Zawody


Fizjoterapeuta

Czym się zajmuje fizjoterapia?

Fizjoterapia jest działem medycyny, który zajmuje się metodami usprawniania pacjentów. Jej celem jest likwidacja procesów chorobowych i ich następstw, zapobieganie im oraz przywracanie jak najpełniejszej sprawności chorego, przywrócenie mu możliwości pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Wypracowanych zostało wiele nowych technik dających większe możliwości leczenia; wyprodukowano także niezbędny sprzęt rehabilitacyjny, który ułatwia leczenie. Fizjoterapia obejmuje wiele zróżnicowanych działań terapeutycznych, np. kinezyterapię (leczenie ruchem), ergoterapię (leczenie pracą), masaż leczniczy, balneoterapię (leczenie za pomocą kąpieli), klimatoterapię. Po ukończeniu kierunku fizjoterapii, absolwenci są przygotowani do planowania i realizowania całego procesu rehabilitacyjnego. Mogą również przeprowadzać gimnastykę korekcyjną i kompensacyjną w wielu placówkach oświatowo-wychowawczych.

 

Cechy fizjoterapeuty

Fizjoterapeuta pracuje z ludźmi, którym pomaga poprzez ćwiczenia ruchowe. Dlatego nie jest wystarczająca w tym zawodzie tylko wiedza o tym, jakie ćwiczenia należy wykonywać w konkretnych przypadkach. Ważna jest także wrażliwość na innych ludzi, wytrzymałość, chęć niesienia pomocy innym. Dobry fizjoterapeuta jest również psychologiem. Musi posiadać umiejętność nawiązywania kontaktu z ludźmi, którzy w większości przypadków nie potrafią pogodzić się z tym, co ich spotkało. Czasami izolują się od świata, zamykają w sobie, albo obwiniają innych za swoje nieszczęście. 
Fizjoterapeuta powinien posiadać zdolność empatii, umiejętność zrozumienia pacjenta, uszanowania jego uczuć i odczuć. Każdy pacjent jest inny, w każdym przypadku należy dobrać indywidualne ćwiczenia i zabiegi, co pewien czas je weryfikując. Równie ważna jest motywacja do ćwiczeń - niektórzy potrzebują pochwał, dobrego słowa, pocieszenia, na innych działa tylko ostre skarcenie. Efekty rehabilitacji często widoczne są dopiero po kilku tygodniach lub miesiącach systematycznego wykonywania wszystkich ćwiczeń. 
Nie bez znaczenia w tym zawodzie jest również tężyzna fizyczna. Ćwiczenia, które wykonuje z pacjentem fizjoterapeuta wymagają od niego dużego wysiłku fizycznego.


Zawód przyszłości?

Fizjoterapia to nie tylko jednak usprawnianie chorych. Wraz z rozwojem społeczeństwa zaczynamy dbać o siebie i swoje zdrowie fizyczne. Aby zachować młodzieńczy wygląd i jak najlepsze samopoczucie jesteśmy w stanie wydać spore pieniądze. Tym samym otwiera się pole popisu dla fizjoterapeutów, rehabilitantów, masażystów, specjalistów odnowy biologicznej. To oni powiedzą nam jak utrzymać dobrą kondycję. Ponadto coraz więcej osób potrzebuje specjalistycznego wsparcia z powodu znacznie szybszego tempa życia i większych stresów. Społeczeństwa krajów nie tylko europejskich starzeją się i już wkrótce pojawi się zapotrzebowanie na ludzi, którzy wskażą, w jaki sposób prowadzić zdrowy tryb życia, by dożyć tych upragnionych 100 lub 120 lat. 


Gdzie znajdzie zatrudnienie fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta może szukać pracy w przychodniach lekarskich, sanatoriach, ośrodkach rehabilitacyjnych, rehabilitacyjnych palcówkach oświatowo-wychowawczych, medycznych gabinetach odnowy biologicznej, w klubach sportowych. 


Jak zdobyć ten zawód?

Aby zostać fizjoterapeutą należy skończyć kierunek fizjoterapia, który prowadzony jest przez różnego typu uczelnie w całym kraju, m.in. akademie wychowania fizycznego, uczelnie medyczne, państwowe wyższe szkoły zawodowe. 
W trakcie nauki zdobywa się wiedzę z fizjologii, neurobiologii, pedagogiki rehabilitacyjnej, higieny, fizykoterapii i masażu, kinezyterapii, biologii, podstaw wychowania zdrowotnego.


Wynagrodzenie

Większość fizjoterapeutów i rehabilitantów pracuje w państwowych ośrodkach służby zdrowia. Ich zarobki nie należą wtedy do najwyższych. Zdecydowanie większe pensje osiągają fizjoterapeuci pracujący w prywatnych ośrodkach zajmujących się rehabilitacją. 

Komentarze
Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:~fizjo
2014-08-15 20:45:52
3 lata jako technik za 920 zł na rękę. Potem trzy lata na kontrakcie, jako magister (widełki od 2100 - 3100, już po opłaceniu zusu. Czasami jeszcze prywatni po godzinach + 200-400zł). Czyli obecnie max: 3500 na rękę, ale to już jak bardzo dobry miesiąc. Generalnie nie mniej niż 2100 na rękę.
~lic. fizjoterapii 1200 netto
2014-07-13 15:31:11
Licencjat fizjoterappi. Pierwsza praca. Przychodnia rehab. 1200 na rękę.
~Ja
2014-01-13 19:19:59
Siema lol xd wow d]
~Ja
2014-01-13 19:19:59
Siema lol xd wow d]
~Ja
2014-01-13 19:19:59
Siema lol xd wow d]
~Ja
2014-01-13 19:19:59
Siema lol xd wow d]
~stary
2013-12-12 17:10:16
bo tak na prawdę to w służbie zdrowia chodzi tylko o pieniądze, a pacjent niech sam sobie radzi na ścieżce między "specjalistami"- lek.med. fizjoterapeuci to przecież tylko szczypce kowala
~robson
2013-12-07 07:17:32
sry zacioł sie i kliknołem 3 razy
~robson
2013-12-07 07:16:01
zgadza sie ale ci ktorzy pracują w NFZ muszą mieć klapki na oczach tego wymaga ich lekarz i pracodawca,nigdy nie będą pracować z pomysłem i fantazją bo im nie wolno.Więc poco te kursy i konsylia,, chyba po to by ostatnie grosze wyrwać od biednych fizjoterapeutow.A kurs to dla właśćiciela,wjego przychodni on nie pyta sie co umiesz i jaką masz opinie w środowisku. Masz byc wykształcony i GŁUPI
~robson
2013-12-07 07:15:58
zgadza sie ale ci ktorzy pracują w NFZ muszą mieć klapki na oczach tego wymaga ich lekarz i pracodawca,nigdy nie będą pracować z pomysłem i fantazją bo im nie wolno.Więc poco te kursy i konsylia,, chyba po to by ostatnie grosze wyrwać od biednych fizjoterapeutow.A kurs to dla właśćiciela,wjego przychodni on nie pyta sie co umiesz i jaką masz opinie w środowisku. Masz byc wykształcony i GŁUPI
~robson
2013-12-07 07:15:48
zgadza sie ale ci ktorzy pracują w NFZ muszą mieć klapki na oczach tego wymaga ich lekarz i pracodawca,nigdy nie będą pracować z pomysłem i fantazją bo im nie wolno.Więc poco te kursy i konsylia,, chyba po to by ostatnie grosze wyrwać od biednych fizjoterapeutow.A kurs to dla właśćiciela,wjego przychodni on nie pyta sie co umiesz i jaką masz opinie w środowisku. Masz byc wykształcony i GŁUPI
~stary
2013-12-06 17:15:52
a wszystko można znaleźć w literaturze i trochę pomyśleć
~robson
2013-12-06 10:42:10
dzięki za zrozumienie ale to tylko nasze grono rozumie pozostali psełdo,,,,,,cy nie i walczą z tym w nieuczciwy sposób
~stary
2013-12-04 20:04:21
to jesteś wytrawnym i myślącym fizjoterapeutą, a tylko poszukiwania prowadzą do nowych rozwiązań, bo inaczej nie było by postępu nauki, a odbywa się on niezależnie od tego co uczeni są w stanie wymyślić, gratulacje !!!
~robson
2013-11-29 10:40:20
A na poważnie ... 14 lat doskonaliłem swoja metode pracy z pacjentami .Łączyłem różne techniki i opracowalem metode która przynosi znakomite efekty.Nie boje sie powiedziec że moge konkurować z innymi na wysokim poziomie jest to metoda bezpieczna ..składa sie z połączenia 4 technik...wybranych z różnych metod.Szwajcarzy wynależli podobną ale bardziej skaplikowana i droższą.Na przełomie tych lat chodzac na kursy i konsylja dopasowywałem je do siebie i co najważniejsze wprowadzałem w życie u siebie w gabinecie'.Nikt nie ucierpiał efekty zadziwiające w walce z bólem i problemami więzadłowo ..stawowymi.Kazda z tych technik jest refundowana przez NFZ ..ale połączenie ich nie////// i tu tkwi cały sukces.Powiedzcie mi jak wytłumaczyć ludziom w białych kitlach dzialanie tych zabiegów.Mam pacjentów po konsultacjach w gabinetach mich nauczycieli akademickich i przychodzą do mnie z tym samym problemem po 4...7 zbiegach problem znika.Próbowałem z nimi rozmawiac o tym co robie,zostałem wyśmiany/a przecież robie to samo co oni tylko inne połączenie i dopasowanie kolejności technik.Moja metoda opiera sie na technikach kore wszyscy znacie i możecie wykonywac.Nie jest wademekum na każda jednostke chorobową.Sa wskazania i przeciw wskazania ,ale to już dalsza dyskusja.
~robson
2013-11-29 09:39:37
witam nie było mnie dawno i co najwazniejsze nic sie nie zmieniło dalej man pisze o tym samym ludzie sie pytają co robic dalej w zaodzie//// czy nie ,,zarobki rosną szybko do 3.500zł jest fajni a mnie plecy nie bolą...
~______________MAN30
2013-09-23 23:14:06
droga koleżanko pod pseudonimem "doradźcie" jeśli tylko rodzice są CI w stanie zapewnić odbycie studiów magisterskich (CONAJMNIEJ 2500zł za semestr razy 10 semestrów) i do tego jeszcze kurs NDT BOBATH ok 18 0000zł DOBRZE PISZĘ, OSIEMNAŚCIE TYSIĘCY ZŁOTYCH... i zakceptujesz to, że w szpitalu lub prywatnej placóce pracodawca zaoferuję Ci za to wszystko wynagrodzenie rzędu 1300-1500zł miesięcznie, to naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie... powodzenia życzymy rozumiem naprawdę, że masz dobre intencje i chęć pomocy, teraz w wielu branżach jest kryzys i jest źle więc ludzie ogólnie narzekają (ze mną włącznie) ale brutalna rzeczywistość, brak poszanowania ze strony pracodawców, lekarzy KTÓRZY NIC NIE WIEDZĄ i pacjentów, może CIę dobić
~
2013-09-22 19:15:25
NIC NIE STOI NA PRZESZKODZIE, JEŻELI RODZICE SĄ W STANIE CIĘ UTRZYMAĆ
~doradźcie
2013-09-21 18:10:34
Chcę być fizjoterapeutką ale te wasze komentarze mnie zniechęcają sama już nie wiem... chcę rehabilitować dzieci bardzo lubię dzieci i współczuję tym chorym chciałabym pomóc...
~MaSazYsta/FiZjO ;-)
2013-09-05 22:52:26
heh ja chyba najchętniej studiowałbym medycyne sądową ;-) chyba się wypaliłem zawodowo po 7 latach pracy w zawodzie mam już tak serdecznie dość tych starszych ludzi, jestem dla nich uśmiechnięty sympatyczny staram się im pomóc jak mogę ale w wśrodku mi się gotuje bo tyle młodych ludzi po wypadkach czeka na rehabilitację by wrócić do pracy i utrzymać rodzine a dostają w przychodniach czy szpitalach magneto i laser ZABIEGÓW KTÓYCH W OGÓLE NIE CZUĆ a babcie któe i tak nie ćwiczą i nic im to juz niem pomoże, dostają same najlepsze zabiegi masaż i kriokomore (gdzie po komorze spierda_ają z ćwiczeń i to h-ja daje) i jak tu ma się nóż w kieszeni nie otwierać ma... i tylkjo narzekanie, narzekanie obmawianie kombinatorstwo brud i syf i smród potu i skrzekot narzekanie i nic więcej naprawde popracowałbym troche z młodymi ludźmi gdzieś w sporcie albo na jakims oddziale urazowym gdzie są młodzi powypadkach naprawde odświerzyłoby to mój zapał do fizjoterapii bo przecież z pasji poszedłem na te studia.. jak nie zmienie środowiska pracy to oszaleję.... całe życie ze staruszkami, a gdzie młodość..... do cholery! i na starość też będą otaczali mnie ci sami starzy ludzie... człowiek sie wypala zawodowo takich jak ja jest setki.... ważne by nie stracić do tego pacjenta szacunku a przynajmniej stwarzać pozory ze sie go szanuje. robie te zabiegi najlepiej jak potrafie miło mi gdy pacjent dziekuje i mówi ze m pomaga, czasem sie jakos odwdzięćzy i to miłe, ale do q_wy nędzy całe zycie ze staruszkami
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Szczegółowe informacje znajdują się w POLITYCE PRYWATNOŚCI I WYKORZYSTYWANIA PLIKÓW COOKIES.

OK, rozumiem