Zawody


Administrator sieci

Kim jest administrator sieci?

Zawód administratora sieci komputerowych jest jedną z podstawowych profesji w branży informatycznej. Osoba ta zajmuje się budowaniem, integracją oraz obsługą sieci komputerowych opartych na różnych architekturach.

Główne zadania administratora to zapewnienie sprawnego funkcjonowania sieci komputerowej w firmie, nadzorowanie pracy składników sieci (serwery, routery, terminale, komputery osobiste) oraz pracowników przy nich zatrudnionych, a także zapewnienie wsparcia technicznego wszystkim użytkownikom sieci.

Dowcipy o administratorach siedzących w swoich kantorkach i wywoływanych przez pracowników do problemów nie mających wiele wspólnego z ich pracą, a raczej z brakiem umiejętności obsługi komputera, odchodzą już w przeszłość. Żadna większa firma nie obędzie się w dzisiejszych czasach bez administratora sieci. Awaria sieci i przestój w pracy z nią związany jest zbyt kosztowny i potrafi sparaliżować funkcjonowanie firmy. Wyobraźmy sobie tego typu awarię np. w redakcji gazety, w agencji prasowej, dużej firmie prawniczej, w banku - w miejscach, gdzie ciągły przepływ danych jest ściśle związany z wykonywaną pracą i z jej jakością.

 

Praca administratora sieci

Najważniejsze zadania jakie ma przed sobą administrator sieci to:

 • konfiguracja powierzonej sieci oraz jej połączenie z sieciami zewnętrznymi
 • zarządzanie bazą użytkowników, zakładanie i usuwanie kont, zarządzanie uprawnieniami
 • definiowanie uprawnień dostępu dla określonych użytkowników np. poprzez hasła
 • dbanie o odpowiednie zapory antywirusowe
 • kontrola pracy komputerów i urządzeń z nimi powiązanych
 • zapewnienie bezawaryjnego działania sprzętu oraz techniczna opieka nad nim
 • ulepszanie sieci poprzez bieżące aktualizacje
 • udzielanie porad technicznych użytkownikom sieci
 • archiwizacja danych
 • wyszukiwanie i diagnozowanie problemów
 • prowadzenie szkoleń

Administrator musi ponadto planować organizację sieci, typ oprogramowania oraz sprzętu przed zainstalowaniem systemów sieciowych, tworzyć scenariusz początkowy (zbiór poleceń), który organizuje środowisko pracy użytkowników podczas wejścia do sieci, organizować pracę na stacjach roboczych, tak aby użytkownicy mieli łatwy dostęp do sieci, tworzyć odpowiednie kolejki i zadania oraz sekwencje operacji sterujących drukarkami i innym sprzętem, otwierać konta pocztowe użytkownikom, udostępniać sobie i innym użytkownikom określone katalogi i pliki, a wreszcie stale nadzorować prace zespołu.

Nieodłączną częścią pracy administratora jest konieczność dokształcania się wraz z pojawianiem się nowych technologii, podnoszenia swoich kwalifikacji i zapoznawania z nowościami na rynku informatycznym. Administrator musi się na bieżąco szkolić i uzupełniać wiedzę, zwłaszcza na temat zabezpieczeń, nowych protokołów przesyłu i nowego sprzętu.

 

Wymagania kierowane względem administratora sieci

Wymagania stawiane administratorom sieci uzależnione są od skali zadania jakie na nich czeka. Preferowane jest wykształcenie wyższe informatyczne lub ekwiwalent wiedzy i doświadczenia potrzebny do zapewnienia poprawności funkcjonowania sieci komputerowej w przedsiębiorstwie. Istotną kwestią jest praktyczna umiejętność administrowania sieciami i systemami komputerowymi, bardzo dobra znajomość systemów operacyjnych, znajomość zagadnień dotyczących bezpieczeństwa w sieci, konfiguracji serwerów. Konieczna jest znajomość baz danych i umiejętność ich obsługiwania. Jak dla każdego informatyka - znajomość angielskiego i/lub niemieckiego jest właściwie nieodzowna.

Administrator musi posiadać także umiejętności programistyczne (często sam pisze program). Zwykle wymaga się też umiejętności administrowania zarówno systemami i sieciami opartymi na Windows, Novell, jak i Linuksie, znajomości zagadnień baz danych, funkcjonujących w sieciach (np. MySQL, Postgres, Oracle), a także wiedzy na temat sprzętu. Administrator może także zarządzać sieciami teleinformatycznymi (np. szkieletowymi), przeznaczonymi do przesyłu sygnału internetowego w różnych prędkościach - zarówno za pomocą kabli (miedzianych, światłowodowych), jak i bezprzewodowo.

Praca administratora sieci komputerowej wymaga kontaktu z innymi pracownikami. Osoba zajmująca ta stanowisko musi więc być osobą łatwo nawiązującą kontakty, o dużej kulturze osobistej. Niezbędne są otwartość i wyrozumiałość. Stanowisko administratora wymaga również odpowiedzialności ze względu na dostęp do bazy danych firmy, a także zależność działania przedsiębiorstwa od prawidłowego funkcjonowania sieci połączeń.

Poza tym istotna w tym zawodzie jest zdolność analitycznego myślenia, umiejętność rozwiązywania praktycznych problemów. Zdarza się bowiem, że administrator sieci musi podjąć zdecydowane i wymagające szybkich decyzji działania, bo często od niego zależy, czy firma ponosi straty czy też nie. Od administratora sieci wymaga się ponadto sumienności i dokładności oraz umiejętności pracy pod presją czasu.

 

Droga kształcenia – jak można zostać administratorem sieci?

Wielu z obecnie pracujących administratorów nie posiada odpowiedniego wykształcenia, ponieważ w czasach, kiedy uczyli się oni i zdobywali pierwsze doświadczenia zawodowe, w Polsce nie istniały jeszcze właściwe dla tego zawodu kierunki studiów. Są to jednak ludzie, którzy zdobywali wiedzę teoretyczną i uczyli się ją stosować w praktyce w pracy, dzięki czemu doskonale opanowują nowe rozwiązania i są świetnie przystosowani do zmian

Aktualnie kierunki i specjalizacje najlepiej przygotowujące do zawodu to informatyka lub elektronika i telekomunikacja ze specjalnościami takimi, jak sieci informatyczne, systemy i sieci komputerowe czy systemy telekomunikacyjne.

 

Z perspektywy rynku pracy

Administrator sieci jest informatykiem, ale jakby z wyższej półki. Ma znacznie większą wiedzę na temat sieci niż przeciętny informatyk, pracuje zwykle w wielkich firmach lub obsługuje kilka mniejszych. Wielkie zapotrzebowanie na administratorów na całym świecie teraz i w przyszłości sprawia, że są oni zarówno doceniani w firmach, jak i dobrze wynagradzani.

Prestiżu administratorom dodają renomowane firmy sieciowe, np. Cisco. Firma ta zorganizowała ogólnoświatową sieć tzw. akademii Cisco przy uczelniach, gdzie szkoli świetnych fachowców i nadaje im tytuły inżynierów Cisco, honorowane na całym świecie i gwarantujące zatrudnienie za przyzwoite wynagrodzenie.

 

 

Polecane strony

http://www.itwadministracji.pl

 

Źródło:

1. Paweł Hebda i Jerzy Madejski "Zawód z pasją", Wydawnictwo Park

2. www.zawodowe.comKomentarze
Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:lohal
2017-07-28 14:05:17
Moim zdaniem za duzo ludzi idzie na it, za kilka lat ten rynek sie zapcha. Polecam studia praktyczne na wyzszej szkole bezpieczenstwa w Poznaniu, kierunek Bezpieczenstwo Narodowe, duzo zajec terenowych i praktyk a to teraz najwazniejsze
Marek
2017-06-23 11:10:31
Admini wciąż niezbędni - nic się w tym temacie nie zmienia!
~MarekH
2015-06-14 20:31:49
Trudno było znaleźć ten artykul w google, stronka ciekawa, zasługuje na większy ruch. SEO w 2015 stało się skomplikowane, jest coś co ci się napewno przyda, poszukaj sobie w google - niezbędnik dla każdego webmastera
~Maggot
2013-12-06 13:10:09
technicznie rzecz ujmując informatorszkolny.com też zaleca studia techniczne jako możliwość zdobycia zawodu tuz po studiach
~
2012-06-19 20:01:44
sciotacha po Twoich studiach to tylko wozek widlowy : ) Jezeli ktos uwaza ze 3,5 tysiaca na poczatek to malo i woli poczatek w W.B. za 5 funtow jego wybor... A co do Twego hobby to nie dziwie sie, ze nie wyciagasz wiele, potencialny konsument nie bedzie zainteresowany Twoja oferta gdy z wyksztalcenia nie jestes z branzy IT, mozesz byc nawet dobrym samoukiem, ale ludzi po studiach i doswiadczeniem w IT za "marne wynagrodzenie" nie przebijesz w umiejetnosciach i ofercie... Bo html i PHP to wylacznie podstawy, ktore moze opananowac kumaty gimnazjalista.
~dehde
2011-01-27 02:28:41
sciotacha masz namiar jakis na te funciaki???:D jak by coś to pisz na mariobrooks@o2.pl umiem się odwdzięczyć. Moje kwalifikacje: kierowca kat ABCED + uprawnienia na operatora pompy do betonu + uprawnienia na wózki + uprawnienia na koparko-ładowarki + słaba znajomość j.angielskiego(niestety:()
~socitacha
2011-01-10 21:37:39
a ja wogóle nie widziałem studiów IT,(skończyłem ekonomię i nauczyłem się myśleć jak zarobić aby się nie narobić) pracuje jako operator wózka widłowego reach truck,zarabiam 5 kafli i śmieje się z Was, czasami zastanawiam się poco jest ta edukacja w Polsce jak potem spotykam informatyków u siebie na magazynie za 5 funtów/h bo w polsce daja im niestety 3 -4 klocki brutto i zęby w beton...takie sa polskie realia - im więcej edukacji tym gorzej. Dodatkowo pracuje jako web master i sam nauczyłem się PHP,- z tego słabo wyciągam więc traktuje to jako hobby.Ile jest firm w Polsce które potrzebuja Admina / 10??? na 5tys konczących edukację -żal:)
~WWSI
2009-12-17 13:44:54
Wiejdzie na storne uczelni WWSI w warszaiwe i zerknijcie w zakładke studia podyplomowe może ktos potrzebuje certyfikatu który oferują"prawie" za darmo
~Bercik Dobra Rada
2008-11-20 13:21:45
noname a a skas wiesz moze oni to wszystko potrafia tzn umieje szperac w tych wszystkich kodach nie kodach i nie portrzebuja wcale do tego latania w bireciku przez 3 lata lub nawet wiecej jak ty moze maja zajefajnie ksiazki z zachodu nie zachodu i moze wiedza wiecej niz tylko to jak zaba jest zbudowana.Zgadzam sie ze studia ladnie cala to wiedze wykladaja jak na tacy ale moze ci panowie sami do tego wszystkiegio doszli bez trzymania ich za raczke przez doktorkow nie doktorkow.Troche wiary w ludzi zdolnych ktorzy moga byc ofiarami polskiego burdelu oswiatowgo.
~noname001
2008-03-22 14:22:38
heh jak czytam to nie wierze jeśli chodzi o niektóre wiadomości. Przede wszystkim studia to nie jest coś co tTobie ma dać wiedze praktyczną. Studia mają ciebie nauczyć jak analitycznie myśleć, dlatego na IT jest dużo matmy programowania i innego rodzaju wymagających wysiłku myślowego rzeczy. ja obecnie pracuje z dość dużą siecią i mam doczynienia praktycznie ze wszystkimi spektami pracy administratora. Sam skończyłem studia jako inżynier oprogramowania, a obecnie robie sobie Administracje systemami i bezpieczeństwo jako uzupełanijące i mam jakieś 10 lat odświadczenia. I powiem że poza kilkoma rzeczami na studiach ktore musze sobie przyswoić moje studiowanie nie polega na niczym innym tylo na analityce zachowań admina w stosunku do danego problemu. Panowie ze srednim wykształceniem, zgodze się ze praktyka jest najważniejsza, ale :). Musisie Panowie wziąść się za siebie i pojść do szkoły bo sorry ale w średniej szkole nie uczą rozwiązywania problemów tylko jak żaba jest zbudowana. Trzeba sie uczyć bo bycie "adminem" to ciągłe rozwijanie swoich umiejętności, ciągłe konferencje bezpieczeństwa sieci, ciągłe szukanie po necie nowych róznych możliwości zabezpieczania sieci i co jest uważam bardzo ważne pisanie własnych programów dla danej sieci i dla danej firmy, bo każda ma totalnie inne problemy, a nie czytanie sobie PC world na dobranoc. Także ogień do LInux i Win2003/2008 server bash/sh perl c++ panowie. Jeny że Wam się do sieci jeszcze nikt nie włamał. I szczerze wątpie że koledzy administrujący kilkoma serverami mają tylko średnie wykształcenie - jakoś mi to nie lezy... pozdrawiam i powodzenia życze
~kapiszon
2008-02-07 20:34:40
mam średnie wykształcenie, pracuje 8 lat, zacząłem od novella (w szkole), potem os2 warp, NT, teraz 2003, wiedza z NT przydaje sie do win 2003 ale niestety mcsa musze zrobic bo mnie rozkazują i koniec :(. jedno jest super. co poznałem przez te 8 lat nie nauczy mnie żaden kurs!! - tu jest OK. studia spoko ale to nie to samo - jak ci cala sie stoi a ty musisz to naprawić:)tego nie ma na studiach. Nie ma presji... tylko egzy....
~bakcys
2007-09-05 19:55:10
Czy istnieją przepisy dotyczące norm zatrudniania administratora sieci szkolnych ?(na całym etacie lub na pół etatu)
~ktos ...
2007-06-10 11:32:30
ludzie, nie wiecie co to praca administratora sieci ... zadne szkolenia nic nie daja, tylko sucha wiedze, zupelnie jak studia ...
zarzadzam dosyc spora iloscia serwerow i sieci, pracuje jako specjalista, a mam skonczone srednie wyksztalcenie :) nieprawdopodobne nie ? te kursy to tylko strata siana :) praktyka sie liczy
~megapastuch
2007-05-05 22:18:37
softwearu :) a moze software, Kurs CCNA - przyjdaje sie ale raczej po tym nie zostaniesz adminem - uzyskasz wiedze jak skonfigurowac urzadzenia (tylko) CISCO :/ co wiadomo w polskich realiach jest srednio na miejscu ( switch zarzadzalny 10tys - konkurencji ok 2tys), i ogolna wiedze dzialania sieci
~anonim
2007-01-13 15:27:46
Zeby byc administratorem trzeba skonczyc studia w tym kierunku, tan. ja skonczylem 'Administracje Sytemów Informatycznych'. Jest to kierunek po ktorym bedziesz mogl projektowac sieci i je admistrowac lub zostac 'zwyklym' informatykiem jak np. serwisant softwearu lub hardwearu... Pozdrawiam
~ADmin2k
2007-01-12 10:55:02
w sprawie kursu cisco CCNA, jest to dosc solidna baza potrzebna do bycia administratorem. Tak zwany MUST wiedzy. Nastepnie potrzeba jest duzo praktyki. W sumie to praktyka i konfiguracja roznego rodzaju sprzetu z czasem czyni kogos administratorem. Nastepnie tylko treba zdac egamin zeby zdobyc dyplom admina.
Ja w sumie sam nie wiem jak moj dyplom sie ma do realiow polskich gdyz skonczylem go za granica. Starszy Specjalista sieci ? Starszy Technik sieci ? Admin ??? musze sie dowiedziec u prawnika...
~Dobo
2006-09-11 20:33:49
Ja uczę się w kierunku Technika informatyki ze specjalizacją administratora sieci w trybie zaocznym :)
~free pacific poker games
2006-01-02 04:50:03
free pacific poker games
~smakosz
2005-12-14 11:37:13
Gdzie moge uzyskac wszystkie inform. wlasnego konta. Wielokrotna proba zalogowania sie nie przynosi efektu z powodu niewlasciwego hasla lub nazwy uzytkownika.
Nie wiem co jest grane!. Pozdrawiam
~mike
2005-08-05 01:42:03
kurs cisco CCNA na który uczęszczam w pełni nie odzwierciedla wiedzy potrzebnej administratorowi-jego ukończenie z certyfikatem świadczy o znajomości sieci i urządzeń sieciowych cisco (routery,switche,huby), projektowania i wdrażania sieci tego najwiekszego na świecie producenta. Chcąc w pełni pracować jako admin polecam skończyć kurs i zdać certyfikat jednej z firm z określonego systemu operacyjnego np.Microsoft(MCP,MCSA,MCSE) i inne, Linux/Unix, Sun Solaris, FreeBSD lub innego
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Szczegółowe informacje znajdują się w POLITYCE PRYWATNOŚCI I WYKORZYSTYWANIA PLIKÓW COOKIES.

OK, rozumiem