Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Zawody


Specjalista ds. personalnych

Jeszcze kilkanaście lat temu nie istniał zawód specjalisty ds. personalnych. W przedsiębiorstwach państwowych sprawami pracowniczymi zajmowała się kadrowa. Do jej obowiązków należało przyjmowanie wniosków urlopowych i zwolnień lekarskich, koordynacja przydzielenia premii i terminowego naliczania pensji. Bezrobocie nie istniało, a żeby otrzymać pracę wystarczyło złożyć podanie w Dziale Kadr.

W ostatnich latach jednak wiele się zmieniło. Prywatyzacja przedsiębiorstw spowodowała duże większe wyczulenie szefów firm na kwestie kosztów. Również wymagania w stosunku do pracowników stały się coraz wyższe. Firmy zaczęły stawiać na wykwalifikowany personel. A jak dobrać odpowiednią kadrę? Odpowiedź jest jedna: poprzez profesjonalnie przeprowadzony proces rekrutacji.

 

Selekcja pracowników

Najczęściej można się spotkać z dwoma sposobami rekrutacji. Pierwszy to rekrutacja przeprowadzana bezpośrednio w Dziale Human Resources*. Selekcja kandydatów na pracowników jest jednym z głównych obowiązków specjalisty ds. personalnych. Zaczyna się najczęściej od zamieszczenia w prasie bądź serwisie rekrutacyjnym ogłoszenia, prezentującego profil idealnego kandydata. Specjalista dokonuje wstępnej selekcji spośród nadesłanych ofert, a następnie przeprowadza pierwszą rozmowę kwalifikacyjną z wybranymi kandydatami. Ilość kolejnych spotkań zależy od tego, na jakie stanowisko jest dokonywana rekrutacja. Jeśli firma szuka osoby na stanowisko menedżerskie, z pewnością ostateczna decyzja o akceptacji kandydata będzie należała do Zarządu. Drugi sposób to zlecanie rekrutacji pracowników pośrednikowi - firmie doradztwa personalnego. 

Coraz popularniejszą formą poszukiwania nowych pracowników przez firmy jest udział w targach pracy, organizowanych w dużych miastach. Targi pozwalają młodym ludziom poznać bliżej firmę, a firmie- pozyskać młodych, ambitnych pracowników.

 

Kursy i szkolenia

Niemal we wszystkich Działach Human Resources funkcjonuje komórka, która planuje szkolenia: opracowuje kursy dla nowo przyjmowanych pracowników, programy dla menedżerów o różnym stażu zawodowym i doświadczeniu w zarządzaniu oraz szkolenia techniczne dotyczące wiedzy merytorycznej na poszczególnych stanowiskach. Szkolenia są częścią planu rozwoju pracowników. Dział HR cieszy się dużym zaufaniem u pracowników. Kojarzony jest bardziej ze słuchaniem, doradzaniem, konsultacjami, pomocą w kwestii planowania karier niż ze sztywnym i sformalizowanym zarządzaniem zasobami ludzkimi. Dobrym czasem do zwierzeń dotyczących indywidualnych planów rozwoju jest roczna rozmowa oceniająca z przełożonym. Można wtedy zweryfikować swoje osiągnięcia w minionym roku oraz określić ewentualne kierunki dalszego podnoszenia umiejętności. Wszystkie postulaty wynikające z tych rozmów są skrzętnie analizowane i brane pod uwagę w działaniach zespołu HR, także w przenoszeniu pracowników na nowe stanowiska, np. w sytuacji awansu.

Na pracowniku Działu HR spoczywa również odpowiedzialność za kwestie prawne oraz socjalne związane z personelem. Oznacza to przygotowywanie wszelkiego rodzaju umów, kontakty z Urzędem Skarbowym czy ZUS-em. Specjalista ds. personalnych zajmuje się nadzorem i rozwojem systemu stanowisk i wynagrodzeń. Udziela personelowi pomocy i wszelkich informacji w kwestiach prawnych. Zajmuje się ewidencją czasu pracy, tworzeniem rocznych planów urlopowych oraz sporządzaniem różnego rodzaju analiz dla potrzeb Zarządu firmy.

 

Systemy motywacyjne 

W Dziale Human Resources powstaje system motywacji pracowników. W zależności od wielkości i zamożności firmy pracownicy są motywowani w sposób finansowy lub pozafinansowy. Coraz częściej firmy odchodzą od powszechnego niegdyś, i bardzo chętnie przyjmowanego przez pracowników, systemu przydzielania premii uznaniowych, okolicznościowych, trzynastych pensji. Każda firma może przyznać określone środki finansowe pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Jest on wykorzystywany w różny sposób. Dość popularne obecnie jest ofiarowanie pracownikom bonów do wykorzystania na zakupy w hipermarketach. Personel otrzymuje karnety na siłownię, kręgle, basen czy możliwość gry w paint ball. Firma często sponsoruje kursy nauki języków obcych, kursy dokształcające czy studia podyplomowe. Poza tym można się spotkać z organizacją wyjazdów integracyjnych dla wszystkich pracowników w firmie, zwane z angielskiego incentive tours**. Mają one na celu budowanie więzi między kadrą kierowniczą a podwładnymi. 

Predyspozycje zawodowe

Osoba zajmująca stanowisko specjalisty ds. personalnych powinna być osobą otwartą, spontaniczną i uśmiechniętą. Musi posiadać umiejętności interpersonalne i komunikacyjne. Konieczna jest także umiejętność analitycznego myślenia i dobra organizacja pracy. Szczególnie cenne są takie cechy jak: zaangażowanie, uczciwość, dyskrecja, lojalność, skuteczność w działaniu, odporność na stres, kreatywność, empatia, umiejętność pracy w zespole. Bardzo przydają się zdolności organizacyjne oraz umiejętność radzenia sobie w nieprzewidzianych okolicznościach. Należy pamiętać, że praca w dziale personalnym to praca z ludźmi i dla ludzi.

Oprócz określonych cech osobowości konieczne są również umiejętności nabyte. Najważniejsze z nich to znajomość języków obcych. Najczęściej niezbędny jest język angielski, który jest międzynarodowym językiem biznesu. Konieczność znajomości innych języków obcych, np. niemieckiego czy francuskiego może być związana z faktem zaangażowania kapitału zagranicznego w firmie i oczywiście służy do komunikacji wśród współpracowników. Specjalista ds. personalnych musi sprawnie posługiwać się komputerem. Najczęściej przydaje się znajomość edytora tekstu, arkuszy kalkulacyjnych, baz danych. Aplikację Power Piont powinni znać specjaliści ds. HR, którzy odpowiadają za przygotowywanie wewnętrznych prezentacji i szkoleń.

 

Jak zdobyć ten zawód?

Ideałem jest, jeśli kandydat na specjalistę ds. personalnych ma przygotowanie akademickie, najlepiej w dziedzinie nauk społecznych: psychologii czy socjologii. Jednak ważniejsze od wykształcenia są cechy osobowościowe, które można rozwinąć w trakcie pracy. Uczelnie w większych ośrodkach akademickich proponują specjalności związane z zarządzaniem personelem.

Specjalista ds. personalnych pełni ważną rolę w komunikacji wewnątrz firmy. Z całą pewnością jest to bardzo ciekawa, pełna wyzwań i dostarczająca wielu wrażeń profesja. Niewątpliwie jest to też zawód z przyszłością, bo wszędzie tam, gdzie zatrudniani są ludzie, potrzebni są specjaliści ds. personalnych.

 

Z życia wzięte ...

Starałam się o posadę technologa we francuskim koncernie. Moje aplikacja musiała zrobić wrażenie, bo kobieta z doradztwa personalnego zaprosiła mnie na rozmowę kwalifikacyjną. Podczas spotkania zdawała się być niedostępna. Chłodno uścisnęła mi rękę i zaprosiła do sąsiedniego pokoju. Kazała chwilę poczekać. Czułam, ze drżą mi ręce, a w gardle zasycha. W głowie kołatała mi myśl o ucieczce. Nie zdążyłam jednak tego uczynić, bo kobieta wróciła i położyła przede mną obszerny test. Były tam zadania z matematyki, fizyki, chemii, a także z angielskiego. Coś okropnego. Miałam godzinę na ich rozwiązanie. Oddałam wypełnione formularze i zdruzgotana powlokłam się do domu. 
Kilka dni później odebrałam telefon. Ku mojej ogromnej radości usłyszałam, że przeszłam pomyślnie pierwszą część procesu rekrutacyjnego i jestem zaproszona na spotkanie z kierownikiem działu. Byłam wniebowzięta! W umówionym terminie stawiłam się na miejsce spotkania. Kierownik, w przeciwieństwie do pani z doradztwa personalnego, był bardziej rozmowny. Zadawał mnóstwo pytań dotyczących ukończonych studiów, znajomości branży, mojego wyobrażenia na temat zadań technologa oraz oczekiwań wobec firmy. Pytał, co umiem, jakie mam wady, co najbardziej lubię i jakie jest moje hobby. Kazał opowiedzieć po angielsku ciekawą sytuację, która mi się przydarzyła. Spotkanie trwało godzinę, skończyło się mocnym uściskiem ręki i zapewnieniem pana kierownika, że w ciągu dwóch dni otrzymam odpowiedź.
Czekałam na telefon przez dwa długie dni. Wreszcie, późnym popołudniem zadzwonił kierownik i zaprosił mnie na ostateczne spotkanie. Przywitał mnie kierownik działu i dyrektor firmy. Początkowo byłam spięta, bardziej niż na poprzednich spotkaniach. Zdawałam sobie sprawę, że jeśli nie zrobię dobrego wrażenia na Dyrektorze, nie mam szans na tę pracę. Ostatecznie rozmowa przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Pod koniec wiedziałam już, że jestem osobą, której firma poszukuje.
Od tego spotkania minęły trzy lata. Nadal pracuję w tej firmie, obecnie na kierowniczym stanowisku. Zdobycie aktualnej pozycji nie było łatwe, ale gdybym wtedy stchórzyła i uciekła, nie osiągnęłabym tego, co mam.

Katarzyna Z., absolwentka wydziału chemii na Politechnice Warszawskiej

 

* Dział Human Resources (ang.) - Dział Personalny
** incentive tours (ang.) - wyjazdy integracyjne

 

Komentarze
Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:~
2013-08-08 14:28:46
po administracji tzn. mgr na WPiA, bo ta z np. wsb to nie, ale po tej jesteś prawnikiem-administratywistą- specjalistą prawa i postępowania administracyjnego, tak jak karnista to adwokat spec w prawie i postępowaniu karnym...
~ksiądz
2013-01-06 00:37:30
Ta prywatyzacja to zbrodnia - grabież. Moi rodzice i ja ciężko pracuję na pieniądze publiczne a gartka polityków te pieniądze trwoni. - to hamstwo... przestępstwo....... Społeczeństwo poniosło koszty investycyjne budując zakłady pracy i budując uczelnie, a jakiś burak - badyta z rządu teraz ten majątek defrałduje w zamian za pieniądze o ułamkowej wartości majątku...
~michu
2011-11-07 21:33:56
ja uważam że po studiach z zarządzania zasobami / zarządzanie personelem, trudno jest znaleźć jakąkolwiek pracę!!! no chyba że szukają typowo na stanowisko do HR, bo jeśli np. aplikujesz na np. jakiegoś specjalistę czy innego pracownika to wiadomo że aplikacje przegląda ktos w dziale HR danej firmy i widząc że masz ukończone studia z zarządzania zasobami wtedy odrzuca Twoja ofertę bo sie boi że w przyszłości zajmiesz posade tej osoby w dziale HR !!! więc nie chcą zatrudniać potencjalnych kontrkandydatów!!! TAKA JEST PRAWDA!!!
~faust
2011-10-23 20:34:10
Hej!! Czy po administracji można zostać specjalistą do spraw personalnych??
~kaska
2011-10-11 10:11:00
Witam Wszystkich Poszukuje konkretnego szkolenia po którym naprawde można uzyskać super wiedzy teoretycznej a może i nawet praktycznej aby moć zacząć pracować w dziale HR.Ukończyłam studia magisterskie ORTiR oraz podyplomówke z zakresu pedagogiki czy mam szanse ,proszę o wypowiedz kogos kto pracuje w tym zawodzie.Dodam , że posiadam wszelkie predysposycje brak mi kierunkowego wykształcenia.
~unlimited
2011-04-19 11:48:48
polecam szkolenie, o którym więcej na stronie lubelskiej firmy Unlimited Group Polska :)
~marista
2011-02-07 22:46:13
Jestem po studiach licencjackich, specjalizacja doradztwo personalne.Moim marzeniem jest praca w branży HR. Trudno mi"ją"znaleźć,gdyż mam niewielkie doświadczenie. Upór byćmoże ale do czasu... marista@onet.eu Myślenice-Kraków
~madziulka26
2010-10-01 20:47:50
Witam, a ja skończyła kosmetologię chciałabym się przekwalifikowac i pracowac w biurze ale kompletnie nie wiem od czego zacząc. Wiem że jestem w stanie dużo się nauczyc ale od czego zacząc?? może ktoś ma jakiś pomysł??
~Gościnie
2009-05-19 14:01:54
Polecam kurs na specjalistę ds.HR. Na stronie bi.org.pl wszelkie info. Mi pomógł znaleźć pracę w HR i wcale nie uważam, że jest to praca stresująca.
~Monika
2008-10-29 09:03:35
Rozmawiałam na początku z osobą ds rekruttacji, kazał mi chwilę poczekać po czym zostałam zaproszona do pokoju wiceprezesa. Porozmawiałam z nim na temat swoich kwalifikacji zawodowych i nabytych umiejętności. jestem technikiem ekonomistą i studiuję logistykę. Zrobiło wrażenie to, iż znam pewne aneksy prawne i wszelkie sprawy związane z obrotem dokumentacji w przedsiębiorstwie. Facet uznał, iż szkoda bym marnowała sie na recepcji i zaproponował stanowisko specjalisty ds personalnych. Zaprononował również możliwość awansu na logistyka u nich w dziale logistyki. jetstem bardzo happy:) Życie jest naprawdę sumą przypadków
~Monika
2008-10-29 08:58:04
Witam:) A ja miałam nietypową sytuację. Poszłam na rozmowę w sprawie stanowisko na recepcjonistke a zaproponowano mi stanowisko specjalisty ds personalnych. Byłam w szoku.
~gama
2008-10-26 15:11:38
Chcialabym pracowac jako specjalista ds.personalnych, skonczylam resocjalizacje i podyplomowke z ZZL,czy to wystarczy ?Nie mam doswiadczenia a na dodatek przez 3 lata bylam na macierzyńskim i jakos trudno mi sie teraz odnalezc,powiedzcie jak powinnam zaczac?Dziekuje z gory i prosze o odpowiedz na maila,kariatyda2@tlen.pl
~Wika
2008-10-11 18:23:57
drogie chętne na pracownika ds.personalnych. zadjacie sobie najpierw pytanie ilu takich"specjalistow"potrzebuje firma.2,3,4??? a potem pomyślcie o możliwościach pracy...
~ania
2008-03-09 18:17:31
Chciałabym pracować w HR ale nie jestem zbyt odporna na stres. Poza tym wydaje mi się,że mam wszystkie wymagane cechy osobowościowe. Myślicie, że mam szansę na tę pracę? Czy jest naprawdę taka stresująca? Z chęcią porozmawiałabym z osobą która juz pracuje w tym zawodzie. Podaję maila : ania396@poczta.onet.pl Pozdrawiam :)
~Presonal Process
2008-02-12 11:36:24
Poszukujemy specjalisty ds. personalnych w Kołobrzegu CV proszę przesłać na adres biuro@personalprocess.pl
~fruzia
2007-08-24 21:46:20
Jak najbardziej po psychologii pracy można dostać pracę w HR. Zazwyczaj takich ludzi poszukują firmy zatrudniające ponad 100 osób, no chyba, że jest to firma doradztwa personalnego. Ja skończyłam marketing i zarządzanie,specjalność -zarządzanie zasobami ludzkimi. Przez 6 lat pracowałam w handlu i stwierdziłam mam dość targetów i słupków. Zaczełam szukać pracy w HR nie było łatwo,brak praktyki mi to jeszcze bardziej utrudniał. W końcu po 6 miesiącach aktywnych poszukiwań pracuję jako asystent ds. hr. Myślę że w tym wszystkim najważniejszy jest upór w dążeniu do celu wiara w swoje umiejętności interpersonalne i te dotyczące HR i może jeszcze troszeczkę szczęścia. Pozdrawiam
~nebrasca
2006-04-04 18:40:31
będę wdzięczna za odpoweidz:
nebrasca@o2.pl
~nebrasca
2006-04-04 18:38:00
co lepiej studiować żeby dostać pracę w "soft HR" socjologię/psychologię czy po prostu zarządzanie zasobami ludzkimi?
~nana
2006-03-01 10:52:56
to niestety przykre, że osoby które chcą pracować jako doradcy personalni lub specjaliści ds. personalnych sami nie potrafią się odnaleźć na rynku pracy :(
~:)
2005-10-12 22:52:08
Właśnie zaczęłam w prywatnej szkole zarządzanie zasobami ludzkimi i za 3lata będę was zatrudniała-powodzenia;p