Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Zawody


Stewardessa

Która z młodych dziewczyn nie marzyła, żeby zostać stewardessą? W eleganckim stroju, z nienagannym makijażem i fryzurą prosto od fryzjera przemierzać podniebne przestrzenie? Każdego dnia przebywać w innym zakątku świata?
Choć w Polsce usługi lotnicze świadczy niewielu przewoźników, nie przekreśla to szans młodych dziewczyn na podjęcie pracy w zawodzie stewardessy.

Lista wymagań niezbędnych do spełnienia w PLL LOT nie jest bardzo długa. Obowiązuje wiek od 19 do 30 lat, wzrost w przypadku kobiet 160-175 cm, mężczyźni muszą się zmieścić w przedziale 170-180 cm. Kandydat musi wykazać się znajomością dwóch języków obcych, w tym obowiązkowo angielskiego oraz jednego z wymienionych: niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego, rosyjskiego. Wymagane jest obywatelstwo polskie oraz płynność komunikowania się w języku polskim.


Stewardessa to nie kelnerka

Stewardessa to jedyna osoba z załogi na pokładzie samolotu, która ma bezpośredni kontakt z pasażerami. Po pierwsze i najważniejsze: stewardessa to nie latająca kelnerka, jak wielu uważa. Podstawowym zadaniem stewardessy jest dbanie o bezpieczeństwo pasażerów. Przed każdym lotem odbywa się szczegółowy briefing całej załogi, w trakcie którego omawiane są zadania dotyczące bezpieczeństwa pasażerów. Każda z osób personelu jest odpowiedzialna za poszczególne zadania, takie jak np. blokowanie i sprawdzenie drzwi przed startem, sprawdzenie wyposażenia awaryjnego w samolocie (gaśnice, latarki, kamizelki, etc.), zapowiedzi dla pasażerów, pokazy demo, czyli wskazanie pasażerom najbliższej drogi ewakuacyjnej oraz oczywiście obsługa pasażerów w trakcie lotu.

Stewardessa musi zadbać o stworzenie właściwiej atmosfery wśród nierzadko zestresowanych pasażerów, służyć im wszelką pomocą, informacją, zagwarantować komfortowe warunki lotu. Stewardessa musi zapanować nad emocjami podróżnych w sytuacjach zagrożenia, nieprzewidzianych zdarzeń, zmiany trasy samolotu spowodowanej warunkami pogodowymi. Musi być więc doskonałym psychologiem, osobą budzącą zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. 
Oczywiście dodatkowym obowiązkiem stewardessy jest "schludny" wygląd i bardo rygorystycznie sprawdzany kompletny mundur. Nawet kształt buta i kolor pończoch są dokładnie określone.

 
Skąd się biorą stewardessy?

Zawód stewardessy wymaga zarówno szczególnych cech osobowości, jak i pewnych umiejętności oraz wiedzy. Istnieją oczywiście szkoły policealne czy kursy przygotowujące do zawodu, jednakże ich ukończenie absolutnie nie jest przepustką na pokład samolotu. Z doświadczenia osób, które pracują jako stewardessy czy stewardzi wynika, że jedyna droga zatrudnienia to złożenie kompletu dokumentów w biurze kadr i długie czekanie, aż powstanie zapotrzebowanie na takie osoby. Warto śledzić ogłoszenia prasowe, gdzie pojawiają się informacje o naborze do pracy w charakterze personelu pokładowego.

Selekcja jest wieloetapowa i obejmuje m.in. egzaminy językowe, rozwiązywanie zadań grupowych, testy psychologiczne. Po pomyślnie zdanym egzaminie i wykazaniu się nienaganną aparycją rozpoczyna się kilkutygodniowe szkolenie. Dodatkowo kandydaci przechodzą szczegółowe badania w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej.

Kurs przygotowuje do reagowania w sytuacjach awaryjnych, zapoznaje z wyposażeniem samolotu, przybliża zasady obsługi klienta klasy ekonomicznej oraz business, dbania o bezpieczeństwo na pokładzie samolotu. Uczy przeprowadzania ewakuacji w przypadku lądowania awaryjnego, budowy kabiny pasażerskiej i sprzętu awaryjnego. W trakcie szkolenia mają miejsce również zajęcia z pierwszej pomocy ratownictwa wodnego (zajęcia na basenie), języków obcych, sztuki makijażu, zarządzania zespołem, a także zagadnienia dotyczące przewozów lotniczych. Pozytywnie zdany egzamin końcowy uprawnia do rozpoczęcia lotów instruktorskich, początkowo krajowych, potem zagranicznych.

Wymiar pracy stewardessy to przeciętnie 40 godzin na tydzień oraz 480 godzin w przyjętym trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym. Jednorazowo czas wykonywania czynności może wynosić maksymalnie od 12 do 14 godzin na dobę, a w przypadku lotu długodystansowego może w określonych przypadkach być zwiększony do 18 godzin.

Szczerze mówiąc to plusów tej pracy nie ma zbyt wielu. Latałam głównie po Europie i to bez nocowania, czyli lot w tę i z powrotem, z godziną przerwą na lotnisku. Przede wszystkim zdałam sobie sprawę, że to bardzo ciężka praca fizyczna. Po dwóch, trzech, czterech lotach dziennie człowiek jest wykończony, a dni wolne na początku pracy zdarzają się dosyć rzadko. Myślę, że tak naprawdę plusem jest tryb pracy, czyli nieregularne godziny, no i oczywiście możliwość zobaczenia kawałka świata. Ale to dopiero po co najmniej półrocznym doświadczeniu na krótkich trasach. Poza tym na długich trasach wzrastają zarobki, więc myślę, że to dla wielu bardzo duży atut.

Choć mój staż zawodowy jest dość krótki, dwa razy zdarzył mi się przerwany start na małym i na dużym samolocie. W dużym skrócie przerwany start to taki, w trakcie którego kapitan zamiast poderwać samolot na pasie startowym, przy dużej prędkości zaczyna hamować. W jednym przypadku było to spowodowane zawirowaniami powietrza powstałymi w czasie startu jumbo na pasie obok. W drugim chmara ptaków, która znalazła się na pasie startowym zagrażała dostaniem się do silnika. Poza tym zdarzył mi się jeszcze wyciek z układu hydraulicznego, który mógłby uniemożliwić otwarcie podwozie. Na szczęście w porę został zauważony na płycie lotniska w Istambule.
(Katarzyna)

Jeszcze kilkanaście lat temu praca w charakterze stewardesssy dawała niewątpliwą szansę zwiedzenia kawałka świata. Na porządku dziennym były loty z np. tygodniowym pobytem na innej półkuli ziemi. Obecnie odbywamy kilka lotów dziennie, więc chociażby zmęczenie pozbawia chęci opuszczania lotniska. To wbrew pozorom ciężka praca. Uczy ogromnej pokory, a po wielu latach wyrabia odruch nadopiekuńczości. Jesteśmy na każde wezwanie klientów. Doświadczenie powoduje, że umiemy wyprzedzać ich myśli.

Ogromny stres towarzyszący podróży pasażerowie nierzadko łagodzą "kroplą alkoholu", co w połączeniu ze zmienionym na pokładzie ciśnieniem powietrza powoduje nieprzewidywalne reakcje. Kilkakrotnie zdarzały mi się bójki wśród pasażerów, na szczęście niegroźne, ale rola rozjemcy nie należy do przyjemnych.
Najdziwniejszym pasażerem, z jakim zdarzyło mi się pracować był mistrz świata sumo. Nie byłoby w tej podróży nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że ów pan nie mieścił się w żadnym fotelu, z klasą business włącznie. Technicy w pośpiechu demontowali fotel, aby zainstalować siedzenie, mogące pomieścić i utrzymać ponad 300-kg pasażera.

Na szczęście nie doświadczyłam sytuacji dramatycznych. Jedynie z opowiadań koleżanek mogę sobie wyobrazić napięcie, jakie powstaję wśród załogi, gdy np. pojawia się informacja o bombie na pokładzie. Takie doświadczenie miała jedna z koleżanek w samolocie lecącym z Warszawy do USA, kiedy nad Londynem pilot musiał podjąć decyzję o ewentualnym lądowaniu. Okazało się, że był to jeden z wielu głupich żartów. Opanowanie załogi pozwoliło pasażerom dotrzeć na miejsce w niezmąconej atmosferze.
(Anita)

 

Komentarze
Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:~
2014-11-28 19:58:58
nie ważna jest szkoła
~5
2014-09-28 18:21:04
a po co badania ginekologiczne? jaki to ma związek ze zdolnością do pracy?
~lula
2014-09-16 10:52:52
Słuchajcie mam ok 190 cm wzrostu czy to ujdzie ?
~malina
2014-07-26 01:08:21
Witam !!! czy może czyta to pytanie jakaś Stewardessa? lub osoba ,która wie coś na ten temat chciałem się zapytać konkretnie co trzeba umieć by zostać Stewardem ,jakie warunki trzeba spełniać by pracować w jakiejś linii lotniczej ? proszę o szczegółową odpowiedz na moje pytanie to mój E-mail (jakub22.malina@gmail.com) proszę o odpowiedz
~misia
2014-06-22 19:19:58
Chciałabym być w przyszłości stewardessą, ale nie wiem do jakiej szkoły mam pójść. Do Technikum? Liceum? Jak tak to do jakiego? Prosze o odpowiedź, Pozdrawiam
~Kasia
2014-01-15 11:27:46
szkolastewardess.pl
~Kasia
2014-01-15 11:27:09
Marta- instruktorka jest fenomenalna, przygotuje każdego indywidualnie do wzięcia udziału w rekrutacji na stewarda/stewardessę.
~Kasia
2014-01-15 11:25:43
Zostań stewardessą, to takie proste! Gorąco polecam szkolenia prowadzone przez instruktora personelu pokładowego, które pomogą w otrzymaniu pracy marzeń! Szkoła stewardess
~Oliwia
2013-11-09 13:29:39
ja jestem w 5 klasie i baaaardzo chce zostać swewardessą
~Mona
2013-11-02 23:02:36
Witajcie, prześlecie mi jakieś szkoły znaczy coś opowiedziec o nich co by bardziej pomogło w dostaniu pracy właśnie w tym kierunku , proszę tu mój e-mail - monika-zawadzka13@wp.pl
~
2013-08-24 21:55:04
czy dziewczyna może zostać pilotem?
~Lucy
2013-07-30 22:31:00
jesli kto s co kolwiek wi na temat Studium Stewardess krakowie to piszcie w komentarzach tutaj please ;)
~ol
2013-06-10 20:14:06
A ja mam 33 lata i mimo, ze umiem 4 jezyki, moje cv opiewa na 4 strony, w tym ze 2 zwiazane z turystyka oraz 2 z psychologia i pedagogika.... odmowiono mi delikatnie i dyplomatycznie kursu na stewardesse, chociaz mogli na mnie zarobic ponad 3000 euro ! (w Hiszpanii sa specjalne centra szkoleniowe i dopiero majac dyplom w reku, bierze sie udzial w selekcji "zaprzyjaznionych" z dana placowka linii lotniczych. Nastepnie wewnetrzne szkolenie nie jest juz wymagane).Zatem powyzszy rozmowco "Tomku"....czasami marzenia mozna sobie wsadzic do....szuflady, zamknac i wywalic kluczyc. Eh.... Powiesz...to czemu nie poszlas wczesniej na taki kurs? W zasadzie bardzo dobre pytanie....ale co teraz....lipa....zmiana kursu.... to ja juz w ostatecznosci, z milosci do lotnictwa, chcialam pracowac na lotnisku..... sprawa wyglada podobnie.... takze, jesli ktos marzy.....a jest przed 25 rokiem zycia, niech sie zabiera do roboty ! Bo skonczy jak ja....z reka w nocniku.....Pozdrawiam....
~moni
2013-05-15 21:41:27
Oczywiście że kelnerka, sprzataczka , służąca itd tylko w samolocie Zenada
~Ewka
2013-05-14 17:01:02
Wybieram sie na technika portów i terminali, po tym tylko jakieś studnium, logistyka kursy i można startować ^^
~wiki311
2013-05-12 19:23:48
heejj..wlanie ja tez jestem w 3 klasie gimnazjum i chcialabym sie zapytac do jakiej szkoly musialabym isc zeby zostac stewardessa ? to jest moj e-mail: Wdronia311@poczta.fm
~lola
2013-05-02 19:48:15
HEJ. Do jakiej szkoły iść po gimnazjum, żeby później zostać stewardessą ? Proszę o szybką odpowiedź. Pozdrawiam ;)
~Unknown
2013-04-16 14:46:29
Ja mam pytanie. Czy mając 150 cm wzrostu mam szanse jakiekolwiek na zostanie sewardessa. Umiem bardzo dobrze język angielski. No i zakładając, że wszystkie inne wymogi też spełniam. Chodzi mi tylko o wzrost. Czy mam jakieś szanse? Czy mój wzrost jest raczej niepraktyczny dla firm?
~Natalia
2013-02-26 14:24:14
Jeszcze raz ja. Zarobki wahają się w granicach 8-10 tysięcy złotych miesięcznie!
~Natalia
2013-02-26 14:21:16
Nie potrzeba szkoły, ważne, żeby skończyć liceum ; ) Musisz znać minimum 2 języki (biegle, a w niektórych liniach tylko jeden na poziome komunikatywnym). Z tego co słyszałam, to trzeba być w dobrym stanie fizycznym (prosty zgryz, prosty kręgosłup). Kobiety najlepiej o wzroście 160-170, do tego ładne. A także umiejętność pływania (w nagłych przypadkach). Miła aperacja. Mam nadzieję, że pomogłam :)) Też jestem w 3 gimnazjum, i też chcę zostać stewardessą.