Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Zawody


Nauczyciel

Dawniej przewodnik, mistrz, wychowawca, obecnie – nauczyciel. Zawód z długą tradycją i bogatą historią.

Obecnie polski nauczyciel – zgodnie z Kartą Nauczyciela – musi mieć wyższe wykształcenie z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym lub wykształcenie uzyskane w tzw. zakładzie kształcenia nauczycieli. Musi on również przestrzegać podstawowych zasad moralnych, spełniać warunki zdrowotne niezbędne do wykonywania zawodu i realizować podstawowe funkcje szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą.

Nauczyciel to przede wszystkim specjalista odpowiednio przygotowany do prowadzenia pracy dydaktyczno-wychowawczej w szkołach na różnym szczeblu oświaty i szkolnictwa wyższego.

Pasja i powołanie

Dobry nauczyciel to taki, który wykonuje swoją pracę z pasją, posiada predyspozycje interpersonalne i społeczne. Powinien być również otwarty na problemy innych i posiadać wiedzę na temat swoich uczniów. Ważna jest zdolność empatii, a także umiejętność przekazu werbalnego.

Ucz się, ucz...

Aby zostać nauczycielem należy ukończyć odpowiednie studia. Ważne jest, aby posiadać kwalifikacje pedagogiczne. Kandydat na nauczyciela rozpoczyna więc studia na kierunku, którym jest zainteresowany, pod warunkiem, że posiada on specjalność nauczycielską. Ściślejsze wymagania obowiązują natomiast nauczycieli nauczania początkowego, którzy muszą ukończyć specjalność pedagogiki wczesnoszkolnej w ramach kierunku pedagogika. Ta praca wymaga bowiem nieco innych umiejętności i predyspozycji niż praca z dziećmi starszymi.

Kariera

Nauczyciel przede wszystkim może pracować w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Znajduje on również zatrudnienie w zakładach opiekuńczych, które prowadzą zajęcia szkolne, bądź w jednostkach zamkniętych. Miejscem zatrudnienia nauczyciela może być szkolnictwo niepubliczne, instytucje edukacyjne, placówki prowadzące kursy i szkolenia. Może wreszcie prowadzić indywidualnie korepetycje albo założyć firmę edukacyjną o takim charakterze.

Pensja

Pensje nauczycieli nie są wysokie, zwłaszcza na początku pracy. Z latami znacznie wzrastają, choć i tak nie są adekwatne do umiejętności i nakładu pracy. Podstawą jest tzw. wynagrodzenie zasadnicze, które zależy od stopnia awansu i kwalifikacji. Do tego dochodzą dodatki uzależnione od indywidualnej sytuacji nauczyciela oraz od tego, w jakiej pracuje gminie. Dodatków jest kilkanaście np. dodatek stażowy (za wysługę lat) wynosi 1 procent wynagrodzenia zasadniczego za rok stażu, ale nie więcej niż 20 procent.

Źródło: "Zawód z pasją" P. Hebda, J. Madejski

Komentarze
Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:~lesti
2015-01-02 17:55:26
Trudny fach, ale dobrze przygotowany, nowoczesny nauczyciel, który jest dobrym pedagogiem i edukatorem na pewno ma bardzo duże szanse na rynku pracy. Tylko oczywiście musi być naprawdę porządnie wykształcony i znać nowoczesne metody edukacji. Znajomi, którzy skończyli pedagogikę w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. J. Korczaka jakoś nie narzekają na brak pracy i spełniają się zawodowo.
~femmeparisienne
2013-07-09 17:24:46
5tys to mało?? To Ty chyba nie wiesz co to znaczy mało zarabiać. Nauczyciele są znani z ciągłych lamentów, ale bez przesady!!!
~
2013-04-07 22:44:29
Po studiach nauczycielskich będzie coraz gorzej o pracę ze względu na reformę (kocham to słowo) szkolnictwa ponadgimnazjalnego, która wprowadziła między innymi przekształcenie ogólniaków w licea profilowane: takiej, np. chemii nauczyciel uczy tylko w klasach biologiczno-chemicznych a takich klas jest zazwyczaj jedna, góra dwie w danej szkole (na danym roku oczywiście: w sumie jest ich max 6). Powoduje to, że nauczyciele nie wyrabiają etatów, gdzie wcześniej (gdzie chemię przynajmniej przez dwa lata miały wszystkie klasy liceum) gonili po dwa - trzeba szukać zatrudnienia w kilku szkołach jednocześnie, o co też nie jest wcale tak łatwo...
~biednybiedak
2013-03-10 00:18:37
ucze j angielskiego!! skonczylem filologie angielsko (dziennie) oraz awf (zaocznie) nauczam juz 4 lata. To jee den z najgorszych zawodow!!! Ucze 31 godzin w szkole , oraz od 16 do 20 w British school (wtorki i czwartki) a w (poniedzialki srody piatki) od 16 do 20 pracuje jako pracownik gminy i nauczam 2 razy w tygodniu jej pracownikow !! Nie mam czasu dlam mojej dziewczyny dla znajomych i rodziny!!wstaje 7 rano ide do pracy na7 30 zeby wypracowac godziny za darmo przychodze o 20 i tak nawet w piatki!!! ponadto w sobote od 10 do 12 jestem dalej w gminie. Za to wszystko mam prawie 5000
~ziom
2012-10-27 14:35:16
skonczcie pie*dolic ... wiem ile zarabiaja nauczyciele nauk scislych takich jak matematyka, fizyka itd. oraz nauczyciele jezykow obcychW szkole moze duzo nie dostaja, ale na korepetycjach sie dorabiaja jak malo kto. Wystarczy, ze od poniedzialku do soboty maja rozpisane korepetycje (dziennie 4 osoby) z tego za godzine nauczania 30 zl. to teraz 4 x 30 x 6 = 720 zl na tydzien, co na miesiac daje 2880 zl. z samych korepetycji na miesiac wyciaga 3 tys + jakies 2 tys, ktore zarabia w szkole razem daje 5 tys. Jak na polskie zarobki 5 ty to bardzo duzo. I napisze wiecej, nauczycieli nauk scislych i jezykow obcych, ktorych znam to maja wybudowane domy, calkiem dobre samochody i ogolnie na brak pieniedzy do zycia nie narzekaja. Mam takze nauczycieli w rodzinie i wiem jak jest i ile maja pieniedzy. Co innego taki naczyciel polskiego, korepetycji zbytnio nie udziela bo to przedmiot, ktorego da sie nauczyc, tak samo jak wos, historia itd. to rozumiem.
~ewka
2012-08-23 14:28:25
Udzielam korepetycji z matematyki od 3 lat. Bardzo lubię uczyć, ale przez te niskie zarobki nigdy sie nie zdecyduję na ten zawód.
~m.s
2012-07-05 21:20:38
to zajebiście .
~suchy
2012-06-10 18:38:18
wera; a potem emocje wykorzystuje na Bogu winnych uczniach... tyle w temacie
~wera
2012-05-27 12:42:57
zarabia mało i traci głos i nerwy wszystko o tej pracy