • astronomia z informatyką - studia przeznaczone są dla osób zainteresowanych astronomią i jednocześnie pragnących w przyszłości szukać zatrudnienia w dziedzinach z zastosowaniami informatyki. Program zawiera przedmioty z zakresu astronomii (np. astronomia ogólna, astronomia sferyczna, mechanika nieba, astronomia Układu Słonecznego itp.) oraz z zakresu informatyki (np. technologie informacyjne, programowanie, relacyjne bazy danych, obróbka obrazu itd.).
 • astronomia i zastosowania sztucznych satelitów - specjalność ta została stworzona dla wszystkich, którzy interesują się astronomią oraz pragną poszerzać swoją wiedzę na temat sztucznych satelitów. Program obejmuje przedmioty typowo astronomiczne oraz przedmioty związane ze sztucznymi satelitami (np. glo­balna nawigacja GPS, GALILEO, teledetekcja satelitarna, satelitarne badania Ziemi itd).
 • astrofizyka komputerowa

Po ukończeniu astronomii absolwenci mogą:

 • rozpocząć karierę naukową (studia doktoranckie z astronomii albo fizyki),
 • szukać posady nauczyciela fizyki/matematyki/informatyki w gimnazjum lub szkole średniej (podczas studiów można ukończyć dodatkowy bezpłatny kurs dający uprawnienia nauczycielskie),
 • postarać się o pracę dziennikarza działu naukowo-edukacyjnego w gazecie, stacji radiowej, telewizji,
 • zaintersować się branżą komputerową (np. programowanie, witryny internetowe, sieci komputerowe),
 • założyć własną działalność gospodarczą.

Uczelnie, na których możesz studiować ten kierunek:Komentarze
Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:~xd
2012-07-01 21:03:56
do Pana duze C Jesli masz znajomości, to myślę , że nie ma problemu ;)
~Pan duże C
2012-05-25 00:54:36
UWAGA WAŻNE PYTANIE wie ktoś może czy jest możliwość po ukończeniu tych studiów zostania Tomaszem Zubilewiczem i reklamowania Rutinoscorbinu? bardzo proszę o odpowiedź.
~zaq
2012-04-12 17:19:12
Studenci astronomii mają przez pierwsze 2 lata wspólny program z fizykami i dopiero na 3 roku wprowadzane są elementy astronomii. Także kończąc astronomię jest się jakby nie patrzeć fizykiem. NA Uniwersytecie Zielonogórskim jest kierunek astronomia o specjalności "astrofizyka komputerowa". Kierunek bardzo ciężki, ale dający wszechstronne wykształcenie nie tylko w obszarze astronomii, lecz też fizyki i informatyki.
~hydraulik:)
2012-03-08 10:55:59
Adam - pomijając działanie siły Coriolisa (której znaczenie uwidacznia się w dużych układach) kierunek obrotu wiru wodnego przy swobodnym opadzie w układ kanalizacyjny zależy od technicznych właściwości konstrukcji przewodu rurowego tudzież w związku z tym kierunku opadu tejże wody. Być może wykonanie przewodów odprowadzających wodę z Twojej wanny konstytuuje losowość układania się wiru wodnego na co wpływ ostateczny może mieć np stopień zatkania wylotu kanalizacyjnego i/lub warunki ciśnieniowe panujące w układzie. Nie spodziewałbym się zatem przebiegunowania naszej planety na podstawie znaków danych przez wannę:) Pozdrawiam:) Co do astronomii - nauka zanikająca, wypierana przez fizykę, stająca się jej subdyscypliną. Astronomia obserwacyjna (w tym radioastronomia), zagadnienia związane z fizyka planetarną oraz mechanika nieba to jedne z nielicznych pozostałości tego czym niegdyś była astronomia i astronomowie. Czy warto studiować? Być może bardziej opłaca się studiować fizykę ze specjalnością magisterską związaną z astronomią... Wiele prac mgr na kierunku astronomia ma tyle z astronomia wspólnego, że nazwa kierunku jest ujęta w indeksie. Reszta to fizyka. Jeśli kogoś interesuje naprawdę nauka o gwiazdach, obserwacje i chce związać z tym swoje życie edukacyjne, zawodowe i być może naukowe, musi wiedzieć, że jest ciężko. Ja nie kończyłem astronomii - nie odważyłem się. Miłośnikom tego masochistycznego sportu życzę więcej odwagi ;)
~Adam
2012-02-03 18:43:10
Mam takie pytanie Czy może mi ktoś wyjasnić poniżej opisane zjawisko? Dzisiaj trzykrotnie zaobserwowałem jak woda spływając z wanny obracała się w prawą stonę (tj. zgodnie ze wskazówkami zegara). Raz już mogłem to zaobserwować jakiś czas temu, dokładnie nie pamiętam może dwa-trzy tygodnie temu), lecz po ponownym napełnieniu wanny wodą i spuszczeniu tej wody drugi raz obracała się juz normalnie w lewą strone (czyli przeciwnie do wskazówek zegara). Czy ktoś mi może to wyjaśnić dlaczego tak się dzieje z naukowego punktu widzenia? Czy zmieniają się bieguny ziemi?
~
2012-02-03 18:32:39
ja
~mgr
2012-01-08 02:18:59
do kolegi ponizej, najlepsza bedzie astronomia lub nawigacja-bo musisz jakos podrozowac w przestrzeni miedzygwiezdnej, a podyplomowke mozesz zrobic z ufologii, zebys wiedzial co i jak jak wyladujesz gdzies na jakiejs planecie i sie spikniesz z Obcymi:)
~ggg
2012-01-03 13:09:39
bede studiowal astronomie a potem pojade na zmywak do uk. hurra
~anonim
2011-09-05 19:43:07
ja bym ci bardziej radził ufologie
~skywalker
2011-06-30 00:00:43
Obejrzałem wszystkie filmy o kosmosie (Gwiezdne Wojny, Power Rangers w kosmosie, wojna wszechświata itd. wszystkie!), że wiedzę już jak na chwilę obecną mam wielką. Tak własnie zastanawiam się się nad tym żeby iść na astronomię, żeby zdobyć papier, myślę że dzięki temu będzie mi łatwiej pozyskać środki na mój okręt kosmiczny, który już zaprojektowałem. Jestem po technikum mechanicznym, dzięki czemu potrafię samemu zaprojektować oraz zbudować każdego rodzaju okręt kosmiczny. Jak myślicie, iść na astronomię czy wybrać jakiś inny kierunek? może ufologia?
~AdriaNeKxD
2011-02-20 18:34:34
No cóż... jeśli chodzi wam o zawód to możesz być meteorologiem, jakiś prezentator pogody czy coś...
~toj
2010-10-15 20:10:02
No jak to jaki zawód? Tłumacz indologii.
~Asronom
2010-09-05 23:12:35
Chciałbym za kilka lat wybrać się na Marsa, potem Snickersa, no i Milky-way`a. A do tego na księżyć i kometę Halleya. Myślę, że ten kierunek jest w sam raz dla mnie
~astro
2008-04-13 17:41:26
Jeśli komuś nie idzie matma i fizyka - niech nawet nie składa papierów - fizyki jest masa, ale najwięcej jest matematyki - i nawet jeśli czujecie się w niej w miarę dobrze, to też jeszcze o niczym nie świadczy. Przede wszystkim powinniście doskonale orientować się w trygonometrii, jeśli kiedykolwiek pomyśleliście,z e to szajs jakich mało i fuksem udało wam się przemknąć obok... to na pewno nie utrzymacie się na astronomii. Do tego dochodzi też programowanie... które nie jest najprostszym i najmilszym przedmiotem. Tak naprawdę te studia kończy jedna-dwie osoby i zazwyczaj są to ludzie, którzy wcześniej ukończyli inne studia takie jak fizyka, matematyka, jakiś kierunek na politechnice (np. elektronika, telekomunikacja)...
~astromarta
2007-09-27 19:12:09
wybieram sie na astronomie. jestem w klasie mat geo. tez mam problemy z fizyka ale to mnie nie zraża. Kocham to co robie i zostane astronomem zawodowym. Najwazniejsze to nie poddawac sie. A zawod astronoma, fizyka czy nauczyciela - nie wazne ktory - bedzie sprawial mi przyjemnosc
~aina_17
2007-02-06 00:21:54
Interesuje mnie astronomia, jednak mat. i fiz.nie idzia mi zbyt dobrze.Chcialabym wiedziec czy w ogole sa szanse dostania sie na jakikolwiek uniwerek bez specjalnych zdolnosci do przedmiotow scislych.Silna wola i ciezka praca beda jedynym rozwiazaniem??
Osoby bedace w stanie odpowiedziec na moje pytanie prosze o rzeczowe maile:)
~Urania
2006-11-04 11:57:34
Od dziecka się interesowałam astronomią, matma i fiza idzie mi dobrze. Chciałabym iść na ten kierunek, ale nie wiem co moznaby po nim robić? Gdzie znaleźć pracę? Jeśli ktoś z was wie prosze o kontakt !!!
ania902@op.pl
~Ph4n+om
2005-02-28 13:38:49
Ciekawa rekrutacja> Szczegolnie ze na stronie uniwersytetu jest zupelnie co innego. :> Ciekawe...
~McThunder
2004-01-09 13:32:18
to samo co w temacie : fajne ale jaki zawód po tym można zdobyć
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Szczegółowe informacje znajdują się w POLITYCE PRYWATNOŚCI I WYKORZYSTYWANIA PLIKÓW COOKIES.

OK, rozumiem