ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU
To dziedzina nauki związaną z kształtowaniem życiowej przestrzeni człowieka za pomocą szaty roślinnej, elementów wodnych i architektonicznych oraz z uwzględnieniem rozmaitych czynników, które tworzą charakter otaczającego krajobrazu. Są to uwarunkowania naturalne, takie jak: rzeźba terenu, istniejąca roślinność, gleba, klimat, a także kultura regionu i miejscowe tradycje czy też potrzeby społeczne.
Przedmiotem architektury krajobrazu jest zarówno krajobraz miękki tj. tereny zieleni w których skład wchodzi roślinność wysoka i roślinność niska z całym wachlarzem różnorodności gatunkowej i odmianowej, jak i krajobraz twardy: nawierzchnie ulic i placów, schodów itp. oraz tzw. mała architektura: elementy zagospodarowania przestrzennego takie jak ławki, latarnie, kosze na śmieci, tablice informacyjne, barierki, itp.
Architekturę krajobrazu można studiować na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym, wieczorowym) systemie studiów I (inżynier) i II (magisterium) stopnia.
Przedmioty nauczania realizowane na architekturze krajobrazu (grupa przedmiotów ogólnych):
- rysunek, malarstwo, rzeźba,
- fotografia,
- szata roślinna,
- historia architektury i sztuki ogrodowej,
- grafika komputerowa,
- architektura urządzeń ogrodowych i rekreacyjnych,
- projektowanie krajobrazu,
- gleboznawstwo,
- ekologia, biologia roślin,
- pielęgnacja roślin i zakładanie trawników,
- podstawy architektury lądowej i wodnej,
- oświetlenie w krajobrazie
Przedmioty zawodowe:
- szata roślinna,
- materialoznawstwo,
- budownictwo,
- historia architektury i sztuki ogrodowej,
- teoria i zasady projektowania, projektowanie,
- planowanie przestrzenne,
- konserwacji i rewaloryzacja,
- urządzanie i pielęgnowanie krajobrazu,
- ochrona i rekultywacja krajobrazu.
Rodzaje specjalizacji na tym kierunki zależą od uczelni na jakiej się studiuje:
- kształtowanie i ochrona krajobrazu
- planowanie i projektowanie krajobrazu,
- sztuka ogrodu i krajobrazu,
- projektowanie krajobrazu o funkcji rekreacyjnej,
- projektowanie krajobrazu wielofunkcyjnego,
- architektura krajobrazu otwartego,
- architektura parków i ogrodów,
- kształtowanie terenów zieleni,
- urządzanie i pielęgnowanie krajobrazu.
Absolwenci architektury krajobrazu są zatrudniani m.in. do:
- wykonania prac inwentaryzacyjnych terenowych obiektów krajobrazowych,
- pełnienia funkcji pomocniczych w strukturach administracji samorządowej,
- wykonania czynności technicznych w zespołach projektowych (prac kreślarskich, wizualizacji komputerowych),
- wykonywania prostych prac projektowych w zakresie urządzania ogródków przydomowych, niewielkich terenów zieleni w obszarach urbanistycznych i wiejskich (z wyłączeniem zespołów zabytkowych, ogrodów zabytkowych i otoczenia kubatur zabytkowych) oraz elementów małej architektury w niezabytkowych zespołach urbanistycznych i wiejskich,
- obsługi technicznej w strukturach administracyjnych parków narodowych, parków krajobrazowych i innych obszarów krajobrazu prawnie chronionych,
- budowy i pielęgnowania obiektów architektury krajobrazu i elementów ich wyposażenia,
- kierowania i nadzoru nad robotami realizacyjnymi i pielęgnacyjnymi w obiektach architektury krajobrazu,
- zarządzania jednostkami zajmującymi się projektowaniem,
- budowy i pielęgnacji obiektów architektury krajobrazu oraz współpracy z innymi specjalistami uczestniczącymi w projektowaniu,
- budowy i pielęgnacji obiektów architektury krajobrazu.
Jeśli absolwent architektury krajobrazu chce wzbogacać swój warsztat pracy, powinien co jakiś czas podnosić własne kwalifikacje zawodowe np. poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach, kursach dokształcających czy imprezach wystawienniczych.
Informacji na ten temat należy szukać w prasie lub na stronach portali branżowych.
Początki architektury krajobrazu sięgają już czasów starożytnych. W Egipcie, na Dalekim Wschodzie, Cesarstwie Rzymskim ludzie zajmowali się kształtowaniem swojego najbliższego otoczenia tworząc ogrody. Dziedzina ta wraz z historią ludzkości przechodziła wiele istotnych przemian. Współczesna architektura krajobrazu jest młodą dziedziną nauk artystycznych jak i zawodowych, powstałą w XIX wieku. W 1899 roku założono Amerykańskie Stowarzyszenie Architektów Krajobrazu (ASLA), a możliwość studiowania tego rodzaju kierunku zrodziła się w 1900 roku na Uniwersytecie Harvarda.
W Polsce strefą dla jej rozwoju stało się kilka ośrodków naukowych zlokalizowanych m.in. w Krakowie na Politechnice Krakowskiej, we Wrocławiu na Uniwersytecie Przyrodniczym, w Warszawie w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, w Poznaniu na Uniwersytecie Przyrodniczym, a także w Olsztynie na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim.
We współczesnym rozumieniu architektura krajobrazu jest powiązaniem trzech dziedzin:
- architektury,
- urbanistyki,
- planowania przestrzennego.
Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:
- ze względu na twórczy charakter zawodu niezbędne są uzdolnienia plastycznie, duża wyobraźnia i umiejętność niekonwencjonalnego ujmowania problemów,
- architekt krajobrazu musi dysponować dużą wiedzą przyrodniczą, znać różnorodne gatunki roślin, które może wykorzystać w swoich projektach.
Absolwent kierunku architektura krajobrazu ma wiedzę w zakresie przyrodniczych, ekonomicznych, technicznych i prawnych uwarunkowań gospodarowania krajobrazem. Studia na kierunku architektura krajobrazu przygotowują do pracy w jednostkach opracowujących projekty zagospodarowania i pielęgnacji obiektów architektury krajobrazu oraz w jednostkach administracji rządowej i samorządowej, a także - po ukończeniu specjalności nauczycielskiej - w szkolnictwie. Absolwent architektury krajobrazu potrafi wykonywać opracowania badawcze, projektowe i ich realizacje w zakresie kształtowania krajobrazu w skali planów regionalnych, w tym parków narodowych, parków krajobrazowych i innych obszarów prawnie chronionych, a także kształtowania krajobrazu w skali planów miejscowych, z uwzględnieniem historycznych układów urbanistycznych i ruralistycznych oraz kształtowania parków i ogrodów z uwzględnieniem założeń zabytkowych, komponowania krajobrazu miejskiego i otwartego, w tym również w otoczeniu budowli inżynierskich.
Absolwenci architektury krajobrazu znajdują zatrudnienie w pracowniach projektowych, pracowniach konserwacji zabytków i ochrony środowiska, firmach konsultingowych, firmach developerskich i wykonawczych, firmach realizujących i pielęgnujących obiekty architektury krajobrazu, urzędach administracji publicznej, administracji parków narodowych i krajobrazowych, wojewódzkich biurach geodezji i terenów rolnych, oraz ich oddziałach jak również w szkolnictwie zawodowym.