Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Zawody


Rezydent

Są młodzi, uśmiechnięci, tryskają energią. Znają języki obce. Potrafią godzinami opowiadać o najodleglejszych zakątkach świata, w których spędzili długie tygodnie. Mowa oczywiście o rezydentach - pracownikach biur podróży przebywających na destynacji, czyli w miejscach wakacyjnych, do których przyjeżdżają turyści.
Zazdrościmy im dalekich wojaży, możliwości poznania obcych kultur, oglądania zabytków kultury, smakowania potraw narodowych. W powszechnej opinii ich praca postrzegana jest jako ciąg nie kończących się wakacji.


Specyfika pracy

Rezydent stanowi element łączący biuro podróży z klientem. Jest on przedstawicielem firmy, który musi dbać o jej wizerunek i interesy. Przede wszystkim jednak jest opiekunem powierzonych mu osób. Ma sprawić, że ludzie czują się bezpiecznie, komfortowo, zapominają o codziennym stresie. W końcu wyjechali na wakacje, by wypocząć. Podstawowym obowiązkiem rezydenta jest opieka nad gośćmi oraz informowanie. Klient, który wybiera się na zagraniczne wczasy z biurem podróży, często robi to po raz pierwszy. Zdarza się, że nie zna języka ani zwyczajów panujących w danym kraju. Dlatego do zadań rezydenta należy przekazanie informacji o miejscu wypoczynku, hotelu, posiłkach, sposobach spędzania wolnego czasu.
W niektórych biurach podróży ma miejsce wyraźna specjalizacja co do zakresu wykonywanych obowiązków. Na przykład wśród pracowników pracujących na destynacji wyróżnia się: service managerów, pilotów i animatorów. I tak service managerowie odpowiadają za sprawne funkcjonowanie serwisu wakacyjnego. Do ich obowiązków należy dysponowanie środkami finansowymi, organizowanie i nadzór pracy pilotów, kontrolowanie czy kontrahenci danego biura podróży - hotele, restauracje, touroperatorzy - należycie wypełniają warunki umowy z biurem. Piloci to osoby dbające o bezpieczeństwo i udany wypoczynek gości. Prowadzą transfery z i na lotnisko, organizują spotkania informacyjne, pełnią dyżury w hotelach. Są do dyspozycji gości i pomagają im rozwiązywać pojawiające się podczas wakacji problemy. Pełnią dyżury w biurze, prowadzą wycieczki fakultatywne, przyjmują reklamacje. Z kolei do zadań animatorów należy prowadzenie zajęć sportowych i kulturalnych, typu: gry sportowe, gimnastyka, kalambury, quizy, kabaret, zajęcia dla dzieci.


Kim są rezydenci?

Osoby, które chcą wykonywać zawód rezydenta powinny być otwarte, przebojowe, ciekawe świata, lubiące pracować z ludźmi. Nie mogą wstydzić się publicznych wystąpień. Muszą mieć dużo cierpliwości i umieć utrzymywać nerwy na wodzy. Nie można nikogo wyróżniać, aby ktoś inny nie poczuł się urażony. Rezydent powinien mieć dobrą pamięć, szybko uczyć się rozróżniać swoich klientów. W tym zawodzie sprawdzają się ludzie z łatwością nawiązujący kontakty, bezproblemowi, myślący pozytywnie i czerpiący przyjemność z rozwiązywania problemów. Bo na tym głównie ta praca polega. Niezbędne są również stalowe nerwy i umiejętność stanięcia ponad podziałami. Nie do przecenienia jest samo opanowanie i wieczny uśmiech niezależnie od pogody i nastrojów wokół. 
Zazwyczaj rezydentami są osoby w wieku 22 - 32 lat, posiadające biegłą znajomość przynajmniej jednego języka obcego. Rezydenta powinna cechować rozległa wiedza turystyczno - krajoznawcza dotycząca obszaru, na którym przebywają goście. Jak wszędzie, tak i tu sprawdzają się pasjonaci. Tę pracę trzeba po prostu kochać.


Szkolenia

Aby zostać rezydentem, należy przejść odpowiednie przeszkolenie. Zwykle odbywają się one za granicą, niekiedy część zajęć teoretycznych ma miejsce w kraju. Ćwiczenia prowadzone są w warunkach zbliżone maksymalnie do tych, w których przychodzi później pracować pilotom i rezydentom biur podróży. To pozwala kadrze kierowniczej wybrać swych pracowników spośród najlepszych kandydatów. Na szkoleniach rezydenci uczą się wielu rzeczy, począwszy od wypełniania dokumentów finansowych, poprzez umiejętność dyskusji z trudnym klientem, sztukę relaksacji, aż po umiejętność błyskawicznej publicznej improwizacji na zadany temat (np. "dlaczego trzymam prezerwatywy w lodówce"). Muszą pokazać, że są elastyczni i się nadają. 


Zarobki

Płace w branży są różne. Rezydenci raczej nie narzekają na zarobki, choć nie jest to zajęcie tak intratne, jak można by przypuszczać. Nie to jest jednak najważniejsze. Praca rezydenta to sposób na poznawanie świata, realizowanie własnych ambicji. Dla pracowników biur podróży dużo istotniejszy od wysokich zarobków jest fakt, że w ciągu roku mogą być na czterech różnych kontynentach, doskonalić język, poznawać nowych ludzi.

 

Komentarze
Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:~kitka
2014-11-11 10:46:44
hej:) chcialabym zostac rezydentką tak jak inni którzy tu już pisali... muszę napisac wypracowanie na temat kim zajmuja sie rezydenci. czy ktos mógłby mi pomóc? prosze... mój e-mail: kasiaspyra@o2.pl lub kasiaspyra2003@gmail.com piszcie!!!
~zirka
2014-02-13 19:58:53
siemka też chce być rezydentem byłam na wyspach zielonego przylądka i miałam super rezydentkę Ewelinę Nitecką . Ewelinko proszę odpisz szczerze tęsknie o momentu bycia na CAbo verde chce być reydentem
~qwertyuiop
2013-07-11 22:46:26
myślę, że jak człowiek, który ma pasję do podróży, chce poznawać inne kultury, ludzi, czy cokolwiek co go interesuje w danym kraju to cóż- wszystko ma swoje plusy i minusy i NIE NALEŻY SIĘ ZNIECHĘCAĆ. rezydent może ma mało wolnego czasu i musi być zorganizoway, ale jest to robota dobra dla tych którzy chcą połączyć podróże z pracą. ewentualnie można iść na marynarza ;) a jeśli chodzi o aspekt życia osobistego - tak to jeden z ogromnych minusów, ale niestety pasja też czasami stawia przed ciężkimi wyborami. jeśli chodzi o siłe charakteru i otwartość, w moim odczuciu jest to tak, że jak się gdzieś wyjeżdża to człowiek, który to lubi otwiera się na kraj, kulturę to i na ludzi. w niektórych krajach jest też bardzo gościnnie co pomaga w przełamaniu się. osoba otwarta na świat to osoba otwarta na ludzi. a ludzie są różni i siła w charakterze polega na wyrozumiałości, cierpliwości i obyciu. to można w sobie wyrobić.
~Julcia
2012-10-10 16:57:23
Cześć ;D Mam 14 lat i od kilku lat postanowiłam sobie że zostanę rezydentką ! Bardzo lubię jeździć po świecie. Byłam już w 12 krajach. Moja pasja wzieła się z tąd że kiedyś byłam na koloniach w Hiszpanii i był z nami rezydent bardzo spodobało mi się ta praca i od tej pory chcę iść do Technikum turystycznego:D Nie wiem czy mi się to uda ale chciałabym ;D Bardzo chciałabym dalej realizować to co kocham ;D Uczę się 3 języków obcych: Angielski, Niemiecki ,Hiszpański.
~Nika
2012-09-02 15:01:53
Cześć. Mam dopiero 14 lat, ale marzę od małej dziewczynki żeby zostać rezydentką. Jak byłam bardzo małym dzieckiem już latałam za granicę. Jestem w zwykłym gim. Macie jakiś pomysł co mam zrobić po gimnazjum? Proszę mi napisać na e-mail - nicolaaa91@wp.pl
~aga
2011-05-23 13:40:43
własnie mam zamiar zapisać sie na kurs od wrzesnia. Myśle ze jakos w czerwcu przyszłego roku zaczne szukać pracy. jednak ciagle zastanawia mnie fakt czy uda mi sie pogodzic studia (zaoczne ) z praca. czy ktoś sie w tych tematach orientuje?
~eh
2011-05-20 22:48:36
kurs dla rezydentów biur podróży można ukończyć również przez Internet - skocz.pl/kursrezydenta
~Natuś
2011-02-17 10:41:29
Hmm , przeczytałam dość dużo artykułów na temat zawodu rezydenta , również takich , że jest to ciężka i bardzo odpowiedzialna praca. Jednak to mnie nie zniechęca. Jestem w klasie 1 gimnazjum o profilu turystyczno-geograficznym. Już teraz uczę się załatwiać miejsca na biwaki , przygotowywać atrakcje miast , wymyślać ciekawe zajęcia jak również obszary które można zwiedzić. Uczę się także rozwiązywać trudne zadania jaki i rozwiązywać problemy związane z zakwaterowaniem wycieczki itp. Wszystko dzięki wychowawcy , który daje mi dużą szansę, wiedząc , że robię to co kocham. Zdaję sobie sprawę , że same chęci pozostania rezydentem nie wystarczą , potrzebne jest również doświadczenie i mocny charakter. Jestem jeszcze młoda więc to się we mnie wyrobi. Byłam na wycieczce z rodzicami w Egipcie i dużo rozmawiałam z moją rezydentką. Śmiała się , gdyż w sprawach wycieczek bardziej rozmawiałam ja , niż moi rodzice. Ten zawód mnie fascynuje. Myślę, że zwiedzanie wielu krajów , kontakt z ludźmi na świecie jest przynajmniej dla mnie najlepszą przygodą jaka może się przytrafić. Jeśli ktoś chciałby ze mną porozmawiać na ten temat pozostawiam numer gadu - 15658831. Pozdrawiam !
~blad
2010-12-18 09:33:04
aby zostac rezydentem trzeba ukonczyc kurs pilota wycieczek
~Kasia
2010-08-07 11:30:42
Witam wszystkich ;) mam troche pytan dotyczacych tego zawodu gdyby ktos mogl skontaktowac sie ze mna na podany adres e-mail bylabym bardzo wdzieczna kasiamcnk@gmail.com Z gory dziekuje
~traveling
2010-07-07 22:34:14
witam wszystkim, byłam rezydentką przez 4 lata w Tunezji i przez rok na Cyprze.. nie polecam,
~sabi
2010-06-15 15:18:20
pracowałam jako rezydent i mogę wam powiedzieć, że choć zawód wydaje się fantastyczny, ma swoje minusy: - brak możliwości założenia rodziny (ciągle w biegu) - za wszystkie niedopatrzenia ze strony biura podróży, przewoźnika, hotelarzy, ludzi i pogody odpowiadania REZYDENT! - dużo stresu związanego z powyższym - pod komórką 7/24 - trzeba znosić zachowania turystów, którzy CZĘSTO zachowują się poniżej jakiejkolwiek godności... Jeśli nie masz mocnych nerwów to zapomnij o tej pracy, albo zostań przewodnikiem albo animatorem- ich jakoś wszyscy lubią ;] (ale zarobki już mniejsze)
~Alex939
2010-05-27 18:45:43
Witam wszystkich :) Jestem młody, mam 13 lat i chciałbym w przyszłości być rezydentem. Wiem, że trochę za młody jak na razie, ale zawsze dobrze jest mieć jakiś cel na dalsze życie :) W tym roku, od września idę do 1 Gim. Jestem z Chorzowa i szukam jakiegoś gimnazjum o profilu turystyczno-rezydenckim, lub turystycznym. Bardzo chciałbym pracować jako rezydent. Szybko poznaje ludzi, lubię przebywać w ich towarzystwie, pomagać w problemach :) Od małego fascynuję się światem, zabytkami itp. Jeżeli macie do przekazania mi jakieś niezbędne informacje to z góry dziękuję. Na te forum wchodzę czasami, więc będę czekał na odp :) Pozdrawiam wszystkich :) :)
~martinovna
2010-04-14 22:44:39
Witam wszystkich którzy chcą być rezydentami. Ja pracuję w tej profesji już sporo czasu. to jest bardzo odpowiedzialna praca. Trzeba być dostępnym pod nr tel. 24/h, baardzo cierpliwym i umieć znajdowac rozwiązanie problemów, kiedy jest to praktycznie niemożliwe. A klienci są różni. Jedni przyjeżdzają z napisaną już w samolocie reklamacją, inni nie potrafią odróżnić biletu od przywieszki bagażowej, albo taksy klimatycznej od klimatyzacji. Kiedyś miałam przez 2 miesiące epidemię grypy żołądkowej i te 2 miesięce spędziłam w szpitalach, tłumacząc, co dolega każdemu. Kiedy turysta zostanie okradziony, to też trzeba mu pomóc na komisariacie przy sporządzaniu protokołów wyrządzenia szkody, itp. Czasem bywa, że przyjeżdza się z nową grupą do hotelu, a tam nie ma miejsc, aby ich zakwaterować i w tym momencie trzeba użyć wyobraźni, bo nie można ich zostawić i powiedzieć, że nic nie da się zrobić. Najbardziej męczące są transfery. Zawozi się turystów na lonisko, a następnie przywozi nowych, czasem są kilkugodzinne spóźnienia samolotów i trzeba spędzac noce w autokrach. Kolejna rzecz to spotkania informacyjne. Tu trzeba wiedzieć wszystko.Jakie są atrakcje w miejscowości, o której godzinie czynne muzea, kościoły, wystawy, parki wodne, gdzie jest poczta bankomat, wypożyczalnia sprzętu wodnego, dyskoteka. Ile kosztują wstępy, jak dojść, dojechać do.... i takie tam. Wystarczy, że czegoś nie wiesz, to już można usłyszeć że jest się niekompetentnym. sporo jest też pracy biurowej. Przesyłanie raportów do biura w Polsce ze zgłaszanych problemów przez turystów, rozwiązanie ich, ze sprzedaży wycieczek, ile osób kupiło, za ile, jaka jest średnia ze sprzedaży. Jest bardzo mało czasu wolnego. Więc ci którzy myślą, że będą się wylegiwać na plaży przez parę miesięcy, popijać drinki allinclusive i cieszyc się, że to wszystko mają za darmo lepiej niech sie za to nie biorą, bo nie tylko zawiodą turystów, ale też zrobią negatywną reklamę biurom, ktore przecież na was liczą i wam zaufały dając tę pracę. Aby zostać rezydentem, wystarczy zrobić kurs pilota wycieczek, a następnie zdać egzamin w urzędzie marszałkowskim, i dobrze wypaśc na rozmowie kwalif. w biurze. Ja musiałam opowiedzieć o jakimś zabytku z mojego miasta, tak jakbym miała przed sobą turystów i do nich mówiła, powiedzieć co wiem o firmie i dlaczego chcę u nich pracować, napisać test z procedur, czyli co robimy po kolei, gdy np. trysta zgubi dokument, złamie nogę, gdy w hotelu nie bedzie wody przez 5 godzin, itd i w koncu napisać test ze znajomości kraju, w ktorym chce się pracować- polityka, historia kultura, zabytki, kuchnia, zwyczaje. acha i jeszcze rozmowa w jęz, angielskim. Zyczę powodzenia!
~saruman
2009-11-20 22:07:53
Polecam zapisać się na kurs pilota-rezydenta nawet w gimnazjum, zdać egzamin, a papiery pilota dostaniesz po zakończeniu szkoły średniej. Najlepsze kursy w wielkopolsce ( 3 x w roku) robi biuro ATUT TOURIST, do odszukania w sieci :-)
~saruman
2009-11-20 21:51:07
aby zostać dobrym rezydentem trzeba zacząć od dobrego kursu pilotów, polecam ATUT TOURIST w Poznaniu.Kurs może zrobić nawet gimnazjalista, ale zaświadczenie o ukończeniu kursu dostaniecie po ukończeniu szkoły średniej i zdaniu egzaminu państwowego na pilota wycieczek.Biuro które rekomenduję robi kursy 3 x w roku,można ich odszukać w sieci :-)
~Jagoda
2009-09-13 18:26:44
hej:] Ja też mysle zeby zostać rezydentką... i chyba będę.. mam dopiero 16 lat . Za 3 lata chcę studiować Orientalistyke-Turkologie, bo właśnie chcę w Turcji być rezydentką. Myślę, że mi się uda spełnić moje marzenie, bo Turcja to mój drugi dom. Jeżeli chodzi o studia to rozmawiałam z wieloma rezydentkami bo dużo podróżuje z rodzicami to jedna skończyła też orientalistyke, druga turystyke, trzecia coś coś tam.. a jedna studiowała prawo, i doszła do wniosku, że nie odnajduje się w tym i zrobiła kursy i została rezydentką.. Rezydentka to nie praca na całe życie, dlatego chcę pozniej otworzyć biuro podróży. Generalnie to nie chciałabym pracować jak inni od 8 - 15 za biurkiem w garniaku..pss mnie to nudzi, a pamiętajcie. że trzeba robić to co się kocha !! 3 mam za was kciuki i pozdrawiam :]
~Ewe.
2009-08-02 22:42:53
Moim zdaniem jest to bardzo interesująca praca :)
~Madziaa :)
2009-07-24 18:30:50
czesc :) Witam wszystkich bardzo serdecznie :) mam pytanie ten kurs pilota w jakim wieku można zrobić ja mam 16 lat ! i bardzo chce zostać przewodnikiem :) Pozdrawiam cieplutko !
~Jupik
2009-07-15 16:57:32
żeby zostac rezydentem, nie trzeba miec studiów, można to robic np jako praca wakacyjna podczas studiowania. jest to praca bardzo ciężka więc nie polecała bym jej jako jedyną pracę całoroczną. jestto raczej "dodatek" dla młodych ludzi. Myślę, że wystarczy znajomośc jezyka kraju w którym chce się pracowac jako rezydent.