Kierunki studiów

studia artystyczne › ARCHITEKTURA WNĘTRZ

ARCHITEKTURA WNĘTRZ

ARCHITEKTURA WNĘTRZ

Architektura Wnętrz - kierunek łączący użytkową grafikę komputerową z wiedzą pozwalającą kompetentnie kształtować najbliższe otoczenie człowieka. Studia na tym kierunku oferują złożoną wiedzę, której opanowanie pozwoli na sprawne wykonywanie zawodu. Składają się na nią zarówno przedmioty kształtujące wrażliwość artystyczną jak i przedmioty pozwalające swobodnie poruszać się w zagadnieniach technicznych.

Student kierunku Architektura wnętrz zdobywać będzie wiedzę z zakresu sztuk plastycznych, technicznych i nauk humanistycznych. Pozna zasady świadomego i odpowiedzialnego kształtowania najbliższego otoczenia człowieka, przestrzeni i przedmiotów użytkowych. Ponadto zdobędzie wiedzę inżynierską z zakresu zagadnień konstrukcyjnych, budowlano-materiałowych, instalacyjnych i oświetlenia.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 • Elementarnym warunkiem uprawiania zawodu architekta wnętrz są uzdolnienia plastyczne i duża wrażliwość estetyczna.
 • Architekt wnętrz musi mieć dobry wzrok, bezbłędnie rozróżniać barwy, istotna jest też duża sprawność zmysłu dotyku.
 • Zawód architekta wnętrz cechuje duża zmienność miejsc, w których wykonuje swoje różnorodne zadania.
 • Architekt wnętrz nad projektem pracuje zwykle samodzielnie i indywidualnie (chyba, że projektuje spółka autorska) - dwu, trzech artystów). Jego praca wymaga też nieustannych kontaktów z innymi ludźmi: spotyka się z klientami, odwiedza fabryki i galerie itp., konsultuje się z różnymi specjalistami (architektem budowlanym, technologiem i in.). Trudnym zadaniem stojącym przed architektem wnętrz jest dobre porozumienie się z klientem, musi wyczuć jego oczekiwania i równocześnie często przekonać go do własnych pomysłów.
  W wypadku, gdy nadzoruje wykonanie swojego projektu musi nawiązać dobry kontakt z zatrudnionymi ludźmi i umiejętnie przedstawić im swoje wymagania.
 • Architekt wnętrz nie ma normowanego dnia pracy (chyba, że pracuje na etacie - co jest jednak rzadkie). Gdy przyjmuje do wykonania projekt w trybie pilnym, może pracować nawet kilkanaście godzin na dobę. Niektóre zlecenia wymagają od niego wyjazdu do innych, nawet odległych miejscowości. Takie wyjazdy są zwykle krótkie, ale może ich być kilka w ramach pracy nad jednym projektem.
 • Architekt wnętrz ma dużą swobodę w organizowaniu swojej pracy - oceniany jest dopiero końcowy rezultat jego pracy: projekt wnętrza i potem jego realizacja. Sprawujący również tzw. nadzór autorski staje się od razu autorytetem i jednym z szefów (niekoniecznie formalnych) pracowników wykonujących projekt. Odpowiada za dostosowanie projektu do psychofizycznych cech jego użytkowników oraz ich wrażliwości estetycznej.


Absolwent tego kierunku będzie potrafił wykonywać projekty wnętrz obiektów o różnym przeznaczeniu, mebli, rzeźby kameralnej, a także nieskomplikowanych projektów architektonicznych. Absolwent będzie przygotowany do prowadzenia własnego biura projektowego oraz do wykonywania większości zawodów wymagających zdolności i wykształcenia plastycznego.


Wybrane przedmioty ogólne realizowane w ramach kierunku:

 • Historia sztuki
 • Rozważania o kulturze
 • Wybrane zagadnienia sztuki współczesnej
 • Język obcy (do wyboru)
 • Podstawy filozofii
 • Estetyka
 • Media elektroniczne
 • Ergonomia z anatomią
 • Prawo autorskie
 • Podstawy fotografii
 • Historia wzornictwa
 • Wychowanie fizyczne
Przedmioty ogólnoplastyczne i kierunkowe:
 • Rysunek
 • Rysunek z elementami anatomii
 • Rzeźba
 • Malarstwo
 • Malarskie techniki realizacyjne
 • Reżyseria barwy i przestrzeni
 • Psychofizjologia widzenia
 • Perspektywa i aksonometria
 • Liternictwo i podstawy typografii
 • Kompozycja brył i płaszczyzn
 • Materiałoznawstwo
 • Projektowanie wstępne
 • Budownictwo z elementami rysunku projektowego
 • Wybrane zagadnienia z historii wnętrz i mebla
 • Wybrana pracownia artystyczna
 • Pracownia dyplomowa - prac. projektowania wnętrz


Oto przykładowe specjalności jakie mogą wybrać studenci na tym kierunku:

projektowanie wnętrz - specjalność ma na celu wyposażenie studenta w praktyczne umiejętności warsztatowe w umiejętności aranżacji wnętrz i przestrzeni otwartej. Student uczy się wieloaspektowego kształtowania przestrzeni różnego typu wnętrz z ich wyposażeniem. Program opiera się na niezbędnej wiedzy. Wsparty jest także przedmiotami ogólnoplastycznymi: malarstwem i rzeźbą.

projektowanie mebla - przygotowuje do projektowania jednostkowych sprzętów oraz ich zestawów służących wyposażeniu przestrzeni architektonicznej. Warsztat projektowy daje możliwość kreowania mebli, sprzętów i innych przedmiotów.

projektowanie wystaw - studenci specjalność uczą się projektować przestrzeń architektoniczną wnętrz przeznaczoną dla promocji produktów rynkowych. Program oparty jest na wiedzy z obszaru architektury, architektury wnętrz, reklamy, marketingu. Absolwent jest uprawniony do projektowania wnętrz, wystaw i targów.

Absolwent studiów pierwszego stopnia posiada gruntowną wiedzę i umiejętności w zakresie świadomego i odpowiedzialnego kształtowania najbliższego otoczenia człowieka w odniesieniu do architektury wnętrz, mebli i ekspozycji. Jest przygotowany do indywidualnej i zespołowej pracy projektowej. Zna język obcy oraz umie posługiwać się językiem specjalistycznym w odniesieniu do architektury wnętrz. Po ukończeniu studiów II stopnia posiada zaawansowaną wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania architektury wnętrz, mebli i ekspozycji. Jest przygotowany do twórczej pracy projektowej w obrębie zagadnień odnoszących się do architektury wnętrz, mebli, ekspozycji w kontekście użytkowym i kulturowym, a także do podjęcia pracy artystyczno-badawczej i popularyzatorskiej mającej na celu upowszechnianie wartości kulturowych w kształtowaniu najbliższego otoczenia człowieka:

 • architekt wnętrz pracuje na zlecenie klientów, którzy, albo budują nowe budynki, w których będą wyposażali pomieszczenia określając wcześniej program ich zagospodarowania i ich funkcje, albo adoptują istniejące już i wcześniej funkcjonujące pomieszczenia do nowych funkcji. Projektujący wnętrza architekt opracowywał będzie najpierw koncepcję plastyczną zgodnie z sugestiami i potrzebami inwestorów, właścicieli obiektów. Po uzyskaniu ich akceptacji i zatwierdzeniu koncepcji, sporządzi projekt wraz z rysunkami roboczymi, na podstawie których robotnicy wykonają adaptację.
 • może także zajmować się projektowaniem ekspozycji wystawowych na targach, salonach wystawienniczych, witryn sklepowych oraz scenografią teatralną, filmową i telewizyjną.
 • może również zostać wykładowcą w szkole plastycznej lub szukać etatu w urzędach administracji samorządowej, w pracowniach konserwatorskich i muzeach.

Jeśli absolwent architektury krajobrazu chce wzbogacać swój warsztat pracy, powinien co jakiś czas podnosić własne kwalifikacje zawodowe np. poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach, kursach dokształcających czy imprezach wystawienniczych.


Uczelnie, na których możesz studiować ten kierunek:Komentarze
Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:Krzysiek_07@o2.pl
2018-12-23 09:50:26
Witam Zlecę osobie lub grupie osób w ramach praktyk przeprojektowanie istniejącego działającego klubu/dyskoteki w Tychach Doswiadczenie nie jest ważne Ważniejsza jest pasja nowatorski pomysł chęci .. Planowany przez nas remont klubu wakacje 2019 wiec jest dużo czasu pozdrawiam K.T
~kn
2016-07-14 12:28:24
Po wakacjach zacznę 2 kl liceum profil mat-fiz-ang i zastanawiam się nad architekturą, tylko nie wiem co wybrać architekturę wnętrz czy może architekturę i urbanistykę, co polecacie? Gdzie najlepiej studiować i jak te studia wyglądają? jakie rozszerzenia na maturze? Czy poradzę sobie na tym kierunku jesli mam średnie zdolności plastyczne ale za to jestem dobra z przedmiotów ścisłych? i gdzie można isć na zajęcia z rysunku w woj warmińsko mazurskim? . Proszę kogoś doświadczonego o odp na kn010203@wp.pl z góry dziękuję ;)
~architekt
2016-04-21 14:16:27
Izba architektów zrzesza TYLKO architektów inżynierów. Architekci wnętrz nie są w niej zapisani. Na studia Architektura Wnętrz nie jest potrzebna matematyka ani fizyka - zagadnienia sa traktowane pobieżnie, bo i tak nie wolno "Wnętrzarzowi" ruszać konstrukcji bez konstruktora (faktycznie to i mgr inż. architekt też samodzielnie nie zawsze może zmieniać konstrukcję). Bardziej potrzebna będzie historia i może jakaś wiedza o świecie, a przede wszystkim wyczucie estetyczne. Umiejętności rysunkowe są niezbędne, ponadprzeciętne. Jak napisał ktoś wyżej - jeśli uczysz się matematyki i pięknie rysujesz, lepiej startuj na architekturę i urbanistykę na politechnice. Architekturę wnętrz polecam osobom słabym z przedmiotów ścisłych, ale z pasją tworzenia sztuki użytkowej.
~Nata
2016-01-15 19:28:16
Hej! Chodze do liceum o profilu matematycznym, tez jestem zainteresowana architektorą wnętrz, mega się na to napaliłam, i chce wiedzieć od kogoś doświadczonego o tych studiach czy warto, czy jest trudno, co jest potrzebne i wg . E-mail natalka__08@wp.pl. Bardzo prosze o informacje będe wdzięczna :)
~o boze agneska
2015-11-21 13:46:12
A ja sobie jestem na humanie (pol-geo-wos) 1 LO. I szukam pomysłu na życie. Myślałam o architekturze wnętrz, podyplomowo dziennikarstwo. Co wy na to? ;))
~zuza
2015-09-06 20:06:18
Hej :) Jestem uczennica liceum profilu menadzerskiego - j.ang.,matematyka,geografia. Od zawsze interesuje się architektura wnetrz i chciałabym ja studiować. Matematyka idzie mi średnio, z fizyką jest okropnie i rysuje dla przyjemności, projektuje też własne t-shirty. Czy studia architeckie sa trudne? Bardzo bym prosiła doswiadczona osobe o radę, gdyż jestem w kropce :( Zastanawiam się nad jeszcze jednym kierunkiem studiów, ale do architektury mnie chyba bardziej ciągnie. Matura za 2 lata ale słyszalam ze trzeba brac dodatkowe lekcje z rysunku. Piszcie na mojego e-maila zuzik10@interia.pl
~olaa
2015-02-20 19:04:08
jestem w 1 klasie liceum o profilu matematycznym. do drugiej klasy jako wybiram prawdopodobie geografie a drugi własnie jeszcze nie wiem... mysle nad architekrurą tylko zupełnie niewiem jak sie do tego zabrac...:( jakie wybrac rozszerzenia na maturze? czy trzeba umiec dobrze rysować? bo ja z tym mam problem, nie jestem uzdolniona... prosze mi pomóc i doradzić...czekam na odpowiedz :) z góry dziękuję :) e-mail : aleksdz66@wp.pl
~Laura
2015-02-02 21:37:55
Jakie przedmioty powinnam zdać na maturze, aby dostać się na architekturę wnętrz we Wrocławiu? Matura za 2 lata, jestem teraz na profilu matematyczno-fizycznym. Chciałabym też wiedzieć jakie umiejętności będą mi potrzebne. Mam zamiar zapisać się na zajęcia z rysunku, czy jest coś jeszcze co będzie mi potrzebne do dostania się na studia? proszę o odpowiedź : 040298l@wp.pl
~
2014-10-17 12:16:56
Jakie przedmioty na architekturę wnętrz na asp we Wroclawiu? paulinakubok@wp.pl
~Marta
2014-09-03 18:27:29
Hej :) Jestem uczennica liceum (na profilu menadzerskim- j.ang.,matematyka,geografia). Od dziecka interesuje mnie architektura wnetrz. Chciałabym ja studiować. Gdy remont przewidywany jest u kogos z rodziny to zasze sie tym ekstcytuje że moge sie w remont właczyc i podać parę pomysłow :p Kompletnie nie wiem na jakie studia najlepiej isc, odrazu powiem ze rysuje tak srednio ale mam pasje i chyba to sie Iiczy z matematyka idzie mi w miarę. Czy studia architeckie sa trudne? Bardzo bym prosiła doswiadczona osobe o radę :) ,bo jestem w kropce :( Matura za 2 lata ale słyszalam ze trzeba brac jakies dodatkowe lekcje z rysunku. Proszę o poradę. Piszcie na mojego e-maila n-maniak@wp.pl
~opsss
2014-06-12 22:13:02
Hej:) Jak dokładnie wygląda przebieg zadania specjalistycznego na AW? Na czym polega omówienie tego zadania?O co mogą zapytać? Czy wymagana jest jakaś niesamowicie szczegółowa wiedza z zakresu historii sztuki? Z góry dziekuje za odpowiedz i serdecznie pozdrawiam :D
~alicja
2014-06-05 18:14:12
witam, czy ktoś z obecnie studiujących bądź ktoś z absolwentów Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie mógłby wypowiedzieć się o tym kierunku, jak to jest na tej uczelni?
~nieprzytomna
2014-01-06 16:09:58
Mam wiele pytań co do tego zawodu i przygotowania do niego.Prosiłaby osobę przygotowującą się/pracującą w tym zawodzie o rozmowę,mój numer gg :48517859
~nieprzytomna
2014-01-06 15:59:52
Mam wiele pytań co do tego zawodu i przygotowania do niego.Prosiłaby osobę przygotowującą się/pracującą w tym zawodzie o rozmowę,mój numer gg :48517859
~Paula
2013-09-24 00:09:50
Wybiera się ktoś na wsh do wrocławia od października 2013? na AW oczywiście :)
~fanaberia
2013-08-06 16:23:36
Jeśli chcecie mieć architekturę wnętrz na bardzo wysokim poziomie, to [polecam tylko politechnikę łódzką (chyba jedna politechnika z tym kierunkiem). Co prawda kształci tylko na I stopniu, ale macie tytuł inżyniera. Wszystkie ASP kształtują was pod kątem artystyczno-plastycznym, tutaj jest on bardziej techniczno-praktyczny, aczkolwiek elementów artystycznych nie brakuje. Zresztą nie oszukujmy się, że ASP "produkują" artystów, a politechniki właśnie inżynierów. Ja w tym roku dostałam się własnie tam na architekturę wnętrz, chociaż marzyłam o architekturze i urbanistyce, ale niestety - jak już napisała koleżanka niżej - progi były bardzo wysokie. Teraz jestem w kropce, bo dostałam się jeszcze na gospodarkę przestrzenną na politechnice warszawskiej i na SGGW na ekonomię i kompletnie nie wiem co zrobić... Ale nie będę was zamęczała swoimi problemami. Ogólnie poszłabym do Łodzi, ale zniechęca mnie fakt, iż na tym kierunku można studiować tylko 3 lata, nie ma możliwości magisterki. No i nie ma praktycznie chłopaków (na całym roku jest 30 osób, przy czym na innych kierunkach ponad 100, jeśli nie więcej) :P Jeśli chodzi o rysunek i maturę: MATURA JEST BARDZO WAŻNA, jeśli chodzi o politechniki (a wiadomo, że architektura jest o wiele lepsza na polibudach, niż na ASP). Wiadomo, że decydujący jest rysunek, ale wyniki matury podnoszą bardzo waszą punktację (w zależności od uczelni przelicznik jest różny, ja składałam tylko na ten kierunek do Łodzi), ja zdałam wszystkie podstawy powyżej 90% i rozszerzenia z matmy, angola i gegry na ponad 70%. Gdybym nie zwaliła gegry i angola, dostałabym się spokojnie na architekturę i urbanistykę, ale niestety tak się nie stało. Punkty z rysunku sumuje się z wynikami matur i na tej podstawie wybiera się najlepszych kandydatów. Żeby w ogóle być branym pod uwagę trzeba mieć co najmniej 50% z rysunku. Tak więc MATURA MA ZNACZENIE przy rekrutacji i to jak widzicie bardzo duże, bo stanowi ponad 50% waszych punktów. Nawet jeżeli zdacie super rysunek, mogą was nie przyjąć, bo mieliście za mało z matur i po zsumowaniu nadal nie przekroczycie progu. Także nie olewajcie matur, skupcie się na matmie i języku obcym. Jeśli chodzi o sam rysunek mnie można nazwać samoukiem. Lubię rysować jak mnie najdzie ochota, czyli bardzo rzadko :D Może zrobię z 3 rysunki na pół roku... Na żadne lekcje nigdy nie chodziłam. Po prostu mam to wyczucie perspektywy, cieni i kontrastów od małego. Na swojej pierwszej w życiu lekcji byłam na dwa dni przed egzaminem... Powiedziano mi wprost, że jak na pierwszy raz jest super, chociaż widać, że mam zaległości. W ekspresowym tempie pokazano mi kilka ważnych trików i technik, o których nie miałam zielonego pojęcia, a dzięki nim zdałam egzamin. Jeśli miałabym cofnąć czas, nigdy nie zaczęłabym chodzić regularnie na lekcje z rysunku, są dość drogie, a i tak liczy się twój talent i zaangażowanie. Rysować możesz sam w domu, od czasu do czasu pójść na lekcję, żeby nauczyć się nowych rzeczy i aby ktoś profesjonalnie ocenił twoje postępy. Zauważyłam też, że jeśli ktoś pokłada całe nadzieje w tym, że chodził na rysunek i na pewno zda, bo przecież tyle lat pracy nie może się zmarnować, to potem ma ograniczone myślenie, bo jak wiecie sama technika pracy nie uratuje. Można pięknie rysować, ale jeżeli praca będzie pusta, bez pomysłu, to nic wam nie pomoże. Pomysłem i kompozycją możecie wiele zyskać. Na koniec powiem Wam jedno: nie miejcie takich niskich aspiracji i nie przygotowujcie się na architekturę wnętrz, a jeśli już to na architekturę i urbanistykę. Prawda jest taka, że ten kierunek ogranicza bardzo pewne horyzonty. Każdy dobrze wie, że po architekturze i urbanistyce można projektować także i wnętrza, a po architekturze wnętrz nie zaprojektujesz nawet zwykłej szopy, domu, nie wspominając już o biurowcach i wielkich budynkach. Jeśli ktoś ma jakieś pytania, chociaż wydaje mi się, że powiedziałam wszystko co mogłam, to proszę pisać pytania na mój mail: xfanaberia2@gmail.com
~marta
2013-08-05 15:56:46
Na Politechnikę Łódzką w tym roku były strasznie wysokie progi - żeby się dostać trzeba było mieć 770 punktów, ja pisząc rozszerzenie z matematyki i angielskiego na bardzo dobry wynik i zaliczając egzamin z rysunku również z niezłym wynikiem niestety nie zostałam zakwalifikowana... Więc z tą maturą podstawową na obojętne ile to według mnie kpina. Może zależy od uczelni, ale w Łodzi zdecydowanie trzeba mieć więcej.
~Ania_wroc
2013-08-05 09:23:16
Studiowałam Architekturę wnętrz w WSH we Wrocławiu i choć momentami było ciężko, np z budownictwem, to jestem zadowolona z wyboru i mogę polecić :)
~boro
2013-06-28 23:22:44
Aby dostać się na architekturę wnętrz na uczelni publicznej musicie zdać maturę podstawową (nie ważne na ile) i zaliczyć egzamin wewnętrzny na tyle punktów, by być w pierwszej trzydziestce (bodajże). Na egzamin wewnętrzny składa się m. in. rysunek odręczny, może też być makieta zależy jaki będą mieć kaprys. Na niepubliczną uczelnie biorą wszystkich, którzy zdali maturę i im zapłacą kupę kasy. Tam o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. To tak ogólnie. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie internetowej konkretnej uczelni. Ogólnie to jest mały wybór jeśli chodzi o uczelnie z kierunkiem architektura wnętrz.
~anka
2013-06-14 14:14:48
Hej ;) Jakie przedmioty trzeba zdac na maturze zeby dostać się na architekture wnetrz w Krakowie? Mam wyobraznie co do wnetrz ale rysowanie średnio mi idzie:/ Czy z tym problemem wgl mnie przyjma i czy jest szansa sb tam poradzic bez wyjatkowych a przecietnych zdolnosciach plastycznych? Prosze o odpowiedz na : anka6725@wp.pl Pozdrawiam :)
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Szczegółowe informacje znajdują się w POLITYCE PRYWATNOŚCI I WYKORZYSTYWANIA PLIKÓW COOKIES.

OK, rozumiem