Zawody


Biotechnolog

Kim jest biotechnolog?

Istotą biotechnologii jest wykorzystywanie drobnoustrojów w różnych gałęziach przemysłu, a więc opracowywanie technologii z udziałem drobnoustrojów przy wykorzystywaniu różnych procesów chemicznych i fizycznych. Biotechnolog zajmuje się również wykorzystywaniem żywych organizmów (roślinnych i zwierzęcych) oraz pochodzących z nich preparatów do syntezy nowych lub modyfikacji już istniejących substancji. Biotechnolog posiada także umiejętność ingerencji w materiał genetyczny wykorzystywanych organizmów.

 

Praca biotechnologa

Praca biotechnologa polega na pozyskiwaniu substancji z organizmów żywych, a następnie wykorzystywaniu ich do tworzenia produktów użytkowych. W tym celu biotechnolog projektuje i nadzoruje procesy z wykorzystaniem np. drobnoustrojów. Jego zadaniem jest również ciągłe ulepszanie już opracowanych i wykorzystywanych w przemyśle technologii.

Technologie opracowane przez biotechnologów zostały już z powodzeniem wdrożone w następujących gałęziach przemysłu:

 • w medycynie:
 • do produkcji nowych farmaceutyków
 • do rozwoju diagnostyki genetycznej
 • w terapii genowej
 • w przemyśle spożywczym:
 • uodpornienia upraw roślinnych i zwierzęcych na niekorzystne warunki środowiska, a także choroby, insekty oraz na herbicydy
 • zwiększenia wartości odżywczych produktów spożywczych
 • poprawy smaku, tekstury i wyglądu żywności
 • tworzenia organizmów produkujących określone związki chemiczne np. antybiotyki
 • w ochronie środowiska:
 • tworzenie tworzyw sztucznych ulegających biodegradacji,
 • produkcja biopaliw,
 • biologiczne oczyszczanie ścieków
 • utylizacja odpadów komunalnych

 

Wymagania kierowane względem biotechnologa

Od osób zatrudnionych na stanowisku biotechnologa wymaga się:

 • wykształcenia biotechnologicznego lub biologicznego,
 • odpowiednich predyspozycji psychicznych i intelektualnych – gotowości i chęci do ciągłego pogłębiania swojej wiedzy, szerokich zainteresowań, twórczego myślenia, zmysłu technicznego w zakresie obsługi urządzeń, umiejętności pracy w grupie,
 • braku niektórych alergii i chorób skóry.

 

Droga kształcenia – jak można zostać biotechnologiem?

Od pracownika na tym stanowisku oczekuje się wykształcenia biotechnologicznego, biologicznego lub z zakresu inżynierii środowiska – takie kierunki i specjalności obecne są na uniwersytetach oraz uczelniach rolniczych i technicznych na terenie całego kraju.

Absolwent uniwersyteckiej biotechnologii będzie mógł znaleźć zatrudnienie w laboratorium pracując nad zagadnieniami teoretycznymi, natomiast biotechnolog z tytułem inżyniera może realizować się zawodowo w zakładach produkcyjnych i przemysłowych różnej wielkości.

 

Z perspektywy rynku pracy

Zawód biotechnolog jest jeszcze niedoceniony na polskim rynku pracy. Zagranicą, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie rynek farmaceutyczny odczuwa szczególne zapotrzebowanie na tego typu specjalistów, biotechnolodzy są bardzo cenioną i dobrze opłacaną grupą zawodową. W naszym kraju absolwent biotechnologii może znaleźć zatrudnienie w wielu pokrewnych branżach – na przykład jako przedstawiciel medyczny.

 

 

Polecane strony

www.biotechnolog.pl

www.metlab.pl

 

Komentarze
Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:~
2016-01-24 05:18:10
cyber monday nba shop promotional code mlb.com shop coupon
~CKK
2014-12-28 13:00:57
Cześć, co do pracy po magisterce z biotechnologii jeszczenic nie wiem, jednak jeśli chodzi o studia magisterskie to szczególnie polecam projekty. Sama studiuje w ten sposób i za dobre pieniążki z UE nie ma problemu z praktyką na uczelni. Dodatkowo, wysyłają nas na zagraniczne staże oraz konferencje na które nie dokładamy grosza (byłam w Anglii przez3 miesiące w firmie biotechnologicznej MedImmune, w lutym konfa w Singapurze). Ponad to mamy możliwość aplikowania o granty badawcze co jako kierowników projektów uczy nas samodzielności. Jako, że jestemna ostatnim roku, mammnóstwo wolnegoczasu postanowiłam poszukać praktyki w Warszawie. Troche mejli i telefonów i bezproblemu znalazłam zajęcie na styczeń i luty. Myślę, że nie ma co liczyc na popstawowe wykształcenie, tylko szukać też dodatkowych zajęć, CV wkońcu musi być naprawde atrakcyjne... Inaczej nie ma co startować, konkurencja jest wysoka. (przepraszam, za brakspacji)
~Biotechnolog z doswiadczeniem zyciowym
2014-11-07 02:34:35
Za granica (czyli Niemcy, UK itd) to mozna skrzynki z warzywami ewentualnie nosic. Nie ma szans na prace w zawodzie z dyplomem polskiej uczelni, podobnie jak po rumunskiej, litewskiej, lotewskiej, bulgarskiej itd. Taka jest smutna prawda. Rola uczelni ostatecznie polega na tym, ze daje zatrudnienie swoim ludziom i biznes na tym polega, aby miec studentow. Powazni ludzie i biznesmeni w branzy biotech. nie istnieja wsrod kadr, wiec kto ma dbac o nasz interes, aby to na przyklad absolwenci niemieckich uczelni prosili o prace w naszym kraju, wydawali fortune na kursy jezykowe i certyfikaty, a po nabraniu obledu studiowali oczywiscie u nas, po uzyskaniu certyfikatu rzecz jasna z polskiego na poziomie C1- C2 (poziom filologa polskiego).
~Studentka..
2014-08-22 21:42:30
Hej jestem na drugim roku studiow biotechnologicznych i moge powiedziec ze jest super nie wiem jak z praca ale moze ktos wie czy po tym kierunku mozna na magisterke isc na inny kierunek np kryminologie lub analityke. czy trzeba zaczac od nowa studia?
~mgr inż biotechnologii
2014-04-08 12:02:37
Niestety to przykra prawda... Skończyłam biotechnologię, studia wymagające, ale fajne i ciekawe... ale praca? Praca i biotechnologia ma się tak jak bezzębny i suchary... :) Z braku perspektyw rozpoczęłam studia doktoranckie, ale i to mi się nie spodobało no i teraz jestem na bezrobociu. Teraz bardzo żałuję, że wybrałam studia biotechnologiczne :/
~biotechnolog
2014-04-05 12:56:43
odradzam, zdecydownie :) Chyba z myslisz o doktoracie no to wtedy owszem. Praca w laie na uczelni jeszcze, lub wykładanie, proawdzenie zajęć. Inaczej nie ma się co na to pisać
~
2013-07-08 19:34:20
Jak myślicie, czy za granicą za parę lat będzie się dało znaleźć prace w tym zawodzie? Na tyle płatną, żeby normalnie żyć? ;)
~Xenomorph
2013-05-04 09:40:51
Takie same teksty zachwalające biotechnologię słyszę od PIĘTNASTU LAT. Owszem, nieco się zmieniło, może nawet poprawiło - ale nie dajcie się nabrać, drodzy licealiści i maturzyści, nie ma i nie będzie w ciągu 5 lat tylu ofert pracy abyście wszyscy mogli pracować w zawodzie. Prawda jest taka, że w laboratoriach żywnościowych chętniej wezmą technologa żywności a w laboratoriach medycznych - analityka medycznego, więc czeka was płacenie za podyplomówki aby się przekwalifikować. Opcja nr 2 - w trakcie studiów nauczyć się dobrze pracy w laboratorium (techniki analityczne) oraz języka obcego ze słownictwem branżowym i szukać pracy za granicą.
~
2013-04-14 17:59:58
Po bio-chemach jedynymi opłacalnymi kierunkami studiów jest lekarski i lekarsko-dentystyczny. Licealiści, uciekajcie od bio-chemów, bo nie warto. Lepiej pójść do mat-fiza, po czym otwierają się dla Was wrota na Politechniki i Uniwersytety Ekonomiczne, gdzie nie ma takiego monopolu, jeśli chodzi o wybór studiów, po których jest praca. Sam skończyłem bio-chema i wiem, jak to wygląda niestety.
~an
2013-02-18 13:52:33
studiowało się fajnie, ale pracy po tym nie ma - tak samo jak i po chemii - skończyłam biotechnologie i chemię
~monika
2012-08-23 10:07:55
farmacja biologia kosmetologia fizjoterapia inżynieria genetyczna chemia technologia żywienia dietetyka duzo masz kierunków z przedmiotami biologiczno- chemicznymi ja samam bo biotechnologii i kosmetologii tez
~marta
2012-05-02 15:15:59
W tym roku zdaję maturę z rozszerzonej chemii i biologii, myślałam o tym, by studiować biotechnologię na PW, ale po tym, co piszą ludzie w Internecie, coraz mniej mi się ten pomysł podoba. Czy ktoś ma do polecenia jakieś ciekawe studia po biol-chemie (nie biorąc pod uwagę wszelkich medycznych)?
~marta
2012-05-02 15:15:53
W tym roku zdaję maturę z rozszerzonej chemii i biologii, myślałam o tym, by studiować biotechnologię na PW, ale po tym, co piszą ludzie w Internecie, coraz mniej mi się ten pomysł podoba. Czy ktoś ma do polecenia jakieś ciekawe studia po biol-chemie (nie biorąc pod uwagę wszelkich medycznych)?
~biotechnolog jeszcze próbujący walczyć w polsce
2011-02-13 19:01:29
Ale puste froum!!!! To zrozumiałe wszyscy biotechnolodzy są przecież albo daleko poza naszym krajem albo na forum przedstawicieli medycznych. Ludzie szczerze Was ostrzegam, ja nabrałem się na mamienie typu ,,jeszcze dobrze nie jest ale perspektywy pracy wbiotechnologii w Polsce w niedalekiej przyszłości będą ogromne`` Bzdury!!!! albo zaczynać studia z wizją ucieczki w świat lub pracy repa lub studiować cokolwiek innego......
~kala
2010-12-16 16:56:13
niestety wszystko to prawda o czym piszecie. Ja skończyłam biotechnologie 5 lat temu, a obecnie pracuję w dziadowskim laboratorium za 1500 zł miesięcznie...sny nie zawsze się spełniają...
~biotechnolog
2010-12-04 23:01:40
...i tak po studiach na polibudzie, biotechnologii i studiach podyplomowych z mikrobiologii tez na poli laduje sie jako przedstawiciel medyczny, z czegos trzeba zyc a zorobki w Poslkiej nauce nie starczaja nawet na oplaty a gdzie reszta... masakra, ale zawsze mozna byc siwetnie wyedukowanym bezrobotnym hehe... PS ten smiech to przez łzy;p
~bioszakal
2010-12-01 09:49:38
Nie zaluje, ze studiowalam bo to fajny okres byl;) ale z drugiej strony patrzac, kierunek bez przyszlosci w Polsce, jedynie doktorat moze takiego absolwenta poratowac, skonczyc go u Nas i czmychnac na zachod!!! POZDRAWIAM WSZYSTKICH BIOSZAKALI:)
~emsi24
2010-10-31 19:33:18
Żal żal i jeszcze raz żal. W Polsce nigdy botechnologii nie będzie do póki żądzi nią kościół. Sam ją skończyłem i myślę o emigracji zagranicę mając gdzieś to wszystko.
~1,5 miesiąca temu obroniona
2010-10-17 13:23:51
to prawda, dlatego dobra rada dla przyszłych biotechnologów, w czasie studiów zacznijcie drugi kierunek!
~art
2010-09-02 08:44:13
1400zł netto
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Szczegółowe informacje znajdują się w POLITYCE PRYWATNOŚCI I WYKORZYSTYWANIA PLIKÓW COOKIES. OK, rozumiem