Zawody


Dziennikarz prasowy

Z łatwością wypowiadają się na każdy temat. Jasno precyzują myśli. Mają lekkie pióro i sypią pomysłami na każde zawołanie. Dziennikarze prasowi.

O etat niełatwo

Wielu młodym "pismakom" tuż po studiach wydaje się, że bez problemu znajdą zatrudnienie w redakcji. Tymczasem ze zdobyciem pracy w gazecie wcale nie jest łatwo. Wiara, że ktoś nas zauważy na uczelni, bywa złudna. Pewną szansę wykazania się dają praktyki. Wtedy student może liczyć na to, że zostanie wyłapany z tłumu. Na to trzeba jednak sobie zapracować. Mając świadomość coraz większej konkurencji na rynku pracy, warto zabiegać chociażby o możliwość pracy na umowę zlecenie. 
Dziś nie wystarczy zamachać dyplomem. Trzeba pokazać, co się potrafi. Warto pisać już podczas studiów, dużo pisać, zbierać swoje wycinki z prasy, aby mieć czym zabłysnąć. Można zacząć od małych gazet, a potem dopiero pomyśleć o większych. Najważniejsze, aby bardzo chcieć i nie załamywać się.


Gdy dziennikarze idą pisać

O pracy dziennikarzy krążą mity. Że wstają o 10.00, dowolnie dysponują czasem, w redakcji są gośćmi, prowadzą nocny tryb życia. Te obiegowe opinie niewiele mają wspólnego z rzeczywistością. Rano dziennikarze oceniają gazetę z poprzedniego dnia, porównując ją z innymi. Słowa krytyki są mile widziane. Zwraca się uwagę, czy wszystkie ważne informacje zostały zawarte, czy nic nie zostało pominięte. W dalszej kolejności omawiana jest tematyka numeru na następny dzień. Następnie rozdzielane są tematy. Najważniejsze jest, aby ustalić, jaka będzie czołówka, ponieważ najistotniejsze zagadnienia umieszczane są na pierwszej stronie. Trzeba zostawić miejsce na wydarzenia, których nikt nie przewidział. Codziennie przychodzą tysiące faksów, z których też trzeba coś wybrać. Po takim rannym spotkaniu dziennikarze idą pisać lub rozchodzą się na wywiady, na miejsca zdarzeń. O godz. 18 numer gazety jest zamykany, zostawia się tylko stronę awaryjną Jeżeli nic się nie wydarzy, wskakują w to miejsce materiały rezerwowe. W nocy gazeta jest drukowana.


Kawior dla wybitnych

O wynagrodzeniach dziennikarze rozmawiają niechętnie. Wykręcają się od odpowiedzi stwierdzeniami, że zarobki w branży są bardzo zróżnicowane. Za wierszówkę każda gazeta płaci inaczej. Przeciętnego dziennikarza na luksus z pewnością nie stać. Trzeba dużo napisać a i tak nie wiadomo, czy gazeta to wszystko zamieści. Dopiero na drugi dzień rano bierze się gazetę i wyceniana jest wierszówka. Oczywiście inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku dziennikarzy na świeczniku. Oni zarabiają bardzo dobrze. 


Artysta czy rzemieślnik

Niepochlebne opinie o umiejętnościach dziennikarzy nie należą do rzadkości. Zarzuca się im, że piszą bez pasji, zaangażowania, rutynowo, popełniają błędy stylistyczne. Biorąc pod uwagę fakt, iż wielu dziennikarzy to ludzie bez wykształcenia specjalistycznego, jest to prawdopodobne. Z drugiej strony spora część samych dziennikarzy wyraża przekonanie, że rzemiosła dziennikarskiego może się nauczyć każdy, kto tego naprawdę chce. I rzeczywiście w wielu redakcjach na etatach dziennikarzy pracują ludzie bez dyplomu. 
Zdarza się, że osoba bez wykształcenia w tej dziedzinie pisze lepiej, niż niejeden dziennikarz po studiach. To kwestia talentu. To samo zdarzenie jeden dziennikarz opisze bardzo obrazowo i ciekawie, drugi zaś w sposób nudny i nie do przełknięcia. W każdym zawodzie można spotkać zwykłego rzemieślnika i artystę, ale każdy dziennikarz powinien poznać tajniki swojego warsztatu.

 

Komentarze
Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:~nowa
2013-09-14 15:59:25
Ja za rok mam zamiar iść na profil polonistyczny. Tylko nie wiem na jakie studia potem pójść. Z tego co widzę, to dziennikarstwo odpada. . Ja lubię język polski, chętnie piszę, sprawia mi przyjemność czytanie książek. Ale żeby występować recytując coś to trochę się wstydzę i stresuję. Więc na dziennikarstwie sobie nie poradzę z pewnością. Więc jaki kierunek mi polecacie po IILO ? Aha i z językami też kiepsko. Znaczy jak muszę się czegoś nauczyć, to wykuję się i zdam i tyle. Ale nie pamiętam potem tego. Więc jak będziecie mi doradzać to pamiętajcie o tym. I ścisłe przedmioty też nie są dobrym wyborem < dla mnie > jestem zbyt kiepska z tych przedmiotów. I nie sprawiają mi przyjemności, nie rozumiem ich, matematyki wręcz nienawidzę .
~Julian
2013-06-25 20:28:07
Też polecam "Artystyczną Alternatywę"! W sobotę bronię dyplom więc trzymajcie za mnie kciuki ;)
~
2013-06-11 15:38:54
Dokładnie Piotreek - od października są 4 kierunki - ja skończyłem "Wizaż i Stylizację" a teraz zapisałem się na "Dziennikarz Mody" - stawiam też pierwsze kroki w blogowaniu a brakuje mi podstaw merytorycznych.
~asia
2013-06-11 15:37:31
tak , ja się zgodzę że specjalizacja jest przydatna - jak mawia powiedzenie co jest do wszystkiego to jest do niczego :)
~ESTERA
2013-06-11 15:36:06
hmmm... fajna strona , nowoczesna. Szkoła musi taka być aby dać kawał dobrej wiedzy i kontaktów. Póki co to jedyna która ma takie specjalizacje artystyczna.krakow.pl
~Walter
2013-06-11 15:35:33
Jeżeli nastawiasz się na zdobywanie doświadczenia i maksymalną ilość praktyk - to Szkoła "Artystyczna Alternatywa" z pewnością Cię nie zawiedzie. Poza tym zajęcia są w trzech trybach: dziennym, zaocznym i wieczorowym więc możesz sobie pozwolić na realizowanie poza studiami. Tylko nie pomylcie Szkoły na Piłsudskiego z jakimiś kursami o podobnej nazwie.
~piotreek
2013-06-11 15:34:17
mają też inne ciekawie brzmiące kierunki , myślę że ciekawa opcja dla pasjonatów zarówno dziennikarzy jak i różnego typu stylistów - szczególnie w kierunku dekoratora wnętrz ... warto poczytać
~natalia g
2013-06-11 15:32:01
tak jak pisze koleżanka Ilona . ważne aby zadać sobie pytanie co chcę robić. Zawsze chciałam iść w kierunku modowym i mam na oku szkole artystyczna alternatywa , chciałam uzyskać specjalizację i rozważam ich kierunek dziennikarz mody.
~Madi
2013-06-11 15:30:46
Ja skończyłem "Kreowanie Wizerunku" w Szkolę "Artystyczna Alternatywa"w Krakowie - od października rusza kierunek "Dziennikarz Mody" i zapisałem się właśnie. Mogę z czystym sumieniem polecić Ci Szkołę!
~dziennikarz 4 you
2013-06-11 15:26:57
ja skończylem dziennikarstwo i chcę się dokształcić w kierunku bardzo aktualnego kierunku mody - czy możecie coś polecić ?
~Szczepi
2013-04-28 12:53:38
Witam! Chodzę do I gimnazjum. Piszę dość dobrze. Chciałbym wiedzieć do jakich przedmiotów powinienem zwracać większą uwagę? Uwielbiam podróżować, rozmawiać z innymi jednakże nie wiem czy opłaca być się dziennikarzem...
~Bombel
2013-03-12 23:35:39
od niedawna mam okazję dzierżyć legitymację dziennikarską jednocześnie będąc fotoreporterem. To nie prawda że trzeba kończyć studia mieć dyplomy. Większość dziennikarzy to zwykli pismacy, którym niekiedy woda sodowa do głowy uderza. Ja zajmuje się tematami Dolnego Śląska ale nie tylko. Większość to historia Polskiej historii o wojnie zabytkach ludziach. jesli ktoś mi powie że studia odróżniają mnie od innego dziennikarza to owszem tak. Jedynym dokumentem to dyplom i studia. Ale rzemiosła trzeba się nauczyć zwłaszcza psychologii rozmowy i postępowania z drugim człowiekiem. Niekiedy dyplomowani dziennikarze nie mają pojęcia i ogłady w swojej pracy waląc babola za babolem. Większość dziennikarzy idzie w karierę zawodową a nie robią to z pasją. Uważam że być dziennikarzem to trzeba nim się urodzić i kochać to co się robi i mieć cierpliwość i zacięcie do wykonywania takiego zawodu. Umiejętności zrobienia dobrego tego jedynego artykułu i ujęcia fotograficznego. Nie każdy dziennikarz potrafi dobrze to zrobić i ująć słowami zmyślnie dobranymi. Serdecznie Pozdrawiam.
~Ilona
2012-12-25 22:53:45
"~madi 2012-07-13 15:31:02 Jestem dziennikarką od 4 lat i możecie mi wierzyć, albo nie ale nie trzeba iść na studia dziennikarskie, żeby pracować w redakcji. Ważne, by zadać sobie podstawowe pytania- co chcę robić? gdzie i jak pracować? Praca dziennikarza wiąże się z wyrzeczeniami, trzeba rezygnować z różnych imprez, wypadów ze znajomymi, uroczystości rodzinnych, by być tam, gdzie Ci karzą. Oczywiście wszystko można uzgodnić z kolegami z pracy, podzielić się obowiązkami, ale tym, którzy jeszcze nie wiedzą jak wygląda zawód dziennikarza proponuję 3 miesięczne praktyki w jakieś redakcji. Przychodzenie na 6.00 do pracy, wychodzenie (jeśli to konieczne) czasem nawet o 18.00, wieczna walka z czasem i zmienianie w ostatniej chwili serwisu, czy artykułu na stronę główną (bo np. przed chwilą był śmiertelny wypadek). Mało tego, trzeba biegac po mieście, odbierac telefony od zrozpaczonych czytelników, słuchaczy, czy telewidzów. Do tego na poczatku nawet jesli byście pracowali 24/h dostajecie marne pieniądze. Sama jestem społecznicą i o pracy dziennikarza marzyłam od 1 klasy gimnazjum. Można powiedziec, że moje marzenie się spełniło, ale wciąż chcę wiecej. Tym, którzy na prawdę chcą się zająć dziennikarstwem proponuję najpierw wybrac się na praktyki, a potem wybierać studia. Jeszcze może Wam się odwidziec, jak zobaczycie jaki to ciążki kawałek chleba..." Odnoszę wrażenie, że chcesz wszystkich zniechęcić do tego zawodu, by zostawić dla siebie jak najwięcej tematów. A zapewne musisz takich sposobów się chwytać, skoro taka z Ciebie dziennikarka, że nie wiesz, że "każą" piszemy przez "ż", a nie "rz", chyba że tu o karę chodzi, ale w to wątpię.
~madi
2012-07-13 15:31:02
Jestem dziennikarką od 4 lat i możecie mi wierzyć, albo nie ale nie trzeba iść na studia dziennikarskie, żeby pracować w redakcji. Ważne, by zadać sobie podstawowe pytania- co chcę robić? gdzie i jak pracować? Praca dziennikarza wiąże się z wyrzeczeniami, trzeba rezygnować z różnych imprez, wypadów ze znajomymi, uroczystości rodzinnych, by być tam, gdzie Ci karzą. Oczywiście wszystko można uzgodnić z kolegami z pracy, podzielić się obowiązkami, ale tym, którzy jeszcze nie wiedzą jak wygląda zawód dziennikarza proponuję 3 miesięczne praktyki w jakieś redakcji. Przychodzenie na 6.00 do pracy, wychodzenie (jeśli to konieczne) czasem nawet o 18.00, wieczna walka z czasem i zmienianie w ostatniej chwili serwisu, czy artykułu na stronę główną (bo np. przed chwilą był śmiertelny wypadek). Mało tego, trzeba biegac po mieście, odbierac telefony od zrozpaczonych czytelników, słuchaczy, czy telewidzów. Do tego na poczatku nawet jesli byście pracowali 24/h dostajecie marne pieniądze. Sama jestem społecznicą i o pracy dziennikarza marzyłam od 1 klasy gimnazjum. Można powiedziec, że moje marzenie się spełniło, ale wciąż chcę wiecej. Tym, którzy na prawdę chcą się zająć dziennikarstwem proponuję najpierw wybrac się na praktyki, a potem wybierać studia. Jeszcze może Wam się odwidziec, jak zobaczycie jaki to ciążki kawałek chleba...
~gall:)
2012-02-24 17:09:58
Hej. Mam pytanie? W przyszłości chciałabym studiować na WSH w Lesznie, jakie muszę zdawać przedmioty na maturze i w jakim stopniu(podstawa lub rozszerzenie). POMÓŻCIE MI!?
~dziennikarka
2011-10-19 13:38:58
Idźcie po rozum do głowy... praca dziennikarza to wyzysk wyzysk i jeszcze raz wyzysk przynajmniej w polskich mediach dlatego wyjeżdżam za granicę,....idźcie na kierunek specjalistyczny np. ekonomię jeśli chcecie pisać o biznesie.... uczcie się języków i uciekajcie stąd czym prędzej
~Karola
2011-09-26 18:59:09
Moim zdaniem studia podyplomowe w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie dają solidne podstawy do bycia dziennikarzem. Polecam je nie tylko tym którzy chcą pracowac w mediach ale również tym którzy odpowiadają w firmach za kontakty z mediami.
~patcho
2011-08-15 08:37:48
ide w tym roku do 2LICEUM,gdy je juz skoncze chce isc na dziennikarstwo zawsze o tym marzylem juz teraz pisze bo naleze do kola dziennikarskiego myslalem tylko nie wiem gdzie studiowac czy w WROCLAW CZY WARSZAWA
~Haniozaurus
2011-04-25 21:02:04
Hej, mam takie pyt. chodzę do 2 gimnazjum i chciałabym zostać dziennikarką ale czy wiąże się to z dobrą znajomością języków obcych? Z polskiego jestem dobra, piszę dość ładnie przynajmniej wg mnie ;), ale największy problem mam z innymi językami, gdyż ich nauka sprawia mi trudność, czy nieprzygotowywując się wcześniej mam szansę przez 4 lata zdobyć potrzebną do studiów i matury wiedzę chociażby z historii i wosu?
~Miki
2011-02-12 20:38:23
Cześć.Ja właśnie byłam na rozmowie w sprawie pracy w TVP 3 i otrzymałam propozycję pracy mam napisać pierwszy reportaż oczywiście sama i on zadecyduje o tym czy zostanę muszę się przyznać,że bardzo się boję tego wyzwania ponieważ nie mam doświadczenia,ale mam nadzieję,że dam radę.
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Szczegółowe informacje znajdują się w POLITYCE PRYWATNOŚCI I WYKORZYSTYWANIA PLIKÓW COOKIES.

OK, rozumiem