Zawody


Inżynier elektronik

Elektronika jest nauką techniczną, która zajmuje się obsługą, konstruowaniem i naprawą urządzeń elektronicznych, przyrządów pomiarowych, aparatury medycznej, sprzętu powszechnego użytku takiego jak: telewizory, monitory, magnetowidy, radioodbiorniki, telefony komórkowe czy komputery. Elektronika rozwija się bardzo intensywnie i nie ma już dziedziny przemysłu, która nie opierałaby się na elektronice. Podstawowe znaczenie ma ona w: telekomunikacji, informatyce, automatyce, astronomii (np. radioteleskopy), medycynie. Postęp w dziedzinie elektroniki i technologii elektronicznej wymaga zatrudnienia licznej kadry specjalistów.

 

Kim jest inżynier elektronik? Stanowiska pracy

Podstawowym celem pracy inżyniera elektronika jest utrzymanie techniki elektronicznej na odpowiednio wysokim poziomie oraz zapewnienie jej rozwoju, tak aby sprostać rosnącym potrzebom społecznym w tej dziedzinie.

Inżynier elektronik może się realizować zawodowo na różnych stanowiskach związanych z:

 • prowadzeniem nadzoru i kontroli,
 • prowadzeniem prac projektowych,
 • prowadzeniem prac naukowych i badawczych,
 • nadzorowaniem produkcji w zakładzie produkcyjnym.

Podziałowi temu można przyporządkować typowe lub bardzo zbliżone do siebie czynności, jakie wykonuje inżynier pracujący w różnych zakładach i firmach związanych z elektroniką.

Dla lepszego zrozumienia charakteru jego inżyniera elektronika, należy nakreślić obraz współczesnej elektroniki i kierunki jej szybkiego rozwoju. Dzieli się ona na takie tradycyjne działy jak:

 • technologia i urządzenia elektroniczne,
 • radiokomunikacja i telewizja,
 • elektronika przemysłowa,
 • urządzenia komputerowe i informatyczne.

Nowym i wysoce perspektywicznym jest dział mikroelektroniki, który stanowi podstawę rozwoju nowych rozwiązań sprzętowych. Nowe technologie mikroelektroniki, oparte na półprzewodnikach, są motorem napędowym elektroniki powszechnej, obecnej we wszystkich dziedzinach techniki. Elementy czynne, układy scalone w postaci prototypów, powstają w dużych światowych firmach. Specjalność: urządzenia elektroniczne związana jest z projektowaniem układów i urządzeń, mających zastosowanie w wielu dziedzinach: medycynie, transporcie, energetyce i wszędzie tam, gdzie wymagane jest sterowanie i kontrola.

Zbliżonym działem jest elektronika przemysłowa. Zajmuje się ona sterowaniem procesami produkcyjnymi, pozwala wprowadzić pełną automatykę produkcji, zapewniając wyższy poziom jakościowy i ilościowy produkcji. Projektowanie i uruchamianie automatyki i robotyki elektronicznej jest obecnie jednym z ważniejszych zadań dla inżynierów elektroniki. Rola inżyniera elektronika w zakładach wyposażonych w zautomatyzowane linie produkcyjne ogranicza się do kontroli i nadzoru nad oprogramowaniem komputerów sterujących i urządzeń wykonawczych. Radiokomunikacja i telewizja jest typowym zastosowaniem elektroniki i w tej dziedzinie widać naocznie stały rozwój. Poszerza się zakres widma częstotliwościowego wykorzystywanego w radiokomunikacji, osiągając wartości kilkuset gigaherców, w zastosowaniu do radiokomunikacji satelitarnej. Elektronika mikrofalowa jest przyszłościowym kierunkiem, ze względu na „tłok" istniejący w niższych zakresach, niezależnie od innych zalet tego pasma. Telewizja w nowych rozwiązaniach dąży do standardów o podwyższonej jakości przekazu (wysokiej rozdzielczości).

Na szczególną uwagę zasługuje elektronika komputerowa, sumująca w zastosowaniach praktycznych najnowsze osiągnięcia technologiczne. Nieograniczone możliwości zastosowania techniki komputerowej czynią z niej najbardziej przyszłościową specjalność. Już w obecnym okresie nakłady finansowe na rozwój tej dziedziny wielokrotnie przewyższają pozostałe dziedziny. Obserwując nasze otoczenie zauważamy, że podobnie jak na świecie, komputery weszły do życia codziennego, są w bankach, supermarketach, hotelach i szpitalach, biurach i laboratoriach. Towarzyszy im całe elektroniczne otoczenie związane z siecią, telekomunikacją i osprzętem.

Większość stanowisk pracy inżyniera elektronika jest związana z nowoczesną techniką i jej zastosowaniem w urządzeniach elektronicznych. W zakładzie produkcyjnym inżynier elektronik w oparciu o współczesną technologię realizuje prace projektowe i kieruje produkcją nowych urządzeń. W placówkach naukowo-badawczych wykonuje zadania związane z rozwojem swojej dziedziny, badaniem i praktyczną oceną urządzeń oraz nowych układów stosowanych w technice. W zakładach produkcyjnych wdraża nowe rozwiązania i kieruje pracą ekip konserwacyjnych. Realizując te czynności, inżynier elektronik posługuje się specjalistyczną aparaturą pomiarową, komputerem i specjalistycznym oprogramowaniem.

 

Droga kształcenia

Do wykonywania pracy w zawodzie inżyniera elektronika niezbędne jest wykształcenie wyższe o specjalnościach elektronicznych, takich jak:

 • aparatura elektroniczna,
 • technologia elektronowa,
 • cyfrowe systemy i systemy elektroniczne,
 • systemy pomiarowe,
 • elektronika bardzo wielkich częstotliwości,
 • elektronika medyczna,
 • elektronika morska,
 • radioelektronika,
 • przetwarzanie sygnałów i obrazów,
 • elektronika powszechnego użytku,
 • mikroelektronika i aparatura technologiczna
 • specjalności związane z systemami komputerowymi.

 

Z perspektywy rynku pracy

Popyt na pracę elektroników w Polsce jest wynikiem światowej koniunktury. W ostatnich latach bardzo rozwinęła się branża radiowego przesyłu danych. Zalicza się do niej łączność komórkowa, a także takie technologie, takie jak Bluetooth czy Wi-Fi. Jeszcze dziesięć lat temu projektant radiowych układów scalonych miał w Europie trudności ze znalezieniem pracy. Dziś tacy specjaliści są intensywnie poszukiwani.

 

Polecane strony

http://www.elportal.pl/ea

http://hobby-elektronika.eu

 

Źródło:

1. http://zawody.kaszkur.pl

Komentarze
Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:~Elektronik w biznesie
2016-04-23 12:36:57
Praca dla ludzi po tym kierunku jest w Polsce. Chociażby Samsung albo ostatnio Comarch Technologies. Przy czym nie wystarczy sama znajomość sprzętu, trzeba umieć go oprogramować, pracować koncepcyjnie, łączyć technologię i biznes, generalnie umieć tworzyć produkty, które ktoś będzie chciał potem kupować.
~Elektronik w biznesie
2016-04-23 12:31:48
Polecam elektronikę i inżynierię komputerową. Połowa to sprzęt reszta programowanie. Można wstrzelić się zarówno w elektronikę jak i informatykę. Rozwój IoT, urządzeń mobilnych i aplikacji dla nich, to szansa właśnie dla ludzi o tej specjalizacji.
~medicore
2016-04-06 17:24:42
bardzo plułem sobie w brodę, ze nie poszełem na elektronikę... ale widząc co sie dzieje w branży i czytając ludzi sfrustrowanych i wymęczonych polackim syfem mozna powiedzieć, ze w sumie dobrze sie stało, ze nie zmarnowałem 5 lat. Lepiej spakowac swoje graty i wyjechać z tej biedy do krajów cywilizowanych i być tam kimkolwiek sie chce być i żyć jak człowiek a nie jak cygan
~YU
2016-01-18 17:37:05
No prawdopodobnie przedmówcy mają rację. Według mnie w Polsce nie projektuje się prawdziwej elektroniki. Są tylko firmy krzaki , które za niewielką pensję oferują spore zagadnienia. Ja nieco orientuje się w projektowaniu TV ale co z tego jak ostatnie fabryki zakończyły działalność 2007 roku. Przemysł w Polsce był zniszczony celowym działaniem zagranicznych "reformatorów" , którzy dopomagali rozkraść to co zostało. Jeszcze na początku lat 90 były fabryki półprzewodników , wszystko zostało zniszczone razem z kadrą. Celowa robota :). Chiny startowały w 88 roku ze znacznie gorszego poziomu. Polska gospodarka bez nowoczesności zawsze będzie daleko za innymi Państwami ale widać nikt z rządzących nie działał na korzyść narodu tylko wykonywał polecenia obcych mocodawców.
~wasliw
2015-08-22 11:48:58
Wydaje mi sie ze jestem w podobnym wieku jak Paszczak i mieszkam rowniez na Slasku. Oczywiscie w naszym Kraju po 50 latach socjalizmo/komunizmu musi uplynac wiele lat zeby dojsc do mozliwosci zarowno finansowych jak rowniez technologicznych podobnych jak w krajach ktore mialy szczescie nie uczestniczyc w eksperymencie komunistycznym. Jednak 25 lat po roku 89-tym dalo szanse wielu ktorych bylo stac na podjecie ryzyka prywatnego biznesu - szczegolnie w dzidzinie elektoniki i informatyki. POSZUKUJE ZDOLNEGO ELEKTRONIKA DO PRAC PROJEKTOWYCH W OKOLICACH GLIWIC / ZABRZA Kontakt mailowy: wasliw@wp.pl
~Paszczak
2015-04-08 19:29:02
Powiem Wam drodzy szczerze to serce pęka jak się patrzy na przemysł elektroniczny w Polsce. Ja wychowałem się w Tyskim ZEG-u, którego już nie ma. Mój nauczyciel jeden opowiadał jak w latach 70-tych przyjeżdżali tam na szkolenia ludzie z Korei Południowej oglądać jak wygląda nowoczesna na tamte czasy oczywiście linia produkcji elektroniki. Inny nauczyciel odradzał mi studia na kierunku związanym z elektroniką. Niestety zamiłowania były silniejsze i nie posłuchałem go. Przeszedłem wszystkie etapy edukacji począwszy od szkoły zawodowej poprzez technikum a kończąc na studiach na kierunku Elektronika. Potwierdzam jest to naprawdę ciężki kierunek. Prawdziwi pasjonaci tej dziedziny mogą pozostać jedynie pasjonatami bo i same studia często powodują, że pasja przestaje być już pasją tylko żmudnym i stresującym zaliczaniem kolejnej sesji. Z perspektywy mogę więc powiedzieć, że nie jest on go końca przeznaczony dla typowych miłośników elektroniki ale ludzi, którzy na 100% zdecydowani są porzucić ten dziwny kraj i wyjechać za granice pracując dla tamtejszych firm (bo u nas zagraniczne korporacje tez udają że trochę lepiej płaca od krajowych). Nawet "atrakcyjne dodatkowe 1000zł" różnicy to jest nic jak ktoś decyduje się przemieszczać np.:50km z miejsca zamieszkania. Polska to nie USA z drewnianymi szopami do wynajmu i odsprzedaży. Potwierdzam ekonomicznie jest to totalnie nieopłacalne chyba ze ktoś ma wyjątkowe szczęście co do lokalizacji i dokładnego profilu specjalizacji. Potwierdzam przedmówców 3500 netto max oczywiście z bardzo dobrym angielskim. Potwierdzam również to, że elektronika jest jak medycyna. Taki specjalista praktycznie jest uwiązany do firmy ze swoja wąska specjalnością na cale życie. Pominąwszy już zarobki w polskich firemkach żyłujących do bólu można sobie tylko zszarpać nerwy. Ewentualnie można próbować rozkręcić coś swojego co tez nie jest łatwe jak wielu z Was pewnie wie. Może trochę ponarzekałem ale mówię jak jest. Na dodatek musze jeszcze połozyć wisienkę na tort i powiedzieć, że Polska to gn..j jakich mało szukać na świecie pomijając oczywiście państwa 3-go świata. Tylko pismaki twierdzą, że u nas rozwijają się nowoczesne technologie i że wszystkim płaca po 10k netto. Dlaczego tak jest to już rozmowa na zupełnie inny temat.
~ADam
2014-12-17 11:03:42
Poszukuję SQA z wykształceniem Elektonicznym. Dobra oferta! adam.mikolajewski@electrolux.com
~Piotr
2014-06-03 22:54:37
Cześć. Odradzam studiowanie elektroniki czystej. Większy sens jest studiowanie EIT (ELEKTRONIKA I TELEKOMUNIKACJA) chociaż zarobki po skończeniu też nie są jakieś wysokie. Lepiej jest studiować informatykę lub elektrotechnikę ( po tych kierunkach zarobki są min 4 tys zł). W elektronice teraz jest zastój w Polsce, w sumie to zawsze tak było. Polska to kraina outsourcingu, zagraniczne firmy szukają roboli którzy będą jakies mechaniczne prace wykonywać, powielać rozwiazania wymyslone na zachodzie. Większość układów elektronicznych jest projektowana w USA, Niemczach. Po elektronice najczęściej można skończyć w sklepie RTV lub w punkcie naprawy komórek. Zarobki tam to co najwyżej 2 tys zł. Nie wiem czy warto sie męczyć przez 5 lat, a jest to naprawdę bardzo cięzki kierunek !!!!!
~Piotr
2014-04-22 10:06:14
Witam serdecznie, pilnie poszukujemy Inżyniera Elektroniki dla naszego Klienta działającego w branży automotive na terenie Kwidzyna. Doświadczenie jest mile widziane, ale nie jest warunkiem koniecznym. Praca w dogodnych godzinach i warunkach, atrakcyjne wynagrodzenie i bardzo duże możliwości rozwoju zawodowego. Osoby zainteresowane prosimy o przysyłanie CV na adres rekrutacja@iqs.pl lub kontakt telefoniczny pod nr 530 445 509. Pozdrawiam, Piotr
~Cyclad - NLZ
2013-08-27 15:21:39
Witam serdecznie, Dla mojego Klienta, międzynarodowej firmy z branży motoryzacyjnej, poszukuję obecnie osoby z con. rocznym doświadczeniem w rozwoju układów elektronicznych i produktów w branży motoryzacyjnej do pracy w Krakowie na stanowisku Inżyniera Elektronika. Pracodawca oferuje atrakcyjne wynagrodzenie, stabilne zatrudnienie, duże możliwości rozwoju zawodowego (szkolenia oraz zagraniczne wyjazdy służbowe) oraz ciekawą pracę w centrum R&D, z dostępem do najnowocześniejszych technologii. Osoby zainteresowane proszę o przesłanie CV na adres: nlz@cyclad.pl, w temacie wiadomości wpisując: "Technik Elektronik - uczelnie.info". Z przyjemnością wtedy prześlę szczegóły danej oferty oraz będę się kontaktowała telefonicznie. Pozdrawiam serdecznie!
~elektronik programista
2013-01-19 23:38:20
Jestem głównie projektantem hardware'u, ale oprogramowuję też swoje urządzenia (mikrokontrolery, FPGA). Piszę też drobne programy na PC (interfejs użytkownika). Z lekka żałuję, że nie poszedłem na informatykę (lepsze pieniądze), ale z perspektywy czasu wiem, że szybko wypaliłbym się zawodowo - tylko klepanie kodu. A w elektronice mam urozmaicenie: koncepcja, schemat, layout, program, montaż prototypu, testowanie, badania, instrukcja obsługi, dokumentacja produkcyjna i projektowa. Potwierdzam, że ciężko znaleźć pracę jako projektant elektroniki. W Polsce jest mało firm i miejsc pracy dla takich specjalistów. Powód: elektronika wymaga dużego kapitału - sprzęt, prototypy, badania, spełnienie norm, potem koszty produkcji, reklamacji i inne związane z fizycznością wyrobu. Programowanie jest o wiele tańsze - programiście wystarczy komputer i wykupienie licencji na programy potrzebne do pracy. Co najwyżej sporo jest pracy dla elektroników serwisantów. W pierwszej pracy (polska mała firma) na start dostałem 2500 zł netto. Po 3 latach 3100 zł netto. Zagraniczne koncerny, które też są w Polsce płacą zdecydowanie więcej, bo min. 4000 zł netto. Jednak poszukują raczej ludzi z doświadczeniem (min. 2 lata), rzadko biorą ludzi świeżo po studiach, przy czym jest jeden wyjątek: biorą świeżaków, jeżeli byli wcześniej na praktykach i się sprawdzili, a jeżeli mieli pracę dyplomową związaną z profilem firmy, to już bardzo fajnie. Dlatego warto iść na praktyki do takich koncernów nawet na całe 3 miesiące w wakacje. Aż na 3, bo przez 1 miesiąc nic się nie nauczysz i się nie wykażesz. Jeżeli ktoś nie jest elektronikiem z powołania, to lepiej niech idzie na informatykę - miejsc pracy jest mnóstwo. Często przeglądam oferty pracy dla inżynierów i niewiele widzę ofert dla elektroników, a całe mnóstwo dla programistów .NET, Java oraz ostatnimi laty aplikacji mobilnych. Poza tym programiści więcej zarabiają. Na start spokojnie 3000 zł netto, a po 3 latach 4000 zł to totalne minimum. Na koniec bardzo istotny powód dlaczego elektronikom ciężko znaleźć pracę, nawet gdy są oferty dla elektroników: elektronika jest jak medycyna - ma dużo specjalizacji: radiowiec, optoelektronik, programista FPGA itd. Nie sposób mieć doświadczenie we wszystkim. Całe karierę byłeś optoelektronikiem i jesteś geniuszem w tym, ale nikt nie przyjmie cię na radiowca, programistę FGPA czy coś innego, bo nie masz doświadczenia w tym.
~elektronik
2012-10-15 23:29:13
Pierwsza praca na swój rachunek - w słabszym miesiącu 4000 zł na rękę. Praca 10 godzin dziennie, myślenie o pracy - bez przerwy.
~q
2012-09-23 20:07:40
Szkoda czasu, ciężko potem znaleźć pracę w zawodzie. Już lepiej iść na informatykę i zostać programistą...
~xyzabc
2011-03-25 09:27:34
W 2010 roku skończyłem elektronikę na PG. Już prawie 6 miesięcy pracuję w zawodzie. W swojej pierwszej pracy dostaję 3000 zł na rękę. Musiałem się jednak przeprowadzić, no i udało mi się bardzo dobrze wstrzelić w wymagania pracodawcy. Chciał kogoś z mojej specjalności, a moim sporym atutem była też dobra znajomość kilku języków programowania, oraz bardzo dobra znajomość języka angielskiego.
~mgr inż.elektroniki2
2011-02-10 20:43:41
Jeśli jesteś dobry tzn. masz umiejętnosci i wykształcenie odpowiadajace w 90% wymaganiom pracodawcy to dostaniesz 2800zł-3000zł po roku pracy przy czym pracodawca jest dużą lub średnią międzynarodową firmą przeważnie w okolicy dużej aglomeracji. Powiem wan szczerze uczcie się co najmniej jednego języka obcego. Angielski obowiązkowo.Bez tego to 2000zł nie przekroczycie. W Polsce nie opłaca się studiować elektroniki bo wysiłek skonczenia studiów nie jest adekwatny do zarobków. Ja ukończyłem technikum elektroniczne potem elektronika na polibudzie, angielski na poziomie komunikatywnym i powiem szczerze nie opłaca się tego studiować.
~pwicijewski@yahoo.com
2010-07-30 00:53:19
Czy moglibysmy porozmawiac? Napisz.
~tech elektronik.
2010-06-06 17:07:24
Potwierdzam ten artykuł.
~mgr inż. elektronik
2010-04-14 16:06:57
Treść tego artykułu napawa optymizmem studiujących owy kierunek, ale może warto przestać kłamać. Zacząłbym od tego, że w Polsce nie ma dużych, międzynarodowych firm zajmujących się elektroniką. Nawet jeśli są to ich biura konstrukcyjne są na zachodzie. Polska to raczej montowania niż kuźnia nowych rozwiązań. W praktyce pozostaje praca w małych firmach, których jest dość dużo ale realna pensja po studiach to nieco ponad 2tys netto, po kilku latach można dojść do 3-3,5tys netto. Żadna rewelacja a praca jest bardzo wymagająca i odpowiedzialna.
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Szczegółowe informacje znajdują się w POLITYCE PRYWATNOŚCI I WYKORZYSTYWANIA PLIKÓW COOKIES.

OK, rozumiem