Zawody


Główny księgowy

To niezwykle ważna osoba w firmie, która odpowiada za całość zagadnień finansowych. Od jej rzetelności i odpowiedzialności zależy sprawne funkcjonowanie miejsca pracy wielu ludzi.


Obowiązki

Zakres obowiązków głównego księgowego jest bardzo szeroki. Nadzoruje on bowiem wszystkie aspekty zarządzania finansami, księgowością i administracją firmy. Odpowiada za organizację i koordynację pracy zespołów działu księgowości, sprawuje pieczę nad rozwojem tego działu, nadzoruje procedury księgowe oraz prace nad sporządzaniem raportów podatkowych. Praca księgowego polega także na rozwijaniu systemu finansowego firmy i kontrolowaniu jej kondycji finansowej. Osoba taka odpowiada za stan dokumentacji księgowej, przechowywanie jej i archiwizację. 
Do obowiązków głównego księgowego należą również sprawy kadrowo-płacowe, doradzanie i często samodzielne podejmowanie decyzji o istotnym znaczeniu dla firmy, współpraca z bankami i innymi klientami i dostawcami, uczestnictwo w szkoleniach i konferencjach i ich ewentualne prowadzenie, a także współpraca z organizacjami profesjonalnymi, np. Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce.


Oczekiwania

Od głównego księgowego oczekuje się uzupełnianej na bieżąco, doskonałej znajomości przepisów finansowo - podatkowych, przepisów celnych oraz przepisów dewizowych. W tym zawodzie liczy się doświadczenie - dlatego też na pracę głównego księgowego liczyć mogą osoby z wieloletnim doświadczeniem w zawodzie. 


Wykształcenie

Aby zostać głównym księgowym należy posiadać wyższe wykształcenie ekonomiczne (specjalności: rachunkowość lub finanse). Dobrze widziane są dodatkowe studia podyplomowe, licencje i uprawnienia branżowe. Ponadto wymagana jest znajomość międzynarodowych standardów rachunkowości. 
Wręcz niezbędne w tej pracy są dodatkowe umiejętności, m.in. nadzorowanie pracy wielu osób i zespołów, umiejętność przeprowadzania analiz, znajomość systemów komputerowych wspierających prace finansowo-księgowe, dobra znajomość języka angielskiego.


Predyspozycje zawodowe

Jest to praca dla osób, które posiadają cechy przywódcze oraz umiejętności analityczne i planistyczne. Ponadto potrafią realnie oceniać sytuacje i są osobami samodzielnymi, odpowiedzialnymi i bardzo rzetelnymi. Praca ta wiąże się też ze względu na skalę odpowiedzialności z dużym stresem - wymaga odporności i silnych nerwów. 


Wynagrodzenie

W tym zawodzi zależy od branży, w jakiej pracuje główny księgowy oraz regionu kraju. Zdecydowanie największe pensje otrzymują główni księgowi ze stolicy. Główny księgowy może liczyć ponadto na zwrot kosztów za szkolenia i studia podyplomowe, a także za międzynarodowe podróże służbowe i konferencje. 

POLECAMY!

Kursy księgowości

Komentarze
Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:~licealistka
2014-08-10 11:31:06
Witam, w tym roku rozpoczynam studia zaoczne na kierunku finanse i rachunkowość, Jestem osobą chorą na cukrzyce praca w papierach to coś dla mnie.Ostatnio jak byłam u lekarza pracy to powiedział mi, że nie mogę pracować jako sprzedawca bo jest to praca stojąca, więc stanowisko pracy nie jest przystosowane dla mnie ;-0 Wybieram się na uczelnie Vistula na Ursynowie. Studiował ktoś z was tam? co możecie powiedzieć o tej uczelni?
~Kaja
2014-04-08 09:58:38
zawsze można też iść na kurs z zakresu kadr i płac, to dodatkowy certyfikat i zdobywanie wiedzy - czytałam na blogu goworka na ten temat, co o tym sądzicie? Nie wiem czy są firmy, gdzie najlepiej płaca, wszystko zależy od specyfiki, branży firmy i od szefa, ale wydaje mi się, że można negocjować większe stawki niż 2500.
~gimnazjalistka
2013-11-12 18:26:46
Bardzo interesuje mnie ten zawód do jakiej musze iść szkoły po gimnazjum by kierunkować się w tym zawodzie ?? POMOCY !!
~janek
2013-04-10 12:02:56
Nie ma innej księgowości niż kreatywna. Mówię to z kilkunastoletniego doświadczenia w tym zawodzie. Każdy zarządzający ma listę podmiotów do orżnięcia. Oczywiście na czele ZUS i skarbowy, ale lista ta może być zdecydowanie dłuższa. Księgowy ma za zadanie zapewnić alibi. "Strata ?!!! Jutro ma być tu zysk - proszę pomyśleć" Albo odwrotnie, według aktualnych potrzeb. I albo się ku....ndlisz, albo mówisz nie. Z tym, że to ostatnie jest równoznaczne z koniecznością szukania zatrudnienia, jak się potem okazuje, u kolejnego drobnego cwaniaczka. Biegli rewidenci i doradcy podatkowi też mają problemy ze spojrzeniem na siebie w lustro, bo muszą firmować swoją osobą ewidentne łamanie prawa przez większość ich klientów. Co do zarobków - w biurach rachunkowych są zbliżone do poborów kasjera w sumermarketach. To nie jest zawód z przyszłością.
~jolka
2013-01-12 14:41:35
Jestem od ponad 30 stu lat gł.księgowym. Chyba lubię swoją pracę, ale prawda jest taka, że jest to niewdzięczna i niekończąca się dłubanina. Dla cierpliwych, dociekliwych, skrupulatnych, obowiązkowych, nigdy nieobrobione, ciągle powtarzające się czynności. Zawód ten jest niedoceniany w naszej społeczności. Ciągle trzeba się uczyć, szkolić i nadążać za przepisami. Pracuję w służbie zdrowia i wścieka mnie, jak naliczam i wypłacam wynagrodzenia dla lekarzy, bywa tych bez specjalizacji również. Trzy, cztery razy taka sama pensja jak moja. Zatrudnieni na kontraktach są rekordzistami, za 4 - 6 godzin tygodniowo, tj. 24-28 godzin miesięcznie pobierają 3 - 5 tysięcy złotych. Jestem rozgoryczona i boję się o swoją przyszłą emeryturę, a tym samym przyszłość. Całe swoje zawodowe życie na podobno prestiżowym stanowisku i g...o, a nie pensja. Rozpychają się lekarze, rozpychają się politycy, radcy prawni, notariusze, wymiar sprawiedliwości i cała reszta pseudobiznesmenów. Prawdziwa wiedza i kompetencje, żeby obsłużyć wyżej wymienionych, to plebs. Radzę zastanowić się nad wyborem ścieżki zawodowej, bo jak się wynajmiesz za psa, to musisz za niego robić.
~gracja
2012-05-09 13:28:09
Pracuję w bogatym Stowarzyszeniu jako gł. księgowy 1/2 et. ok.200 dok. na m-c, księgi handlowe, na rękę wyciągam 2200 netto, dodatkowo zapewnione mam wyżywienie. pracuję w drugie firmie ok 1 etat KPIR wyciągam 2300 zł m-c razem 4500zł myślę o zmianie pracy. pracuję w m-cie 150 tyś z bezrobociem ponad 20% . w obu firmach mam umowy stałe o prace. poradźcie co mam robić. Mam certyfikat MF i jestem mgr ekonomii oraz skończone podyplomowe. Jestem b. dobra księgowa i bystra baba.Chcę czegoś więcej, poradźcie co mam robić
~księgowa nie ze STOLYCY
2012-04-27 13:42:32
Koniecznie wybierz tę drogę życia zawodowego, jeżeli: 1) lubisz i chcesz pracować za marne grosze - potencjalni pracodawcy mają doskonałą znajomość lokalnego rynku pracy i nie dadzą ci nawet grosza więcej niż jest to bezwzględnie konieczne, a ponieważ księgowych bez pracy jest zatrzęsienie, więc zawsze znajdzie jeszcze się jakaś łajza, która by dostać Twoją robotę, zgodzi się pracować za niższe wynagrodzenie, 2) wierzysz w bajeczki o wysokich, wielotysięcznych zarobkach - nawet na tym forum są wypowiedzi żałosnych konfabulantów, którzy koniecznie chcą się jakoś dowartościować i wypisują bzdury na ten temat, 3) lubisz pracować powyżej 10 godzin dziennie w dni robocze, a weekendy spędzać w pracy lub zaczytując się legislacyjnymi nowinkami z zakresu podatków i ich mętnymi interpretacjami - w tej dziedzinie nie jest w stanie dorównać naszym "twórcom" cała reszta Unii Europejskiej razem wzięta, 4) lubisz kontakty ze służbami skarbowymi i jesteś gotowa/y zapłacić z własnej kieszeni wysoką grzywnę za fanaberie prezesów/dyrektorów. Jeżeli na wszystkie te zagadnienia odpowiesz TAK, TEGO CHCĘ, to życzę ci na tym polu sukcesów - w końcu to wysiłkiem frajerów został ten świat zbudowany
~bum
2012-03-17 08:40:08
błąd... widocznie trafiłaś na kiepską firmę... ja jestem księgową od roku i uwielbiam swoją pracę.. zarobki jak na pocztątek bez zastrzeżeń... więc nie gadaj głupot tylko trzeba to lubić
~księgowa
2012-02-24 18:05:40
jesli nie zamierzasz mieć własnego życia, chcesz pracować po 10 g dziennie i nie mieć wolnych weekendów, jesteś osobą cierpliwą, skrupulatną, pracowitą lubujesz się w czytaniu ustaw ( przepisy zmieniają się na okrągło), masz minimalne wymagania co do wynagrodzenia a przy tym jesteś niesamowicie odporny na stres i nie chcesz poznać co to urlop dłuższy niż 3 dni to gratuluję ta praca jest dla Ciebie idelna!
~Domi
2011-11-14 14:02:20
jestem na 2 roku FiR i teraz właśnie mam wybierać specjalizacje. chce zostać księgową. mam do wyboru "strategie podatkowe" lub "zarządzanie fin. przedsiębiorstw". co mi się bardziej przyda i czy to ma duże znaczenie?
~błąd
2011-10-07 21:29:11
nie popełniajcie tego błedu co ja... studiowałem rachunkowość i zostałem księgowym i żałuję bo zarobki marne i pracy tak dużo że ciężko się wyrobić w 10godzinach :( żałuję że tak wybrałem chyba zmienię branże...
~Klaudia
2011-06-26 19:39:47
Hej, jestem na drugim roku studiów zarządzania ze specjalizacją rachunkowość. Mam pytanie, aby zostać księgową jakie muszę zrobić kursy albo do jakiej pójść szkoły?Proszę o rady
~
2011-06-14 18:09:05
12 godzin w pracy :) Jestem księgową i bywa, że tak wygląda mój dzień ha ha ha Ratujcie się póki możecie
~Naataliia
2011-01-19 12:49:55
Jak moge zostac ksiegowa ?? Jeżeli jestem po zawodówce wogóle nie zwiazanej z papierami ?? Co musze zrobic ??
~marek4
2010-11-26 10:55:26
Jeśli ktoś wysyła odpowiedź na ofertę pracy dla księgowej, to tu się może przydać ten wzór listu motywacyjnego - list-motywacyjny.com.pl/list-motywacyjny-przyklady/list-motywacyjny-wzor-samodzielna-ksiegowa
~główny księgowy
2010-11-11 09:08:25
Najlepsze oferty pracy na mamprace.com
~kędzior
2010-11-07 10:14:02
A ja znam księgową, która do pracy w szkole dostała się po znajomości (dyrektor to kolega jej męża). Myślę, że w tych czasach na nic zdaje się wykształcenie wyższe, grunt to mieć odpowiedniego znajomego, on na pewno ci pomoże.
~główny księgowy
2010-11-06 11:07:22
Nie rozumiem czegoś? G.K. z 10 lub 15 letnim stażem zarabia 1200 lub 1500? Albo głupoty wypisujecie albo się na to godzicie! Nikt Was nie zmusza. Ja jestem Głównym Księgowym od roku w 40tyś. mieście, mam tylko ze 100 faktur miesięcznie i zarabiam marne 2600zł netto. Szukam sobie pracy w dużym mieście typu Gdańsk, tam bez problemu dostanę 6-10tyś. miesięcznie na. Rok temu byłem na rozmowie w Gdańsku na samodzielnego księgowego - dawali od 5 do 6 tyś. NETTO!!!!!. Fakt że chcieli z angielskim, a u mnie trochę słabo. I co wy na to???
~Claudia
2010-10-06 17:58:47
czy po studiach na kierunku finanse i rachunkowosc mozna zostac glownym ksiegowym lub doradca podadtkowym
~Zojka
2010-09-17 03:41:18
cyt "Witam. Chcialem sie podzielic opinia na temat zarobkow glownego ksiegowego. Otoz jestem na tym stanowisku od 6-ciu lat i zarabiam 26 tysiecy netto. Praca jest bardzo trudna i strasznie stresujaca, ale czego to sie nie zrobi dla pieniedzy. Pracowalem takze wczesniej fizycznie na produkcjach itp i uwazam ze praca jako glowny ksiegowy jest o wiele trudniejsza. Chociaz wielu z was to moja konkurecja to i tak zycze szczescia. Pozdrawiam. Adam" BZDURY CHŁOPIE PISZESZ !!! z pracownika fiycznego - główny ksiegowy za 26 tys./net. Puknij się w czoło.
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Szczegółowe informacje znajdują się w POLITYCE PRYWATNOŚCI I WYKORZYSTYWANIA PLIKÓW COOKIES.

OK, rozumiem