Zawody


Automatyk

Zastanów się jak wyglądałby współczesny zakład produkcyjny bez maszyn pozwalających na szybkie i precyzyjne wykonywanie operacji przy produkcie. Z pewnością już by nie istniał, gdyż nawet ogromna liczba wprawionych do pracy rąk, nie dorówna szybkości z jaką taśma produkcyjna transportuje dany produkt. Trudno jest sobie wyobrazić współczesny świat bez urządzeń, które samoczynnie sterują i kontrolują wiele procesów w przemyśle, usługach, zarządzaniu i wyręczają w tym człowieka, jednym słowem bez automatyzacji i jej twórców - automatyków.

 

Kim jest inżynier automatyk?

Inżynier automatyk jest kreatorem pracy inżynierskiej. Przedmiotem jego działalności są maszyny, a dokładnie ich układy sterowania, czyli ukryte mechanizmy, za pomocą których wprawiane są w ruch i samoczynnie wykonują szereg operacji. Zajmuje się on ich projektowaniem,  konstruowaniem i  tworzeniem dla nich odpowiedniego oprogramowania. Automatyk pełni nadzór nad pracującymi urządzeniami oraz robotami przemysłowymi. Jego zadaniem jest również opiniowanie projektów z zakresu układów automatyki oraz uczestnictwo w ich odbiorze i uruchamianiu. Miejscem pracy inżyniera automatyka są więc biura technologiczne i konstrukcyjne, laboratoria dużych zakładów przemysłowych, hale produkcyjne, ośrodki badawczo-rozwojowe, instytuty naukowe oraz szkoły wyższe. Jego podstawowe narzędzie pracy to komputer ze specjalistycznymi programami komputerowymi, dzięki któremu opracowuje nowe konstrukcje i realizuje pomysły.

 

Droga kształcenia – jak można zostać inżynierem automatykiem?

Wykonywanie pracy w zawodzie automatyka jest możliwe w momencie ukończenia studiów wyższych oraz uzyskania tytułu inżyniera automatyki. Naukę tego zawodu umożliwia szereg wyższych uczelni technicznych, które oferują kształcenie na kierunku automatyka i robotyka (studia inżynierskie jak i magisterskie) – specjalność automatyka. Studia na specjalności automatyka przygotowują specjalistów w zakresie projektowania i eksploatacji nowoczesnych systemów sterowania i automatyki oraz komputerowo zintegrowanej automatyzacji procesów wytwórczych. Absolwent uzyskuje niezbędną w tym celu wiedzę z zakresu

 • układów elektronicznych,
 • techniki cyfrowej i mikroprocesorowej,
 • podstaw informatyki,
 • przemysłowych sterowników programowalnych,
 • automatyki napędu elektrycznego,
 • przetwarzania sygnałów oraz
 • nowoczesnych algorytmów identyfikacji i sterowania.

Absolwent specjalności automatyka powinien również wykazać się znajomością inżynierii oprogramowania, systemów operacyjnych oraz wiedzą z zakresu komputerowego wspomagania projektowania i symulacji układów sterowania.

 

Wspinanie się po drabinie kariery, czyli ścieżki awansu

Praca w zawodzie automatyka stwarza liczne możliwości awansu. Staż pracy, osiągnięcia zawodowe, stopień rozwinięcia uzdolnień kierowniczych pozwalają na wspinanie się na coraz wyższe szczeble w hierarchii zawodowej. Może to zaowocować objęciem stanowisk takich jak: główny automatyk, główny technolog, główny konstruktor lub też kierownik zakładu czy wydziału.

 

Wymagania kierowane względem inżyniera automatyka

Inżynier automatyk oprócz wyższego wykształcenia, musi posiadać szereg określonych predyspozycji, zainteresowań i sprawności. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim:

 • umiejętność abstrakcyjnego myślenia w kategoriach matematycznych,
 • umiejętność rozumienia procesów fizycznych,
 • umiejętność analizy i syntezy,
 • wyobraźnię przestrzenną,
 • uzdolnienia techniczne oraz
 • dobrą pamięć.

W zależności od zajmowanego stanowiska, praca inżyniera automatyka może być pracą indywidualną lub grupową, ważne jest więc także dysponowanie umiejętnością pracy w zespole. Szanse na opatentowanie oraz wdrożenie nowego rozwiązania, a więc przekonanie innych do swojego pomysłu, zwiększają się w momencie posiadania rozwiniętych umiejętności negocjacji oraz komunikacji. Natomiast w przypadku objęcia stanowiska kierowniczego niezbędne są rozbudowane umiejętności przywódcze. Dynamiczny rozwój techniki, sprawia, że inżynier automatyk musi również ciągle aktualizować swoją wiedzę, zdobywać informacje o najnowszych osiągnięciach z branży, poprzez uczestnictwo w seminariach, konferencjach naukowych, specjalistycznych szkoleniach, oraz czytanie odpowiedniej literatury i prasy dotyczącej rozwoju nauki i techniki. Istotna jest także znajomość języka obcego, w tym języka angielskiego.

 

Praca inżyniera automatyka

Ze względu na realizowanie zadań takich jak opracowywanie nowych konstrukcji, tworzenie projektów, ich wdrażanie i ocena, praca inżyniera automatyka jest niezwykle twórcza, kreatywna, wymagająca dociekliwości i samodzielności myślenia. Określić ją należy również jako bardzo odpowiedzialną. Użytkowanie sprzętu i maszyn wiąże się z odpowiedzialnością finansową, natomiast w momencie dopuszczania urządzeń do pracy, odpowiada się za bezpieczeństwo innych ludzi. Inżynier automatyk pracuje w stałych godzinach, przeważnie 6-9 godzin na dobę. Praca ta łączy się również z wyjazdami służbowymi do krajowych i zagranicznych zakładów współpracujących o podobnym profilu produkcji.

 

Z perspektywy rynku pracy

Chęć tworzenia urządzeń o samoczynnym działaniu i tym samym ułatwianie sobie życia towarzyszy ludziom od najdawniejszych czasów. Automatyka jest obecna praktycznie wszędzie. Gości w naszych domach, biurach, występuje we wszystkich dziedzinach działalności gospodarczej. To dzięki niej mamy bankomaty, kopiarki, faksy, żelazka z termoregulatorem, tomografy komputerowe i automatyczne skrzynie biegów. Jednocześnie czekamy na kolejne nowości i odkrycia inżynierów automatyków, którzy zaskakują swoją pomysłowością i zapewniają postęp. Na automatyków więc było, jest i będzie zapotrzebowanie na rynku pracy. Zwłaszcza w obliczu rosnących wymagań względem jakości produktów, szybkości ich wytwarzania i dostarczania na rynek, zawód ten zdecydowanie należy do przyszłościowych.

 

Polecane strony

http://www.robotyka.com

 

Źródło:

1. http://www.bialystok.computerplus.com.pl

2. http://zawody.kaszkur.pl/

Komentarze
Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:~Pawel
2014-03-05 23:45:09
Kilka slow odemnie, skonczylem automatyke na AGHu, prace znalazlem dosc szybko. Wyladowalem na budowie nowego zakladu i automatyzacji calej lnni produkcyjnej. Swietna rzecz i masa praktyki. Pozniej w tym zakladzie zostalem jedynym automatykiem, a nastepnie kierownikiem dzialu UR (razem 5 osob). Jako kierownik robilem wszystko; mechanika, elektryka, hydraulika, obsluga kotlowni, maszynowni itp. I teraz uwaga: przy automatyzacji zakladu zarabialem 1700 netto (nie plakalem bo nabywalem doswiadczenia). A po 3 latach jako kierownik 1800zl. Wytyrany wracalem do domu, w liczeniu nadgodzin juz sie gubilem, z reszta i tak ich nie placili. Tak wygladaja realia pracy i kariery automatyka w Polsce w zakladach produkcyjnych. Jebnalem to "za przeproszeniem" i wyjechalem do pracy w Niemczech. Dzis pracuje jako technolog produkcji w branzy cieplowniczej. 8h w biurze, sam angielski wystarczy do konwersacji z szefem, po niemiecku co nieco "dukam". Zarobki 2300 euro netto. Mam 33 lata, juz mnie stac na 3 kawalerki i auto. Przykro mi, ze podatki oddaje Niemcom. Przykro mi ze sluze obcym moja wiedza. Przykro mi ze jestem z dala od rodziny i znajomych. Przykro mi teraz, gdy to pisze... Ale Polska to jest dziki kraj znajomosci, ukladow i klepania po plecach.
~cat
2013-10-10 13:12:05
Witam pracuję w dużej firmie produkcyjnej produkują odlewy zaczynają się pojawiać roboty które są częścią automatyki,moje stanowisko jestem jedyna kobieta która pracuje na stanowisku operatora maszyn,firma zajmuje się także obróbką,mam skończone liceum ogólnokształcące zainteresowanie w kierunku konstrukcyjnym maszyn nie posiadam matury z osobistych powodów takie życie . czekam na odpowiedz. Co mogę zrobić by zacząć się spełniać w życiu
~
2013-07-16 23:19:30
studia nie łatwe ale studia nie są dla zdolnych tylko wytrwałych, kierunek wart studiowania
~Universal
2011-10-13 01:11:53
Dobry automatyk przemysłowy z doświadczeniem kilkuletnim to jakość wysokiej klasy esesmana nadzorującego skomplikowany proces produkcyjny.Jeśli jest również elektrykiem i rozumie funkcjonowanie mechanizmów to już mamy człowieka, który potrafi zaprojektować system automatyzacji procesu a tym samym uwolnić od pracy ludzi
~yosemite-sam
2011-09-02 16:08:03
@mgr "SIMENS, LENZE, OMRON to najwięsi " liznąłeś coś i pleciesz androny - rozumiem że wybór firm jest całkowicie losowy ? aha - popracuj nad pisownią... a dla reszty : praca ciężka...ale wdzięczna ;) no i dla pasjonatów...i to najlepiej bez rodzin...cóż..coś za coś - ale można świata pozwiedzać (i jak przedmówcy) piszą jest na chleb, i na masło... :)
~mgr
2011-08-29 09:11:43
Witam / pracuję w firmie "z automatyki" Powiem tak Studia nie łatwe (naprawdę) Praca (cały czas musisz się doszkalać) Kasa (jest ok) Konkurencja (i tu? jeżeli ten automatyk to dobry elektryk to jest tylu takich co mrówek, musisz się w czymś specjalizować i być w tym tylko tym dobry np: SIMENS, LENZE, OMRON to najwięsi Og to dla bardzo ambitnych, takich co się nie męczą ciągłym pogłębianiem wiedzy i pracą w terenie na serwisie :)
~Piotr
2011-08-25 22:36:25
Napewno nie jest to zawód dla ludzi którzy myślą że jak prześlizgają się przez studia i dostaną papierek to do końca życia będą g**no robić i nieźle żyć. Trzeba się tym interesować, bo to robota w której ciągle trzeba się uczyć nowych technologii. Ale jak się już jest w tym dobry to brak kasy nie grozi ;-)
~batiara
2011-08-19 20:44:39
w końcu kiedyś maszyny zastąpią prawie całkowicie ludzi... i w takiej np. fabryce będzie pracował tylko: dyrektor i automatyk! a gdzie będą pracowali pozostali ludzie?:)
~krystian
2011-07-05 20:59:03
pracy w cholere i dobre zarobki wystarczy samozaparcie i zainteresowanie tym...bo bez pasji nie ma wydajnosci i zarobków
~Paweł
2011-05-13 12:51:15
Zawód fajny, ale w Polsce kompletnie niedoceniany...
~irqck
2011-04-26 14:15:22
czyli tak zwany uniwersalny żołnierz. Trzeba być hardwareowcem i softwareowcem w jednym (elektronik, elektryk, trochę grafik, programista, do tego fizyka i znajomość procesów). praca ciekawa, wymagająca ciągłego kształcenia....dla ambitnych. jak na chwile staniesz w miejscu to zaraz znajdzie się ktoś lepszy na stanowisko.
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Szczegółowe informacje znajdują się w POLITYCE PRYWATNOŚCI I WYKORZYSTYWANIA PLIKÓW COOKIES.

OK, rozumiem