Zawody


Informatyk

Kim jest informatyk

O zawodzie informatyka nie można opowiedzieć w kilku słowach. Jest to profesja stale rozwijająca się, dlatego decydując się na wykonywanie tego zawodu trzeba mieć świadomość, że w tej branży ciągłe dokształcanie się jest niezbędne. Dosłownie co kilka tygodni wprowadzany jest na rynek unowocześniony technologicznie sprzęt. Każdego roku powstają kolejne wersje programów, a co za tym idzie, rosną wymagania klientów. Każdy informatyk, niezależnie od wyuczonej specjalizacji stale musi śledzić dynamiczny postęp techniki oraz wdrażanie nowych technologii

Cechą branży informatycznej jest mnogość specjalizacji. Pojęcie „informatyk” niewiele już dziś znaczy bez przymiotnika lub szczegółowego określenia. Liczba profesji informatycznych sięga dziś bowiem 20. Informatyk może zajmować się:

  • administrowaniem sieci,
  • projektowaniem stron www,
  • programowaniem,
  • składaniem i konfigurowaniem sprzętu,
  • prowadzeniem szkoleń,
  • wdrażaniem programów.

Niezależnie od tego pewne zadania są wspólne, a zaliczyć do nich można: instalowanie oprogramowania i zapewnienie mu poprawnego działania, wykonywanie archiwizacji danych, usuwanie problemów z funkcjonowaniem programów, instalowanie i nadzorowanie sprawności urządzeń peryferyjnych.

 

Specyfika pracy informatyka

Współczesny informatyk to specjalista doceniany przez społeczeństwo oraz nieźle wynagradzany. Wszystko zależy oczywiście od stanowiska, firmy i poziomu jego wiedzy. Ze względu na spore zróżnicowanie w obrębie zawodów informatycznych, prestiż nie jest równomierny. Zawód administratora sieciowego nie jest tym samym, co zawód programisty czy wdrożeniowca. Inaczej traktowany jest analityk systemowy, a inaczej inżynieroprogramowania.

Praca informatyka ma charakter indywidualny. Nawet gdy w jednej firmie pracuje kilka osób na tym samym stanowisku, to dzielą się oni zadaniami, które następnie wykonują samodzielnie. Informatyk ma dosyć duży kontakt z innymi ludźmi, a jego praca ma charakter usługowy. Oznacza to, że zwracają się do niego wszyscy, którzy mają problemy z komputerem. Ponieważ prawidłowe funkcjonowanie komputerów jest w wielu przypadkach podstawą działalności firmy, praca informatyka wymaga dużej odpowiedzialności.

 

Wymagania stawiane względem informatyka

Informatyk musi być osobą samodzielną, która potrafi analizować sytuację i podejmować decyzje. Ponadto liczy się cierpliwość, spostrzegawczość oraz zdolność logicznego i abstrakcyjnego myślenia. Od kandydatów wymaga się wiedzy matematycznej i umysłu ścisłego. W informatyce warto być omnibusem w sensie szerokiej znajomości podstaw informatyki - po to, żeby z łatwością nauczyć się szczegółowych zastosowań.

 

Droga kształcenia

Informatykę można studiować na politechnikach, uniwersytetach, wyższych szkołach zawodowych i na uczelniach niepublicznych. Studenci mają do wyboru wiele specjalizacji np. systemy komputerowe, inżynieria systemów i oprogramowania, inżynieria oprogramowania systemów sieciowych, bazy danych i inteligentne systemy informacyjne, informatyka stosowana, systemy informacyjne zarządzania, systemy i sieci komputerowe.

 

Z perspektywy rynku pracy

To, jakie informatyk ma szanse na znalezienie pracy, jak w każdym zawodzie, zależy od wiedzy jaką reprezentuje. Jednak dodatkowym atutem, który przemawia na jego korzyść jest to, że zawód informatyka jest obecnie zaliczany do zawodów przyszłości. Perspektywy pracy są na pewno dużo większe niż w innych zawodach. Jest oczywiste, że informatycy znajdują pracę nie tylko w firmach informatycznych, ale mają również stanowiska w obsłudze systemów firm z różnych branż. Informatyk może więc pracować jako

  • inżynier budowy systemów komputerowych (system engineer) - do tego potrzebuje wykształcenia politechnicznego i znajomości architektury systemów, standardów, systemów operacyjnych oraz oprogramowania systemowego oraz programowania różnych systemów (np. Windows, Linux). W tak ambitnym zawodzie absolwent nadzoruje, projektuje i konstruuje systemy oraz tworzy oprogramowanie systemowe. Projektuje w różnych dziedzinach gospodarki, np. systemy bankowe, ubezpieczeniowe i asekuracyjne, systemy sterowania procesami technologicznymi i inne. Dzięki temu inżynier budowy systemów komputerowych może być projektantem w ośrodkach projektowych albo pełnić funkcje inżyniera obsługi systemów w ośrodkach obliczeniowych.
  • programista - ten zawód wymaga specjalizacji w obrębie systemów oraz języków programowania. Niezbędna jest wysoka sprawność operacyjna w posługiwaniu się konkretnym językiem programowania.
  • administrator sieci komputerowych -  administratorzy powinni posiadać teoretyczną i praktyczną wiedzę o lokalnych sieciach oraz o Internecie, praktyczną umiejętność administrowania systemami oraz sieciami opartymi o Windows NT, sieciami TCP/IP, Linux, znajomość zagadnień sieci rozległych opartych na routerach Cisco.
  • analityk systemów komputerowych (systems analyst), które to zajęcie ma raczej charakter informatyczno-handlowy. Od analityka wymaga się bowiem znajomości systemów operacyjnych (software) i sprzętu komputerowego (hardware) pod względem ich efektywności oraz orientacji w dostępności czy kosztach rozwiązań technologicznych pojawiających się na rynku.

 

Źródło: Paweł Hebda i Jerzy Madejski "Zawód z pasją", Wydawnictwo Park

Komentarze
Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:~frytki123r@$#
2015-06-17 20:28:00
mam 11 lat i marzę o tym żeby być iformatykiem dlatego szukałem jakiejś strony o tym zawodzie
~oleoloe
2015-03-18 19:20:46
Jakie mogę mieć najwysze stanowisko ?
~mikrus
2015-01-02 14:20:59
jakie są wymagania zawodowe??????
~beybe ;
2014-07-09 10:19:07
a studia są trudne ?
~ahaa
2014-07-09 10:18:04
zawód informatyka jest trudny ? i
~Rami
2014-02-03 23:03:26
CaptainCrunch, jeżeli ciągle szukasz pracy i faktycznie znasz się na programowaniu, to możesz spróbować złożyć aplikację do nas, tj. SMT Software. Ja tu programuje już od ponad roku i bardzo dobrze mi w tej firmie, polecam Ci sprawdzić na oficjalnej stronie aktualne oferty pracy, może znajdziesz coś dla siebie.
~CaptainCrunch
2013-10-16 20:24:37
Także jestem po studiach. jestem stosunkowo dobrym programistą ale i tak nie mogę znaleźć oferty pracy dla siebie. Myślałem o wyjeździe do Niemczech ile mógłbym tam zarabiać
~Zigi
2013-05-16 17:36:42
Moge być informatykiem po technikum ? Nie chce studiować bez studiów też mnie przyjmą ? Ile będę zarabiał ?
~jacek
2013-05-13 15:20:27
jako informatyk z 5 letnim stażen nic i dlatego szukam zarobku za granicą
~Bystry
2013-04-19 20:27:48
Ile zarabia inforatyk
~
2013-02-18 07:18:54
strasznie musicie być zakompleksieni że tak jedziecie po humanistach. Już nie wspominają że ten podział jest sztuczny, zachęcam do fachowej literatury jak przebiegają u człowieka procesy myślowe. Aha znam wielu mężczyzn informatyków i jakoś inteligencją nie grzeszą...
~chacha
2012-11-01 16:34:37
@programmer Naucz się najpierw pisać poprawnie po polsku, jak chcesz się kreować na wielkiego specjalistę od rozkładu talentów w populacji, bo trudno uwierzyć w jakiekolwiek kompetencje człowieka, który pisze jak dziesięciolatek, choć dawno jest dorosły - to po pierwsze. A po drugie, od umysłu ścisłego można chyba oczekiwać zrozumienia prostego faktu, że na podstawie jednego przypadku trudno wyrokować o całej grupie. Ale z ciebie taki umysł ścisły, jak i polonista. Zachowaj więc swoje złote myśli o talentach kobiet dla siebie, bo gdyby wyrokować o talentach wszystkich mężczyzn na podstawie twojej "tfurczości", to wyszłoby, że nawet odśnieżania chodników nie można wam powierzyć.
~programmer
2012-10-24 22:34:12
mam male doswiadczenie z kobietą w firmie w ktorej przyszlo mi kiedys pracowac za kobiete ktora byla informatykiem i nie mogla skonczyc projektu, nie byl on co prawda latwy ale kobieta robila rowniez w tym czasie dr z informatyki wiec chyba cos powinna soba reprezentowac mimo to, to co zobaczylem w jej kodzie to jeden wielki bu(bel)... dodam ze projekt udalo mi sie doprowadzic do sprzedazy, mimo to mam zle zdanie o kobietach programistkach, duzo chwalenia sie i "udowadniania ze kobieta potrafi" a ja wiem co widzialem.. moze sa jakies wyjatki napewno, ja go raczej nie spotkalem.. no moze jakies administratorki sieci czy programistki php to jeszcze ale bez przesady drogie panie z tym chwaleniem sie bo troche zadzieracie nosa jak juz napiszecie prosta baze danych a tu nie ma az takich efektow.. programowanie to nie rysowanie szlaczkow w zeszycie, a to ze potraficie sie rozreklamowac to nie od dzis wiadomo.. historia ktora opisalem z mojej pracy jest prawdziwa firmy i nazwy programu nie bede podawac bo nie o to tutaj chodzi
~Do Nicce
2012-05-11 20:20:31
W kierunku Zachodnim.
~Nicce ?
2012-02-12 19:45:46
W jakim kierunku najlepiej iść ? :D
~sracz
2012-02-07 10:02:53
hahaha
~
2012-02-05 09:21:53
sru a co to za sciezka zawodowa na takiej infolinii lub na stanowisku gdzie przeszkolenie pracownika zajmuje dzień lub dwa ? Ponad to zawód informatyka nie jest regulowany, więc mozna pracowac jako informatyk bez wyksztalcenia iNFORMATYCZNEGO, jedyny wyjatek to nauczanie informatyki, czyli branza edukacyjna tu trzeba miec wyksztalcenie kierunkowe czyli informatyka plus upr. ped. a w calej rescie w zasadzie to tylko papier dający tytuł naukowy i nie jest konieczny, liczą się umiejętności, certyfikaty i ewetualnie doś. zawdowe ale to w przypadku gdy naprawdę pracujemy w zawodzie a nie w czyms "ala" informatyk. Kursy z zakresu IT nawet te profesjonalne typu CISCO moze zrobic kazdy bez wzgledu czy posiada wyksztalcenie informatyczne czy tez nie.
~wojtasss
2011-12-11 18:21:06
siema ja chciałem się zapytać czy można zając sie inf.. znaczy isć do szkoły zawodowej jako informatyk a po zawoduwce zrobić sobie uzupełniające ???????? czy trzeba isć odrazu do technikum???????????
~Atos Origin
2011-11-06 13:38:32
Jak się tam pracuje?Na jakie zarobki można liczyc? Pytam o Bydgoszcz
~Piotr
2011-08-08 18:14:30
Chciałbym zostac informatykiem
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Szczegółowe informacje znajdują się w POLITYCE PRYWATNOŚCI I WYKORZYSTYWANIA PLIKÓW COOKIES.

OK, rozumiem