Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Zawody


Charakteryzator

Pasja, zaangażowanie, warsztat i chęć poszukiwania nowych technik i inspiracji – to cechy, które powinien posiadać każdy charakteryzator.

Twórca…

Charakteryzator to osoba, która za pomocą kosmetyków, peruk, zarostów i całego arsenału innych środków nadaje twarzy i sylwetce aktora cechy wieku i osobowości odtwarzanej przez niego postaci. Zamienia ona wygląd aktorów tak, aby jak najbardziej odzwierciedlali oni swoje role.

Grunt to pomysłowość!

W tym zawodzie liczy się przede wszystkim pomysłowość, wyobraźnia plastyczna oraz zdolność pracy w ekstremalnych warunkach. Warto być cały czas na czasie – śledzić nowe kosmetyki, trendy, techniki, a także poszukiwać inspiracji w życiu codziennym.

Wykonywanie tego zawodu wiąże się z wypracowaniem swojego stylu. Dlatego też droga do tego zawodu nie prowadzi przez uczelnię, ale głównie przez praktykę i naukę u mistrzów. Potrzeba tu własnego doświadczenia i lat pracy. Charakteryzator jest sam dla siebie nauczycielem.

Kandydat do tego zawodu może najpierw skończyć studia, np. artystyczne, z zakresu sztuk plastycznych, a potem nauczyć się charakteryzacji w jednej z wielu szkół charakteryzacji. Nauka w takiej szkole nie trwa długo – wystarczy rok przygotowań, pod warunkiem, że adept charakteryzacji jest np. absolwentem studiów wyższych. Nauka polega głównie na praktykach w szkolnych pracowniach i na zewnątrz, np. na planie filmowym lub w teatrze. Słuchacze trafiają do przyszkolnych charakteryzatorni, które są specjalistycznie wyposażone, np. w wiele punktów oświetleniowych, pozwalających na otrzymanie oświetlenia o mocy porównywalnej ze studiem telewizyjnym. W programie nauczania jest zawsze charakteryzacja filmowa, telewizyjna, teatralna i modowa, a także wizaż, stylizacja ubioru, dynamiczne i statyczne efekty specjalne. Obejmują one takie czynności, jak rysunek, kreowanie postaci, perukarstwo, wyrób wąsów, bród oraz baków, klejenie zarostów, analiza kolorystyczna itp. Po skończeniu takiej szkoły można zostać asystentem charakteryzatora.

Gdzie do pracy?

Absolwenci szkół charakteryzacji szybko dostają pracę. Ci najlepsi są niemal od razu doceniani. To zasługa solidnego warsztatu, bez którego praca w zawodzie charakteryzatora nie byłaby możliwa, a poza tym talentu, motywacji i umiejętności współpracy w dużej grupie osób. Pracę można znaleźć w teatrach, na planach filmowych i w studiach telewizyjnych. 

A za ile?

W tym zawodzie trudno jest oszacować dokładnie zarobków, ale można liczyć na przyzwoite dochody. Najwięcej zależy oczywiście od popularności charakteryzatora, od tego, ilu ma klientów, i od liczby zleceń. Dlatego tak ważna w tym zawodzie jest praktyka i samorozwój.

Źródło: "Zawód z pasją" P. Hebda, J. Madejski
Komentarze
Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:~kasia
2013-09-29 15:43:30
a na jakich uczelniach można studiować charakteryzacje?
~Ambasaror WSA w Warszawie
2013-05-31 12:50:53
charakteryzacja.pl masz jakieś pytania? napisz: magdalena.slusarczyk3@wp.pl